Derneğimiz              
 
 

KABATAŞLILAR BÜLTENİ - SAYI 24

Mart 2008

Bültenler Ana Sayfasına Dön

“KABATAŞ’LI GÜNLER”


ARDA TUNCA-88

Kabataş’lı günler... Ne zaman başladı tam bende bilmiyorum, çünkü kendimi Boğaz’ın hemen girişinden birkaç kilometre uzakta bir yerde, kordon boyunda bulduğumda da Kabataş zaten vardı hayatımda. Tamamen kendi inisiyatifimle verdiğim bir karar sonucu 1985 senesinde kendimi atıverdim Ortaköy’ün serin sularına 85 yazını hangi okula gitmeyi düşünerek geçirdikten sonra .Derken başlayıverdi Kabataş macerası. Neden Kabataş? Öncelikle, köklü bir okulda okumak dindirilmesi güç bir duyguydu, içimde. Kültürüyle, bana cevap vereceği düşünce tarzıyla her şeyin farklı olacağını düşünerek “Kabataş” dedim kendi kendime ve geri adımı olmayan bir yola koyuldum.
Kabataş bir gelenek olduğu kadar, büyük bir aile olduğu kadar, bir parlak insanlar fabrikası olduğu kadar, bir virüstür de aynı zamanda, bir ömür kanımızdan çıkmayan. 3 yılı okulda, 8 yılı okul dışında geçen Kabataş’lı hayatım her anıma damgasını vuracak izler yarattı, geleceğe de aktaracağım. Öncelikle “at gözlüklerimi” çıkartarak başladım işe. Hocalarım notlarımda düşüş olduğunda ve nedenini sorduklarında “benden ne istiyorlar sınıfı geçiyorum ya” dediğimde , bir işi en iyi yapmanın gerekliliğinin önemini kavrıyor olduğumun farkında değildim. Hiçbirşeyi ayağa düşürmeden uygun bir dille herşeyi konuşabilmeyi, ama herşeyi konuşabilmeyi de Kabataş’ta öğrendim.
Fikri hür, vicdanı hür bir neslin parçası olacağımı tahmin dahi edemiyordum belki ama, bunu en çok okul sonrası anladım ve daha da önemlisi, hissettim ve uyguladım. Daima ileri gitmeyi, durmamayı ve dinlenmemeyi de 88 yıllık gelenekten çıkardığım derslerle öğrendim. Hem ülke tarihinde hem de Türk Eğitim hayatında bir kale gibi dimdik duran Kabataş, hemen hemen attığım her adımda bana verdiği prensiplerle yönlendirdi hayatımı.
Şimdi işde bütün bunların keyfini çıkarıyorum. Kabataş’lı dostluklarımla, yaptığım işlerle, özel ve genel hayatımla...Her zaman sonsuz teşekkürle borçlu olduğum okuluma bir kez daha teşekkür ediyorum. Kabataş’lılığım ,sadece okulda çok hoş vakit geçirmekten değil, aldığım bilimsel düşünce mantığından ve dün kurduğum ve bugün yaşatıyor olduğum yaşam felsefeme Kabataş’ın etkisinden kaynaklanmaktadır. Okulda geçirdiğim hoş vakitlerin ve bugün yaşadığım yaşamın tadı da bu temel üzerine oturmaktadır.
Kabataş geleneğini paylaşan tüm Kabataş’lılara sevgilerimle.
 

 

YILIN EN İYİLERİ” ANKETİMİZ BU YIL BEŞ YAŞINA GİRDİ
“KABATAŞLILARA GÖRE 2007’NİN
EN İYİLERİ” ÖDÜL TÖRENİ ÇOK
KALABALIK BİR KATILIMLA YAPILDI

 

Kabataşlılar Derneği tarafından 5 yıldır organize edilen ve “Kabataşlılara Göre Yılın En İyileri” adını taşıyan anketimizde kazananların ödüllerini aldıkları 9 Ocak 2008 Çarşamba günü öğleden sonra okulumuz Hamdi Saver salonunda yapılan tören büyük bir katılımla yapıldı. Medyanın da büyük ilgi gösterdiği ödül töreninde Kabataşlılar Derneği Yönetim Kurulu’nun kendi dallarında idol olmuş Kabataşlı ağabeylerimiz adına verdikleri 7 daldaki “Onur Ödülleri” ile okulda okuyan kardeşlerimiz ile Kabataşlı mezunların katıldığı anket neticesinde 27 dalda birinci seçilen kişi ve kurumlar ödüllerini aldılar. Töreni dernek yönetim kurulu üyesi arkadaşımız Nabi Cücük ile Kabataş mezunu arkadaşımız radyo sunucusu “Hopdedik Ayhan’’ birlikte sundular. Tören Kabataşlılar Derneği Başkanı İlhan Orhun’un “Açılış” ve Okul Müdürümüz Recep Memiş’in “Hoşgeldiniz” konuşmaları sonrasında söylenen İstiklal Marşı ve yapılan “Saygı Duruşu” ile başladı. “Hopdedik Ayhan’’ ile Nabi Cücük’ün başarılı ve espirili sunumları ile sırasıyla “Ahmet Taner Kışlalı Aydın Adam Onur Ödülü”nü Zülfü Livaneli, “Süleyman Seba Spor Adamı Onur Ödülü”nü Avrupa şampiyonasında 3. olan ve gazilerimizden meydana gelen Ampute Milli Takımı, “Adnan kahveci Devlet Adamı Onur Ödülü”nü başarılı siyaset ve devlet adamı Hikmet Çetin, “Ömer Kavur Sinema Onur Ödülü”nü Şener Şen, “Nehar Tüblek Karikatür Onur Ödülü”nü Kabataş mezunu Yurdagün Göker, “Behçet Necatigil Edebiyat Onur Ödülü”nü Selim İleri, bu yıl ilk defa verilen “Kabataş’a Hizmet Onur Ödülü”nü ise Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal okul yönetici ve öğretmenleri, dernek yönetim kurulu üyeleri ve genç Kabataşlıların ellerinden aldılar.. En İyi Köşe Yazarı seçilen Bekir Coşkun Ankara’dan gelemediği için ödülünü Hürriyet Temsilcisi ile yine En İyi Spor Proğramı seçilen Stadyum’un yapımcıları da Ankara’da oldukları için onların ödülerini de TRT temsilcileri aldılar. En İyi Radyo Proğramı seçilen Best Fm deki “Gazoz Ağacı” yapımcısı Cem Arslan ile rakip radyo görevlisi ve törenin sunucusu “Hopdedik Ayhan’’ sahnede tatlı tatlı birbirlerine sataşarak herkesi güldürdüler. En İyi Reklam Filmi ödülünü “Atatürk” filmi ile alan İş Bankası temsilcisine ödülü Vakıf Onursal Başkanımız ve İş Bankası’nın eski Genel Müdürlerinden olan Cahit Kocaömer ağabeyimiz tarafından verildi.. Gençlerin sevgili öğretmeleri Abbas Ateş de Yılın Fotoğraf Sanatçısı Ödülünü öğrencilerinin sevgi tezahüratları arasında aldı. “Mutluluk” filimi ile yılın sinema oyuncusu seçilen Özgü Namal ile yılın rejisörü seçilen Abdullah Oğuz da büyük ilgi gördüler. Ekodiyalog yapımcıları da sahnede Kabataşla ilgili hoş görüş ve espirileri yüzünden büyük alkış aldılar.Ödül Töreni sona erdiğinde bütün ödül sahipleri sahnede birlikte 10. Yıl Marşı eşliğinde toplu anı fotoğrafı çektirdiler.

 

 

BASINDA KABATAŞ HABERLERİ


• Kabataşlılar Derneği “Kadıncıklar “ ı 2007 nin en iyi oyunu seçti.
(Sadri Alışık Kültür Merkezi Web Sitesi)
• Kabataşlılardan 2007 nin en iyi müzesi ödülü MİNİATÜRK’e verildi.
(İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Web Sitesi – 15.01.2008 Dokuz Sütun Gazetesi)
• Kabataşlılardan en iyi oyun ödülü “Kadıncıklar” ın oldu.
(15.01.2008- Sabah Gazetesi Günaydın Eki)
• Coca Cola’yı Vietnam, Kamboçya ve Sri Lanka’da patlatan Türk Kadir Gündüz 1982 de Kabataş’tan mezun olmuş.(14.01.2008- Hürriyet Gazetesi)
• Kabataşlılar En İyi Ekonomi Proğramı olarak Ekodiyalog’u seçmişler. Gittik ödülümüzü aldık.
(13.01.2008- Radikal Gazetesi- Mahfi Eğilmez)
* Düşen Isparta’daki uçakta yaşamını yitiren Prof. Arife son söyleşisinde Kabataş Erkek Lisesi
Öğrencilerine TÜBİTAK’ı şikayet etmişti.
(12.01.2008- Sabah Gazetesi)
• Gazetemiz Kabataşlılardan “En İyi Gazete” ödülünü aldı.
(10.01.2008- Cumhuriyet Gazetesi)
• Kabataşlılar Derneği’nin Yılın En İyileri Ödülleri sahiplerine verildi.
(10.01.2008- Hürriyet Gazetesi)
• Türk Hukukçular Derneği Başkanı Bilgin Yazıcıoğlu Kabataş Erkek Lisesi’ni yatılı okumuş.
(07.01.2008- Hürriyet Gazetesi- Ankara baskısı)
• Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı Nasrettin Hoca’nın doğumunun 800. yılı kutlama töreni yarışmasında kazanan karikatürcülere 6 Martta ödül verecek.
(24.12.2007-Dünya Gazetesi)
• Elektrik Enerjisi Kalite Enstitüsü Derneği başkanı Prof. Hasan Saygın Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirmiş.
(11.12.2007- 3E Elektrotech dergisi )
• Özdemir Asaf Ankara’da doğdu, Galatasaray Lisesi’nde okudu, diplomasını 1942 de Kabataş Erkek Lisesi’nden aldı. (28.01.2008- Mediaprof Dergisi-Maruf Evren)
• Ali Ağaoğlu “Kabataş Erkek Liseliyim.”
(31.01.2008- Hafta Sonu Gazetesi)
• Doğuş Çay Genel Satış müdürü Yaşar Girit 1992 de Kabataş Erkek Liesi’ni bitirdi.
(31.01.2008- Anayurt Gazetesi, 03.02.2008-Sabah Gazetesi ,03.02.2008-Ekonomist )
• Doktor Serdar Savaş Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun oldu.
(01.02.2008- Platin Dergisi)

 

ÜZÜLDÜKLERİMİZ

 

• Okulumuz emekli edebiyat öğretmenlerinden dernegimiz üyesi Kabataşlıların sevgili “Oktay Hocası” Oktay Tuncer bir kaza geçirerek yaralanmıştır.
• Okulumuz matematik öğretmeni Enver Çetin ‘in eşi bir ameliyat geçirmiştir.
• Okulumuz ingilizce öğretmeni İnci Bildik Sarıkaya belfıtığı ameliyatı geçirmiştir.
• Okulumuz edebiyat öğretmeni Nilgün Usta safra kesesi ameliyatı geçirmiştir.
• Okulumuz 1986 mezunu ve Kabataşlılar Derneği yönetim kurulu sekreter üyesi Murat Avcı 25 Şubat 2008 günü bir kalp ameliyatı geçirmiştir.
Kabataş ailesi olarak acil sağlıklarına kavuşmaları dileğiyle geçmiş olsun diyoruz.
• Okulumuz 1966 mezunlarından Nur Sipahioğlu 6 Ocak 2008 günü vefat etmiştir.
• Okulumuz 1966 mezunu ve derneğimiz üyesi Talip Çolak’un ablası Kurban Bayramı sırasında vefat etmiştir.
• Okulumuz 1988 mezunlarından Ömer Bayrak’ın kayınpederi Cengiz Melek 21.12.2007 tarihinde vefat etmiştir.
• Okulumuz 1968 mezunlarından Diyarbakır 7. kolordu komutanı Korgeneral Bekir Kalyoncu’nun eşi Zerrin Kalyoncu vefat etmiştir. Cenazesi 7 Şubat 2008 de Giresun’da defnedilmiştir.
• Okulumuz 1961 mezunlarından Memduh Çubukçu 11.02.2008 günü vefat etmiştir.
• Okulumuz 2006 mezunlarından Merve Gençer’in babası İ.Ü. Ed. Fak. Tarih ana bilim dalı başkanı Prof. Dr. Ali İhsan Gençer 8 Şubat 2008 günü vefat etmiştir.
• Okulumuz edebiyat öğretmenlerinden Fatma Özer’in annesi vefat etmiştir.
Kabataş ailesi olarak merhume ve merhumlara tanrıdan rahmet acılı ailelerine başsağlığı dileriz.
 


 

SEVİNDİKLERİMİZ


• Okulumuz mezunu Vakfımız kurucu üyelerinden ve Çekül Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen Kültür Bakanlığı 2007 Kültür ve Sanat Ödülünü kazanmıştır. Ödül kendisine Cumhurbaşkanı tarafından yapılan bir törenle verilmiştir.
Kabataş ailesi olarak tebrik ederiz.
• Okulumuz 1982 mezunlarından derrneğimiz üyesi Hasan Duvan 13.01.2008 tarihinde evlenmiştir.
Kabataş ailesi olarak Duvan ailesine mutluluklar diliyoruz.
• Okulumuz 1992 mezunlarından (Kör) Kemal Özyurt’un 5.11.2007 de Dinmez esin adlı bir kızı dünyaya gelmiştir.
• Okulumuz 1992 mezunlarından Burak Otyam’ın 17.01.2008 de Can adlı bir oğlu dünyaya gelmiştir.
• Okulumuz 1991 mezunlarından Okay İğdelipınar’ın bir kızı dünyaya gelmiştiir.
• Okulumuz 1982 mezunlarından Gökhan Acartürk’ün Aralık ayında bir kızı dünyaya gelmiştir.
• Okulumuz 1993 mezunlarından Serhat Karadağ’ın 11.01.2008 tarihinde Kubilay adlı bir oğlu dünyaya gelmiştir.
Kabataş ailesi olarak küçüklere sağlık ve başarı dolu uzun bir ömür, ailelerine mutluluklar dileriz.

 


KABATAŞ’IN ESKİ MEZUNLARI OKULUMUZ TARİHİNDE “YANLIŞ BİLİNENLERİ” DÜZELTİYORLAR
“KABATAŞ’IN İLK BAYAN ÖĞRETMENİ REFİA ÇAKAY DEĞİLDİR”


Bültenizin geçen Ocak Sayısında kısa kısa Kabataş’ın 100 yıllık tarihinden bahsederken ilk bayan öğretmeni olarak da 1947-48 yıllarında Refia Çakay hanımın göreve başladığını yazmıştık. Bunu yazarken kaynağımız ise okulumuz müzesi için çıkartılmış olan kitapçık’tı. Buradan alıntı yapmıştık. Oysa o tarihlerde okulumuzda okuyan Mehmet Dedeoğlu adlı ağabeyimiz bunun doğru olmadığını söyleyerek “ ilk bayan öğretmenler 1946-47 yılları arasında göreve başlayan Biyoloji öğretmeni Saime Çırpan ile Felsefe öğretmeni Nahit Tendar hanımlardır. Refia Çakay hanım yazdığınız gibi 1947-48 yıllarında göreve başlamış ama ilk bayan öğretmen olmamıştır” diyerek düzeltmede bulunmuştur. 100. Yılımızı kutlarken okul tarihimizi de iyi bilmek gerektiği için sayın Mehmet Dedeoğlu’na yaptığı ikaz için teşekkür ederiz. Aynı şekilde kitapçıkta yer almadığı için Kabataş Erkek Lisesi Mezunlar Derneği de yer almamıştır, oysa bu Kabataş tarihinde önemli bir yeri olan bu derneğimizi de göz ardı etmemiz mümkün değildir. “KABATAŞ BÜLTENİ İLETİŞİM KOMİTESİ”

 


KABATAŞLILAR DERNEĞİ’NİN “VELİLERLE
SOHBET TOPLANTILARI”NIN İLKİ YAPILDI

94 MEZUNU SERHAT ULU’NUN EŞİ NİLGÜN ULU’NUN “ÇOCUKLARIMIZIN ÜNİVERSİTE’YE
HAZIRLIKLARINDA HATALI DAVRANIŞLAR”
KONULU SOHBETİ ÇOK BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

 

Kabataşlılar Derneği’mizin , Kabataş’ımız son sınıfında okuyan kardeşlerimizin velilerine yönelik; “Çocuklarınızın Üniversite İmtihanları Hazırlık Dönemindeki Karşılıklı Davranış Hataları “ konulu sohbet toplantısı okul veli toplantısı öncesinde okulumuz Hamdi Saver Salonu’nda yapıldı. Toplantıda, katılım çok yüksek oldu ve birçok veli ayakta kaldı...Kabataşlılar Derneği Başkanı İlhan Orhun toplantı sonrasında memnuniyetini aynen şöyle dile getirdi:“ Nilgün Ulu ile birlikte yaptığımız velilere yönelik, çocuklarının üniversite imtahanları hazırlık dönemindeki karşılıklı davranış hataları konulu sohbet toplantımız tek kelime ile muhteşem oldu. Bir kere katılım harikaydı, velilerin çoğu Hamdi Saver’de ayakta kaldı, ikincisi Nilgün gerçekten bir derya. Kimi zaman bir eğitmen kimi zamansa bir tiyatro oyuncusu gibi işi şova dökerek ilgiyi hep sürekli kıldı. Konuşmasını bitirdiğinde ise salondaki veliler Nilgün’ü ayakta alkışlıyor ve hep bir ağızdan tekrarının ne zaman olacağını soruyorlardı. Derneğimizi ben ve yönetim kurulumuzdan Mahmut Bıyık ın temsil ettiği bu söyleşide, Okul Aile Birliğimiz de başkanları ve yönetim kurulu üyeleri ile temsil edildiler. Birçok veli Nilgün Ulu ile bire bir konuşmak istediler ve Dostlar Kahvesi’nde buluşmayı kararlaştırdılar......”Nilgün Ulu’nun sohbet toplantıları önümüzdeki aylarda da devam edecektir.

 


YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİNDE OKUYAN KABATAŞ MEZUNLARI TOPLANDILAR

 

Yeditepe Üniversitesinde okuyan Kabataş Erkek Lisesi mezunu öğrenciler ile öğretim üyeleri , okul müdürümüz Recep Memiş ve Kabataşlılar Derneği başkanı İlhan Orhun ile üniversite mütevelli heyet başkanı Bedrettin Dalan’ın da katıldığı bir yemekte biraraya geldiler. Yeditepe Üniversitesi öğretim üyesi ve Kabataş mezunu Prof. Dr. Namık Kemal Baran’ın organize ettiği , 7 Ocak 2008 de yapılan yemekte bir araya gelen Kabataş
mezunlarının tüm sorunlarına yardımcı olmak amacıyla bundan sonra sık sık toplanacakları bir oluşumun kurulması için karar verdiler. Resimlerde Yeditepe Üniversitesi’nde yapılan yemeğe katılanlar görülüyorlar.
 

 

GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ......KABATAŞ 1976
 


Bültenimizde bu sayımıza kadar Kabataş anılarına yer vererek geçmiş zamandaki Kabataşı tanıtmaya çalışıyorduk. Bu sayımızda ise anımızı bir yazı değil resimle tazeliyoruz: Yıl : 1976 Yer: Kabataş Erkek Lisesi sahili, Diploma töreni... Gelen solisti herkes büyük bir neşe ve dikkatle dinliyor...

 


HİKMET ÇETİN VE SÜLEYMAN SEBA İLE BİR AKŞAM YEMEĞİNDE BİRLİKTEYDİK.
 

2007 nin EN İYİLERİ ÖDÜL TÖRENİ’mize katılmak ve ödülünü almak üzere İstanbul’a gelen Sn.Hikmet Çetin’i Kabataşlılar Derneği olarak bir akşam yemeğinde ağırladık.Aramızda Süleyman Seba ağabeyimiz ve Sn.Metin Keçeli de vardı. Okul Müdürü’müz Recep Memiş, Dernek eski Başkanı’mız Taner Kıral,Talip Çolak ağabeyimiz, Mustafa Kaya kardeşimiz , Dernek Başkanı’mız İlhan Orhun ve diğer Dernek Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte yenen yemek çok keyifli geçti. Hikmet Çetin , Devlet Planlama Teşkilatı’nda Daire Başkanı ,ODTÜ öğretim görevlisi , İstanbul Milletvekili , Devlet Bakanı , Başbakan Yardımcısı , Parti Genel Sekreteri , 90’lı yılların başlarında Dışişleri Bakanı , ve ; NATO'nun Afganistan'daki Kıdemli Sivil Temsilcisi olarak çeşitli görevlerde bulunmuş olan değerli ve aydın bir kişidir. Sn.Çetin’in , aynı zamanda ,kendisine “Ağabey” dememize müsaade edecek kadar alçak gönüllü , saygı ve sevgi dolu bir insan olduğunu da gördük. Metin Keçeli ise bir işadamı olup uzun yıllar BJK Yönetim Kurulunda görev almış bir spor gönüllüsüdür...Daha sonra , yan masada bir iş yemeğinde bulunan Cahit Kocaömer Ağabeyimiz de aramıza katılınca “Sohbet”in ve gecenin keyfine doyamadık.

 

KABATAŞLILAR DERNEĞİ’NİN
10. GENEL KURULU YAPILDI


Kabataşlılar Derneği’nin 10. Genel Kurulu 27 Ocak 2008 Pazar günü saat 10.30 da okulumuz Hamdi Saver salonunda yapıldı. Dernek üyelerine daha önce Kabataş Bülteni ile birlikte gönderilen davet mektubunda Genel
Kurul tarihinin 20 Ocak 2008 olarak bildirilmesine rağmen gerekli yasal katılımcı sayısı mevcut olamadığı için Dernekler Kanunun hükümlerine göre Genel Kurul bir hafta sonra yine aynı yer ve saatte yapıldı. Genel Kurul,
görevi teslim edecek olan Yönetim Kurulu başkanı İlhan Orhun tarafından açıldı ve divan başkanlığına Dernek eski başkanlarımızdan Nusret Selen, yardımcılıklarına dernek üyelerinden Nejat Gözen, sekterliklere de Pınar Tuba Biçmen ile İrfan Ozan Ongun seçildiler. Şehitlerimiz için saygı duruşu ve okunan İstiklal Marşı’mızdan sonra gündemin maddelerine geçildi. Gündemin en önemli maddesini Dernek Tüzük maddelerinde yapılacak değişiklikler teşkil ediyordu. Bu değişikliklere göre 2. maddede yapılan değişiklikle derneğin yapacağı yardımların
şekil ve kapsamları genişletildi. Üçüncü maddede yapıla değişiklik ile Derneğin iktisadi teşekkül kurabileceği kabul edilerek, gelir temini konusunda yapacağı çalışmaların da önü açılmış oldu. Derneğin alacağı taşınmazlar konusunda yönetim kuruluna yetki verildi, satışları veya bağışları konusunda da genel kurul kararı gerektiği maddeye eklendi. 36. madde de yapılan değişiklik ile Derneğe şube açma hakkı tanındı. Böylece yurdumuzun birçok yerinde dernek kuramadıkları için bir çatı altında toplanamayan Kabataşlıların Kabataşlılar Derneği şubesi altında toplanarak örgütlenmeleri sağlanmış oldu. Son olarak de değiştirilen 37. madde ile 65 yaşını geçen üyelerin arzu ettikleri takdirde yıllık aidattan muaf olacakları kabul edildi. Daha sonra gündeme göre ayrılan Yönetim Kurulu’nun faaliyet raporu ile Denetim Kurulu raporu okundu ve alkışlar içinde oy birliği ile aklandılar. Genel Kurul önümüzdeki 2 yıl için yıllık aidatı 2008 ve 2009 da 60 şar YTL olarak tespit etti. Yapılan seçimlerde ise Yönetim Kurulu üyeliklerine; İlhan ORHUN, A. Cevat ONGUN, A. Murat AVCI, Ercan HANOĞLU, Bektaş DÜŞMEZ, Nabi CÜCÜK, Yalcın ÇOBAN, Ali POLAT, Mahmut BIYIK, Pınar Tuba BİÇMEN, Andaç TULGARLAR, Yönetim Kurulu Yedek üyeliklerine; H. Anıl Cansızoğlu, Gülşah OKTAY, Semih FELEK, Özgür ALTINAY, Özgür ZÜLFİKAROĞLU, Denetim Kurulu üyeliklerine; İsmail ÖZSÜRÜCÜ, Cihat TAŞKÖY, Ferruh ÖZGÜÇ, Sefa BİRYAZ, Hasan DUVAN, Denetim Kurulu Yedek üyeliklerine; Kemal KAVURGA, Yavuz Emre YEŞİL, Elif FINDIKOĞLU, Disiplin Kurulu üyeliklerine; Nusret SELEN, M. Naci KARAAĞAÇ, Taner KIRAL, M. Halidun ÜNSAL,İbrahim Rafet Yücekök, Disiplin Kurulu yedek üyeliklerine ; Osman ARAR, Erol DİREN, Haluk TRABZON getirildiler. Genel Kurul yeni yönetime yapılan dilekler sonunda sona erdi.ngin Aydın’ın annesi Zehra Aydın
7 Aralık 2007 de vefat etmiş ve Giresun’da defnedilmiştir.
 

 

 2007 MEZUNU GENÇLERİMİZİN EV SAHİPLİĞİNDEKİ “DOSTLARKAHVESİ”NE YİNE GENÇLER
BÜYÜK İLGİ GÖSTERDİLER


2008 in ilk dostlar kahvesini son aylarda olduğu gibi yoğun bir katılımla gerçekleştirdik. 2007 mezunları olarak, aynı saatlerde genel kurulun da olduğunu öğrenince hemen organizasyonunu üstlenip dernek yönetim kurulundaki büyüklerimizin yükünü hafifletme ve kahvaltıyı her zamanki neşe ve bereketiyle gerçekleştirme kararı aldık. Saat 11 de 300-400 arasında olduğunu tahmin ettiğimiz katılımcıyı gördüğümüzde şaşırdık. Bu bir katılım rekoru muydu ?’.Üniversitelerin çoğunun tatile girmiş olmasıyla Kabataşlı kardeşlerimiz,ağabeylerimiz,ablalarımız arkadaşlarıyla hasret gidermek,Kabataş ailesi olarak bir arada olmak için dondurucu soğuğa rağmen soluğu okulumuz yemekhanesinde almışlardı.. Biz ise 2007 mezunları olarak, herkesi bir arada görmenin ve bunun gerçekleşmesinde az da olsa rol oynadığımızı bilmenin verdiği mutluluk içerisindeydik. Büfemiz yine genel kurulda olmalarına rağmen yönetim kurulundaki ağabeylerimizin,bizim ve katılanların katkılarıyla 5 yıldızlı otellerdeki açık büfeleri aratmıyordu. Yemekler yendi,çaylar içildi,sohbetler edildi. İnsanların yüzündeki bir arada olmanın verdiği mutluluk , bizi şimdiden bir ay sonraki dostlar kahvesini iple çeker hale getirdi.
 

 

 KABATAŞ ANILARI:

Bu ay “Anı” köşemizde Tenis Eskrim Dağcılık Klübü Başkanı, 1971 Kabataş mezunu Prof.Dr. Mehmet TINAZ’ın bir okul anısını Nusret Selen ağabeyimizden dinliyoruz:
 

MİLLİ TAKIM ÜNİFORMASI İLE YAKALAYAN
BEDRİ BABA HEMEN SORDU:”MALZEMECİ MİSİN?”
 

Prof.Dr. Mehmet Tınaz 1971 mezunu Kabataşlı olup, kulak burun boğaz uzmanıdır. Halen, Florence Nightingale hastanesinde görev yapmaktadır. Önemli bir diğer özelliği de Milli teniscimiz olup, yıllardır Tenis Eskrim Dağcılık Klübü ve Vakfı'nın başkanı olmasıdır. Lise yıllarında, okulda tenisçi olduğunu saklarmış. O zamanın koşullarına göre tenis sporu sadece zenginlere mahsus sanılırmış. Halbuki orta halli bir ailenin ferdi olan Dr. Tınaz, Büyükada'daki Büyük Klübün personel müdürü olan babasının sayesinde çok genç yaşlarda tenise başlamış
. Kabataş'ta öğretmenler çevre okullara sık sık yardım parası toplarlar, hatta salma vururlarmış. Örneğin, Selahattin Sel mesela devamlı yardım parası toplardı. Onun için saklanmayı tercih etmiş.
Dönemin beden eğitimi öğretmeni Bedri Baba'dan not alabilmek için mutlaka sporun bir dalını belli derecelerde yapmak zorunluymuş. Örneğin koşarak 5000 m. yi tamamlayanlar, pekiyi alırlarmış. Bu nedenle Tınaz da gülle atmayı seçmiş, 12 m. atınca notunu alırmış.
Aradan yıllar geçmiş, Tınaz bir gün Milli Takım elbisesi, mavi ceket, beyaz pantalon, elinde Ayyıldızlı çantasıyla Nişantaşı'nda yürürken Bedri hocaya rastlamış. Hoşbeşten sonra ;
-"Hocam ben tenis Milli takımındayım" deyince,
-Bedri hoca ; "Güzel, malzemeci misin" demiş.
Malzemeci olmayıp, Milli sporcu olduğunu söyler söylemez, Bedri hoca tokatı patlatmış ve ;
-"Ulan, neden bunu sakladın, söyleseydin de sana derslerinde yardım ederdim" demesi üzerine,
-Tınaz, "Sağolun hocam, ama ihtiyacım yoktu" diye cevaplamış.
Tüm vefat etmiş öğretmenlerimize Tanrıdan rahmet dilerim.
Nusret SELEN (62)

 

 

OKULUMUZUN KURULUŞUNUN 100.YILINDA
ANITKABİR’DE ATAMIZ’IN HUZURUNDAYDIK


EN GENÇİNDEN EN YAŞLISINA “HER YAŞTAN KABATAŞ
MEZUNU” ANKARA PALAS’DAKİ BALO’DA BİRARAYA GELDİK

 

Tarih 16 Şubat 2008, yer Ankara Anıtkabir, saat 11.00
Bize rehberlik eden yarbay eşliğinde merdivenleri tırmanıyoruz, mozole’nin bulunduğu salona, en önde “Kabataş Erkek Lisesi” yazılı çelengi taşıyan askerler, arkasında okul müdürümüz, vakıf başkan yardımcımız, dernek başkanları ile arkalarında da okulda halen okuyan en gencinden en yaşlı mezununa kadar yurdun her tarafından gelmiş Kabataş mezunları ile öğretmenlerimizin bulunduğu kortej…. Mozole’ye yaklaştık ve durduk, okul müdürümüz,dernek başkanımız ve vakıf başkan yardımcımız çelengimizi koyuyorlar. Borazanın “ti” sesi ile saygı duruşuna geçiyoruz. Kabataş Erkek Lisesi’nin 100. Yıl Etkinlikleri’nin açılışı olarak bütün Kabataş’ta okuyanları temsilen Atamız’ın huzurundayız. Bize bugünkü Türkiye Cumhuriyet’ini yaşamamızı sağlayan, Cumhuriyet okullarında okuma imkanını yaratan Atatürk’e şükranlarımızı sunmaya, onun inkilapları ve ilkelerine bağlılığımızı tekrar etmeye, huzuruna gelmiş bulunuyoruz. “100. Yılında Kabataşlılar Atasına Gidiyor” sloganı ile Türkiye’nin her tarafından gelen Kabataş mezunları ile birlikte “100. Yıl Etkinlikleri”mize böylece Anıtkabir’de Atamızı ziyaret ederek başlamış oluyoruz. Ankara Anıtkabir ziyareti ve Açılış Balosu için 15 Şubat 2008 Cuma akşamı saat 24 de okulumuzdan 4 otobüs ile yola çıktık. Otobüslerin ikisinde başlarında öğretmeleri ile okulumuzda okumakta olan öğrenci kardeşlerimiz, diğer ikisinde ise okul yöneticilerimiz, vakıf ve dernek temsilcileri, her yaştan Kabataş mezunları ile aileleri vardı. Yağan kar, yolların kapanma tehlikesi gibi hiçbir problem bizi yolumuzdan geri çevirmeye sebep olamadı. Sabah saat 07.30 da Ankara Başkent Öğretmenevi’ne ulaştık. Yol yorgunu ama mutlu bir şekilde kahvaltılar edildikten sonra saat 11.00 deki Anıtkabir randevusuna yola çıktık. Yoğun bir kar yağışı altında Ankara Kabataşlılar Derneği üyeleri ile Karadeniz,Ege ve Akdeniz sahil illerinden gelen Kabataş mezunları ile birleşerek meydana getirdiğimiz kortej ile Atamızın huzuruna çıktık. Daha sonra Anıkabir anı defterine Dernek başkanımız İlhan Orhun tarafından yazılan yazı müdürümüz Recep Memiş tarafından herkese okundu. Çekilen ve Kabataş Erkek Lisesi tarihine belge olacak anı resimlerinden sonra yine otobüsler ile giderek Kabataş Mezunu şehitimiz Ahmet Taner Kışlalı ile aynı yerde bulunan Necip Hablemitoğlu nun mezarlarını ziyaret ettik. Daha sonra okuyan arkadaşlarımızı taşıyan otobüsler İstanbula dönüş yaptılar, kalan 2 otobüstekiler ise kaldıkları öğretmenevi ile valiler evine konaklamak üzere döndüler. Öğleden sonra Ankara Kabataşlılar Derneği’nin davetlisi olarak onların lokallerinde verdikleri kokteyldeydik. Akşam ise saat 18.30 da Ankara Palas Devlet Konukevi’nin tarihi balo salonunu doldurduk. Ordu mensubundan bakanına kadar Ankara’da yaşayan üst düzey görevli Kabataş mezunları da bizimle birlikteydiler. Tarihi ortam öylesine ısınmıştı ki sanki kapı açılacak Atamız da smokini ile içeri girecek ve tuvaletli bir Kabataşlı kızımızı dansa kaldırarak balonun açılışını yapacak gibiydi. Yine okul müdürümüz, vakıf başkan yardımcımız, İstanbul, Ankara, Antalya Kabataşlılar derneklerinin başkanları,
mezunlar derneği başkanı ile okul aile birliği başkanı birlikte sahnede yer alarak yaptıkları konuşmalar ile Baloyu başlatmış oldular. Katılamayanların tebrik telgrafları alkışlar arasında okunduktan sonra dans ve müzik başladı. 2007 mezunu gençlik komisyonu üyesi gençlerimiz (bizim tabirimizle tayfalar)ile her yaştan gönülleri genç mezunlarımız sayesinde gece devamlı neşeli ve coşkulu geçti. Tangolar, Türkçe batı müziği parçaları, kasap havasından şeyh şamil Kafkas melodilerine kadar çalındı, oynandı, Beypazarından gelen Kabataşlılar ve hanımlarının oynadıkları yöresel oyunları ve gençlerin hızlı dansları ile Balo son buldu, bembeyaz olmuş Ankara’da karlar içinde otobüslerle konaklama yerlerimize hareket ettik. 17 Şubat 2008 Pazar sabahı saat 11.00 de artık dönüş yoluna çıkmıştık. Kar yağışı nedeniyle ancak akşam 21.00 de okulumuza dönebildik..

                                                                                                                  

ANITKABİR DEFTERİNE YAZILAN YAZIMIZ

 

Ulu önder yüce Atatürk.
Okulumuzun 100. kuruluş yılında öğretmen, öğrenci ve mezunları ile huzuruna saygımızı, sevgimizi ve bağlılığımızı sunmaya geldik.
Size gönülden bağlı olan biz Kabataş Erkek Lisesi mensuplarının; düşüncelerinizi, ilke ve devrimlerinizi yol gösterici kabul ederek emanetiniz olan laik ve demokratik CUMHURİYETİ yurtiçinden veya yurtdışından gelebilecek her türlü tehdit veya tehlikeye karşı korumak görevi olacaktır, onu sonsuza dek savunacak ve gözeteceğiz.
Bizler en genç talebemizden en yaşlı mezunumuza kadar ilkelerinin aydınlattığı yolda, çağdaş uygarlık hedefine doğru azimle yürümeye devam edeceğiz. Ülkemizin ve milletimizin birlik ve beraberliğini bozmaya çalışanlar bizlerden gerekli cevabı her zaman alacaklardır.
Bizler ve bizim gibi düşünen milyonlar bir konuyu çok iyi bilmelidirler ki TÜRKİYE CUMHURİYETİ var oldukça ufkumuzu aydınlatan ilkelerin ve devrimlerin de var olacaktır. Bizler bundan canımız pahasına ödün vermeyeceğiz.
Hizmet makamları ve kişiler gelip geçicidir, ancak kurmuş olduğunuz Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar aydınlık, çağdaş, laik ve demokratik olarak yaşayacaktır.
Sizi, silah arkadaşlarınızı, kurtuluş mücadelelerinin şehitlerini, okulumuz mezunu demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyor, aziz hatıran önünde saygıyla eğiliyoruz. Ruhun şad olsun.


Kabataşlılar Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı
İLHAN ORHUN

 

KABATAŞ ERKEK LİSESİ
“100. YIL ANITI” AÇILDI

 

Kabataş Erkek Lisesi’nin “100. Yıl Kutlama Etkinlikleri” içinde yer alan ve Kabataşlılar Derneği’nin sponsorluğunda okulumuz 1986 mezunu heykeltıraş Emre Başoğlu tarafından yapılan “100. Yıl Anıtı” 25 Şubat 2008 Pazartesi günü saat 11.00 de yapılan bir törenle açıldı. Okul bahçesi sahil tarafında, Feriye Lokantası duvarı önünde ve Bayrak Direği karşısına dikilen “100. yıl Anıtı” Marmara Adası mermeri ile paslanmaz çelik plakaların birleştirilmesinden meydana gelmiş olup 2.80 m yüksekliğinde, 0.70 m derinliğinde, 2.60 m genişliğinde ve 7.5 ton ağırlığındadır. Anıtın üzerinde geçen 100 yılı temsilen 100 adet “KABATAŞ” bulunmaktadır. Taşlardan sadece Balkan, Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarındaki şehitlerimizi temsilen 1913 yılındaki ile Cumhuriyetimizin ilanı olan 1923 yılına rastlayanları tarih taşımaktadır. Paslanmaz çelikten meydana gelen güneş ışıkları şeklindeki bölüm ise varlığımızın nedeni ülkemize yetiştirdiğimiz binlerce mezunumuzun toplumumuza yarattığı katkının ışıltısını temsil etmektedir. Anıtın açılış törenine İl Milli Eğitim Müdür yardımcısı ile Beşiktaş İlçe Milli Eğitim müdürü, Vakıf Onursal Başkanımız Cahit Kocaömer, Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı,Kabataşlılar Derneği,Mezunlar Derneği, Okul Aile Birliği’nin yöneticileri ile başkanları, her yaştan mezunlarımız, öğretmenlerimiz ile öğrenci kardeşlerimiz katıldılar. Okul Müdürümüz Recep Memiş ile Kabataşlılar Derneği Başkanı İlhan Orhun’un ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Şeref Çalışır’ın konuşmalarından sonra anıt, Okul Müdürü, Vakıf, Dernek, Okul Aile Birliği başkanları ile İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün ortak kurdela kesimleri ile açıldı. Tören katılanların çektirdikleri anı fotoğrafları ile son buldu

 

100. YILIN İLK “DOSTLAR KAHVESİ”Nİ
24 ŞUBAT 2008 PAZAR GÜNÜ YAPTIK


Kabataşlılar Derneği tarafından bir gelenek haline getirilen ve her ayın son Pazar günü okulumuzda yapılan “Dostlar Kahvesi” adlı açık büfe kahvaltımızı bu ay da okulumuzun 100. yaşına bastığı ilk günlerde 24 Şubat 2008 Pazar günü saat 11.00 de yaptık. Her ay olduğu gibi dernek yönetim kurulu üyeleri tarafından sağlanan açık büfenin yiyeceklerine, katılımcılar da yanlarında getirdikleri hazır veya ev işi yiyecekler ile katkıda bulundular. Bu ayki kahvaltımız “100. Yılın İlk Dostlar Kahvesi” adını taşıyordu ve gelenlerin çoğunluğunu yine son aylarda
olduğu gibi genç mezunlar teşkil ediyordu. Havanın mevsim normallerinin üstünde sıcak olması, kahvaltıya katılanların tabaklarını ve çaylarını alarak bahçeyi doldurmasına sebep oldu. Kahvaltı sırasında satışa sunulan “100. Yıl Hatıra Pulları” ile “İlk Gün Damgalı İlk Gün Özel Zarflar” da katılımcılardan büyük ilgi gördü. Kahvaltı sonrasında oltasını çıkaranlar da evlerine akşam belki balık götürebilme şanslarını denemeye kalktılar.
 


GELENEKSEL KIŞ YEMEĞİMİZİ
22 MART 2008 DE YAPIYORUZ

 

25 . MEZUNİYET YILINI DOLDURAN 83’LÜLERİN YEMEKTE ANI PLAKETİ
ALABİLMELERİ İÇİN DERNEĞE MÜRACAAT ETMELERİ BEKLENİYOR


Kabataşlılar Derneği tarafından her sene yapılan ve bir gelenek haline gelen “Kış Yemeği” bu sene de 22 Mart 2008 Cumartesi akşamı Feriye Lokantası’nda yapılacaktır. Bu yemek sırasında her yıl mezuniyetlerinin 25. yılını dolduranlara verilmekte olan anı plaketlerini de bu yıl derneğimize müracaat ederek yemeğe katılacak olan 1983 mezunları alacaklardır. Kabataşlılar ile Kabataş dostlarının katılacakları kış yemeği sırasında Feriye Lokantasının muhteşem ambiyansı içinde lezzetli yemeklerini yerken bir taraftan da hep beraber müzik eşliğinde eğleneceğiz. Sürprizlerle dolu proğramı izlerken 1983 mezunları da 25 sene sonra buluştukları arkadaşları ile anılarını tazeleyecek, alacakları anı plaketleri ile de geceyi hep hatırlamış olacaklardır. Yemeğe katılmak isteyenler derneğimiz 444 1908 numaralı telefonunu arayarak hem bilgi alabilir hem de rezervasyonlarını yaptırabilirler. İstanbul’da yaşayanlar için plaket alma şartı yemeğe katılmak olup, İstanbul dışında yaşayanlar ise anı plaketlerini burs fonuna yapacakları bağış sonrasında alabileceklerdir. Kabataşlılar Derneğine üye olmayan 1983 mezunlarını üye arkadaşları haberdar ederek katılmalarını sağlayabilir, duymayan arkadaşlarını bilgilendirebilirler. Haydi 1983 mezunları rekor katılımda bulunmak üzere sizleri 22 Mart 2008 cumartesi akşamı Feriye Lokantasındaki Kış Yemeğimize bekliyoruz. Sayılı olan yerlerinizi ayırtmak için önceden rezervasyonunuzu
yaptırın.
 

BEŞİKTAŞLI TARAFTARLAR VE SPORCULAR KABATAŞ ERKEK LİSESİ’NİN 100. YAŞINI KUTLADILAR
 

Ankara’da 100. Yıl Balosu’nun başladığı saatlerde İstanbul’da başlayan Beşiktaş-Ankaraspor maçı sırasında Beşiktaşlı sporcular sahaya pankart açarak çıkıp, tribünlerdeki Beşiktaş seyircileri de pankart açarak “Kabataş Erkek Lisesi’nin 100. Yılını” kutladılar Alttaki ve üstteki resimlerde tribünlerde ve sahada açılan pankartlar görülüyor.