Derneğimiz              
 
 

KABATAŞLILAR BÜLTENİ - SAYI 10

Kasım 2005

Bültenler Ana Sayfasına Dön

‘’ KABATAŞ BİR GELENEK VE AYRICALIKTIR’’

SENEYE 5 YILA ÇIKARAK HAZIRLIK SINIFLARINA YİNE KAVUŞUYORUZ

*Bu sene için kaldırılan hazırlık sınıflarında lisan saatleri eksikliği açılan cumartesi kursları ile takviye ediliyor.

*Seneye açılacak hazırlık sınıfları için Kültür Binasının birinci katında yer açılıyor.

Eğitim Dünyamızda sesini daima ilk sıradaki üç ortaöğretim kurumunun başında duyuran Kabataş Erkek Lisesi yine ‘’Kabataş bir gelenek ve ayrıcalıktır’’ sözünü yerine getirerek önümüzdeki 2006-2007 eğitim yılında 5 seneye çıkarak hazırlık sınıfına kavuşuyor. Bu sene bütün Anadolu Liselerinin 4 yıla çıkarılması ile hazırlık sınıfının kaldırılması üzerine Kabataş Erkek Lisesi’nin de hazırlık sınıfı kaldırılmış böylece en büyük övüncelerinden biri olan lisan öğrenimi de zayıflamıştı. Bunun üzerine Milli Eğitim Bakanlığı ilgilileri ile görüşmelerde bulunan okul yöneticileri İstanbul Lisesi, Galatasaray Lisesi ve Kadıköy Anadolu lisesi gibi Kabataş Erkek Lisesinin de ayrıcalıklı statüye kavuşarak önümüzdeki yıl 5 seneye çıkarak hazırlık sınıflarına yeniden kavuşulması için söz alındı. Bu uygulamanın bu sene konulmamasına sebep giriş imtihanlarından sonra karar alındığı için yaratılabilecek hukuki sorunlardı. Okul müdürümüz sayın Recep Memiş ‘in açılış günü töreninde müjdeyi vermesine rağmen uygulama seneye başlayabilecek. Ama Kabataş ayrıcalığı burada da bitmiyor. Bu yıl 4 senelik eğitime başlayanların lisan düzeyleri ileri safhada olamayacağını düşünen okul idaresi her cumartesi öğleye kadar devam edecek bir lisan takviye kursu açtı. Böylece 180 saat ek ders görecek 1. sınıf öğrencileri eski hazırlık sınıfı öğrencileri kadar lisan eğitimi görmüş olacaklar. Okul 5 seneye çıkınca açılacak yeni hazırlık sınıflarının onarımı 2 sene sonra bitecek Kültür binasının birinci katına yerleştirilmesi düşünülüyor.

GENÇLİK KOMİSYONUMUZUN AYTEPE’YE YAPTIĞI TREKKİNG ÇOK NEŞELİ BİR ŞEKİLDE GEÇTİ

Kabataşlılar Derneğine bağlı olarak çalışan Gençlik Komisyonumuz bu sezonun ilk etkinliği olarak İzmit Aytepe’ye bir Trekking düzenledi. Geniş bir katılım olan etkinlikte gençlerimiz doğal güzellikler içinde çok güzel saatler geçirdiler. Komisyon üyeleri geçen yıl olduğu gibi yine Kabataşlı bir kardeşimize ait Mor Travel seyahat şirketinin sağladığı otobüs ve rehberlerle yola çıktılar. 11 Eylül 2005 Pazar günü Bakırköy ve Kadıköy’den katılanları toplayan otobüs erken saatlerde Aytepe’ye vardı. ‘’Veysel Amcanın Yeri’’ ne kadar ısınma yürüyüşü yapan katılımcılar orada sabah çaylarını içtikten sonra yola çıktılar. Üç saat kadar süren vadi yürüyüşü 80 derecelik ağaçların arasından çıkılan zirvede hep beraber çekilen üçlülerin karşı yamaçlara çarpıp dönen ‘’Kabataş’’ sesleri ile ortalık inledi. Öğle saatleri geldiğinde Servetiye köyüne ulaşılarak yakılan mangalların başına çöküldü, öğlen yemekleri yenildi. Havanın serinliğini umursamayıp şelalede yüzenler bile oldu. Ağaçları, kuşları, böğürtlenleri, temiz havası ile konuşulan anılar arasında yokuş yukarı çıkacağına yuvarlanarak zorunlu inişler yapanlar da oldu. Böğürtlen toplamalar sırasında dikenler arkadaşımız Ali Polat’ı da gazi ediyordu. Onun da yardımına Kabataş mezunu doktor adayı arkadaşımız Sema yetişerek ilk yardımda bulundu. Akşam geç saatlerde İstanbul’a dönülürken herkes çok yorgun ama geçirdikleri günden dolayı çok mesuttu.

KABATAŞLI 34 MEZUNU AHSEN TURGUT ÖZARDA BİR ŞİİR İLE AMERİKA'DAN HASRETLİK GİDERİYOR

Ahsen Turgut Özarda 1934 mezunu ve 50 yıldır Amerika’da yaşayan bir Kabataşlı ağabeyimiz. Yurt ve okul hasretini zaman zaman yazdığı ve bize gönderdiği şiirleri ile yansıtmaktadır. Aşağıda onun son yazdığı ve bir süredir web sayfamıza koyduğumuz Kabataşlı ruhunu yansıtan şiirini yayınlıyoruz.
 

BEN BİR KABATAŞLIYIM
Yetmiş sene evveldi okuldan ayrılalı
Elli sene oldu yurttan ayrı kalalı
Nerde olursam olayım
Ben bir KABATAŞLIYIM

Parlayan bir ateşti içimde yurt sevgisi
Ona bir ektir Kabataş’ın sevgisi
Ne olursan olayım
Ben bir KABATAŞLIYIM

Aziz hocalarım, sevgili arkadaşlarım
İşitin ne olur söylediklerimi
Çok talihli bir insanım
Ben bir KABATAŞLIYIM

Ahsen Turgut Özarda

SON AÇIK BÜFE PAZAR KAHVALTIMIZI 25 EYLÜL GÜNÜ YAPTIK

HAVA İZİN VERDİ “DOSTLAR KAHVESİ’Nİ YİNE BOĞAZIN KENARINDA İÇEBİLDİK.

Kabataşlılar Derneği tarafından her ayın son pazar günü “ Dostlar Kahvesi ,, adı altında yapılması alışa gelmiş olan açık büfe kahvaltımızın bu sezon ilkini 25 Eylül 2005 tarihinde büyük bir katılım ile yaptık. Kahvaltı öncesi yağan yağmur ve kapalı hava yemek saatlerinde açılarak katılanların boğaz kenarında kantinimiz önünde oturmalarına izin verdi.
……Ve herkes gittikten, ortalık toplandıktan sonra da tekrar yağmur başladı. Hava bile Kabataşlılardan yana, yani taraftı. E-posta gruplarımız ile ve internet sitemizde duyurulan kahvaltıya çok kişi de yanlarında getirdikleri yiyecekler ile katkıda bulundular. Kantinimizin yaptığı nefis çaylar eşliğinde tepsi tepsi börekler, çeşitli poğaçalar, simitler, domates, peynir ve zeytinler ile sonrasında yenilen karpuzlar gelenlerin midelerini akşama kadar yiyemeyecek şekilde doldurmuştu. Sponsorlarımızdan Sütaş firması sürpriz yaparak kahvaltıya peynir çeşitleri göndererek katkıda bulundu. Sosyal faaliyetlerde daima lider olan Nabi CÜCÜK’te getirdiği kilolarca maydanozu gelenlere yedirebilmek için kahvaltı boyunca satıcılar gibi dil dökerek bize “maydanozun faydaları,, nı saydı durdu. Her yaşta Kabataşlı ve Kabataş dostu , kahvaltıya ilerinin Kabataşlıları olarak minik bebeklerini bile getirmişlerdi. Daha önceden ilan edilen balık tutma yarışına katılan oldu ama deniz onlara balığın yüzünü göstermedi. Tavla müsabakası finali Deniz GÜRANLIOĞLU'nun Nabi CÜCÜK’ü 3-1 yenerek tavlayı koltuğunun altına vermesi ile son buldu. Günün üzücü haberi dernek başkanımız İlhan ORHUN ağabeyimizi eşi Nursel ablamızın rahatsızlığı sebebiyle aramızda görememek oldu. Bir de yönetim kurulu üyemiz Ömer BAYRAK kardeşimiz de iş sıkışıklığı sebebiyle katılamamıştı.
Önümüzdeki Ekim ayının son pazarı Ramazan içine geldiği ve 29 Ekim Balomuzun ertesi gün olacağı için yapılmayacağından, katılanlar Kasım ayının son pazar günündeki
Dostlar Kahvesinde buluşmak üzere vedalaşıp birbirinden ayrıldı.

ÜZÜLDÜKLERİMİZ

• 13 Eylül 2005 tarihinde 1968 mezunumuz dernek üyemiz İlhan Yılmaz’ın babası vefat etmiştir.
• 19 Eylül 2005 tarihinde mezunlarımızdan emekli başhekim Erol Naziroğlu İzmit’te vefat etmiştir.
• 20 Eylül 2005 tarihinde 1970 mezunumuz Muhittin Yıldız vefat etmiştir.
• 25 Eylül 2005 tarihinde dernek çalışanlarımızdan Neriman Yıldız’ın teyzesi , 1987 mezunumuz Cenk Nalbantoğlu ile 1988 mezunu Cem Nalbantoğlu’nun anneanneleri Saliha Nalbantoğlu vefat etmiştir.
• 27 Ekim 2005 tarihinde 1975 mezunumuz derneğimiz üyesi Sabri Kaya’nın ablası Güner Kaya vefat etmiştir.
• 30 Ekim 2005 tarihinde okulumuz emekli resim ve sanat tarihi öğretmeni ressam Zahide Erdilek vefat etmiştir.
• 03 Ekim 2005 tarihinde derneğimiz kurucu üyelerinden 1971 mezunu Mehmet Ferruh Özgüç’ün annesi vefat etmiştir. Kabataş Ailesi olarak merhum ve merhumelere Allahtan rahmet, kederli ailelerine baş sağlığı dileriz.

SEVİNDİKLERİMİZ

• 2 Eylül 2005 tarihinde derneğimiz üyesi 1980 mezunu M.Osman Arar’ın Su Hira adında bir kızı olmuştur.
Kabataş Ailesi olarak mutluluklar dileriz.

BASINDA KABATAŞ HABERLERİ

• İtalyan sakız üreticisi Perfetti Van Mielle’nin Türkiye temsilcisi Turgut Ziyal liseyi Kabataş Erkek Lisesinde okumuş (25.09.2005 Hürriyet İnsan Kaynakları ilavesi)
• Varşova’da dış ticaret şirketi Nova’yı kuran Sabancı Üniversitesi mezunu Aydos Özel Kabataş Erkek Lisesinde okurken okul amblemli tişortlar bastırarak satıp ticarete başlamış. (03.10.2005 Yeni Dava Dergisi)
• Pangaltı Mihtaryan Ortaokulunu bitiren Arda Aba Kabataş Erkek Lisesi’ni de bitirerek Ermeni toplumunun başarılı gençlerinden biri oldu. (04.10.2005 Agos Gazetesi)
• B.C.C. şirketinin kurucusu Ufuk Akalın liseyi Kabataş Erkek Lisesi’nde bitirmiş. (09.10.2005 Bugün Gazetesi)
• Erkekçe Dergisi’nin yazarı Talat Mete Kabataş Erkek Lisesi mezunuymuş. (10.10.2005 Erkekçe Dergisi)
• Fotoğraf sanatçısı Bekir Ormancı amatör fotoğraf uğraşılarına Liseyi okuduğu Kabataş Erkek Lisesi’nde başlamış. (12.10.2005 Fotoğraf Dergisi)
• Libya’nın eski başbakanı Muhammed Manguş liseyi yatılı olarak Kabataş Erkek Lisesi’nde okumuş olup şu anda da Ankara’da Büyükelçilik yapıyor. (17.10.2005 Hürriyet Gazetesi)
• SSK İzmit Bölge Hastanesi eski başhekimlerinden Kabataş Erkek Lisesi mezunu Op. Dr. Erol Nazıroğlu 80 yaşında vefat etti. ( 19.10.2005 Bizim Kocaeli Gazetesi)
• TEVDAK’ın (Türk Eğitim Vakıfları Dayanışma Konseyi) ‘Ulusal Eğitim Sempozyomu’ Kabataş Erkek Lisesi Sakıp Sabancı Kültür Sitesi’nde yapıldı. (27.10.2005 Cumhuriyet Gazetesi ve Hürriyet Gazetesi Kelebek eki)

ANIL CANSIZOĞLU OKUL AİLE BİRLİĞİ’NE BAŞKAN SEÇİLDİ

Derneğimiz Yönetim Kurulu ve İletişim Komisyonu üyemiz Anıl Cansızoğlu yeni yapılan Okul Aile Birliği Genel Kurulunda başkan olarak seçilmiştir. Aile Birliğinin diğer üyeleri olarak Bülent Caymaz, Serdar Özbay, Nigün Cüce, Ayşe Yücel, Nermin Yılmaz, Neptün Erdener, Süleyman Yılan, Necati Akbaş ile Tevfik Sözen seçilmişlerdir. Çalışmalarında başarılar dileriz.

‘KABATAŞLILARA GÖRE 2005 İN EN İYİLERİ’ ANKETİMİZİN YAYINI WEB SAYFAMIZDA 1-16 ARALIK ARASINDA YAYINLANACAK ÖDÜL TÖRENİ 28 ARALIKTA YAPILACAK

İki yıldan beri Kabataşlılar Derneği olarak yapmakta olduğunuz ‘’Kabataşlılara göre 2005’in En İyileri’’ ödüllü anketimizin 3. sü de bu yıl Aralık ayında yapılacak. Web sayfamızda 1 Aralık 2005 tarihinden itibaren yayınlanacak olan anketimizi en son 16 Aralık tarihine kadar cevaplandırabileceksiniz. Ayrıca okuldaki öğretmen ve öğrencilere de form olarak dağıtılacak ankete onların verdiği cevaplar alına web sayfamızdan verilen cevaplar ile birleştirilecektir. Ankette kazananların dışında bu yıl Kabataşta okumuş ve mesleklerinde başarıya ulaşmış 5 Kabataşlı adına da özel ödüller verilecektir. Bunlar spor dalında Süleyman Seba, sinema dalında Ömer Kavur, tiyatro dalında Feridun Karakaya, aydın kişi dalında Ahmet Taner Kışlalı ve siyaset dalında Adnan Kahveci adına verilecektir. Diğer ödüller ise her sene olduğu gibi TV ve radyolarda başarılı olmuş kişi, dizi ve proğramlara verilmektedir. Neticeler 28 Aralık 2005 günü okulda yapılacak ve kazananların da katılacağı bir törende açıklanacaktır.

DÖRT KÖY OKULU İÇİN YARDIM KAMPANYASI BAŞLATIYORUZ 25 KASIM’A KADAR HER TÜRLÜ GİYSİ,
KİTAP VE KIRTASİYE İLE DERS MALZEMESİNİ DERNEK BÜROMUZA GETİREREK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ


Kabataşlılar Bülteninin geçen sayısında bize başvuran ve yardım isteyen Erzurum Pasinler Danişment köyü ilkokulu ile Batman Köseler köyü ilkokulunun isteklerini , adres ile telefonlarını yayınlamıştık. Daha sonra bize müracaat ederek yardım dileğinde bulunan iki köy okulunu da şahsen aramak isteyenler için adres ve telefonlarını aşağıda veriyoruz: Mardin Mazıdağı ilçesine bağlı Kocakent ilköğretim okulu: Türkçe öğretmeni Erdal Boşçu, telefonları : 0482-5221317, diğer istek ise Ordu’nun Çatalpınar ilçesine bağlı Güller beldesi Şehit Hasan Özdenbaşı ilkokulundan. Arayan matematik öğretmeni Nesli Zeynep Uyar. Daha önce ilan ettiklerimizle beraber bu dört ilkokul için Kabataşlılar Derneği olarak bir yardım kampanyası başlatmış bulunuyoruz. Her türlü yardımlarınızı (nakit hariç) 25 Kasım 2005 tarihine kadar dernek irtibat büromuza getirerek katkıda bulunabilirsiniz. Toplanacak yardım malzemesi (kitap, kırtasiye, ders malzemesi, spor malzemesi ve giysi) 4 okula bölünerek derneğimizin katkıları ile birlikte gönderilecektir. Yardımlarınızı bekliyoruz.

92 MEZUNU 3 MAT C’LİLER 29 EKİMDE KABATAŞ EVİ’NDE BİR ARAYA GELDİLER

29 Ekim 2005 Cumhuriyet Bayramı akşamı 92 mezunu 3 MAT C liler Kabataş Evi’nde biraraya geldiler ve eski günlerini anarak güzel bir gece geçirdiler. Fotoğrafta katılabilen 16 kişi birarada görülüyorlar. Bu grupla buluşmak veya haberleşmek isteyenler 0212-6750404 /285 nolu telefondan Hakan Kalender’i arayabilirler.

82 MEZUNU ZAFER KAZAK KABATAŞLILARA MEDİCADENT DİŞ KLİNİĞİNDE % 15 İNDİRİM UYGULAMAYA BAŞLADI

Kabataşlılar Derneği üyelerinden ve burs verenlerimizden 82 mezunu Zafer Kazak Kadıköy’deki diş kliniğinde Kabataşlılara %15 indirim uygulamaya başladı. Kadıköy Mühürdar caddesindeki MedicaDent adlı kliniğe giderek dernek kartımızı gösterenler tedavilerinde bu %15 indirimden yararlanabilecekler. Kliniğin adres ve telefonu şöyledir: MedicaDent Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği Mühürdar Cad. No:69 Kadıköy İstanbul Tel:0216- 414 99 88

2005-2006 EĞİTİM SEZONUNDA KABATAŞ ERKEK LİSESİ’NİN EĞİTİM KADROSUNDA BİRÇOK GÖREV DEĞİŞİKLİĞİ OLDU

2 ÖĞRETMENİMİZ EMEKLİ, BİR ÖĞRETMENİMİZ BAŞKA OKULA TRANSFER OLURKEN 12 YENİ ÖĞRETMENİMİZ BU YIL GÖREVE BAŞLADILAR

Okulumuzun bu yılki eğitim kadrosunda sene başında birçok değişiklikler oldu. Öğretmenlerimizden Hikmet Yılmaz ve Şeyma Çulha emekli olurken baş muavinimiz Meral Mercan Galatasaray Lisesi’ne giderken yerine de Yenilevent Lisesi’nden Emeti Akapınar göreve başladı. Bu sene aramıza katılan 12 yeni öğretmenimizin ise adlar ve branşları şöyledir: Edebiyat öğretmenleri Nursel Seran, Canan Gömeçlioğlu, Tercan Ali Güzelce, Cem Kıvık, Yeliz Üstel, Kimya Öğretmeni Hatice Gül Koçak, Biyoloji Öğretmenleri Kadriye Karabulut ve Handan Doğan, Fransızca Öğretmeni Fatma Açıksöz, Yılmaz Atakay, Beden Eğitimine Naim Güngör, Din ve Ahlak Bilgisine Musa Günay Kabataşlılar Derneği olarak hoşgeldiniz ve başarılı çalışmalar diliyoruz.

DERNEĞİMİZ FİNANSBANK’TAN 2. ÜÇ AYLIK DÖNEM SONUNDA 4,425 YTL BAĞIŞ KAZANDI KABATAŞ MEZUNU OKAY İDELİPINAR YENİ AÇILACAK ORTAKÖY ŞUBESİNE MÜDÜR OLACAK

Geçen sayımızda da yazdığımız ve ilk 3 ayda 1591 YTL bağış kazandığımızı açıkladığımız Finansbank ‘tan yaptığımız anlaşmaya göre 2. üç aylık dönem sonunda da derneğimiz 4425 YTL kazanmış olduk. Kabataşlı olarak hesap açan ve kredi kartı kullananların Finansbank’taki hesap hareketlerinden derneğimize yansıyan bağışlarda hesap sahiplerinin hiçbir zararı olmadığı gibi alacakları kredilerde diğer kişilere göre daha avantajlı olacaklar. Sizlerin Finansbank’ta hesap hareketleriniz arttıkça derneğimizin de alacağı bağış yükselmiş olacaktır. Ayrıca 21 Kasım 2005 den itibaren Finansbank Ortaköy’de yeni şube açıyor. 1990 mezunu Kabataşlı Okay İdelipınar da şube müdürlüğüne atandı. Kendisine ulaşmak isteyenler için: Finansbank Ortaköy Şubesi Çırağan Caddesi No: 132 Ortaköy İstanbul. GSM 0542-622 22 22 E-posta : igdelipinar@finansbank.com.tr