Derneğimiz              
 
 

KABATAŞLILAR BÜLTENİ - SAYI 25

Mayıs 2008

Bültenler Ana Sayfasına Dön

MART AYI DOSTLAR KAHVESİ’Nİ
“ŞEHİTLER ANITI” AÇILIŞ
TÖRENİ ÖNCESİNDE YAPTIK


Her ayın son Pazar günü yapmakta olduğumuz “Dostlar Kahvesi” adı altındaki açık büfe kahvaltımızı 30 Mart 2008 Pazar günü “Kabataşlı Şehitler Anıtı” açılış töreni öncesinde yaptık Yaz saatinin ilk uygulama günü olması sebebiyle katılımcıların bazılarının saatlerini şaşırmalarına rağmen 10.30 da açılan açık büfe yine dernek yönetim kurulu üyelerinin ve bazı katılımcıların katkıları ile gayet zengin ve lezzetli yiyeceklere sahipti. Her yaştan mezunların eşleri ve çocukları ile katıldıkları “Dostlar Kahvesi” bu ay anıt açılış töreni için gelen davetlilerimizi de ağırladı. Havanın iyi olmaması sebebiyle kapalı yerde yapılan kahvaltıya katılanlar Dernek masasından “100. Yıl Pulları” ile “100. Yıl Özel Zarfı” alışverişlerini de yaptılar. Çok neşeli geçen kahvaltıda 3 Nisan günü AKM’de yapılacak olan Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu konserinin davetiyeleri de arzu edenlere dağıtıldı. Daha sonra açılış töreni alanına giderek kahvaltımıza son verdik.
 

 


KABATAŞLI ŞEHİTLER ANITI” AÇILDI

 

Kabataş Erkek Lisesi’nin “100. Yıl Kutlama Etkinlikleri “ programı içinde yer alan ve Kabataşlılar Derneği tarafından yaptırılan “Kabataşlı Şehitler Anıtı” nı 30 Mart 2008 Pazar günü okulumuz bahçesinde yapılan bir törenle açtık. Daha önce 18 Mart 2008 Salı günü açılması planlanan ama yağışlı hava nedeniyle yapılamayan tören 30 Mart 2008 Pazar günü yapılacak “Dostlar Kahvesi” sonrasına ertelenmişti. Vakıf, Dernek ve Okul yöneticileri ile eski ve yeni mezunlarımızın katılımıyla yapılan sade bir törenle açılışını yaptık. “100. Yıl Anıtı”nı da yapan 1986 mezunumuz heykeltıraş Emre Başoğlu tarafından yapılan “Kabataşlı Şehitler Anıtı” , Çanakkale, Balkan ve Kurtuluş Savaşları’nda okulda öğrenci iken askere alınarak şehit düşen Kabataşlıların anısına dikilmiş olup iki yanındaki kitabelerde okul kütüğüne kayıtlı olup tespit edebildiğimiz Kabataşlıların isimleri yer almaktadır. “Kabataşlı Şehitler Anıtı”nın bir kopyası da önümüzdeki aylarda gerekli izinler alındıktan sonra Çanakkale’deki Şehitliğe dikilecektir. Bununla ilgili resmi yazışmalar sürmektedir. Saat 12.30 da “Dostlar Kahvesi”ne katılanlar hep berber açılışı yapılacak anıtın önüne geldik ve Kabataşlılar Derneği Başkanı İlhan Orhun’un konuşması ile tören başlamış oldu. Daha sonra Beşiktaş İlçe Milli Eğitim Müdürü Şeref Çalışır ile Vakıf Başkanımız Erol Demirdöven’in konuşmaları ile devam eden tören çelenk konulması ve Nusret Selen ağabeyimizin şehitlerimiz için saygı duruşuna daveti ve çekilen anı fotoğrafları ile sona erdi.
 

 

“İSTANBUL DEVLET MODERN FOLK MÜZİK TOPLULUĞU”
KONSERİNDE KABATAŞLILAR HEP BERABER AKM’DEYDİK

 

Kabataş Erkek Lisesi’nin “100. Yıl Etkinlikleri”nin programı içinde Kabataşlılar Derneği’nin sosyal aktiviteleri içinde 3 Nisan 2008 günü Taksim AKM’de İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu’nun konserini Kabataşlılar olarak hep beraber izledik.Kabataşlılar Derneği’nin 100. Yıl Sosyal Aktiviteleri arasında bu yıl kuruluşunun 15. yılını kutlamakta olan ve Anadolu ezgilerini çok sesli modern bir anlayışla orkestrasyon olarak yorumlayan İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu’nun müzik dinletisi için AKM’deki konser salonunu tamamen Kabataşlılar için kapatarak dinletinin Kabataşlılar tarafından ücretsiz, Kabataşlılar Derneği’nin davetlisi olarak izlenilmesini sağladık.On beş gün öncesinden yapılan duyurular ile davetiyelerini alan her yaştan eski ve yeni mezunlarımız ile okulumuz öğretmenleri ve dernek, vakıf üyelerimiz konser gününün sıkışık ve yoğun trafik sıkışıklığına rağmen büyük bir ilgi ile geç kalabilme pahasına salonu doldurdular. Kabataşlılar Derneği’nin 2007’nin En İyileri töreninde ödül alan ünlü sanatçımız Zülfü Livaneli’nin kardeşi Ferhat Livaneli’nin şefliğindeki Modern Folk Müziği Topluluğun konserin ilk ve 2. kısımlarında 3 er ayrı solist ve 19 kişilik orkestra ile 18 Anadolu ezgisini yeni uyarlamaları ile seslendirerek bizi coşturdular, ellerimiz alkışla tempo tutmaktan hem yoruldu hem de büyük keyif aldık. İlk yarının solistleri dinleyicilerin Sezen Aksu’nun orkestrasında görmeye alıştıkları Cihan Okan ile Erovizyon katılımcılarımızdan ve sesini çok iyi tanıdığımız Sevingül Bahadır ile Karadeniz ve Azeri parçalarını başarı ile dinlediğimiz Jülide Karan‘dı. Hem aralarında neşeli bir paslaşma ile hem de tuttukları alkış tempoları ile bizi coşturdular. İkinci kısmın ilk 4 parçası, orkestranın çaldığı enstrümantal düzenlemelerdi. Daha sonra diğer 3 solist sahnede yer alarak çok ünlü türkülerimizi yepyeni bir yorumla bizlere dinlettiler. Alkışlar arasında konser biterken Gençlik Komisyonu üyemiz üç genç kız mezunuz solistlere vermek üzere ellerinde çiçekler ve Dernek Başkanımız İlhan Orhun da Anı Plaketi ile sahneye çıktılar. Önce grubu kutladılar, sonra da İlhan Orhun Anı Plaketini şef Ferhat Livaneli’ye sundu. Kabataşlıların alkışları arasında sahneden ayrılan orkestra ve solistler tekrar sahneye gelerek bir Adana Türküsü ile bize veda ettiler. Kabataşlılar için yapılan bu dinletiye katılamayanlar veya tekrar gitmek isteyenler her 15 günde bir AKM de Perşembe günleri saat 19.30 da yapılmakta olan İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu konserlerini izleyebilirler.

 

KABATAŞLILAR DERNEĞİ’NİN ÇAĞRISIDIR

 

Değerli Kabataşlı,
Kuruluşunun 100. Yılını kutlamakta olduğumuz Lisemiz’in , 100.Yıl Etkinlikleri ile igili programına , Kabataşlılar Derneği olarak şu ana kadar sadık kaldık...
Dernek yönetim kurulu üyelerimizin büyük özveri ve gayretleri ile , kalıcı olacak görsel ve anıtsal eserler konusunda verdiğimiz sözleri yerine getirmeye çalıştık , çalışıyoruz.
Bu konuda bugüne kadar , 100. Yıl Anıtkabir Ziyareti , Açılış Balosu , 100. Yıl Pulları, İlk Gün Damgalı Özel Zarf , Milli Piyango’da Kabataş 100. Yıl Görseli , AKM’de Kabataşlılara konser , 100. Yıl Anıtı , Kabataşlı Şehitler Anıtı gibi eser ve etkinliklerini ; dernek olarak gerçekleştirdik.
Gerekli izinler tamamlandığında da, Çanakkale Şehitliği’ndeki bize ayrılan yere “Kabataşlı Şehitler Anıtı”nın bir kopyasını koyacağız .
100. Yıl Kitabı da geleneksel Pilav Günümüze kadar yetiştirilmeye çalışılmaktadır.
Bütün bu sonuçlar , Derneğimizin kısıtlı olan bütçesi ve arkadaşlarımızın özverileri ile hiçbir sponsor bağlantısı olmadan gerçekleştirilmiştir.
Ancak program sıramızdaki etkinliklerden olan ; Miniatürk’te Kabataş Binası ile , görsel olarak hazırlanacak Kabataş Belgeseli Filmi’nin gerçekleştirilmeleri konusunda finansal sıkıntılarımız vardır.
Mesela bunlardan Kabataş Belgeseli’nin çekilebilmesi için , okulumuz mezunu 32. Gün yönetmeni Sn.Rıdvan Akar’ın bütün özel gayret ve çabalarının dışında , sadece ; malzeme, stüdyo çalışmaları ve personel ücretleri olarak 54.000 USD bütçeye ihtiyaç vardır.
Buna tek başına Kabataşlı bir kardeşimizin sponsor olabilmesi oldukça zordur.
Oysa 54 Kabataşlı iş adamının 1000’er dolar yardımı ile bu belgesel yapılır hale gelebilmektedir.
Katkıda bulunanların belgesel sonundaki teşekkür listesinde adlarının yer alması onlar için de kalıcı bir anı olacaktır.
Aynı şekilde Miniatürk’te Kabataş Binası için de mali desteğe ihtiyaç vardır.
Bu finansal sorunlar aşılamadığında ; bu iki eserin gerçekleştirilmeleri de tehlikeye girmektedir.
Değerli Kabataşlı Kardeşimiz,
Eğer yardım edebilecek veya katkıda bulunabilecek olanak sahibi isen ; seni yetiştiren ve bugünkü durumuna gelmeni sağlayan en önemli temel taşlarından biri olan Kabataş Erkek Lisemiz’in 100. Yıl Etkinlikleri içinde yer almanı ve finansal katkılarını bekliyoruz. Bu konuda bilgi alabilmek için ; Dernek idari büromuzu ve yönetim kurulu üyelerimizi arayabilirsiniz.
Birlik ve beraberlik içinde , 100. Yılında , Kabataşımız’a kalıcı eserler kazandırmak dileğiyle...
“Kabataşlı Olmak bir Ayrıcalıktır.”


Kabataşlılar Derneği
Yönetim Kurulu

 


 

1 HAZİRAN’DA “PİLAV GÜNܔNDE BULUŞALIM
 

Kabataşlıların her yıl arkadaşları ile buluşmayı heyecanla bekledikleri “Kabataş Pilav Günü” müzü bu sene 1 Haziran 2008 Pazar günü yapıyoruz.100. Kuruluş Yılı’mızı kutladığımız 2008 yılında bu “Pilav Günü”müzün bir özelliği de “100. Yıl Pilavı” gibi özel bir anlam kazanması... Her yıl Kabataşlılar Derneği’nin organizasyonu ve okul müdürlüğümüzün ev sahipliğinde yapılan “Kabataş Pilav Günü” yurdumuzun her tarafından hatta yurt dışından gelen her yaştaki Kabataş mezunlarını bir araya getirmekte olup, onların okul anılarının canlanmasına sebep olmakta, öğretmenleriyle de buluşabilenler için de güzel bir anlam kazanmaktadır. Bu öğretmenler ve sınıf arkadaşları ile yaşanan özel günde etli pilav, ayran ve tulumba tatlısından oluşan menü hep beraber yenildikten sonra, okul orkestrasının konseri izlenilip, sponsorların açtıkları reyonlar gezilmekte, Kabataş logolu promosyon eşyaları alınarak seneye tekrar buluşmak ümidiyle herkes birbirine veda ederek ayrılmaktadır. Her yıl 4-5 bin Kabataş mezununun katıldığı “Pilav Günü”nünde bu yıl 100. Yıl Kutlamaları için hazırlanan anı promosyonlarına da sahip olunabilecek, her yıl konser veren okul orkestrasının dışında Türk Sanat Müziği sevenlerin katılacakları Kabataşlı müzisyen ve ses sanatçılarının da eşliğinde bir “Kabataş Fasıl Topluluğu” meydana getirilerek hep berber sevilen şarkılarımızın yer alacağı Türk Sanat Müziği Fasıl’ı yapılacaktır.Hep beraber şarkılar söyleyerek coşup eğleneceğiz. Kabataşlılar Haydi.... 1 Haziran 2008 Pazar Sabahı saat 10.00 da okulumuzda buluşalım.

 


“YAZ YEMEGİ”MİZİ 17 HAZİRAN SALI GÜNÜ FERİYE’DE YAPIYORUZ.


Kabataşlılar Derneği tarafından her yıl yaz sezonunun başında yapılmakta olan geleneksel ”Yaz Yemeği”ni bu yıl 17 Haziran 2008 Salı akşamı okulumuz bahçesinde yer alan Feriye Lokantası’nın sahilinde yapıyoruz. Her yıl Feriye Lokantası’nın lezzetli yemekleri ve müzik eşliğinde güzel Boğazımızın kıyısında yaptığımız yaz yemeğimiz uzun süredir bir araya gelememiş Kabataş mezunlarını arkadaşları ile, eski hocaları ve okul yöneticileri ile buluşturmakta, aileleri ile birlikte eğlenerek sürprizlerle dolu bir gece yaşamaktadırlar. Katılabilen eski
-3-
öğretmenleri ile anılarını tazeleyen, onlarla olabilme mutluluğunu tadan katılımcılar için bu seneki yaz yemeği okulumuzun kuruluşunun 100. yılına da rastladığı için özel bir anlam taşımaktadır. Bu çok özel yemeğe katılmak isteyenlerin, yerler kısıtlı olduğu için, önceden dernek idari büromuzu 444 1908 numaralı telefondan arayarak rezervasyon yaptırmaları gerekmektedir.
 “40. YIL ANI PLAKETİ” ALMAK İSTEYEN 68’LİLER DERNEĞİMİZİ ARAYIN

 

Kabataşlılar Derneği tarafından her yıl mezuniyetlerinin 40. yılını dolduranlara verilen “Anı Plaketi”ni bu yıl almak isteyen 1968’lilerin Kabataşlılar Derneği’ne müracaat etmeleri beklenmektedir. Kabataşlılar Derneği üyesi olmayan 68 mezunlarının da plaket alabilmeleri için bu duyurudan haberi olmayan Kabataşlı sınıf arkadaşlarınızı uyararak Dernek idari büromuzun 444 1908 numaralı telefonunu aramalarını sağlayınız. Yaz Yemeği sırasında verilecek “Anı Plaketi”ne kavuşabilmek için İstanbul’da oturanların yemeğe katılmaları, İstanbul dışında olanların ise burs fonuna bağışta bulunmaları gerekmektedir.
 


MEZUNİYETLERİNİN 60. YILINI DOLDURAN KABATAŞLILARIN BAŞVURULARINI BEKLİYORUZ.

 

Okulumuzdan 60 yıl ve öncesi mezun olan ağabeylerimizin arzuları ile Kabataşlılar Derneği olarak başlattığımız ve ilkini geçen yıl verdiğimiz “60. Yıl Anı Plaketleri”ni almak isteyen 1948 mezunları ile geçen yıl alamamış olan daha önceki yıllara ait mezunların dernek idari büromuzun 4441908 numaralı telefonuna başvurmalarını bekliyoruz. Geçen yıl olduğu gibi 60 yıl ve öncesi Kabataş Erkek Lisesi mezunları da bu yıl 1 Haziran’da yapılacak “Pilav Günü”ndeki tören sırasında katılan bütün Kabataşlıların karşısında “Anı Plaketleri”ne kavuşacaklardır. Plaketler sadece derneğimize başvuru yapan ve pilavdaki törene katılanlara verilecektir.
 

 

“PİLAV GÜNܔ OKULA ARABANIZ İLE GELMEYİN, PARK EDEMEZSENİZ !...


Pilav Günü sebebiyle okulumuz bahçesinin her tarafı kullanılacağı için, o güne özel, araba ile okula giriş ve park etmek yapılamayacaktır.Bu sebeple 1 Haziran 2008 Pazar günü pilava katılmak için arabası ile gelenler okul dışında park yeri aramak zorunda kalacaklardır.

 


SEVİNDİKLERİMİZ
 

•Okulumuz 1998 mezunlarından Sevgi ÇELİK 23.03.2008 tarihinde Görkem Özyılmaz ile evlenmiştir.
Kabataş ailesi olarak yeni evlilere mutluluklar dileriz.

 

ÜZÜLDÜKLERİMİZ


• Okulumuz mezunu derneğimiz yönetim kurulu üyesi, Pertevnihal Lisesi edebiyat öğretmeni Mahmut BIYIK bir trafik kazası geçirmiştir.
Kabataş ailesi olarak geçmiş olsun deriz.
• Okulumuz mezunlarından derneğimiz üyesi Mehmet Ferruh ÖZGÜǒün kayınpederi Hayrettin ÜNSAL 25.03.2008 de vefat etmiştir.
• Okulumuz mezunlarından Orka Grup genel koordinatörü Osman ARAR’ın ağabeyi Ahmet ARAR 30.03.2008 de vefat etmiştir.
• Okulumuz 1954 mezunu Hikmet EKER’in oğlu Ferdi EKER 25.04.2008 de vefat etmiştir.
• Okulumuz mezunu gazeteci ağabeyimiz Hakkı DEVRİM’in eşi Gülseren DEVRİM 26.04.2008 de vefat etmiştir.
Kabataş ailesi olarak merhume ve merhumlara tanrıdan rahmet, acılı ailelerine başsağlığı dileriz.
 

 

 NİSAN AYI “DOSTLAR KAHVESİ”NDE

27 NİSAN 2008 GÜNÜ HEP BERABERDİK


Her ayın son Pazar günü yapılmakta olan ve Kabataşlılar Derneği tarafından organize edilen “Dostlar Kahvesi” adı altındaki açık büfe kahvaltımızı Nisan ayında da 27 Nisan 2008 Pazar sabahı saat 11.00 de okulumuz yemekhanesinde yaptık. Dernek Yönetim Kurulu üyelerinin kendi özel katkıları yapılmakta olan açık büfe kahvaltı, gelenlerin beraberlerinde getirdikleri “ev işi” veya hazır aldıkları yiyecekler ile büfeye katkıda bulunmaları ile zenginleşmişti. Havanın bozuk ve soğuk olması sebebiyle bu ay da içeride yapabildiğimiz Dostlar Kahvesi’nde aynı zamanda arzu eden katılımcılar 100. Yıl Anı promosyonlarımızdan da alabildiler. Mayıs Ayı Dostlar Kahvesi nin ise sonraki haftaya Pilav Günü olduğu için Mayıs ayı sonunda yapılmayacağı Dernek tarafından açıklandı.