Derneğimiz              
 
 

KABATAŞLILAR BÜLTENİ - SAYI 12

Mart 2006

Bültenler Ana Sayfasına Dön

26 ŞUBAT 2006'DAKİ “DOSTLAR KAHVESİ”NE KATILIM REKORUNU GENÇLER KIRDILAR

2006 yılında Ocak ayının son pazarı derneğimiz genel kurulunun olması sebebiyle yapılamayan “Dostlar Kahvesi” adı altındaki açık büfe sabah kahvaltımızın ilkini 26 Şubat 2006 günü yine okulumuzda yaptık. Bu sefer katılanların çoğunluğunu, büyük ilgi gösteren, Genç Kabataşlı kardeşlerimiz sağladılar. Geleneksel olan ve katılanların da beraberlerinde getirdikleri el emeği yiyecekler ile daha da zengin ve hale gelen “Dostlar Kahvesi”ne yurt dışında bulunduğu için katılamayan dernek başkanımız İlhan Orhun bulunduğu yerle aramızdaki büyük saat farkına rağmen telefonla bizleri arayarak gönlünün bizlerle olduğunu belirterek “afiyet olsun” temennisinde bulundu. Kurdukları açık büfenin gençlerimiz tarafından ilgi görmesinden büyük keyif alan yönetim kurulu üyelerimiz büfenin başından ayrılmayarak eksilenlerin yerine yeni yiyecekler koyarak ev sahipliğini yerine getirmeye çalıştılar. Nabi Çücük masayı yine maydanoza boğarken yeni yönetim kurulu muhasip üyemiz Ercan Hanoğlu
da tepsilerle gelen börekleri porsiyonlara bölerek devamlı çalıştı. Eski yönetim kurulu üyemiz Öznur Horozoğlu ablamız da kardeşi ve annesi ile katıldığı kahvaltıda elleri ile yaptığı keklerle masamızı renklendirdi. Hasan Duvan, Pınar Tuba Biçmen, Murat Avcı ve Emre Acar da büfede hem çalıştılar hem de sohbetler ederek Kahveyi lafla kaynattılar.
Okul Müdürümüz Recep Memiş kahvaltımızın sonuna yetişerek de olsa bizlerle oldu.
Okulumuzda yatılı olup hafta sonları da evlerine gidemeyen kardeşlerimiz kahvaltımıza davetlimiz olarak katıldılar. Gözlerimiz her kahvaltımızda bizlerle beraber olan müdür yardımcımız Şemsettin Dana’yı aradı ama mazereti olduğu için katılamamıştı. Nabi Çücük ve Emre Acar ise bu kahvaltıda bulunabilmek için şehir dışı seyahatlerini ertelemişlerdi.
Herkes Mart ayının son Pazar günü yapılacak olan “Dostlar Kahvesi”nde tekrar buluşmak üzere birbirleri ile vedalaşıp ayrıldı.


KABATAŞ ERKEK LİSESİ , VAKIF VE DERNEKLERİNİN ORTAK ÇAĞRISIDIR

KABATAŞ MEZUNLARINI 100.YIL ETKİNLİKLERİNE KATKIYA DAVET EDİYORUZ

1908 yılında Türk Milli Eğitimine hizmet vermeye başlayıp, o günden beri çok önemli değerler yetiştirmiş olan okulumuz Kabataş Erkek Lisesi’nin 2008 yılında 100. yılını kutlamak üzere hazırlıklara başlamış bulunmaktayız.

Bu sebeple Okul Aile Birliği, Kabataş Eğitim Vakfı ve Kabataş’tan mezunların kurdukları dernekler bir araya gelerek 100.YIL ETKİNLİKLERİ KUTLAMA KOMİTESİ adı altında çalışmalara başlamış bulunmaktadırlar.

İlk anda yapılması düşünülenler arasında okul tarihi ve günümüze kadar okuyanların yer alacağı bir veya iki ciltlik bir kitap ile posta pulları, hatıra paraları, her türlü kültür etkinlikleri, söyleşiler ve konserler gibi aktiviteler yer almaktadır.

Aşağıda imzaları bulunan Kabataş Erkek Lisesi vakıf ve derneklerimizin üyelerinden gelebilecek ilginç ve değişik öneriler ile bilhassa yaşlı üye ve ağabeylerimizin ellerinde bulunan ve Kabataş Tarihi’ne ışık tutacak bilgi ve belgelerini bizlerle paylaşarak yardımcı olmaları için katkıda bulunmaya davet ediyoruz.

100.Yıl kutlamaları’nın bir şenlik ve bayram havasında olabilmesi için bütün Kabataşlıları davet ediyor, fikir ve önerilerini bekliyoruz. Bu konudaki yardımlarınız için üyesi olduğunuz aşağıdaki kuruluşlara veya hiçbir yere üye değilseniz okul müdürlüğüne müracaat edebilirsiniz. KABATAŞ BİR GELENEKTİR...
 

KABATAŞ ERKEK LİSESİ

MÜDÜRLÜĞÜ

KABATAŞ ERKEK LİSESİ

 EĞİTİM VAKFI

KABATAŞ ERKEK LİSESİ
 OKUL AİLE BİRLİĞİ
     
 KABATAŞLILAR
DERNEĞİ
 

 KABATAŞ ERKEK LİSESİ

MEZUN VE

MENSUPLARI DERNEĞİ

ANKARA

KABATAŞLILAR DERNEĞİ

     

ANTALYA KABATAŞLILAR

DERNEĞİ

  TRAKYA KABATAŞLILAR
DERNEĞİ

KABATAŞLILAR YARDIMLAŞMA
DERNEĞİ

17 YAŞINI DOLDURAN KABATAŞLILAR DERNEĞİ 9.GENEL KURULUNU YAPTI


Bu sene 17. yaşını doldurmakta olan Kabataşlılar Derneği 9. Olağan Genel Kurulunu 29 Ocak 2006 Pazar günü yaptı, yönetim kurulu görevini yeni seçilen yönetim kuruluna devretti. Sabah saat 11.00 de okulumuz Hamdi Saver salonunda başlayan genel kurula üyelerimizin büyük bir kısmı hava şartlarının bozuk olmasına rağmen gelebildiler. Kurul verilen bir önerge ile divan heyetine Vakıf başkanımız Erol Demiröven, eski dernek başkanlarımızdan Naci Karaağaç ve Nusret Selen ile Ergun Celep ve Sefa Birger’in seçilmeleri ile başladı. Gerekli yetkiyi alan divan heyetinin başkanlığına seçilen Erol Demiröven’in davetiyle Atamız ve kaybettiğimiz Kabataşlıların anısına saygı duruşunda bulunuldu. Geçen dönemin yönetim kurulu başkanı İlhan Orhun’un 2 yıllık faaliyet raporunu okumasından sonra denetleme kurulu adına da İsmail Özsürücü denetleme raporunu okudu. Rapor hakkında Sinan Er, Erdal Gürsel, Taner Kıral, Nabi Çücük, Ferruh Özgüç, sıra ile söz alarak görüşlerini bildirdiler. Genel Kuruldan eleştiriden çok övgü yer alan konuşmalarda bazı dilekler ve açıklamalarda bulunuldu. Çalışmalarda üyeler arasında iletişim olanağı sağlayan Bülten ile Dergi den övgü ile bahsedilirken “Yılın En İyileri” kampanyasına da medyada verdiği ses sebebiyle teşekkür edildi. Derneğimizin önderliğinde okulların eğitim derneklerinin bir federasyon ve konfederasyona gitmesi önerisinde bulunuldu, okul binasının ileride bir şekilde elimizden alınarak otele döndürülmemesi için tedbir alınması istendi. 100.yıl çalışmaları için isteklerde bulunuldu. Raporlar da oy birliği ile aklandı. Genel Kurula katılan edebiyatçı üyemiz Hilmi Yavuz’dan da 100. Yıl Kutlama komitesine katılmaları istendi ve kabul etmesinden sonra yeni seçilecek dernek yöneticileri için aday teklifleri yapıldı. Yapılan gizli oylama ile iki sene için Kabataşlılar Derneğini idare edecek Yönetim Kurulu, Denetleme ve Disiplin Kurulları üyeleri ile yedekleri seçilmiş oldular. Bu seneki seçimin sonucu bayanlara ve gençlere daha fazla yer verilmiş olduğunun görülmesiydi. Genel kurul yeni seçilenlerin tebrikleri ile sona ererken , seçilenler de ilk yönetim kurulu toplantı gününü kararlaştırdıktan sonra dağıldılar. Seçilenleri tam listesi şöyledir:
 

YÖNETİM KURULU ASİL ÜYELERİ:
1- A.Cevat Ongun
2- A.Murat Avcı
3- Ercan Hanoğlu
4- Nabi Cücük
5- Hasan Duvan
6- İlhan Orhun
7- M.Haluk Sarıca
8- Ömer Bayrak
9- H.Anıl Cansızoğlu
10- Pınar Tuba Biçmen
11- Bektaş Düşmez


YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYELERİ:
1- Mahmut Bıyık
2- Devrim Yılmaz
3- Gülşah Oktay
4- Filiz Özdemir
5- Deniz Güranlıoğlu


DENETLEME KURULU ÜYELERİ:
1- İsmail Özsürücü
2- Ergun Celep
3- Cihat Taşköy
4- Ferruh Özgüç
5- Atlan Işıltan


DENETLEME KURULU YEDEK ÜYELERİ:
1- Serdar Özuslu
2- Ercan Özcan
3- Halil Fındık


DİSİPLİN KURULU ÜYELERİ:
1- Erdal Dumanlı
2- Nusret Selen
3- M.Naci Karaağaç
4- Taner Kıral
5- M.Halidun Ünsal


DİSİPLİN KURULU YEDEK ÜYELERİ:
1- Osman Arar
2- Erol Diren
3- Erol Civelek

YENİ GENEL KURULUMUZDA 2006 VE 2007'DE AİDATIMIZ YILLIK 48 YTL TESPİT EDİLDİ

Kabataşlılar Derneği de diğer derneklerde olduğu gibi kanuna göre tek geliri olan üye aidatları ve bağışlar ile faaliyetlerini yürütebilmektedir. Bu aidatların yıllık kaç lira olacağının tespiti ise Genel kurulda yapılan teklif ve alınan karar ile tespit edilmektedir. Aidat 2006 ve 2007 yılları için 29 Aralık 2006 günü yapılan 9. genel kurulumuz da yıllık 48 YTL olarak tespit edilmiştir. Aylık 4 YTL ye gelen bu rakam ile sizlerle her türlü iletişim sağlanmakta, okulun isteklerine yardım edilmekte ve burs fonunun eksikleri tamamlanmakta , bülten ile dergi adreslerinize kurye ile gönderilmekte derneği yapacağı bütün faaliyetlere mali kaynak yaratılmaktadır. Bu sebeple üyelerimizin yıllık aidatlarını aksatmadan ve en kısa zamanda aşağıda adresleri verilen banka hesaplarına yatırmaları veya kredi kartı ile ödeme emri göndermelerini rica ederiz.

Kredi Kartı ile ödeme emri gönderebileceğiniz faksımız: 0212- 260 63 33
Direkt aidatınızı yatırabileceğiniz banka adreslerimiz:
Yapı Kredi Bankası Merkez Şubesi: 1/ 002474-5 numaralı hesap
Türkiye İş Bankası Ortaköy Şubesi: 375623 numaralı hesap
Finansbank Ortaköy Şubesi: 0012790459 numaralı hesap

KABATAŞLILAR DERNEGİ İLE WWW.KABATASLİLAR.ORG SİTEMİZİ TEKNOLOJİ TV KANALINDA ANLATTIK

Özel Maltepe Marmara Üniversitesi’nin Marmara Eğitim Köyü’nden yayın yapan kuruluşu Teknoloji Kanalı’ından aldığımız davet üzerine yönetim kurulu üyelerimiz Ömer Bayrak ile Cevat Ongun kanalın misafiri oldular. Yapımcı Berna Özdiktaş’ın Ömer Bayrak ile sohbet şeklinde yaptığı proğramda önce web sitemizin ve Kabataşlılar Derneği’nin kuruluş amaçları anlatıldı. Sonra Web sitemiz üzerinden yapılan bilgilendirme konuşmaları, derneğimizin faaliyetleri, burs fonları, aidatlar, sponsorlar, iletişim olanakları, yapılanlar ve yapılmak istenenler konularında sohbet devam etti.
Ömer Bayrak 2008 de ki Kabataş ‘ın 100. kuruluş yılı kutlamaları için elinde doküman ve ileteceği fikirleri olanlar için de Teknoloji Kanalı yoluyla çağrıda bulundu. Ayrıca Kabataş Erkek Lisesi ile Kabataşlılar Derneği’nin Atatürkçü yoldaki Felsefesinin ve uygulamalarının da anlatıldığı proğramda dolu dolu bir 20 dakika yaşandı. Yapımcı Berna Özdiktaş ve Kanal yetkililerine derneğimize gösterdikleri yakınlık için teşekkür ederken onları da Dostlar Kahvemize davet ettik.

KABATAŞ ANAOKULU’NUN ÖĞRENCİLERİ “3.TEMA ŞENLİKLERİ”NE KATILDI

Kabataş Eğitim Vakfı tarafından kurulan ve en küçük Kabataşlıları yetiştiren anaokulumuzun öğrencileri “doğaseverlik” hedeflerinin en önemli basamağı olan Yavru Tema Etkinliklerinin bu yıl 1 Mart 2006 da yapılan 3. süne katılarak Kabataş’ı temsil ettiler. Bakırköy Yunus Emre Kültür Merkezi’nde yapılan etkinliklere katılan İstanbul’daki seçilmiş 26 ilköğretim okulu arasında tek anaokulu olan “Kabataş Anaokulu”nun minik öğrencileri “çevre etkinlikleri”ne bir şiirle yer aldı. Okul Müdürleri Dilek Güçerdem Orhun yönetimindeki eğitim kadrosu ile en küçük Kabataşlıları yetiştiren anaokulumuz Kültür Sitemiz içindeki sınıflarına gördükleri ilgi sebebiyle çocuklarını vermek isteyenler için kayıt yapmaya devam ediyorlar. Çocuklarını Kabataş Geleneği ve Terbiyesi ile yetiştirmek isteyenler için müracaat telefonları
0212- 258 02 30 ve 0212- 236 46 22-23 ile bilgi almak isteyenler için web sitesi: www.kabatasegitim.org.tr anaokulumuduru@kabatasegitim.org.tr

1956 MEZUNLARI 50.YIL ANI PLAKETLERİNİ 14 MAYIS 2006 DA ALACAK

Kabataş Eğitim Vakfı tarafından her sene verilmesi bir gelenek haline getirilen ve okuldan mezuniyetlerinin 50. yılı için verilen anı plaketi töreni bu yıl 14 Mayıs 2006 Pazar günü yapılacaktır.
Okulumuz Hamdi Saver salonunda yapılacak olan törende mezuniyetlerinin 50.yılını dolduran 1956'lılar plaket alacaklar ve tören sonrası yemekhanede hep beraber yemek yiyerek eski günlerini anacaklar, seneler sonra buluşmanın heyecanını yaşayacaklar. Bu törenle ilgili olarak aralarında bir komite de kuran 1956 mezunları günün anlamına uygun sürprizler de hazırlıyorlar. Bugüne kadar kendilerine ulaşılamamış 1956 mezunları Kabataş Eğitim Vakfının 0212-260 24 55 ve 0212-259 91 33 numaralı telefonlarından Nuray Erdoğan’a ulaşarak kayıt yaptırıp bilgi alabilirler.