Derneğimiz              
 
 

KABATAŞLILAR BÜLTENİ - SAYI 13

Mayıs 2006

Bültenler Ana Sayfasına Dön

“YAZ YEMEĞİ” BU SENE 17 TEMMUZ’DA YAPILACAK 1966 MEZUNLARI 40.YIL ANI PLAKETİ ALACAK

Kabataşlılar Derneği tarafından her yıl yaz başında yapılmakta olan “Yaz Yemeği” bu yıl da 17 Temmuz 2006 tarihinde Feriye Lokantası’nda yapılacaktır. Gelenek haline gelen ve mezuniyetlerinin 40. yıl anı plaketini bu yıl 1966’lılar yaz yemeği sırasında alacaktır. 40 yıldan beri birbirleri ile görüşememiş Kabataşlıları bir araya getirecek olan yaz yemeği İstanbul’un incisi Boğaz kıyısında, ve okulumuz sahilinde olan Feriye Lokantası’nın bahçesinde yapılacak olup müzik eşliğinde yenilecek olan nefis yemek sonrasında hem hasretlik giderilecek hem de eğlenilecektir. Anıların, yaramazlıkların ve eski öğretmenlerin anılacağı “Yaz Yemeği”ne katılmak isteyenler veya anı plaketine kavuşmak isteyen 1966 mezunları derneğimiz sekreterliğine başvurarak bilgi alabilir ve yer ayırtabilirler..


KABATAŞ TAKVİMİ

5-6 Mayıs 2006 Cuma-Cumartesi 1956 mezunlarının Ankara seyahati


14 Mayıs 2006 Pazar saat 11.00 1956 mezunlarının 50 yıl plaket töreni
yer: Hamdi Saver salonu


28 Mayıs 2006 Pazar saat: 11.00 Dostlar Kahvesi
yer: Okul kantini önü, sahilde


31 Mayıs-1-2 Haziran 2006 Çarşamba, Perşembe, Cuma Kültür Etkinlikleri
yer: Hamdi Saver, Adnan Dinçer salonları ile okul bahçesi


4 Haziran 2006 Pazar Saat 10.30 Pilav Günü
Yer: Okul Bahçesi


11 Haziran 2006 Pazar LGS- Lise Giriş İmtihanı


16 Haziran 2006 Cuma Okul’un eğitim sezonunun kapanışı
 

18 Haziran 2006 Pazar ÖSS-Üniversite Seçme sınavı
 

17 Temmuz 2006 Pazartesi saat 19.00 Yaz Yemeği ve 40 yıllık plaket töreni
yer: Feriye Lokantası

“EN BÜYÜK KABATAŞ BAYRAMI”NIN TARİHİ BELLİ OLDU: PİLAVIMIZ 4 HAZİRAN’DA


Kabataşlıların her yıl bir araya gelmelerine sebep olan ve EN BÜYÜK KABATAŞ BAYRAMI kabul ettiğimiz “Pilav Günü”müzü bu yıl kutlayacağımız tarih belli oldu: 4 Haziran 2006 Pazar günü sabahı yurtdışından ve Türkiye’nin her tarafından gelen Kabataş mezunları bir araya gelerek pilavlarını kaşıklarken eski günlerdeki hatıralarını anarak hasretliklerini gidereceklerdir. Son üç seneden beri olduğu gibi “Pilav Günü” okulumuzun ev sahipliğinde Kabataşlılar Derneği’nin organizasyonu ile yapılacaktır. Her yıl 5000 den fazla Kabataşlıyı buluşturan Pilav Günü için katkıda bulunmak ve sponsor olmak isteyen Kabataşlılar dernek büromuzu arayarak görevli arkadaşlara ulaşabilirler. Her sene olduğu gibi Kadıköy ve Üsküdar’dan gelecek olan Kabataşlılar için özel motor kaldırılacaktır. Pilav günü gazete ilanları ile duyurulacak, ayrıca web sayfamız ile sms servisi ve E-posta grupları yolu ile ilan edilecek olup ulaşamadığımız yerlere de üyelerimizin duyuruları ile haberin iletilmesi sağlanacaktır.

PİLAV GÜNÜ İÇİN BAĞIŞ VE SPONSORLUKLARINIZI BEKLİYORUZ

Okulumuz, Pilav Günü Kabataşlılar Derneği tarafından üyelerimizin bağış ve sponsorlukları ile yürütülmektedir. Bu yüzden Pilav Günü organizasyonumuza katkıda bulunmak isteyen Üyelerimiz ile sponsor olmak isteyen yakınlarının firmaları dernek sekreterliğimiz ile temasa geçerek nakdi veya mal olarak bağışta bulunabilirler.
 

DERNEĞİMİZ FİNANSBANK’TAN 3. ÜÇ AYLIK DÖNEM SONUNDA 6.279 YTL BAĞIŞ KAZANDI


Derneğimiz ile Finansbank arasında yapılan anlaşmaya göre Kabataşlıların bankada yatan para hareketlerinden 3. üç aylık vade sonunda 6 bin 279 YTL bağış kazanılmıştır. Her üç ayda bir yapılan bu bağışın miktarı gittikçe artmakta olup kazanılan para burs verdiğimiz öğrencilerimiz için açılan havuzdaki fonda toplanmaktadır. İlk üç ay sonunda 1.591 YTL, ikinci üç ay sonunda 4.425 YTL olarak kazandığımız bağış 3. üç ay sonunda da 6.279 YTL yi bulmuştur. Bilindiği üzere hesap sahiplerine hiçbir külfet yüklemeyen bu çalışmada bankada hesapları bulunan Kabataşlıların hesap hareketlerinden banka kendi komisyonunun belli bir yüzdesini Kabataşlılar Derneğine bağış olarak vermektedir.
 

GEÇEN SAYIMIZDAKİ “BU MEHMETÇİK KİM?” SORUMUZU AÇIKLIYORUZ. SÜLEYMAN SEBA

Geçen sayımızda bir Mehmetçik resmi sunarak kim olduğunu sormuştuk. İşte geçen iki ay içinde tanıyanlar olduğu gibi tanımayanlar da çoğunluktaydı. Bu sayımızda açıklıyoruz. Resimdeki kişi bu sayıda da Özcan Seray adlı arkadaşı ile poz veren Süleyman Seba ağabeyimizdi. Yine sizi 1943 yıllarına götürerek bir hatıra resmi daha yayınlıyoruz. Yandaki resimde sol üstten itibaren: Alaattin Orhun, Vedat, Süheyl Çeçen, Fahri Utku, alt sıradakiler de Süleyman Seba ile Fikret Bey...

2005 YILINDA DA İSTANBUL’DAKİ ANADOLU LİSELERİ ARASINDA “KABATAŞ ERKEK LİSESİ” İLK SIRAYI KAPTIRMADI

Öğrenci Seçme Sınavı sonuçları kitabına göre okulumuz Kabataş Erkek Lisesi İstanbul’daki Anadolu Liseleri arasında ilk 15 okul sıralamasında zirveyi kimseye kaptırmadı. İşte açıklanan sonuçlar:
ÖSS SAYISALA GÖRE HAM PUAN SIRALAMASINDA
Kabataş Erkek Lisesi 1. sırada 260.672 puanla ,
ÖSS SÖZELE GÖRE HAM PUAN SIRALAMASINDA
Kabataş Erkek Lisesi 2. sırada 254.210 puanla,
ÖSS EŞİT AĞIRLIKLIYA GÖRE PUAN SIRALAMASINDA
Kabataş Erkek Lisesi 1. sırada 264.313 puanla

KABATAŞ EĞİTİM VAKFI KABATAŞ’IN 1OO.YILINDA İKİ OKULU HİZMETE AÇIYOR

Kabataş Erkek Lisesi’ne mali ve lojistik destek vermek üzere kurulmuş olan ve okulumuzun diğer İstanbul okulları arasında ayrıcalıklı yer almasında büyük katkıları olan Kabataş Eğitim Vakfı bu eğitim yılında açtığı anaokulundan sonra şimdi de Kabataş’ın 100 . kuruluş yılı olan 2008 de de bir ilköğretim okulunu hizmete açmak için önemli bir adım daha attı. Okulumuzda 2 sene okumuş ve mezun olmamış olmasına rağmen kendini tam bir Kabataşlı olarak kabul eden işadamı Ali Ağaoğlu Ümraniye de kendi inşaatı olan “My City” sitesinin yanındaki 4200 metrekarelik bir arsayı önce bağışladı sonra da üzerine bir ana okulu ile ilköğretim okulu binasını içinde eşyası ile birlikte anahtar teslimi yapmayı da taahhüt etti. Bu sebeble okulumuz Hamdi Saver salonunda yapılan törene eski Kabataşlı ağabeylerimiz ile İstanbul Valisi Muammer Güler ile Milli Eğitim Müdürü Ömer Balibey de katıldılar, tören medyanın da büyük ilgisini çekti. 4 anasınıfı ile 14 derslikten meydana gelecek ve 520 öğrenciye hizmet verecek olan ilköğretim okulu 2007-2008 eğitim sezonuna yetiştirilmeye çalışılacak. Törene katılan herkesin temennisi bu atılımın devam ederek Kabataş Üniversitesinin kurulmasına kadar uzaması. Kabataş Üniversitesi ile ilgili çalışmaları da vakıf adına Prof.Dr. Osman İnci yürütmekte olup kampus arazisini de Kabataş mezunu ve İstanbul yakınlarındaki bir kazanın Belediye Başkanı olan bir dostumuz teklifte bulunmuştur.

DERNEK SEKRETERLİĞİMİZDE GÖREV DEĞİŞİMİ YAPILDI

Derneğimize 10 senedir hizmet veren Neriman Yıldız ile 2 yıldır bizlerle olan Demet Erdoğan özel gerekçeleri sebebiyle Nisan ayı sonunda görevlerinden ayrılmışlardır. Yerlerine Ebru Alper ve Nilgün Şahin arkadaşlarımız başlayarak görevlerini devir almışlardır. Bizlerle uzun süre beraber olan Neriman Yıldız ile Demet Erdoğan a yeni yaşamlarında başarılar diler, yeni başlayan arkadaşlarımıza da “hoş geldiniz, hayırlı olsun“ deriz.

ÜZÜLDÜKLERİMİZ

* 21.03.2006 tarihinde okulumuz mezunu Mustafa Avcı vefat etmiştir.
* 28.03.2006 tarihinde okulumuz 1967 mezunu dernek üyemiz Hüseyin Çakır vefat etmiştir.
* Okulumuz mezunlarından Erol Avarkan vefat etmiştir.
* 04.04.2006 tarihinde Okul müdürümüz Recep Memiş’in amcası Mevlut Memiş Giresun’un Espiye Köyünde vefat etmiştir.
* 10.04.2006 tarihinde vakıf eski başkanımız ve dernek kurucu üyelerimizden Erdal Dumanlı’nın ağabeyi Dr. Ertan Dumanlı vefat etmiştir.

1958 MEZUNU ERSEN KINAYYİĞİT OLİMPYAT MEŞALESİ ÖDÜLÜNÜ ALDI

Okulumuz 1958 mezunlarından derneğimiz üyesi Ersen Kınayyiğit 7 Mart 2006 da Olimpiyatevi’nde yapılan bir törenle hakem dalında Olimpiyat Meşalesi ödülünü almıştır.
Bu ödülün masa tenisi dalında ilk olması ve Ersen ağabeyimizin alması bizleri sevindirdi.
Ödülünü Bakırköy Kaymakamından alan Ersen Kınayyiğit kendisine verdikleri destekten dolayı ailesine de teşekkür etti.

KABATAŞ EVİ YENİ İŞLETMECİSİNE TESLİM EDİLDİ

Kabataşlılar Derneği’nin tek resmi gelir kaynağı olan ve Kabataşlıları bir araya getiren bir lokal olarak çalıştırılan Ortaköy’deki Kabataş Evi 2006 yılı itibariyle yeni bir işletmeci ve konsepte kavuştu. Dernek üyemiz Avukat Faruk Öksüz işletmeci olarak aynı zamanda Florya’daki Mado ‘nunda sahibi olup Kabataş Evi’ni de yepyeni bir konsept ile açmaya hazırlanıyor. Bununla ilgili anlaşma geçtiğimiz günlerde dernek başkanımız İlhan Orhun ile Faruk Öksüz arasında imzalandı. Yeni bir işletmeci ile yola çıkan Kabataş Evi hepimize hayırlı olsun.

KABATAŞLILAR DERNEĞİ ÜYELERİ BİRİKMİŞ AİDAT BORÇLARINI ARTIK TAKSİTLE ÖDEYEBİLECEKTİR

Kabataşlılar Derneği üyesi olup birikmiş aidat borçları olanlardan sık sık gelen istek üzerine zorlanmamaları için yönetim kurulu tarafından taksitle ödeyebilmeleri kararı alınmıştır.
Çoğunlukla İstanbul dışında olup pilav günlerinde de gelemeyenler veya İstanbul’da olup da işleri sebebiyle derneğimize uğrayamadıkları için aidat borçlarını birkaç sene ödeyememiş olan üyeler ortaya çıkan yüklü borçlarını ödeyememekten şikayetçi olarak çare bulunması için müracaat etmekte idiler. Artık geçmiş dönemlere ait borcu olup ödeyememiş olanlar derneğimiz sekreterliğine telefonla başvurarak veya bizzat gelerek borç miktarlarını öğrenip bir ödeme planı dahilinde taksitler halinde isterlerse de kredi kartı yoluyla ödemede bulunarak
borçlarını kapatabilecek.

KIŞ YEMEĞİNDE VERDİKLERİ SÖZLERİNİ TUTAN 3 FEN E 1981 MEZUNLARI 1 PROJEKSİYON VE 1 BİLGİSAYAR PARASINI DERNEĞE BAĞIŞLADILAR

Kış Yemeğimiz sırasında 25. yıl anı plaketini alan 1981 mezunları okullarına bağış olarak vermeye söz verdikleri bilgisayar ve projeksiyon makineleri için sözlerini tutmaya başladılar.
Bu konuda ilk olan 3 Fen E nin 1981 lilerinden Hereke Belediye Başkanı Sn. Esener Macıl bir projeksiyonun bedeli olan 1000YTL yi ve aşağıda isimleri yazılı aynı sınıftan 15 arkadaşımız da bir bilgisayarın bedeli olan 1080YTL yi bağış olarak derneğimiz hesabına göndermiştir.
1981 lilerin verdikleri sözlerden ilk açılışı yapan 3 Fen E nin 1981 mezunları Fazlı Erden Göçmen, Suat Demirkıran, Cem Ünalan, Savaş Ertürk, Halil Karabulut, Ahmet Atalık, T. Müfid Baykal, Volkan Arıncı, Akın Kutlar, Hikmet Çoşkun, Zekeriya Avcı, S.Cumhur Palas, Mehmet Beyazıt, Arda Dağcıoğlu, İsmet Anıtsal ve Hereke Belediye Başkanı Esener Maçil arkadaşlarımıza bu duyarlı davranışlarından ötürü teşekkür ederiz.
Aynı gecede bağış vaadinde bulunan diğer 1981 li arkadaşlarımızın da bağış haberlerini
bekliyoruz. Bağışlar bitiminde alınacak cihazlar yapılacak bir törenle okulumuza teslim edilecektir.

FARKLI AMA AYNI ANDA GÜZEL DUYGULARIN YAŞANDIĞI BİR GECE
KIŞ YEMEĞİMİZİ 25 MART’TA FERİYE’DE YAPTIK

Kabataşlılar Derneği’nin ,iki yıldır düzenlemiş olduğu Kış Yemeği iki yüzü aşkın seçkin davetlinin katılımıyla 25 Mart 2006,Cumartesi gecesi Feriye lokantasının lezzetli yemekleri, hoş sohbetlerimize eşlik eden ,fonda yemek müzikleri ,okulumuzun eşsiz atmosferi ile birbirinden farklı ama aynı yoğunlukta,güzel duygunun,aynı anda yaşandığı bir geceyle kutlandı. Açılış kokteyli ile başlayan gecemizde birbiriyle hasret gideren 1981 mezunlarımız, 25.yıllarını doldurmuş olmalarının anlam ve önemini simgeleyen 25.Yıl Anı Plaketini almalarının heyecanı yaşarken ,bu yıl ilk defa 1967 yılı mezunlarımıza kadar,arzu eden mezunlarımız da plaketlerini ,çok değerli hocalarımızın elinden aldılar. Sunuculuğunu Pınar Tuba Biçmen(1998) ve Nabi Cücük(1982) ‘ün üstlendiği gecenin açılış konuşmasını Kabataşlılar Derneği başkanımız Sayın İlhan Orhun ,okul müdürümüz Sayın Recep Memiş ve Kabataş Eğitim Vakfı Başkanı M. Erol Demirdöven yaptılar.
Konuşmaların ardından ,nam-ı değer Baba Sefer Hoca’mızın salonu inletircesine üçlü çektirmesiyle,yemeğe geçildi.Her masada , yılların hasreti,özlemi ve paylaşılmış onca anının yad edildiği,aradan geçmiş olan 25 yılın birkaç saate sığdırılmaya çalışıldığı sohbetler,kahkahalar ve müzik iç içeydi. Feriye Sineması’ndan çıkarken ,bu gece genç ruhlu ağabeylerine içten bir ‘merhaba’ demek isteyen genç kardeşlerimiz, mikrofonu ellerine aldıklarında, eski-yeni, hiç fark ettirmeyen o heyecanı, o coşkusu, nasıl da insanın içini ürperten hoş bir duyuydu. 1981 ve diğer yıllardaki mezunlarımız, plaketlerini alırken; hala okumakta olan ve okuyacak olan genç kardeşlerinin daha da iyi koşullarda eğitimlerini sürdürmeleri için :
3 fen A Bir bilgisayar bir projeksiyon
3 fen B Bir bilgisayar
3 fen D Bir bilgisayar bir projeksiyon
3 fen E Bir bilgisayar bir projeksiyon
3 fen G Bir projeksiyon
3 fen H Bir projeksiyon bir bilgisayar
3 fen K Fizik laboratuarı için 5000ytl
81 mezunları hariç 14 KİŞİLİK GRUP Bir bilgisayar
AV Uğur POYRAZ Bir bilgisayar
Toplamda, 7 bilgisayar ,5 projeksiyon ve 5000ytl olmak üzere , okulumuza katkıda bulunurken,”işte,tam Kabataşlılara yakışır bir hareketti bu!” demekten kendimi alamadım doğrusu. Gece,eşsiz bardak-dans show, oryantal - Kafkas show ve dans, müzik, hoş sohbetler eşliğinde sona ererken, herkesin yüzünde hoş bir gülümseme vardı. Bu yemeğin düzenlenmesinde , emeği geçen Kabataşlılar Derneği yönetim kurulu üyelerine ve dernek çalışanlarımıza, (Genç-K.E.L) üniversiteli genç arkadaşlarımıza, 1981 mezunlarına ulaşmamızda büyük katkısı olan , başta Sezai Dedeoğlu olmak üzere tüm dönem arkadaşlarına teşekkür ederim. Kabataşlı olmak bir ayrıcalıktır!

BİR KABATAŞLILAR DERNEĞİ GELENEĞİ HALİNE GELEN “DOSTLAR KAHVESİ”NDE 26 MART 2006 PAZAR GÜNÜ BERABERDİK

Kabataşlılar Derneği tarafından bir gelenek haline gelen “Dostlar Kahvesi” adı altındaki açık büfe Pazar kahvaltımızın Mart ayına rastlayanını 26 Mart 2006 Pazar günü yine okulumuzda yaptık. Her defasında daha fazla katılım olan ve daha renkli hale gelen “Dostlar Kahvesi” her yaştaki “KABATAŞLI”yı yine buluşturmaya ve onların birbirleriyle kaynaşmalarına sebep olmaya devam etti. 26 Mart Pazar günkü “Dostlar Kahvesi”nde de okulun pansiyonunda kalan ve hafta sonları da evlerine gidemeyen en genç Kabataşlı kardeşlerimiz davetlimizdiler. Geçen ayki kahvaltıda olduğu gibi daha önceki kahvaltılardaki eski mezunların katılım çoğunluğunun yerine genç mezunların katılımı yine çoğunlukta idi. Bir gece önceki kış yemeğinin yorgunluğu, kış saatinden yaz saatine geçişin kargaşalığı ve havanın değişkenliği orta yaşın üzerindeki mezunlarımızın gözlerini korkutmuştu herhalde...! Katılanların yanlarında getirdikleri kekler, börekler, pastalar yine büfemizi renklendirmişti. Hele çiçeği burnunda üyemiz Şeyma Sulu’nun el emeği pastasının üzerindeki “KEL” yazısı büyük ilgi gördü. Büfenin açılışından bir saat sonrasına hiçbir şey kalmamış, o güzelim yiyecekleri adeta silip süpürmüştük. Kahvaltımıza öğretmenlerimizden de katılanlar oldu. İçlerindeki en renkli kişi bizi bol bol güldüren Cumhur hocamızdı. Havanın sürpriz şekilde iyi olması içeridekilerin sohbetlerini dışarıya çıkarak sahilde sürdürmelerine sebep oldu. Katılımcılar bir dahaki ay yapılacak kahvaltının artık bahçede olması dileğiyle birbirleriyle vedalaşarak ayrıldı.