Derneğimiz              
 
 

KABATAŞLILAR BÜLTENİ - SAYI 16

Kasım 2006

Bültenler Ana Sayfasına Dön

OKULUMUZ VE KABATAŞ EĞİTİM VAKFI İLE KABATAŞLILAR DERNEĞİ’NİN BU EĞİTİM SEZONUNDA YAPACAĞI AKTİVİTELERİN TAHMİNİ TARİHLERİ BELLİ OLDUK


Kabataşlılar Derneği ile Kabataş Eğitim Vakfı ve Okulumuzun 2006-2007 eğitim sezonunda yapacağı bazı aktivitelerin tahmini tarihleri belli olmuştur. Kesin olmayan ve tarihleri değişmesi mümkün olan program aşağıdadır:


22 Kasım 2006 Çarşamba Saat:13.00  -  Hazırlık sınıflarının Kabataş Rozeti takma günü ve Kabataşlılar Derneği tanıtım toplantısı Hamdi Saver Salonu’nda


23 Kasım 2006 Perşembe Saat:14.00 - Prof.Dr.Özcan Köknel ile sohbet Konu:Gençlik Çağında Ruh Sağlığı Hamdi Saver Salonu’nda


24 Kasım 2006 Cuma Saat 11.00 - Öğretmenler günü kutlaması : Okulumuz öğretmenler odasında


19 Aralık 2006 Salı Saat:19.30 - İstanbul Defterdarı Şükrü Dilaver ile sohbet Konu:Türkiyede uygulanan maliye politikaları


20 Aralık 2006 Çarşamba Saat 14.00 - “2006’nın En İyileri” ödül töreni Hamdi Saver Salonu’nda.


24 Mart 2007 Cumartesi Saat 19.00 - “82 mezunlarının” plaket töreni ve kış yemeği Hamdi Saver Salonu’nda.


06 Mayıs 2007 Pazar saat 10.00 - 57 mezunlarının plaket töreni Vakıf tarafından Hamdi Saver salonunda


30-31 Mayıs Çarşamba – Perşembe Kabataş Erkek Lisesi Kültür Etkinliği ve 1 Haziran Cuma 2007 -  Bütün okul salonları ve bahçede

 

3 Haziran 2007 Pazar Saat 10.00 - Geleneksel Pilav Günü : Okul Bahçesi


13 Haziran 2007 Çarşamba Saat 19.00 - “67 mezunları” plaket töreni ve Yaz Yemeği: Feriye lokantası yazlık bahçesi


1) Her ayın son Pazar günü saat 11.00’de Dostlar Kahvesi adlı açık büfe sabah kahvaltısı okul kantininde yapılacak olup yılbaşı ve Kurban Bayramının ilk gününe rastladığı için 31 Aralık 2006 günü yapılamayacaktır.


2) Kabataşlılar Derneği tarafından ilki geçen yıl yapılan Kabataşlı iş adamları ile yemekli Toplantı Mayıs ayı içinde tarihi tespit edildiğinde yapılacaktır.


3) Her yıl okul tarafından yapılmakta olan Diploma Töreni ile son öğretmenler toplantısı sonrası deniz motoru gezintisi tarihleri henüz tespit edilmemiştir.


4) Dernek tarafından yeni katılanlara tanıtım amaçlı yapılacak olan toplantılar Şeker Bayramısonrası yapılacaktır.


5) Sosyal aktiviteler içinde bir Bilgi Yarışması hazırlanmaktadır ve tarihleri tespit edilinceaçıklanacaktır.“EĞİTİM BİR MİLLETİ ÖZGÜR, BAĞIMSIZ, ŞANLI VE YÜCE BİR TOPLUM HALİNDE YAŞATIR. EĞİTİMSİZLİK İSE BİR MİLLETİ, ESARET, SEFALET VE CEHALETE TERK EDER.”

Mustafa Kemal ATATÜRK


“Kabataşlılar, Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Atatürk’ün izinden yürümeyi ilke edinin, laik ve demokratik cumhuriyetimizin koruyucuları olun, bu yoldan asla ödün vermeyin, akıl, mantık ve bilim dışı hiçbir olayın peşinden gitmeyin, takipçisi olmayın. Atatürkçü eğitim sistemi müspet ilime dayalıdır, temel hedefi çoğulcu
demokrasidir. Fikri hür vicdanı hür, irfanı hür kuşakların yetiştirilmesi temel ilkedir. Kabataş’ta öğretmenleriniz tarafından sizlere bu verilmeye, öğretilmeye çalışılacaktır.”
(Kabataşlılar Derneği başkanı İlhan ORHUN’un 2006-2007 eğitim yılı açılış töreni konuşmasından)
 

BU SENEKİ İFTAR YEMEĞİMİZDE HEP BERABER “KABATAŞLILAR EVİ”NDEYDİK


Kabataşlılar Derneği tarafından her yıl Ramazan Ayı içinde yapılan ve bir gelenek haline gelen “İftar Yemeği”nde 8 Ekim 2006 Pazar gecesi hep beraber Ortaköy’deki Kabataşlılar Evi’ndeydik. Bu yıl yepyeni bir işletme anlayışı ve ambiyansa sahip olan ve derneğimize ait olup Moncafe adı ile hizmet veren Kabataşlılar Evi 8 Ekim gecesi muhtelif yıllarda mezun olmuş Kabataşlılar ile eşleri ve ileride Kabataş Erkek Lisesi’nde okumasını arzu ettikleri çocukları ile dolmuştu. Geceye her zaman bizlerle birlikte olmaktan keyif alan okul müdürümüz Recep Memiş de katılarak ayrı bir renk katmıştı. Zengin bir iftar menüsünün yer aldığı gecede tatlılar ve üstüne içilen çaylarla derin sohbetlere dalınarak zamanın nasıl geçtiği anlaşılamadan geç saatlere ulaşıldı. Gece ilk fırsatta tekrar bir araya gelmek dileğiyle sona erdi.

 

21 EKİM 1999 TAM 7 YIL GEÇTİ... DEMOKRASİ ŞEHİDİMİZ AHMET TANER KIŞLALI’YI ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE ANIYORUZ


Sınıf arkadaşlarının tanımı ile daha öğrenci iken seçimi Fen sınıfı olmasına rağmen şiir, edebiyat, kompozisyon ve fransızca’ya yatkınlığı ile başarısını 3 Fen A da ön plana çıkartmış bir öğrenciydi o ... Kabataş’a ve onu 1-A, 2-A sınıflarından itibaren onu okutan Behçet hocasına (Necatigil) sevgisi de hep devam etmişti. Seneler sonra Kültür Bakanı olduğunda da arkadaşlarına “Behçet Hocaya danışmanlık teklif edeceğim ama ya incinirse diye tereddüt ediyorum “ diyecek kadar da nazik ve düşünceli biriydi o ...
Yine sınıf arkadaşlarının gözünde erdem, disiplin ve dürüstlükle sevilen bir yer edinmişti. .. “ ...ve kırıldığı zaman kırgınlığını sürdürmezdi” diye anlatıyor yine arkadaşları. Mezuniyetlerinin 40. yılını dolduranlar ile Feriye’de 50 yılda tekrar buluşma dileğinde bulunanlar arasında yine o da vardı... Maalesef sözünü, ilk defa verdiği bir sözü yerine getiremedi. 21 Ekim 1999 da menfur bir suikast kurbanı olarak “Kabataşlı Demokrasi Şehitimiz” olmuştu. Kendisi artık arkadaşları arasında yoktu ama bütün Kabataşlıların gönlünde ve adı da Kültür Binamızdaki salonda yaşayacaktı.
Demokrasimiz de o ve onun gibi şehitlerimizin bize kazandırdığı güç ile daima yaşayacaktı. Geçtiğimiz Mayıs ayında Kabataşlılar olarak yaptığımız Ankara çıkartmasında Ahmet Taner Kışlalı’nın da mezarını ziyaret etmiş, ailesi de bizimle beraber olmuş, ona saygı ve sevgi dolu duygularımızı yollamıştık. İşte bir 21 Ekim daha geliyor. Biz Kabataşlılar olarak onu hiç unutmadığımızı ifade ederek o ve bütün demokrasi şehitlerimizin önünde saygıyla eğiliyoruz.

KABATAŞLILAR DERNEĞİ

 

YAŞAYAN EN ESKİ KABATAŞ MEZUNU AHSEN TURGUT ÖZARDA DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ


Geçtiğimiz Ekim ayı içinde derneğimizin kapı zili çaldığında hoş bir sürpriz ile karşılaştık. Karşımızda sırım gibi bir delikanlı, yaşayan en eski Kabataş mezunu olarak bildiğimiz ve Amerika’da yaşayan doktor Ahsen Turgut Özarda vardı. Kendisinin geldiğini öğrenen okul gazetesinin öğrencileri de öğretmenleri ile peşinden derneğimize gelerek kendisini hemen soru yağmuruna tutmaya başladılar:
“Kaç mezunusunuz?”
“1934 yılında Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdim ve önce Tıp Fakültesine oradan da Amerikaya gittim halen de orada yaşıyorum.”
“Amerika’da ne yapıyorsunuz, nerede yaşıyorsunuz ?”
“Amerikada Teksas Houston’da Kanserle mücadele eden Nükleer Tıp Kliniğinin sahibiyim. Her sene Türkiye’ye gelirim, okulumu da muhakkak ziyaret ederim.”
“Doktorluk dışında hobileriniz var mı?”
“Edebiyat ile ilgileniyorum. Aynı zamanda şairim. Yayınlanmış kitabım var. Şiirlerimin çoğu Atatürk ve memleket hasreti üzerine.”
“Bir Kabataş anınızı anlatır mısınız?”
“ Tabii mezun olduğumuz sene ilk defa Bakelorya denilen imtihan sistemi konulmuştu. Biz 23 kişilik sınıf olarak Galatasaray Lisesinde imtihana girdik. Doğrudan ben de içinde olan 4 kişi imtihanı geçebildik. Bu 4 arkadaştan 2 si benim gibi yurtdışına gittiler 4. arkadaşımın ise izini kaybettim. “


Ayrılma zamanı gelmişti. Yaşayan en eski mezunumuz olarak bildiğimiz bu ihtiyar delikanlı ağabeyimiz hepimizi kıskandıracak bir çeviklikle yerinden kalktı, bizle ve öğrenci kardeşlerimiz ile vedalaştı, seneye de görüşebilmek dileğiyle ayrıldık.

 

BİR KABATAŞLI KARDEŞİNİZİN EĞİTİMİNE SİZ DE KATKIDA BULUNUN

BURS KOMİSYONUMUZ “YENİ BURS ALACAK” ÖĞRENCİLERİ TESPİT ETTİ


Her eğitim yılının başında Kabataşlılar Derneği olarak burs verdiğimiz kardeşlerimizden mezun olanlardan bursu sona erenlerin yerine ihtiyacı olan yeni arkadaşlarımızı tespit ederek onlara lisemizde okudukları ve derslerinde başarılı oldukları sürece burs vermeye devam ediyoruz. Bu sene de 23 arkadaşımız mezun oldukları için bursları kesilmiş yerlerine yeni kişilerin alınabilmesi için burs komitemiz çalışmalarda bulunmuştur. Rehber öğretmenlerinin yönlendirdiği 27 öğrenci kardeşimiz başvuruda bulundu bunlardan beşinin şartları uygun bulunmadı kalan 23 arkadaşımıza derneğimizin bursiyerleri arasına katıldılar. Okul Aile birliği de derneğimiz aracılığı ile okuttuğu öğrenci sayısını bu sene 10 dan 20 ye çıkartmış, böylece 75 kardeşimize bu senede burs vermeye devam etmiş bulunuyoruz. Kabataşlılar Derneğine burs verebilmek için katkıda bulunmak üzere 2 şekilde müracaat edebilmek mümkündür. İlk şekilde 10 ay boyunca 60 bin YTL yi ödeyerek bir öğrencinin eğitimini karşılamak veya ikinci şekilde herhangi bir miktar parayı bağışlayarak burs komisyonunun oluşturduğu havuzda toplanıp bursiyerlere ödenmesini sağlamak. Burs fonumuza her zaman bağışta bulunmak için dernek sekreterliğimizden bilgi alabilir ve bir Kabataşlı kardeşinizin eğitimine siz de katkıda bulunabilirsiniz.

 


ATAMIZIN BAŞLATTIĞI “CUMHURİYET BAYRAMI BALOLARI” GELENEĞİNİ

KABATAŞLILAR DERNEĞİ DEVAM ETTİRİYOR
CUMHURİYET’İN 83.YILINI FOLKLOR, DANS GÖSTERİLERİ
VE MARŞLARLA COŞKUYLA KUTLADIK29 Ekim 2006 Pazar gecesi Kabataşlılar Derneği üyeleri, Kabataş dostları ve okulumuzun yöneticileri Cumhuriyetimizin 83. yıldönümünü kutlamak üzere Feriye Lokantası’nın Feyyaz Tokar salonundaki Balo’da hep beraberdik. Ata’mızın Cumhuriyeti ilan ettiği 29 Ekim 1923 gecesinden itibaren başlattığı ve bir gelenek haline gelen “Cumhuriyet Balolarını” her şeyde takipçisi olan Kabataşlılar Derneği olarak devam ettirerek bu yıl da yine coşkuyla kutlanan bir balo tertiplemiştik. Balonun açılışında günün özelliğine sanki uymaya çalışan havanın da çok güzel gitmesi ile Feriye işletmesinin Boğaz kıyısında verdiği kokteyl ile geceye gelen misafirler karşılandı. Gecenin havasına yavaş yavaş ısınan davetliler daha sonra özel olarak süslenen Feyyaz Tokar salonundaki masalarında yerlerini aldılar. Kabataşlılar Derneği organizasyonlarının değişmez organizatörü, sovmeni ve takdimcisi Nabi Cücük sahneye yaptığı davetle sırası ile Dernek Başkanımız İlhan Orhun, Okul Müdür Başyardımcımız Emeti Akanpınar, Okul Aile Birliği Başkanımız Anıl Cansızoğlu ve eski Dernek Başkanlarımızdan Nusret Selen ile Naci Karaağaç birer konuşma yaptılar. Konuşmacıların hepsinin ortak anlatımları Atatürk ve Laiklik ile onun ayrılmaz bir takipçisi olan Kabataşlılar üzerine idi... Yine 70, 82, 88 ve 92 mezunlarının ağırlıkta olduğu davetlilerin yanında protokol olarak da okuldan Müdür başyardımcısı Emeti Akanpınar, Müdür yardımcısı Şemsettin Dana ve iki gün önce Müdür Yardımcılığına getirilen rehber öğretmenimiz Altuğ Keskin eşleri ile birlikte katılmışlardı. Başka bir masada da eski Dernek Başkanlarımız Nusret Selen ile Naci Karaağaç ve Vakıf müdürlüğünden yeni ayrılan denetçimiz İsmail Özsürücü eşleri ile birlikteydiler. Feriye’nin Dj sinin özel seçimi müzikler ve yine Feriye mutfağının özel menüsü ile yenen yemeklere başlarken geceyi başka bir sürpriz böldü. Salondaki herkes saat 21.15 sıralarında bahçeye çıkarak Boğaz Köprüsü ve kıyılarından hep birlikte yapılan muhteşem ışık ve hava-i fişek gösterilerini zevkle izlediler. Son yılların en muhteşem gece kutlamasının yer aldığı gösteri, Kabataşlılara özel ve balonun bir şovu şeklinde önümüzde yer almıştı. Böyle fırsatları hiç kaçırmayan Nabi Cücük hemen gösteriye sahip çıkarak bunun balonun bir parçası olduğunu ve büyük masraflarla da olsa yapabildiğimiz espirisini patlattı. Tekrar masalarına geçen davetlileri yeni sürprizler bekliyordu. Okulumuz öğrencilerine “Folklor Kursu” açmak için sponsor olduğumuz yeni folklor hocamız arkadaşları ile birlikte Karadeniz Horon havası ile hepimizin kanını kaynattı. Onu yine okulumuz öğrencilerine “Dans Kursu” açacak olan hocamızın da partneriyle yaptıkları nefis dans gösterileri takip etti. Nabi Cücük gecenin müjdesini verdi: İsteyen Kabataş Mezunları ile yakınları da arzu ederlerse okulun dans ve folklor kurslarına katılabileceklerdi. Arkadaşları tarafından çok sevilen ve takılmalarına katlanan arkadaşımız Ali Polat yine gündemdeydi. Dans hocası ile dans etmesi istenince “ancak rumba yapabilirim” diye kaçmaya kalkınca beş dakika sonra bulunan rumba müziği ile dans hocası ile dans etmek mecburiyetinde kaldı ve çok da alkış topladı. Başta Nabi Cücük ve eşi olmak üzere Kazaskadan Salsaya her türlü dans edildi bir ara sahneye fırlayan Pınar Tuba Biçmenin de yaptığı modern oryantal da büyük alkış topladı. Gecenin sonunda önce büyük çoğunluğun katıldığı horon ve kasap havasından sonra veda saatinde Bayrağımız eşliğinde hep bir ağızdan söylenen “10. yıl” ve “Dağ başını duman almış” marşları büyük bir coşkuyla söylendi. Balonun bitiminde katılanların, organizasyonu yapan Kabataşlılar Derneğine teşekkür ederken gözlerinde yorgunluk fakat içlerinde mutluluk okunuyordu.

 

İSTANBUL DEVLET OPERA VE BALESİ MÜDÜRÜ

BİR KABATAŞ MEZUNU AĞABEYİMİZ:

KERİM SOYSALKabataş Erkek Lisesi mezunlarını toplumun her yerinde ve kademesinde görebilmek Kabataşlı olarak bizleri gururlandırıyor ve sevince boğuyor. Bu kişileri ver görevlerini de öğrendikçe bültenimizde sizlere duyuracağız. İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin genel müdürlüğünde de Kabataş Erkek Lisesi’nin 1963 mezunu olan ağabeyimiz Kerim Soysal’ın olduğunu memnuniyetle öğrenmiş bulunuyoruz. Kendisine başarılı çalışmalar dileriz.

 

BAĞIŞ VE AİDAT YATIRACAKLAR İÇİN ÖNEMLİ BİR DUYURU
DERNEĞİMİZ BANKA HESAP NUMARALARINDA DEĞİŞİKLİK OLDU


Kabataşlılar Derneğine ait banka hesap numaralarında değişiklik olmuştur.Koçbank ile Yapı Kredi Bankası’nın birleşmesinden doğan bu hesap numaralarındaki bu değişiklik diğer bankalardaki numaralarda değişikliğe sebep olmamıştır. Aşağıda aidat ve burs fonuna yapacağınız bağışlar için bankalardaki hesap numaralarımızı yeniden yayınlıyoruz:
Yapı Kredi Bankası Merkez Şubesi 65360506
Türkiye İş Bankası Ortaköy Şubesi 375623
Finansbank Ortaköy Şubesi 0012790459

 

3 ÖĞRETMENİMİZ MEZUN OLDUKLARI KABATAŞ ERKEK LİSESİ’NDE GÖREV YAPIYOR


Bir öğretmenin hayatındaki en önemli ve heyecan uyandıran görevlerden biri kendisini yetiştiren ve hayata hazırlayan okuluna öğretmen olarak dönüp kendinden sonra gelen kardeşlerini yetiştirmektir. İşte bu mutluluğa erişmiş olan 3 öğretmenimiz de okulumuzda
bulunuyor. Biz de bu öğretmenlerimize başarılı çalışmalar dileyerek kendilerini aşağıda açıklıyoruz:
1972 mezunu Uğur Ulaş (Matemetik öğretmeni)
1990 mezunu Cem Kıvıç (Edebiyat öğretmeni)
1992 mezunu Ayhan Karakollu (Matematik öğretmeni)

 

 

KABATAŞ EĞİTİM VAKFI’NIN SOHBET PROGRAMLARININ KONUŞMACILARI BELLİ OLDU


Kabataş Eğitim Vakfı tarafından her ay tertiplenen ünlü konuşmacılar ile sohbetler serisinin yılbaşına kadar olan programı belli olmuştur. Giriş serbest olup arzu eden herkesin davetli olduğu sohbetlerin programı aşağıdadır:


*Konu: Gençlik Çağında Ruh Sağlığı
Konuşmacı: Prof. Dr. Özcan Köknel
Tarih: 23 Kasım 2006 Perşembe
Yer: Hamdi Saver Salonu
Saat: 14.00
*Konu:Türkiye’de Uygulanan Maliye Politikaları
Konuşmacı: İstanbul Defterdarı Şükrü Dilaver
Tarih: 19 Aralık 2006 Salı
Yer: Hamdi Saver Salonu
Saat: 19.30

 

SEVİNDİKLERİMİZ:


• 1992 mezunu Burak Veli Görür 9 Eylül 2006 da Katarzyna Telizyn ile evlendi
• 1992 mezunu Ersan Yalçın’ın 11 Eylül 2006 da Eylül adında bir kızı oldu.
• 1992 mezunu Zafer Kazak baba oldu.
Kabataş ailesi olarak mutluluklar dileriz.

 

ÜZÜLDÜKLERİMİZ:


• 1967 mezunu Arslan Öztaş’ın yeğeni vefat etti.
• 1960 mezunu Hasan Aşkan 5 Kasım 2006 da vefat etti.
Kabataş ailesi olarak ölenlere rahmet acılı ailelerine sabır dileriz.