Derneğimiz              
 
 

KABATAŞLILAR BÜLTENİ - SAYI 23

Ocak 2008

Bültenler Ana Sayfasına Dön

BU YIL İLK DEFA YAPILAN ORGANİZASYON İLE
“60.YIL ANI PLAKETİ” ALAN KABATAŞLI AĞABEYLERİMİZİN
İSİMLERİNİ YAYINLIYORUZ
 


Kabataşlılar Derneği olarak geçtiğimiz 3 Haziran 2007 Pazar günü kutladığımız “Pilav Günü”müz sırasında okulumuzdan mezuniyetlerinin 60. yılını dolduran 74 ağabeyimize ,ilk defa yapılan bir organizasyon ile birer “anı plaketi” sunmuştuk. Büyük ilgi ile karşılanan bu ödül töreni sırasında aileleri , torunları ve çocukları ile gelerek 60 yıl önceki arkadaşları ile de karşılaşan ağabeylerimizin büyük mutluluk yaşadıklarını ve tören resimleri bulunan bültenimizi hatıra olarak sakladıklarını gelen telefon ve e-postalardan öğrenmiş bulunuyoruz. Yalnız isimlerinin yazılı bulunduğu bir anı listesinin de bültenimizde yer almasını dileyen ağabeylerimizin bu isteklerini yerine getirerek, aşağıda “60. Yıl Anı Plaketi” alan ağabeylerimizin isimlerini saygı ve sıhhatli bir ömür dileklerimizle yayınlıyoruz:
1938’liler: S. Fikret TÜRKMEN, Hasan ERTÜR, Ferdi ÇELEM 1939’lular: Musa PAKALIN, Fethi NEVŞEHİRLİ, Haluk BULAT, 1940’lılar: Nuri AKGÜL, Cevat ANIK 1941’liler: Mehmet Fikret BURAN 1942’liler: Nejat ETKİN,
Cahit KOCAÖMER, Alaattin TÜRKER, Rıdvan NEDİMOĞLU, Feridun TOPALOĞLU, Naci YILDIZALP, Fahir TOPALOĞLU, Rahmi KAFADAR, Orhan DALDAL 1943’lüler: Ahmet Sevim BÜYÜKDEVRİM, Fevzi GÜMÜLLÜOĞLU, Ahencan ŞENYUVA, Hali ERGÜVEN, Rasim AYA, Mehmet Tevfik SOLAKSUBAŞI, Selçuk EMRE 1944’lüler: Aydın AYBAY, Muharrem ÇIRTAN, Sahir Emin GÜVEN, Osman Yüce İZGİ, A. Anuştekin TOKGÖZ, Muammer ATAY, Mehmet GÖNÜLTAŞ, Salim KALAFATOĞLU, Halim AKYOL, Emin Ali YOLALAN 1945’liler: Kayıhan ÇAĞLAYAN, Özcan KÖKNEL, Salih Zeki KURDOĞLU, Hulusi ÖZDURMAZ, Kaya TURGUT, Hakkı DEVRİM, Sedat OSKAY, Mehmet Bülent ARKUN, Erdoğan TANALTAY, Kamuran AZRAK, Selahattin BADUR, Yaşar KANYODİTİ 1946’lılar: Osman CÜCÜK, Ercüment ÖZERGUN, Süleyman Rıza SEBA, Semih Tugut ÖZAKINCI, Nazif ARPADIOĞLU, Hayati ORALKAN, Turhan ONUR, Kadri Turgut AKBAŞ 1947’liler: Ahmet Tevfik EVİN, Ahmet Hamdi FIRINCIAHMETOĞLU, Sermet MAYOR, Mesut ÖNEN, A.Atıf ÖZBAY, Kemal Yılmaz SÖZER, Sakıp TÜZÜNALP, Nurettin UYAR, Orhan KONURALP, Mehmet Adnan DÖLER, Günaydın ÖZYURT, İlhan CONKLU, Faik Yaltırık, Ömer Lütfü ORHAN, Deha GÖKSU, M. Aydın TAMTÜRK, Turan Necdet İNKAYA, İbrahim AKSOY, Nejat EREN.
 

 

1981 MEZUNU SEZAİ DEDEOĞLU
HYUNDAİ SERVİSİNE GELEN
KABATAŞLILARA % 10 İNDİRİM YAPACAK

Okulumuz 1981 mezunlarından Derneğimiz üyesi Sezai Dedeoğlu sahibi olduğu Hyundai Otomobil Servisine gelen Kabataşlılara %10 indirim yapacaklarını açıklamıştır. Sezai Dedeoğlu’nun servisinin adresi şöyledir:
Atik Oto Satış Tamir Bakım Servisi : 2. Kısım 16. sokak No: 527 Maslak İstanbul Telefon: 0212-328 07 07 Faks: 0212-328 04 80 Gsm: 0542-573 17 33 E-mail: sezaidedeoglu@atikoto.com

 

 

“ÖĞRETMENLER GÜNܔNDEKABATAŞLILAR OLARAK
“ÖPÜLESİ ELLERİ” KUTLADIK


Bu yıl “Öğretmenler Günü” 24 Kasım 2007 Cumartesi gününe geldiği için ayrıca o gün Okulumuz Beşiktaş İlçe Müdürlüğünün “Öğretmenler Günü Töreni”ne ve Ordu ilinden gelen 50 öğretmene ev sahipliği yapacağı için, biz onları birgün önce, 23 Kasım Cuma günü son ders sonrası Öğretmenler Odası’nda kutladık. Okul Aile Birliği ile birlikte yaptığımız organizasyona göre o gün saat 14.30 sıralarında çaylarımız ve bisküvilerimiz ile dersten çıkarak gelen öğretmenlerimizi karşılayarak onları tek tek tebrik ettik. Onlar da daha önceden oda duvarlarına büyüterek astığımız Nejat Gözen arkadaşımızın “Onların elleri öpülesi ellerdir.” şeklindeki yazısını , yetiştirdikleri öğrencilerinin kendileri için düşüncelerini bir kez daha okuyarak duygulandılar. Bu yazı ile, çocukları, onlara verdikleri değer ile sevgilerini açıklıyorlardı. Okul Müdürümüz Recep Memiş’in açış konuşması ve pasta kesmesi sonrası çekilen anı fotoğrafları ile günü ölümsüzleştirdik. Aile Birliği adına öğretmenlerimize tek tek dağıtılan anı kalemleri sonrasında bizlere gösterdikleri sevgi, emek, eğitim ile Atamız’ın ifadesi ile “Bizleri, yetiştirdikleri Cumhuriyetimizin yeni nesil çocukları” olarak “öpülesi elleri” öperek ve onları tekrar kutlayarak seneye de beraber olabilmek dileğiyle onlara veda ettik.
Nejat GÖZEN arkadaşımızın yazısını, aramızdan ayrılan tüm “Öğretmenlerimizin Anısına” yayınlıyoruz
 

Her 24 kasım “ÖĞRETMENLER GÜNܔdür.

 

“Onların elleri”nin saygıyla, sevgiyle, yürekten öpüleceği sıradan bir gündür aslında.
Sıradan birgündür çünkü; o eller hergün, ama hergün; “Öpülesi Eller”dir.
Onlar sadece öğretmezler; yani sadece; “öğretmen” değildirler.
Onlar eğitirler; annedirler, babadırlar.
Zahmet dolu, cefa dolu, sevgi dolu yüreklerdir onlar....
Eğitim sistemimizin çıkmazını, politikacıların kurnazlığını bile onlardan biliriz, onları sorumlu tutarız.
Öğretmen olmak; yürek işidir.
Öğretmen olmak; sevgideki emeği bilme işidir.
Öğretmen olmak; bu emekteki teri akıtmayı göze alma işidir.
Öğretmen olmak; bu ülkeye, Cumhuriyet’e, geleceğe ; inanma işidir.
Yüce Ata’mıza sevdalanma işidir.
“......Yeni Nesli Yetiştirecek Olanlar...” onlardır.
Onlar, “....Cumhuriyetin yüksek karakterli muhafızlarıdır...”lar.
Bu noktada, bizlere düşen ise; onları hiç unutmamak, o elleri öpmek, hep öpmek işidir.
Hepsini saygıyla, sevgiyle, rahmetle analım.
Uzatın elinizi, tutun o elleri, öpün o elleri.
O eller ; “öpülesi eller” dir.

Nejat Gözen-69

 

KASIM AYI “DOSTLAR KAHVESİ”NDE
2007 MEZUNLARI EV SAHİPLİĞİ YAPTI


DKasım ayının son Pazar günü olan 25 Kasım 2007 günü “Dostlar Kahvesi”nde , okulumuzdan mezun olan 2007’lilerin ev sahipliğinde, çok kalabalık bir KABATAŞLI grubu olarak biraraya geldik. Kabataşlılar Derneği tarafından her ayın son pazar günü yapılması bir gelenek haline gelen “Dostlar Kahvesi” adı altındaki açık büfe sabah kahvaltısı genelde Yönetim Kurulu üyelerinin katkıları ile hazırlanmakta olup katılanların da arzuladıkları takdirde beraberlerinde getirdikleri yiyecekler ile katkıda bulunmaları ile zengin bir büfe haline gelmektedir. Geçen yıl bir kahvaltı organizasyonunda ev sahipiğini 89 mezunlarının yapmalarından sonra, bu yıl da okulumuzun yeni mezunları da istekte bulunarak Kasım ayı kahvaltısında ev sahipliği yaptılar. Sabahın erken saatinde gelen gençler ilk organizasyonları olma heyecanı içinde mutfakta görevi paylaştılar.Ellerinden mutfak becerisi gelenler tepsileri hazırladılar, beceremeyenler de taşınmalarına yardım ettiler. Havanın çok güzel olması , toplantının kalabalık olmasını sağladı. Büfe açıldığında önündeki kuyruk salondan taşmıştı. Sonlardakilerde aç kalabilecekleri endişesi gençleri sarsa da , soframız her zamanki gibi bereketliydi ve gelenlerin de takviyeleri ile kimse aç kalmadan kahvaltı sona erdi. Her yaştan Kabataşlı’yı buluşturup kaynaştıran “Dostlar Kahvesi” geleneğinin sürdürülmesi temennisi ile katılanlar bir sonraki “Dostlar Kahvesi”nde buluşmak üzere birbirleri ile vedalaştılar.
 


10 KASIM 2007 AKŞAMI ATA’MIZI
“SEVDİĞİ ŞARKILAR” İLE ANDIKR


Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu10 Kasım 2007 akşamını da , Kabataşlılar Derneği ile İstanbul Musiki ve Kültür Derneği’nin müşterek organizasyonu olan Türk Sanat Müziği Konserinde, Atamızın Sevdiği Şarkılar”ı hep beraber söyleyerek geçirdik. Günün anlamına uygun olarak Hamdi Saver Salonu yine Atatürk posterleri, bayrak,flama ve çiçekler ile süslenmişti. Katılım her senekinden daha fazla olup havanın çok kötü olmasına rağmen Hamdi Saver salonu hemen hemen tamamen doluydu. İnternetten duyanlar, SMS ile ve Derneklerin web sitelerinden ve e-maillerine haber alanlar ile ellerine davetiye geçerek haberdar olan Kabataşlılar ile İstanbul Musiki ve Kültür Derneği üyelerinin yakınları ile dostları bu güzel konseri izlemek üzere gelmişlerdi. Belinden bir rahatsızlık geçirdiği için İstanbul Musiki ve Kültür Derneği başkanı Macit Topaloğlu bu konseri sahnede yer alamayarak seyirci olarak izlemek zorunda kaldı. Biz de ney’inin o güzel sesinden mahrum kaldık.
Konseri her zaman olduğu gibi şef Asuman Aslım Görgün yönetti. İlk kısımda ağır eserleri koro ve solistler alkışlar arasında seslendirdiler. Konserin ikinci kısmında önce Asuman Aslım Görgün’ü solo şarkılarda dinledik. Özellikle Ata’mızın sık sık dinlediği “Yanık Ömer” i söylerken çok büyük alkışlar aldı. Sonra sürpriz olarak Ata’mızın çok sevdiği ve kendinin de oynamaktan zevk aldığı “Harmandalı” nı bir erkek ve hanım zeybek kıyafetleri içinde icra ettiler. Tekrar “Rumeli Türküleri” ile devam eden konserin sonunda ,İstanbul Radyosu Türk Sanat Müziği Çocuk Korosu’ndan 5 minik kardeşimiz üç Marşı seslendirdiler. Konser, herkesin ellerinde bayrakları ile birlikte söyledikleri “10.Yıl Marşı” ile alkışlar içinde son buldu.

 


KABATAŞLILARA GÖRE”2007’NİN
EN İYİLERİ” ANKETİ SONUÇLANDI

 

ÖDÜL TÖRENİ 9 OCAK 2008 DE YAPILACAK

Kabataşlılar Derneği’nin 5 seneden beri yapmakta olduğu ve okulumuz öğrencileri ile Kabataşlı mezunların katıldığı “2007 nin En İyileri” anketi sona erdi. “Kabataşlılar Derneği Yönetim Kurulu 2007 nin Onur Ödülleri” ve “Kabataşlı’lara Göre 2007’nin En İyileri” aşağıdaki gibidir. Seçilenlerin katılacakları ve bütün Kabataşlılar’ın davetli oldukları Ödül Töreni , 9 Ocak 2007 Çarşamba günü saat 13.30’da okulumuz Hamdi Saver salonunda yapılacaktır:


2007 KABATAŞLILAR DERNEĞİ YÖNETİM KURULU ONUR ÖDÜLLERİ :

 

1- Ahmet Taner Kışlalı “Aydın Adam Onur Ödülü”: ZÜLFÜ LİVANELİ
2- Süleyman Seba “Spor Adamı Onur Ödülü” : AMPUTE MİLLİ TAKIMI
3- Adnan Kahveci “Devlet Adamı Onur Ödülü” : HİKMET ÇETİN
4- Ömer Kavur “Sinema Onur Ödülü” : ŞENER ŞEN
5- Feridun Karakaya “Tiyatro Onur Ödülü” : GAZANFER ÖZCAN
6- Nehar Tüblek “Karikatür Onur Ödülü” : YURDAGÜN GÖKER
7- Behçet Necatiğil “Edebiyat Onur Ödülü” : SELİM İLERİ
8- “Kabataş’a Hizmet Onur Ödülü” : İSMAİL ÜNAL (Beşiktaş Bel.Bşk.)

 

KABATAŞLILARA GÖRE 2007’NİN EN İYİLERİ:


GAZETE ÖDÜLLERİ:
1- En İyi Gazete : CUMHURİYET
2- En İyi Köşe Yazarı : BEKİR COŞKUN
3- En İyi Araştırmacı Gazeteci : UĞUR DÜNDAR
TELEVİZYON ÖDÜLLERİ:
4- En İyi Haber Spikeri : ALİ KIRCA
5- En İyi Haber Proğramı : 32. GÜN ( M. Ali Birand-Rıdvan Akar)
6- En İyi Haber Kanalı : NTV
7- En İyi Müzik Kanalı : POWER TÜRK

8- En İyi Spor Proğramı : STADYUM (TRT-Önder Üründül)
9- En İyi Tartışma Proğramı : SİYASET MEYDANI
10-En İyi Show Proğramı : BEYAZ SHOW
11-En İyi Belgesel Proğramı : DİSCOVERY CANNEL (My Buster)
12-En İyi Ekonomi Proğramı : EKODİYALOĞ
13-En İyi TV-Sinema Müzisyeni : PİNHANİ (Kavak Yelleri)
14-En İyi Reklam Filmi : İŞ BANKASI (Atatürk)
RADYO ÖDÜLLERİ:
15-En İyi Radyo Kanalı : BEST FM
16-En İyi Radyo Proğramı : CEM ARSLAN (Gazoz Ağacı)
KÜLTÜR VE SANAT ÖDÜLLERİ:
17-En İyi Edebiyat Dergisi :MİLLİYET SANAT
18-En İyi Şair :MURATHAN MUNGAN
19-En İyi Yazar :AYŞE KULİN (Veda)
20-En İyi Tiyatro Oyunu :KADINCIKLAR (Sadri Alışık Tiyatrosu)
21-En İyi Tiyatro Oyuncusu :PAHİDAR TÜFEKÇİOĞLU (Devlet Tiyatrosu)
22-En İyi Sinema Filmi : MUTLULUK
23-En İyi Sinema Oyuncusu :ÖZGÜ NAMAL-MURAT HAN (Mutluluk)
24-En İyi Karikatürist :SELÇUK ERDEM
25-En İyi Fotoğraf Sanatçısı :ABBAS ATEŞ
26-En İyi Müze :MİNİATÜRK
27-En İyi Yönetmen :ABDULLAH OĞUZ (Mutluluk)
 


SEVİNDİKLERİMİZ
 

• Okulumuz 1992 mezunu derneğimiz üyesi Burak Otyam’ın Yağız adlı bir yeğeni dünyaya gelmiştir.
Kabataş ailesi olarak yurduna, milletine hayırlı bir vatandaş olarak sağlıklı bir yaşam içinde büyümesini dileriz.

 

ÜZÜLDÜKLERİMİZ 


• Okulumuz 1944 mezunu Altay Kancaal vefat etmiştir.
• Okulumuz 1966 mezunu , derneğimiz üyesi Talip Çolak’ın kayınvalidesi 30 Kasım 2007 de vefat etmiş ve Karasu’da defnedilmiştir.
• Derneğimiz üyesi ve emekli çalışanlarından Neriman Yıldız’ın ablası Feriha Yıldız 4 Aralık 2007 günü vefat etmiştir.
* Okulumuz 1985 mezunu derneğimiz üyesi ve çalışanı Engin Aydın’ın annesi Zehra Aydın
7 Aralık 2007 de vefat etmiş ve Giresun’da defnedilmiştir.
 

 

 ÖMER BAYRAK’TAN AMERİKA’DAN HABER VAR


Kabataşlılar Dernegi üyesi ve eski Yönetim Kurulu üyemiz Ömer Bayrak görevi sebebiyle gittiği Amerika’da yaşarken Kabataşlılar ile de iletişimi sürdürmeye devam ediyor. Son olarak yukarıda mail yolu ile gönderdiği resimde önümüzdeki başkanlık seçimlerine aday olan eski Newyork Belediye Başkanı Rudolph Guilianni ile beraber görülüyor. Bakarsınız resimdekilerden biri Amerika başkanı seçilir, diğeri de “Amerikadaki Kabataşlılar Derneği”ni kurarak ilk başkanı olur.....!
 

 

 BAŞKANDAN MEKTUP


İlhan Orhun-1970
Kabataşlılar Derneği Başkanı

Değerli Kabataşlılar,
Atatürk İlke ve İnkilaplarına, Cumhuriyet’in yüksek değerlerine saygı ve sevgiyi ilke edinmiş, ülkemizin aydınlanmasına sürekli öncülük etmiş, Türk Milli Eğitimi’nin en önemli ve en bilinen eğitim kurumlarından birisinin, okulumuzun 100. kuruluş yılını kutlamaya hazırlandığımız şu günlerde sizlere sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
Okulumuz 100 yıldır ülkemizin kültür, sanat, sosyal bilimler, ekonomi, tıp ve mühendislik dallarında yetiştirdiği bireyleri ile Türkiye’mizin aydınlanmasında , çağdaş bir ülke olmasında sürekli öncülük etmiş, önder olmuştur.
Derneğimiz de tüm olanaklarını okulumuzda eğitim gören yarınların branşlarında önemli birer ferdi olacak öğrencilerimize sunmaya devam etmektedir. Burs Komisyonumuz kanalı ile bu öğrencilerimiz yaşam konforlarını ve eğitimdeki maddi sıkıntılarını bir nebzede olsa rahatlatacak olan burs yardımı almaktadırlar ve bu yıl itibarı ile öğrenci sayımız üniversitede okuyan eski burslu öğrencilerimizde olmak üzere 80 i geçmiştir.
Faaliyetlerimiz, 100. yılımızı okulumuza ve camiamıza yakışır bir şekilde kutlamak amacı ile Okul Müdürlüğü’müz ve Eğitim Vakfı’mız işbirliği ile yürütülmektedir.
Derneğimizce 100. yılımızda Anıtsal eserler, kültür ve sanatsal faaliyetler, geziler, törenler, açılışlar, konserler yapılacaktır.
Okulumuz bahçesine koyacağımız 100. yıl anıtı, yine okulumuz bahçesine yerleştireceğimiz Balkan ve Kurtuluş Savaşlarında kaybettiğimiz öğrenci şehitlerimiz anısına bir anıt (ki bu anıtın bir örneği de Çanakkale Şehitlik bölgesine konulmaya çalışılmaktadır.) İstanbul Miniatürk Bahçesi’ne yurdumuzun önemli mimari eserlerin arasına okulumuz maketinin de yaptırılarak koydurulması, anıtsal eserler olarak hedeflerimizdir.
Sanatsal ve Kültürel etkinlikler olarak da sergiler, tiyatro gösterileri, konserler, söyleşiler, v.s. yapmayı planladığımız organizasyonlarımızdır.
En önemlisi okulumuz kuruluş fermanının imzalandığı 17 Şubat tarihinden bir gün öncesi olan 16 Şubat 2008 Cumartesi günü tüm Kabataşlılar olarak Atamızın huzuruna giderek Anıt Kabirde törenle saygı duruşunda bulunmak için gerekli çalışmalar yapılmakta gerekli izinler alınmaya çalışılmaktadır.
Değerli Kabataşlılar, eğitim ve feyz aldığımız bu eğitim ocağına yakışır bir 100. yıl kutlaması için hep birlikte elele çalışıyoruz. Amacımız sizlere layık olmaktır. Saygılarımla.

 

 

BASINDA KABATAŞ HABERLERİ

 

• Bilsar Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Selman Bilal Kabataş Erkek Lisesi mezunudur.
(01.11.2007- Capital Dergisi- CEO eki)
• Vatan Bilgisyar genel müdür Hasan Vatan lise eğitimini Kabataş Erkek Lisesi’nde bitirdi.
(01.11.2007- Capital Dergisi- CEO eki)
• Teknoloji Holding Yönetim Kurulu Başkanı Emin Hitay Kabataş Erkek Lisesi mezunu.
(01.11.2007- Capital Dergisi- CEO eki)
• Adopen Plastik Sanayii AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Yazgan 1987 de Kabataş Lisesi’ni bitirdi.
(01.11.2007- Capital Dergisi- CEO eki)
• Kabataş Erkek Lisesi’nden 1980 de mezun olduktan seneler sonra Cumhur Hocam beni gazete aracılığı ile buldu.

 (02.11.2007- Milliyet Gazetesi –Ali Ağaoğlu)
• İstanbul Erkek Lisesi, Galatasaray Lisesi ve Kabataş Erkek Lisesi gibi gözde liselere girmek isteyenleri uzun ve yorucu bir sınav maratonu bekliyor.
(03.11.2007- Vatan Gazetesi)
• Türyap’ın 26. İstanbul Kitap Fuarını gezen Kabataş Erkek Lisesi öğrencilerinden Seçil Bilgiç “Kitaplar pahalı, fuarın yeri de çok uzak” diyerek şikayet etti.
(04.11.2007- Hürriyet Gazetesi-İnsan Kaynakları Eki)
• Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Endokrinoloji Profösörü Dr. Ertuğrul Taşan ortaöğretimini Kabataş Erkek Lisesi’nde yaptı.

 (07.11.2007- Zaman Gazetesi- Özel eki)
• Medikal Park Bahçelievler doktoru Ürolog Doçent Dr.Zafer Gökhan Gürbüz 1967 yılında Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun olmuş. (11.11.2007- Posta Gazetesi)
• Eski Milli Sporcu ve Tenis Eskrim ve Dağcılık Kulübü başkanı Profç Dr. Mehmet Tınaz 1971 de Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun olmuş.
(16.11.2007- Dünya Gazetesi)
• Beşiktaş Spor Kulübü genel kurulu 5 yıldızlı otelde değil, tüzük gereği mirascısı olan Kabataş Erkek Lisesi’nin salonunda yapılmalıydı.
(20.11.2007- Cumhuriyet Gazetesi –Perde Arkası- Tuğrul Yenidoğan)
• Yılın denizcisi seçilen Namık Kaptan liseyi Kabataş Erkek Lisesi’nde bitirmiş.
(29.11.2007- Dünya Gazetesi- Perşembe Rotası eki- Güverte sohbetleri)
• Kabataş Erkek Lisesi’nin eski müdür başyardımcısı Meral Mercan aynı görevle gittiği Galatasaray Lisesi’nin ilk kadın müdürü oldu.
(04.12.2007- Sabah Gazetesi – 15.11.2007- Posta Gazetesi – 02.11.2007- Milliyet Gazetesi)                                                                                                                  

ANKARA KABATAŞLILAR DERNEĞİ 19 MART’TA ATAKULE’DE 100.YIL
ETKİNLİĞİ RESİM SERGİSİ AÇIYOR

 

Ankara Kabataşlılar Derneği “Kabataş Erkek Lisesi’nin 100. Yıl Etkinlikleri” çerçevesinde,19-30 Mart 2007 tarihleri arasında, Ankara Atakule Vakıfbank Sanat Galerisi’nde ünlü ressamların katılacağı bir resim sergisi açacaktır.
İçinde Kabataş mezunu ressamların da olacağı sergiye katılacak ressamlar şunlardır: Zeki Faik İzer, Adnan Turani, Mustafa Ayaz, Ali Demir, Hasan Taşdemir, Yusuf Toprak, Orhan Umut, Ali Candaş, Çiğdem Burçak, Erkan Geniş, Işıl Özışık, Hasan Pekmezci, Şükran Pekmezci, Hayati Misman, Orhan Gürel, Yaşar Çallı, Mehmet Başbuğ, Gülay Yüksel, Kayhan Keskinok, Önder Aydın, Sabri Akça toplam 125 eser ile katılmaktadırlar. Serginin koreatörlüğünü Ankara Kabataşlılar Derneği üyesi Kabataşlı ressam Erkan Geniş yapmaktadır. Sergi tarihleri uygun olduğu takdirde İstanbul Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde de İstanbul’lu Kabataşlılar’a sunulacaktır.

 

94 MEZUNU SERHAT ULU’NUN EŞİ NİLGÜN ULU , KABATAŞLI ÖĞRENCİLERİN 2008 ÖSS SINAVLARI İÇİN
“AYDINLATMA TOPLANTILARI” YAPACAK

 

Nilgün Ulu her şeyden önce bir Kabataş mezunu değil ama bir Kabataş gönüldaşı. 94 mezunu Serhat Ulu’nun eşi yani , Kabataş’ımızın gelini... Kabataş’ın bütün etkinliklerine eşi ile katılırken okulu ve biz Kabataşlıları da sevmiş, bizleri kendi sınıf arkadaşları , kardeşleri gibi benimsemiş ve her ablanın yapacağı gibi Kabataşlı kardeşlerine yardım edebilmek için mesleği olan Rehber Öğretmenlik’teki bilgi birikimleri ile tecrübelerinden okulumuz öğrencilerini faydalandırmak için Kabataşlılar Derneği’ne müracaat etmiştir. Kendi bir özel okullar topluluğunda rehber öğretmen olarak tecrübe ve birikimleri ile üniversiteye girebilmek için kurslara gidenlere, imtihana girenlere ve yerleştirme tercihleri sırasında yapılacak çalışmalar için yardımcı olmaya çalışmaktadır. Şimdi bu birikimlerinden Kabataşlı kardeşlerini de faydalandırabilmek için Kabataşlılar Derneği organizasyonu ile okulumuzda toplantılar tertiplenecek, onlarla bildiklerini paylaşacak, işin püf noktalarını anlatacaktır. İmkanı olduğu takdirde burs kontenjanı aldığı üniversite hazırlık kurslarınada maddi imkanı yeterli olmadığı için gidemeyen Kabataşlıları yerleştirmeye çalışacaktır. Bu toplantılardan ilkini Aralık ayı içindeki veli toplantısı gününde gelen veliler ile paylaşan Nilgün Ulu’nun Kabataşlı öğrenciler için bigilendirme toplantıları 2008 yılında da devam edecektir. Kabataşlılar Derneği olarak bu gönüllü yardımlarından dolayı soyadı gibi “ulu” Kabataş gelini Nilgün Ulu’ya teşekkür ederiz.

 

KABATAŞ 100. YIL ETKİNLİKLERİ İÇİN POSTA PULU VE İLK GÜN DAMGALI
ÖZEL GÜN ZARFI ÇIKARTILIYOR

Kabataş Erkek Lisesi’nin 100.Yıl Etkinlikleri içinde kalıcı anılar amaçlı ; flateli değeri de olan 2 çeşit posta pulu ile “Özel Gün Damgalı” “İlk Gün Özel Zarfı” , PTT Genel Müdürlüğü tarafından bastırılmış olup ,sadece Kabataşlılar Derneği tarafından dağıtılacaktır. Pullara Ocak-2008 ayı başından itibaren, Derneğimize gelerek veya sipariş vererek ,  adreslere ödemeli gönderim talebi ile sahip olabilinecektir.Pullar yatık ve dik şekilde 2 çeşit olup, postada yurtiçi mektuplarda kullanılacak şekilde hazırlanmıştır. Yatık pulda okulumuzun resmi ve amblemi ile “Kabataş Erkek Lisesi 100.Yaşında 1908-2008 “ yazısı, dik pulda ise 100. Yıl etkinliklerine kullanılmak üzere yarışma ile seçilen özel amblem yer almaktadır. Etkinliklerin başlayacağı 17 Şubat 2007 tarihinde de ilk gün damgalı özel gün zarfı PTT tarafından piyasaya çıkartılacaktır. PTT şubelerinde bulamayanlar için koleksiyon değeri olan bu zarflar derneğimizden gelerek temin edilebilecek, İstanbul dışındakilere de adreslerine ödemeli olarak gönderilecektir.

Kabatas ErkekLisemiz’in

100.yası kutlu olsun...

KABATAŞLILAR DERNEĞİ

1908 “Kabataş bir gelenektir” 2008...

19 YAŞINA BASAN
“KABATAŞLILAR DERNEĞİ”nin 10.GENEL KURULU
20 OCAK’TA YAPILACAK

 

Kabataşlılar Derneği’nin 10. Genel Kurulu 20 Ocak 2008 Pazar günü saat 10.30 da okulumuz Hamdi Saver Salonu’nda yapılacaktır. Son iki dönem (4 sene) İlhan Orhun başkanlığında görev yapan Kabataşlılar Derneği Yönetim Kurulu tüzük gereği 2008 Ocak ayının 20. günü yapılacak Genel Kurul ile görevi Kabataş Erkek Lisesi’nin 100. Yıl Etkinliklerini de yürütecek olan yeni yönetim kuruluna devrederek nöbet değişimi yapmış olacaktır. Ocak ayı başında üyelere gönderilen davet mektubu ile 10. Genel Kurul toplantısı 20 Ocak 2008 olarak açıklanmakta , ve fakat Dernekler Kanununa göre katılımcıların çoğunluğu sağlayamaması halinde 2. toplantı 27 Ocak 2008 de aynı yer ve saatte yapılarak yeni yönetim seçilmiş olacaktır. Genel kurula katılabilmek ve oy kullanabilmek için Dernekler kanununa göre aidat borcunun olmaması gerekmektedir. Kasım ayı bültenimiz ile bütün üyelere borçları varsa miktarı bildirilmiş olup 2 Ocak 2008 tarihine kadar aidat borçlarını yatırmamış olanlar Genel Kurul’da oy kullanamayacaklardır. İki dönemdir Kabataşlılar Derneği üyelerine ve Kabataş Erkek Lisesi’ne hizmet götürmeyi ilke edinen yönetim kurulu olarak kaybettiğimiz Kabataşlı dostlarımız ve öğretmenlerimizi saygıyla anarken daha nice seneler birarada olabilmek ümidiyle Kabataşımız’ın 100. Yaşı Kutlu olsun.


Kabataşlılar Derneği İletişim Komitesi

 

KABATAŞ ERKEK LİSESİ
1 O O Y A Ş I N D A

 

Ocak ayının 1. günü girmiş olduğumuz 2008 yılı itibariyle Kabataş Erkek Lisesi de “ulu bir eğitim çınarı olarak” 100. yaşına girmiş bulunuyor. Türkiye’de çok az eğitim kurumuna nasip olan bu mutlu ve gururlu olayı yıl boyunca okulumuzdaki ve Türkiye’deki tüm Kabataşlılar olarak , yapılacak “Kabataş Erkek Lisesi’nin 100. Yıl Etkinlikleri” çerçevesinde balolar, sergiler, söyleşiler, konserler ve basılı eserler ile anıtsal eserlerle kutlamaya hazırlanıyoruz.
Kabataş Erkek Lisesi, Kabataş Lisesi Eğitim Vakfı ve Kabataşlılar Derneği , müşterek bir kutlama komitesi kurarak Etkinlikler konusunda işbölümü yaparak hazırlıklarını bütün seneye yayacak şekilde devam etmektedirler. İstanbul dışındaki diğer Derneklerimiz de hazırladıkları programlar ile 100. yılımızı bölgelerinde kutlayacaklardır. Kabataşlılar Derneği’nin 100. yıl çalışmaları genel olarak üç grupta toplanmıştır: 1- Anıtsal Eserler, 2- Sanatsal çalışmalar, 3- Görsel ve belgesel çalışmalar. Bu gruplar derneğimizde kurulan bir komite tarafından yürütülmekte olup üyelerimiz görev bölümü yaparak üstlendikleri projeler bazında çalışmalar yapmaktadırlar. Önce Anıtsal Eserleri tanıtalım:


100. YIL ANITI: 18 Şubat 2007 tarihinde okulda yapılacak ilk törende okul bahçesine dikilecek olan bu anıt eser Kabataşlı Heykeltraş 86 mezunu Emre Başoğlu tarafından Marmara adasından getirtilen özel bir mermer üzerine paslanmaz çelik ile yapılan çalışmanın ürünüdür. Eserin üzerinde, “her yılı temsil eden taşlar” olacak, bunlardan sadece Balkan Savaşı Şehitleri’mizin olduğu yıl; siyah, Cumhuriyetimiz’in ilan edildiği yıl ise; kırmızı renkte olacaktır.


KABATAŞLI ŞEHİTLER ANITI: 18 Mart 2007 de Çanakkale Şehitliği’ne konulması için ,yine Heykeltraş Emre Başoğlu tarafından bir anıt yapılmaktadır. Üzerinde Kabataş’ımızın ; “Mezun” yerine “Şehit”ler verdiği yıllar ile ilgili bilgiler bulunacaktır. Aynı eserin daha küçük boyutlusu ise 23 Nisan 2007 tarihinde okulumuz bahçesine konulacaktır.


MİNİATÜRK’TE KABATAŞ ERKEK LİSESİ BİNASI: 19 Mayıs 2007 de ünlü mimari eserlerin yer aldığı MİNİATÜRK Müzesine ünlü Balyan ailesinin eseri olan okulumuzun bire maketi yerleştirilecektir. Bu eser Mimar Sinan Üniversitesi’nden Kabataşlı Prof. Ruşen Dora kontrolunda hazırlanmaktadır.


GÖRSEL VE BELGESEL ESERLER:
100. YIL AMBLEMİ: Okulumuzdan 1981 mezunu grafiker Tuncer Özer tarafından 13 adet 100. yıl amblemi tasarlanmış, bunlar için ilk eleme 100. Yıl Kutlama Komitesi tarafından yapılarak 5’e indirilmiş, bu beş tasarım
okulda okuyan öğrencilerin seçimine bırakılmış seçilen amblem de ilan edildikten sonra etkinliklerin her tarafında kullanılmaya başlanmıştır.


100. YIL KIRTASİYELERİ: 100. Yıl ambleminin yer aldığı mektupluklar ve zarflar okul, vakıf ve derneğimiz için bastırılarak gereken yerlere dağıtılmış olup 2008 yılı boyunca bütün etkinlik yazışmalarında kullanılacaktır.

100. YIL HATIRA PULLARI VE İLK GÜN DAMGALI ÖZEL ZARF: Kabataşlılar Derneği tarafından tasarlanan 2 çeşit Posta Pulu PTT tarafından bastırılmış olup Ocak ayından itibaren derneğimizden temin edilebilir. Ayrıca PTT filatelistler için 17 Şubat 2007 günü özel damgalı özel gün zarfı dağıtacaktır. İsteyenler PTT den isteyenler de 17 Şubattan sonra Derneğimizden temin edebilirler.


100. YIL BELGESEL KİTABI: Kabataş ile ilgili çok önemli bilgilerin yer alacağı KABATAŞ KİTABI okulumuz mezunlarından Kabataş Dergisini hazırlayan Suat Nazaroğlu tarafından kendi şirketi ORTAK İletişim’de hazırlanmaktadır.


100. YIL BELGESEL FİLM VE CD Sİ: Kabataş mezunu ve 32. Gün yapımcılarından Rıdvan Akar tarafından hazırlıkları yapılmaktadır. Yıl içinde hazırlanarak hem TV de oynatılması sağlanacak hem de CD olarak isteyenler
sahip olabileceklerdir.


MİLLİ PİYANGODA KABATAŞ BİLETİ: Okulumuzun 100. yılının pulda olduğu gibi, bir milli piyango biletine de
girebilmesi için çalışmalar yapılmaktadır ve daha sonra açıklanacaktır.


KONSERLER, BALOLAR, SERGİLER, SÖYLEŞİLER:
AÇILIŞ BALOSU VE ANITKABİR ZİYARETİ: 15 Şubat 2007 Cuma akşamı toplu şekilde ANKARA’ya hareket edilecek, sabah ANITKABİRDE olunacak ve ATAMIZ bütün Türkiye'den gelecek Kabataşlılar tarafından hep birlikte ziyaret edilecektir. Huzurundaki saygı duruşunun ardından anı defterine ; yolundan ayrılmadığımız ve inkilaplarının bekçileri olduğumuz yazılacaktır.Akşam da Ankara Protokulu ile Ankara Kabataşlılar Derneği’mizin katılacağı bir balo ile etkinlik tamamlanacak ve ertesi gün dönülecektir.


SERGİLER: Kabataşlı ressamlar, karikatüristler, fotoğraf sanatçılarının katılacağı sergiler açılacak, söyleşiler yapılacaktır.


KONSERLER: Kabataşlılar için biri kışın kapalı salonda diğeri yazın açık havada ve okuldaki öğrenciler için de Kültür festivali içinde konserler tertiplenecektir. Konser salonları için ve katılacaklar konusunda hazırlıklar yapılmakta olup kesinleştikçe ilan edilecektir.


KABATAŞ’TA 100 YIL NASIL GEÇTİ ?


• 1908 yılında şimdiki Kabataş semtinde bugün mevcut olmayan Esma Sultan Sarayı’ndaki Arap aşiretlerinin çocuklarını okutan Aşiret Mektebi kaldırıldı, öğrencileri memleketlerine gönderildi, yerine Maarif Nezareti’nin iradesi ile İstanbul’da o devirde bulunan 7 İdadi’den biri olacak olan ve Beşiktaş ile civarındaki Boğaz çocuklarının okuyabilmeleri için 632.540 kuruş ödenti ile Kabataş Mekteb-i İdadisi kurulması için karar çıktı.
• Kabataş Mekteb-i İdadisi 5 Haziran 1909 tarihinde binalarının tamirinin bitmesi üzerine ilk müdür Hasan Tahsin’in oluşturduğu kadro ile ve 276 öğrenci ile öğretime başladı.
• 1910 da ilk 23 öğrenci mezun oldu.
• Okulun Kırmızı Beyaz olan renkleri ,Balkan Savaşı’na katılan Kabataşlı öğrencilerin şehit olmaları ve mezun verilememesi nedeniyle, 7 Mart 1913 de Kabataş Mekteb-i İdadisinin renkleri ; Milli Yas olarak; Kırmızı-Siyah’a döndü.
• 4 Ekim 1913 de önce okulun iptidai kısmı kapatıldı, sonra da Kabataş Mekteb-i Sultanisi’ne dönüştürüldü. Birinci kısmı 4 ve ikinci kısmı 3 yıl olarak belirlendi.
• 1915-16, 1916-17, 1919-20-23 yıllarında Kabataş Mekteb-i Sultanisi , savaşa gidenler sebebiyle mezun veremedi...
• İstanbul’un işgalinde Nişantaşı ve Beşiktaş Sultanileri’nin öğrencileri Kabataş Sultanisi’ne nakledildi ve ilk yatılı okul açıldı.
• 1924 de 11. ve 12. sınıflar birleştirilerek son sınıflar fen ve edebiyat şubelerine ayrıldı.
• 1925-26 da İlköğretim kaldırıldı, 1928 de öğrenci sayısının artması üzerine Feriye Saraylarına taşınıldı.
• 1933-34 de yatılı kısmı kapatıldı, 1937-38 de tekrar açıldı.
• 1941-42 de Yalnız lise eğitimi vermeye başladı.
• 1947-48 de ilk kadın öğretmen Refia Çakay göreve başladı.
• 1945-50 arasında ve 1959-61 arasında 2 defa 2 şer sınıf olarak orta okul açıldı ve 2. sene sonlarında kapatıldı.
• 1979-80 de ilk defa 42 kız öğrenci okula başladı, bir sene sonra Beşiktaş Ortaokuluna nakledildiler.
• 1987 de Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı kuruldu.
• 1989 da Kabataşlılar Derneği kuruldu
• 1992 de tekrar kız öğrenci alınarak karma eğitim başlatıldı. İlk kız mezunlarını 1996 da verdi.
• 1992-93 de Süper Lise oldu.
• 1998 de Anadolu Lisesi oldu
• 2008 de 100. yaşına basarak (100 Yıllık Bir Eğitim Yuvası) ünvanını kazandı.