Derneğimiz              
 
 

KABATAŞLILAR BÜLTENİ - SAYI 11

Ocak 2006

Bültenler Ana Sayfasına Dön

27 KASIM “ DOSTLAR KAHVESİ ,, Nİ EMEKLİ ÖĞRETMENLERİMİZLE BERABER İÇTİK

AÇIK BÜFE SABAH KAHVALTIMIZI ESKİ VE YENİ MEZUNLARIMIZ DOLDURDU, 400 KİŞİYİ AŞAN BİR KATILIM REKORUNU KIRDIK
’

Kabataşlılar Derneği tarafından her ayın son pazar günü “ Dostlar Kahvesi,, adı altında tertiplediğimiz toplantımızda 27 Kasım 2005 günü bir katılım rekorunu kırarak 400’ü aşkın Kabataşlıyı bir araya getirdik. “ Öğretmenler Haftası ,, sebebiyle emekli öğretmenlerimizin davet edilmeleri, çoğunluğunun da katılmasıyla çok anlamlı bir gün haline gelen “ Dostlar Kahvesi ,, nin “ SMS ,, ve “ E-Posta ,, yoluyla üyelerimize duyurulması , hava şartlarının da müsaadesiyle Pazar sabahı herkes yollara düşmüştü. Çoğunluğunun da elleri boş değildi ve zaten bereketli olduğuna inandığımız soframıza katkıda bulunarak bizi mutlu etmişlerdi. Meraklı bir arkadaşımız saat tutmuştu, açık büfenin önünde kahvaltılarını alacaklarının sona ermesi (yani son kişinin de kahvaltısını alması) tam 1,5 saat sürmüştü. Yönetimdeki arkadaşlarımızın çoğu büfenin başında görev aldılar. Beyaz önlüğü ile başta Nabi Cücük olmak üzere Öznur, Pınar, Bektaş, Murat ve diğer arkadaşlar çalışmaları ile Feriye’nin servis elemanlarını kıskandırdılar. Emre ise 2 İspanyol arkadaşını getirerek kahvaltıya uluslararası bir hava vermişti. Görevli arkadaşlarımız ve başkanımız İlhan Orhun gelen öğretmenlerimizi karşılayarak onları ağırlamaya çalıştılar. Katılan diğer Kabataşlılar eski öğretmenlerini gördükçe ellerine sarılıp hasret gidererek yanlarından ayrılmadılar. Emekli öğretmenlerimize Nabi ve Tuba tarafından günün hatırası olarak çiçek verildi. Eski Kabataşlıların bir kısmı da Süleyman Seba ağabeyimizle resim çektirebilmek için yanından ayrılmadılar. Yemekhane dolup taşınca katılımcılar önce kantine, hava iyi olunca sonra da bahçeye taşındılar. Öğretmenlerimizin bir kısmı bir ara ud eşliğinde fasıl bile yaptılar. Büfede neler yoktu ki? Tepsi tepsi börekler , bisküviler, çörekler, kahvaltılık çeşitleri, simitler, poğaçalar ve domates biber, salatalıklar, içebildiğiniz kadar kantinimizin çayı...

Önümüzdeki yıl 50.yıl plaketini alacak 1956’lılar bir araya gelmiş organize olmaya çalışıyorlardı. Eski müdürümüz Korel Haksun ile yeni müdürümüz Recep Memiş ‘te bir masada sohbette idiler. Herkes genel kurul öncesi yönetimin yapacağı son “ pazar kahvesi ,, 25 Aralık 2005 gün, buluşmak üzere birbirleriyle sözleşerek ayrılırken dernek başkanımız İlhan Orhun da yönetim kurulu arkadaşlarımıza bahçesinden getirdiği boyu 1 metrelik kabaklar ile ödüllendiriyordu.


"ÖĞRETMENİM BENİM SEN ÇOK YAŞA" ÖĞRETMENLERİMİZİ 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜNDE KUTLADIK

24 Kasım 2005 Öğretmenler Günü’nde dernek yönetim kurulu olarak bu özel günü kutlamak üzere öğretmenler odasındaydık. Bizi yetiştirip bugünlere getiren (Eğitim Dünyamızın Ulu Çınarları) öğretmenlerimizi bir arada görebilmek ümidiyle pasta ve çöreklerimizi alarak saat 10.00 da öğretmenler odasının kapısına geldik. Dernek Başkanımız İlhan Orhun, Yönetim Kurulu üyeleri Cihat Taşköy, Cevat Ongun, Ömer Bayrak, Nabi Çücük ve gençlik komisyonu temsilcilerinden oluşan ekibimizi görevli öğrenciler yakalarına birer karanfil takarak karşıladılar. Gençlik Komisyonu temsilcilerimizin Müdürümüz Recep Memiş’e verdikleri çiçekten sonra biz de toplantı odası masasını pasta ve bisküviler ile donattık. Emekli öğretmenlerimizden bir kısmı da eski günlerini anmak üzere gelmişlerdi. Sınıflardaki derslerini bitiren öğretmenlerimizin de katılımıyla öğretmenler odası bir bayram yerine döndü. Öğretmenlerimizin hepsini tek tek kutlayıp günlerini tebrik ettik, yaşları bizden büyük olanların da ellerinden öptük. Bize geçen emeklerinden dolayı dernek başkanımız İlhan Orhun yaptığı konuşma ile hepsine teşekkür etti. Müdürümüzün kestiği pastadan sonra çaylar içilip, bisküviler yenirken gündemde emekli öğretmenlerimizin eski anıları vardı. Bir de tam öğretmenler gününde vefat haberini aldığımız emekli biyoloji öğretmenimiz İbrahim Konukman’ın üzüntüsü olmasa idi. Resimler çekildi, bir dahaki seneki öğretmenler gününde bir arada olabilmek ümidiyle vedalaşıldı, okulun emekli ve çalışan bütün öğretmenlerine verdiği özel yemeğe katılmak üzere dağıldık.
 

100. YIL ETKİNLİKLERİ


1908 yılında Türk Milli Eğitimine hizmet vermeye başlayıp çok önemli değerler yetiştirmiş olan okulumuzun 2008 yılı 100. kuruluş yılı kutlanacaktır.
Bu kutlamalar çerçevesinde Vakfımız ve Okul Aile Birliğimizle yaptığımız toplantıda 2008 yılı Şubat ayından başlayıp, Haziran ayı başında Pilav günü ile bitmesi düşünülen okulumuza yakışan bir tarzda kutlamalar ve bu organizasyona ait eserler yaratılması düşünülmektedir.
Yapılması düşünülenler arasında Kabataş'ı her yönü ile anlatacak kısmen tarihi, kısmen de edebi bir veya iki ciltlik bir kitap, tüm posta hizmetlerinde kullanılabilecek PTT pulları, darphanede bastırılacak altın ve gümüş hatıra paraları, her türlü kültür etkinlikleri, söyleşiler, konserler vs. gibi aktiviteler düşünülmektedir.

Derneğimiz, tüm üyelerimiz ve Kabataşlıların bu organizasyonlarla ilgili ilginç ve değişik önerilerine ve yardım taleplerine açıktır, bilhassa yaşlı üyelerimizin ve ağabeylerimizin ellerinde bulunan Kabataş'ın tarihine ışık tutacak bilgi ve belgelerini bizimle paylaşmalarını rica ediyor, 100.yıl kutlamalarımızın bir şenlik ve bayram havasında olabilmesi için tüm Kabataşlıları yardıma davet ediyoruz.
Kabataşlılar Derneği
Yön.Kur.Başkanı
İlhan ORHUN

İki sene önce 2004 Ocak ayında seçilen İlhan Orhun başkanlığındaki yönetim kurulumuz da çalışma sürecinin sonuna geldi.Ve 29 Ocak 2006 Pazar günü yapılacak genel kurulumuz ile bu görev seçilecek yeni yönetim kuruluna devredilecektir. Kabataşlılar Derneği’nin kuruluşundan bugüne kadar birçok yönetim kurulu geldi ve hizmetlerini bitirerek daha sonra seçilenlere nöbeti devrettiler. Şimdi de nöbeti devretme sırası iki senedir sizlerle beraber olan, Kabataşlıları bir araya getirerek ve onlara hizmet vermeye çalışan yönetimin bu geçen iki sene sırasında ne pilavlar yapıldı, yemekler yendi, ödüller, plaketler dağıtıldı, iyi ve kötü günlerimizde Kabataşlılar hep bir arada olmaya çalışıldı. Her ayın son pazarı bir araya geldiğimiz kahvaltılar, dinlenen konserler ve konuşmalarda beraberdik. Sonunda bu yönetiminde görevi bitirdi ama beraberliğimiz Kabataşlılar Derneği yaşadıkça devam edecektir.İki sene zarfında kaybettiğimiz Kabataşlı dostlarımız ve öğretmenlerimizi saygıyla anarken nice seneler beraber olmak 2008’deki 100.yıl kuruluş yılımızı bir arada kutlamak ümidiyle hoşçakalınız.

Bülten İletişim Komitesi

ÖĞRETMENLER GÜNÜNDE NUSRET SELEN AĞABEYİMİZ ALEM FM DE GALİP BABA VE KUVAY-İ MİLLİYECİ KABATAŞIN ÖĞRETMENLERİNİ ANLATTI

24 Kasım öğretmenler günü sebebiyle Alem Fm de yayınlanan canlı yayında eski dernek başkanlarımızdan Nusret Selen ağabeyimiz bir Kuvay-ı Milliyeci olan ve 10 Kasım 1958 de Atayı Anma töreni sırasında heyecanlanıp ölen tarih öğretmenimiz Galip (baba) Vardar ‘ı anlatan bir konuşma yapıtı.
Galip Vardar’ı anlatan kitapçığın nasıl çıktığını soran yayıncıya Nusret Selen şunları anlattı: ‘Galip Vardar Kurtuluş Savaşı öncesinde Damat Ferit Paşa’nın çevresinde görevli bir subaydı. Kendisi o devrin yer altı örgütü olan MİM grubu üyesidir. Aynı çevreden bir paşa kızı olan sevgilisinin kendisine gizlice getirdiği evrakları o da Ankara’ya Mustafa Kemal ve arkadaşlarına uzun süre ulaştırmış sonradan kendisinden şüphelenilmesiyle Ankara’ya kaçırılmıştır. Kurtuluş Savaşına da katılan Galip Vardar yaralanmış ve İstiklal Madalyası almıştır. Savaş sonrası tekrar okuyarak tarih öğretmeni olup Kabataş Erkek Lisesinde 30 yıl çalışmıştır. 10 Kasım 1958 de Atayı Anma töreninde konuşma sırasında heyecanlanarak vefat etmiştir.Bu özelliklerini Mim grubundan Hüsamettin Ertürk’ten, tarih öğretmenimiz Samih Nafiz Tansu’nun İki Devrin Perde arkası ve Hıfzı Topuz’un Çamlıca’nın Üç Gülü kitaplarından öğrenince Nusret Selen’in teklifi ve Av.Taner Kıral’ın başkanlığı sırasında Kabataşlılar Derneği’nin katkıları ile Galip Vardar için bir kitapçık ve okul bahçesine dikilen büstü hazırlanmıştır. Konuşma sonunda yayıncının ‘Bugün de Kuvay-i Milliye ruhu var mıdır? sorusunu Nusret Selen ‘Kabataşın öğretmenleri hala Kuvay-i Milliye ruhu yaşamaktadırlar, diyerek. konuşmasını bitirmiştir.
 


‘2005’İN EN İYİLERİ’ ANKETİMİZ SONUÇLANDI VE KAZANANLAR ÖDÜLLERİNİ TÖRENLE ALDILAR

Kabataşlılar Derneği tarafından 3. yılını dolduran “Yılın En İyileri” anketimizin ödül töreni çok büyük bir katılımla okulumuz Hamdi Saver salonunda yapıldı. Meslek ve sanat dallarında 22 kişi “2005’in En İyileri” olarak plaketlerini aldılar. Ayrıca okulumuzda okumuş ve mesleklerinde başarı kazanmış 5 ağabeyimiz adına konulan özel ödüller de sahiplerini buldu.Dernek üyelerimizin web sitemizden okuldaki öğrenci ve öğretmelerimizin de dağıltılan formlar yoluyla katıldıkları anketi kazananlar radyo, tv, kitap ,sinema, siyaset,tiyatro dallarında ödüllendirildiler. Tören yapılan bir kokteyl ile başladı. Misafirlerimiz ile öğretmen ve öğrencilerimiz salonu hıncahınç doldurunca salonun kapıları açık tutularak bir kısmının da fuayeden seyretmesine imkan sağlandı. Ödül töreni hazırlık komitesi başkanı Nabi Cücük’ün sunumu ve dernek başkanımız İlhan Orhun’un “hoş geldiniz” konuşması ile başladı. Ödülleri sahiplerine yönetim kurulu üyelerimiz ile öğretmenlerimiz verdiler. Salona daha girerken büyük tezahüratlar yapılan konuklara törende ilk olarak özel ödüller verildi. Süleyman Seba spor adamı özel ödülünü Süleyman Seba ağabeyimiz yakında kaybettiğimiz 90 Dakika proğramının yapımcısı Kenan Onuk adına eşine verdi. Feridun Karakaya Tiyatro özel ödülü ise bu yıl 50 sanat yılını kutlayan Engin Cezzar’ın oldu. Ömer Kavur Sinema özel ödülünü ise son filmi Baba ve oğlu ile büyük ses getiren yönetmen Çağan Irmak aldı ve Kabataşlılar ile söyleşi yapmak üzere söz verdi. Ahmet Taner Kışlalı Aydın Kişi ödülü Oktay Ekşi’nindi ama İstanbul da olmadığı için katılamadı. Siyaset Adamı özel ödülünü ise Rauf Denktaş kazanmıştı . Ama davetiye geç ulaştığı için gelemedi fakat telefonla arayarak o da öğrencilerle bir söyleşi için söz verdi.Denktaş’ın ödülünü KKTC elçilik basın ataşesi aldı. Ödüllerini kendileri alabilenler NTV, Ekodiyalog ve 90 Dakika adına Serkan Korkmaz, Bir Yudum İnsan için Nebil Özgentürk ,Cumhuriyet Gazetesi adına yazı işleri müdürü Mehmet Sucu, Power FM adına genel yayın müdürü Asya Yelkencioğlu, Best FM adına Heytem Dağıstanlı , en iyi radyo programı olarak Gazoz Ağacı için de Cem Arslan ve Kanal D adına Özlem Levante aldılar. Nurgül Yeşilçay çekimde olduğu için ödülünü erkek kardeşi aldı. Ali Kırca Ankara da Siyaset Meydanı programında olduğu ve Avrupa Yakası ekibi çekimde oldukları için gelemediler. Yurt dışında turnede olan Demet Akbağ ve Yılmaz Erdoğan ın ödülleri ise daha sonra Tiyatrolarına gidilerek oyun sırasında verilecektir. En iyi Tv Show proğramı yapımcısı olarak Şahan Gökbakar ile Gazoz Ağacı radyo proğramı yapımcısı Cem Arslan da sahnede herkesi kahkahalara boğdular ve öğrencilerin tezahüratlarına sebep oldular. Hayat Bilgisi Ekibi de yapımcısı Ali Gündoğdu, yazarı Gani Müjde ve Perran Kutman tam toplantı dağılırken yetiştiler ve öğrenci ve öğretmenlerin büyük ilgisi ile karşılandılar. Tabii onları da birgün söyleşide bulunmak sözünü almadan bırakmadık. Tören sona erdiğinde Dernek üyelerimizin hepsinin yüzlerinde yorgunluk ama yaratılan başarı yüzünden de mutluluk ifadesi vardı.