Derneğimiz              
 
 

KABATAŞLILAR BÜLTENİ - SAYI 26

Temmuz 2008

Bültenler Ana Sayfasına Dön

SEVİNDİKLERİMİZ


• Okulumuz 1990 mezunlarından Osman DEMİRKAYA evlenmiştir.
• Okulumuz 1970 mezunu ve derneğimiz üyesi Haldun ÜNSAL’ın kızı derneğimiz üyesi Beste ÜNSAL 23 Haziran 2008 günü Gökhan PINAR ile evlenmiştir.
Kabataşlılar ailesi olarak mutluluklar dileriz.
 


ÜZÜLDÜKLERİMİZ

 

• Okulumuz 1965 mezunu derneğimiz üyesi ve Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı başkanı Erol Demirdöven 29 Nisan 2008 de bir ameliyat geçirmiştir.
• Okulumuz 1965 mezunu ve derneğimiz yönetim kurulu üyesi Cevat ONGUN’un oğlu derneğimiz üyesi Ozan ONGUN 2 Mayıs 2008 de bir ameliyat geçirmiştir.
• Okulumuz 1962 mezunu derneğimiz kurucu üyelerinden dernek ve vakfımız eski başkanlarından Erdal DUMANLI 20 Mayıs 2008 de bir ameliyat geçirmiştir.
• Okulumuz 2002 mezunu Gençlik komisyonu eski üyemiz Berna AYIK 29 Mayıs 2008 de bir trafik kazası geçirmiştir.
• Okulumuz 1981 mezunu ve dernek yönetim kurulu üyemiz Semih Kadri FELEK’in babası Reşat FELEK bir ameliyat geçirmiştir.

• Okulumuz mezunlarından Şair Nedim İlköğretim okulu müdür yardımcısı Orhan KIRTAŞ’ın babası Mehmet KIRTAŞ 1 Mayıs 2008 günü vefat etmiştir.
• Okulumuz 1962 mezunu Mustafa YILMAZ 12 Mayıs 2008 de vefat etmiştir.
• Okulumuz 1988 mezunu dernek üyemiz Cem ALTUN’un babası Ali ALTUN 17 Mayıs 2008 de vefat etmiştir.
• Okulumuz 1965 mezunu Aydın KIRATLI’nın annesi Münevver ALTINAY 28 Mayıs 2008 günü vefat etmiştir.
• Okulumuzda 1950-51 yılları arasında okuyan ve tastikname alarak ayrılan Banker Kastelli adıyla tanınan Abidin Cevher ÖZDEN 2 Haziran 2008 günü vefat etmiştir.
• Okulumuz 1994 mezunu Orhan PARLAK’ın babası 18 Haziran 2008 de vefat etmiştir.
• Okulumuz 1965 mezunu ve derneğimiz üyesi Hüseyin ARTUGAL’ın babası Kazım ARTUGAL 19 Haziran 2008 de vefat etmiştir.
• Okulumuz 1962 mezunu Burhan ATABEK 15 Haziran 2008 günü vefat etmiştir.
• Okulumuz 1964 mezunu ve derneğimiz üyesi olup Hollanda’da yaşayan Zafer AKAR’ın yanında yaşayan annesi Melek AKAR 22 Mayıs 2008 de vefat etmiş olup cenazesi İstanbul’a getirilerek Beşiktaş Yahya Efendi mezarlığına defnedilmiştir.
• Okulumuz 1981 mezunu derneğimiz üyesi Haluk SEVİLGEN’in yeğeni Özgür SEVİLGEN 1 Temmuz 2008 de vefat etmiştir.
 

Kabataşlılar Derneği Başkanlığından 1 Haziran 2008 de Pilav Günü günü ayrılan İlhan Orhun’un yaptığı veda konuşmasını aşağıda aynen yayınlıyoruz:

 

ARTIK VEDA ZAMANI

İlhan ORHUN-70

 

Değerli Misafirler, sevgili Kabataşlılar,
Okulumuz Müdürlüğünün ev sahipliğinde sizlere sunmaya çalıştığımız geleneksel pilav günlerimizden bir tanesinde daha sizlerle beraber olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hoş Geldiniz…
Bu Pilav Günümüzün oluşması için azami gayreti sarf eden Okul Müdüriyetimiz, Vakfımız, Okul Aile Birliğimiz ve diğer tüm destekleyici kuruluşlarımıza sonsuz şükran ve teşekkürlerimi iletirim.
Edeceğim teşekkürlerden belki en önemlisi de Beşiktaş Belediyesi ve Başkanı Sayın İsmail Ünal olacaktır. Sayın başkanımız okulumuzun her sıkıntısına her zaman ilk koşan, ilk yardımda bulunan kişi olmuştur.
Başkanlığım döneminde kendisinden gördüğüm her türlü ilgi ve alaka için huzurlarınızda bir kez daha teşekkür etmeyi bir borç bilirim. Başkanım Çırağan Caddesi gerçekten muhteşem oldu.
1908 yılında başlayan okulumuz kuruluş sürecinin bu yıl 100. yılındayız. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 85. yılını kutlayacak bir ülkenin eğitim kurumu olarak 100. yılımız çok daha büyük bir değer ve önem arz etmektedir.
Okulumuz, vakfımız ve derneğimiz olarak el ele çıktığımız 100. Yıl serüvenimize hatırlanacağı üzere 15–16 Şubat tarihlerinde Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir’de ziyaretle başladık. Kabataş camiası olarak ona ilke ve inkılâplarına bağlı kalacağımızı ve yurdumuzu her türlü iç ve dış tehditlerden koruyacağımıza dair söz verdik.
PTT aracılığı ile çıkarttığımız, üzerinde okulumuzun resmi olan posta pulları, ilk gün zarfları, yine Milli Piyango idaresi tarafından 29 Mart tarihinde çıkartılan piyango biletleri 100. yılımızı yaygın bir şekilde duyurabilmek için yaptığımız birkaç görsel çalışmaydı.
Yine hatırlanacağı üzere okulumuz bahçesinde mezunlarımızdan Dr. Emre Başoğlu tarafından tasarımı ve imalatı yapılan ‘100.Yıl’ ve ‘Şehitler’ anıtlarımızı diktik. Şehitler Anıtımız 1915 ve 1920 yılları arasında okulumuza kaydını yaptırdıktan sonra Balkan ve Kurtuluş savaşlarına katılarak maalesef geri dönemeyen şehitlerimiz anısına yaptırılmıştır. Bizler bugün başta Mustafa Kemal Atatürk ve bu şehitlerimiz sayesinde refah ve huzur içinde yaşayabiliyoruz, hepsinin ruhları şad olsun.
Değerli Kabataşlılar,
Biraz önce saymaya çalıştığım bütün bu yapılan işler çok kısıtlı bir bütçe ve yönetim kurulundaki arkadaşlarımın üstün gayret ve özverileri ile gerçekleştirilebilmiştir. Üye aidatlarınız ile bu işler yapılmaya çalışılmakta. Burs bağışlarınızla da her ay okulumuzda okuyan 50 ve çeşitli üniversitelerde okuyan 35, toplam 85 evladımıza 6000 YTL tutarında karşılıksız burs dağıtılmaktadır.
Önümüzde 100. yılımız ile ilgili yapmamız gereken iki önemli kalıcı eser daha bulunmaktadır. Bunlardan birincisi, kurulduğu tarihten bu güne kadar Türkiye Cumhuriyeti ile Kabataş’ı özdeşleştirecek bir belgesel yapılmaya çalışılmaktadır. Belgeselin çalışmaları 32. Gün programının yapımcısı okulumuz mezunu Rıdvan Akar tarafından yapılmaktadır. Olay çekim aşamasına kadar getirilmiştir.
Bir diğer çalışmamız da ülkemizin çok önemli mimari başyapıtlarının sergilendiği Haliç’teki MİNİATÜRK alanına okulumuz maketinin konulması ve bu yolla gerek yurt içinden, gerekse yurt dışından gelen misafirlere bu mimari şaheserler arasında okulumuzu da sunabilmektir.
Ancak takdir edebileceğiniz gibi her iki projede de yüksek mali portföylere hitap etmektedir. Bunun içindir ki bu iki uygulama için camiadan yazılı olarak mali destek istenmiş ve bazı dostlarımız bu davetimize olumlu cevap vermişlerdir. Sizleri bu konuda ilgiye davet ediyorum. İçimizden herhangi bir Kabataşlının bu yüksek meblağları tek başına ödeyebilmesi bir anlam ifade etmemektedir. Ancak çoğalan sayılarla yapılan makul yardımlar hem birlik ve beraberliğimizi pekiştirecek, hem de kısa bir sürede bu iki önemli eseri hayata geçirmemize sebep olacaktır.
Sevgili Kabataşlılar,
Bugün sizlere Kabataşlılar Derneği Başkanı olarak son kez hitap ediyorum. Artık veda zamanı. Yaklaşık 5,5 senedir büyük bir onur ve şerefle yürüttüğüm bu görevimi bugün itibariyle benden daha genç, daha dinamik ve başarı çıtamızı benden daha üst seviyelere çıkartacak bir yönetim kurulu başkanı ve ekibine teslim ediyorum. Onun için çok mutluyum. Hayatımın belki kelimeler ile ifade edebileceğim en güzel yılları, en mutlu anları, dertlerinin bile güzellik olduğu günler.
Başkanlığım süresi zarfında okulumun kâmil bir insan olabilmek için bana kazandırdığı her şeyin bedelini ödemek babında çok çalıştım, yönetim kurulumdaki her üyem bana sonsuz destek verdi, gereğinde gündüzlerimiz ve gecelerimiz çalışarak geçti, hepsine sahsım ve camiam adına teşekkürlerimi sunarım, onların hakkını ödeyebilmem çok kolay olmayacaktır. Ben dükkânın vitriniydim ama onlar asıl ustalarıydı.
Kişiler gelip geçicidir, hepimiz bir gün unutulur, gideriz, asıl olan kurumların sürekliliğidir. Ben de kişi olarak kalplerinizin bir köşesinde küçük bir yer edinebildiysem ne mutlu bana.
Başkanlık yaptığım sürede bir insan olarak hatalarım da muhakkak olmuştur, ancak bunların izalesi için azami gayreti sarf ettiğimin bilinmesini isterim. Bilindiği gibi hatasızlık sadece ve sadece tanrıya mahsustur.
Başta eski ve yeni okul müdürlerim, vakıf başkanlarım, okul aile birliği başkanlarım, dernek başkanlarım, okulumuz müdür muavinlerim, öğretmenlerim, tüm okul idare personelim velhasıl tüm Kabataşlılara görevim süresince bana ver derneğime sağladıkları yardımlar ve yakın alaka dolaysıyla teşekkürlerimi sunmayı bir borç bilirim. Kabataş camiası bir bütün halinde var olduğu sürece varlığını her türlü saldırılara ve tehditlere karşı sürdürecektir.
Sizlere sağlık, sıhhat ve güzel günler dilerim.

 

6 BİN KİŞİYİ BULAN BİR KATILIM REKORU YAŞANDI

100.YIL PİLAVI’MIZDA ÖĞRENCİLİK
GÜNLERİMİZDEKİ GİBİ EĞLENDİK

 

Tarih 1 Haziran 2008… Beşiktaş meydanından Ortaköy’e kadar uzanan ağaçlıklı ‘Çırağan Caddesi’ bir düğün, bir bayram gibi Beşiktaş Belediyesi tarafından donatılmış vaziyette… Bütün ağaçların Türk Bayrağı, Atatürk Bayrağı, Kabataşlılar Derneği Bayrağı, 100. Yıl Kabataş Bayrağı ile Beşiktaş Belediyesi bayraklarının yer aldığı flamalar ile süslemiş, her taraf donatılmış vaziyette… Aralarında da sık sık ‘Kabataşlılar 100. Yıl Pilavınız Kutlu Olsun’ gibi mesajların yer aldığı bez pankartlar yer alıyor.

Okulun önüne geldiğimizde, kırmızı siyah balonlardan taklar bizi karşılıyor, yine bütün okulu aynı bayraklardan meydana gelmiş süsler sarmış vaziyette. Kırmızı siyah kurdelelerden binalar bir gelin gibi süslenmiş, toplantı alanı ise dev Kabataş Bayrakları ile Kabataşlıları güneşten koruyor, gelenlere adeta sahip çıkıyor.
Kabataş Erkek Lisesi 100. Kuruluş Yılı’nda Okul Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde Kabataşlılar Derneği’nin organizasyonu ile 100. Yıl Pilav Günü’nü kutlamaya hazır…
Sabahın erken saatlerinden itibaren yurdun çeşitli yörelerinden ve yurtdışından gelen her yaştan Kabataş Erkek Lisesi mezunları kapıları doldurarak kurulan karşılama masalarında adres güncelleştirmesi yaptırdılar ve adlarının yazıldığı 100. yıl kokartlarını yakalarına takarak okula girmeye başladılar. Bu yıl bir rekor yaşanıyor, tahminlere göre 6000 in üzerinde her yaştan Kabataşlı okulda buluşarak bir araya geldiler. Pırıl pırıl gökyüzü,
tertemiz bir okulda, Okul ve Dernek yöneticileri gelenleri karşılayarak oturma yerlerini gösteriyorlar. Bu yıl mezuniyetlerinin 60 yılını dolduran ve birer anı plaketi alacak olan en yaşlısı 1937 ve en genci de 1948 mezunu olan 39 ağabeyimiz de kendilerine ayrılan yere yerleşiyorlar…
Tören saat 10.30 da Okul müdürü Recep Memiş’in ‘Hoş Geldiniz’ konuşması ile başladı. Daha sonra bir öğrencimiz ile Vakıf ve Dernek başkanları, Okul Aile Birliği Başkanı, Beşiktaş Belediye Başkanı ve Vakıf Onursal Başkanı’nın konuşmalarını izledik. Kabataşlılar Derneği başkanı İlhan Orhun ise yaptığı konuşmasında 5.5 yıldır sürdürdüğü görevinden ayrılma zamanının geldiğini söyleyerek veda ettiğinde, yerine görevi teslim alacak olan Nabi Cücük tarafından Yönetim Kurulu arkadaşları adına verilen anı tabağı ile alkışlar arasında konuşmasını sona erdirdi.
60 yıllık mezun ağabeylerimiz de sahneye tek tek davet edilerek 60.yıl anı plaketleri Kabataşlıların huzurunda verilmek suretiyle onurlandırıldılar. Konuşmalar sırasında Kadıköy ve Üsküdar’dan Kabataşlıları okula getiren motor da kornalar, sis bombaları arasında coşkulu bir şekilde karşılanarak okula yanaşdı.
Konuşmaların bitiminde maddi yardımlar ile Okul Aile Birliği’nin organizasyonu neticesi yenilenen sınıfların ve Cumhur Işın öğretmenimizin mezun öğrencileri tarafından yenilenen fizik laboratuarının açılışları yapılıyordu.
Herkes sınıf arkadaşlarını arıyor, bulanlar hemen sohbetlere başlıyor, gençler kırmızı-siyah üçlemeleri ve ellerinde dev Kabataş bayrakları ile okulu dolaşarak herkesi coşturuyorlar. Dernek masası kayıt olmaya gelenlerle dolu vaziyette, yaz yemeği masası, Miniatürk masası bilgi alanlar tarafından ziyaret ediliyor, promosyon masalarında izdiham yaşanıyor, kısa sürede şapkalar tükeniyor, hatta tişörtler dahi orada hemen giyiliyor.
Sıra yemeğe geldiğinde dağıtılan masaların önünde kuyruklar oluşmuş vaziyette. Okulumuz öğrencilerimizin dağıtımını yaptığı, Okul Aile Birliğinin et ve Kabataş mezunu arkadaşımız Haluk Trabzon’un pirinç sponsorluğundaki etli pilav, 88 mezunlarının sponsorluğundaki tulumba tatlısı ve Sütaş’ın sponsorluğundaki ayran’dan oluşan menüyü alanlar yine eğlencelere dalıyorlar. Feriye Lokantası sahilindeki çadırın altında yaşca büyük ağabeylerimize genç öğrenci kardeşlerimiz tarafından pilav servisi yapılırken derneğimiz organizasyonu olarak başkanlığını 1965 mezunu Macit Topaloğlu’nun yaptığı Kabataş Lisesi Mezunları Kültür ve Musiki Derneği’ndeki Kabataşlılıların çoğunluğunu oluşturduğu saz heyeti ile koro arkadaşları katılan Kabataşlıları da aralarına alarak bir Türk Sanat Müziği şarkılarından oluşan ‘ Meydan Fasıl’ı yaptılar, dinleyenlere keyifli dakikalar yaşattılar. Hem pilavlar yenildi hem de sevilen şarkılar terennüm edildi. Diğer tarafta konser alanında okulumuz folklor ekipleri Beşiktaş Belediyesi’nin ders ve teknik desteği ile yurdumuzun çeşitli yörelerinden halk dansları örnekleri sundular.
Bütün bunlar olurken derneğimizin pilav gününe davet ettiği ‘Buzuki Orhan’ lakaplı Orhan Osman da son hazırlıklarını bitirdi ve yemeklerini yiyenler Konser alanını doldurmaya başladılar. Saat 14.00 de Orhan Osman ve arkadaşlarının başlayan konserinde muhteşem müziği katılanları kısa sürede etkiledi, ritimli müzikle yerlerinden fırlayan Kabataşlılar coştular, coştular… Konserin sonlarına doğru sponsorumuz Sütaş’ın dansçıları da ortaya çıkınca Ortaköy adeta yerinden oynadı. Sonunda Buzuki Orhan’ın ve dansçı kızların başını çektiği Kabataşlılar dans ederek ve halay çekerek alkış tempoları arasında okulu da gezdiler. Adeta bİr miting veya maç coşkusu ile eğlenildi.
Son olarak sahilde mezunlar orkestrasını dinledik. Mutlu bir yorgunluk ile de günün sonunu getirdik. Birbirlerine sevgiyle sarılan Kabataşlılar seneye pilavda buluşmak üzere okulu terk ederken Kabataşlılar Derneği yönetimine de ortalığın toplanmasının dışında, herkesin mutlu ayrılmasının inanılmaz bir memnuniyeti kalmıştı.

 


 

PİLAV GÜNÜ MEZUNİYETLERİNİN
60 YIL ‘ANI PLAKETLERİ’Nİ ALAN
KABATAŞLI AĞABEYLERİMİZ
 

1937 Mustafa Rasih DURUER, 1941 Selahattin ALACAMUSTAFA , Nuri KARACADAK, 1942 Rıdvan SARIHAN 1943 Sinan KALYON 1944 Hasan Kadri ÖZTÜRK, Mustafa KALAYCIOĞLu 1945 Bedrettin PAYDAŞ 1948 Erdal ATABEK, Ümit Şinasi ASNA, Yılmaz BADUR, Kemal DOĞU, Rıdvan GÜMÜŞOĞLU, H. Oktay KONURALP, Nihat YANIKOĞLU, Rıdvan YİRMİBEŞOĞLU, Muammer BEZİRCİ, M. Bülent EROL, Bahtiyar UZUNOĞLU, Metin Ahmet DEMİRAĞ, Azmi SOYDAN, Sezai AKALIN, Kurtuluş BURDUROĞLU, Turhan NALBANTOĞLU, Atıf BAŞKAN, Tuncay ÇAĞLAYAN, İzzet Cevdet YURTSEVEN, Ayhan ORHUN, Süha Gündüz KORZAY, Osman Nuri KORZAY, Cevdet KİHTİR, İhsan ERPEK, Yılmaz KARATABAN, Fikret ÖNKOL, Kayhan ERTEN, Alp GÖKSAN, Mehmet FINDIKOĞLU, Kayıhan AYDOĞMUŞ Mustafa Ayhan ONUM, Ömer Faruk AKGÜN, Tevfik KİTAPÇI
 

Kabataşlılar Derneği Başkanı Nabi Cücük’ün Yaz Yemeği sırasında yaptığı açılış konuşmasını aşağıda aynen yayınlıyoruz:


KABATAŞLILAR DERNEĞİ
TARAFSIZ DEĞİL, TARAFTIR


Çok Kıymetli Konuklarımız, Değerli Kabataşlılar,
Ve bu gecemizde bizimle beraber olan 68 mezunu ağabeylerim. Sizler, eğitim ve öğretim hayatınızın bir bölümünü tamamlayıp; bu mekânlardan, bu binalardan ayrılalı tam 40 yıl geçmiş.
Ne muhteşem bir zaman dilimi. Hepinize bakıyorum da ‘41.kere maşallah’ demeden geçemiyorum. Ne mutlu sizlere ki; birlik ve beraberliğiniz devam ediyor.
Hepinize Kabataşlılar Derneği adına ‘Hoş geldiniz’ demekten büyük mutluluk duyuyorum.
Kabataşlılar Derneği Başkanlarım; Sn. Erdal Dumanlı, Sn. Nusret Selen, Sn. Naci Karaağaç, Sn. Taner Kıral ve Sn. İlhan Orhun sizlerle uzun yıllar birebir çalışma şansına sahip oldum. Kabataşlılar Derneği Başkanlığı sıfatında olması gereken her şeyi gördüm, yaşadım, öğrendim. Ben de bu onurlu görevde sizler gibi, en az sizler kadar derneğimizi en iyi şekilde temsil etmeye çalışacağım
Bu görev süremde öncelikli hedefim camiamızdaki bütün kurumlar arasında birlik ve beraberliği en ileri seviyeye götürmek olacaktır.
Değerli Katılımcılar bu sene Kabataş’ımızın kuruluşunun 100.Yıl’ını kutluyoruz. Ülke olarak birlik ve beraberliğe en ihtiyacımız olan bu günlerde, lütfen şundan emin olunuz:
Kabataş Erkek Liseliler kuruluşundan bugüne toplumumuzun çağdaş ve medeni dünyanın bir parçası olması için çok bedeller ödemişlerdir,
Kabataşlılar bu toplumda her zaman medeniyetten yana taraftır.
Kabataşlılar Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan yana taraftır.
Kabataşlılar, Misak-ı Milli sınırlarımızdan, üniter devletimizden yana taraftır
Kabataşlılar, cumhuriyetimizden, demokrasiden, laiklikten yana taraftır
Derneğimiz, Kabataş Erkek Lisesi’nden yana taraftır.
Değerli Kabataşlılar, lisemizin kırmızı-siyah renklerini bir düşünün. Siyah rengimiz bu ülkenin birlik ve beraberliğinin temanı değil midir? Bu sene gururla açılını yaptığımız “ Şehitler Abidesi’ne ” lütfen dikkatli bakınız… Orada isimleri yan yana yazılı, “Ali, “Cevad”lar, “İsak’’lar ”Mehmet Şükrü”ler, “Hayim’ler, “Feridun’lar,” Niko”lar kalbimizde ve bayrağımızda değil midir?
Bizler Süleyman Seba’ların , Ahmet Taner Kışlalı’ların , Sabih Kanadoğlu’ların , Bekir Kalyoncu Paşa‘ların kardeşleriyiz , arkadaşlarıyız Bizlerden onlardan aldığımız emanetin farkındayız.

Değerli Ağabeylerim, Ömer Hayyam’dan bir rubai ile konuşmamı noktalıyorum.
En asil görev hayattır.
Şerefle bitirilmesi gereken
Bir lokma ekmek için,
Şerefini çiğnetmekte;
Bir anlık eğlence için
Servetini tüketmeye;
Bir zamanlık mevkii için
El ayak öpmeye;
İnsanları ezip geçmeye;
Günlük menfaatler için
Onurunu terk etmeye;
Bir kısım insanlara kızıp
Tüm insanlara düşman
Olmaya değmez bu hayat
Bizlere aktardığınız tüm güzellikler için sizlere bir kez daha şükranlarımı sunar, bu gece bizimle beraber olan bütün Kabataşlı ağabey ve kardeşlerimize neşeli ve anılarla dolu bir geçe geçirmezini dilerim.


 

68 KUŞAĞI’NIN KABATAŞLI
MEZUNLARI FERİYE’DEKİ YAZ YEMEGİNDE BULUŞTULAR

 

Sorarsanız, kendilerine ’68 Kuşağı’ diyorlar… Hepsi 1968 yılında bütün dünyada ortaya çıkan gençlik hareketlerinin heyecanını aradan 40 yıl geçse de hala yaşıyorlar. Ama biz onlara ’68 Mezunlarımız’ diyoruz ve 17
Haziran 2008 Salı gecesi de Kabataş Erkek Lisesi’nden mezuniyetlerinin 40 yılında Kabataşlılar Derneği tarafından verilecek olan Anı Plaketlerini alabilmek için okulumuz içindeki Feriye Lokantası’nda toplandılar. Katılanlardan çoğu 40 yıldır bir araya gelemediği sınıf arkadaşları ile bu gece sayesinde bir araya gelebildiler.

Kabataşlılar Derneği’nin geleneksel yaz yemeğini bu yıl da 17 Haziran Salı akşamı Feriye Lokantasının sahilinde okulumuz binaları ile boğazın muhteşem görüntüsü seyrederek yaptık. Her sene olduğu gibi, bu yıl da Mezuniyetlerinin 40. yıl Anı plaketlerini alma sırası 1968 lilerde idi. Aynı gün öğleden sonra dernek olarak en genç mezunlarımız 2008 lileri okuldaki diploma töreni ile uğurlamış, akşama da 40 yıl önceki mezunlar ile biraya gelmiştik.
Yemek saati yaklaştıkça eşleri ve çocukları ile gelmeye başlayan katılımcılar yemek öncesi verilen kokteylde sınıf arkadaşlarını arayıp buldular, sevinç içindeki sarılmalar, yerini önce sınıftaki takılan lakaplarla seslenmelere daha sonra da eski anılara bıraktı.
Birlikte yenilecek yemek masalarına geçildiğinde sadece plaket alacak 68 liler gelmemişlerdi tabii… Katılanlar arasında 88 liler, 92 liler, 82 liler, 70 liler gibi değişik yıllarda mezun Kabataşlılar da yaz yemeğinin keyfini yaşamaya gelmişlerdi.
Protokol masalarında Okul Müdürümüz Recep Memiş, Müdür yardımcımız Şemsettin Dana, Vakıf Başkanımız Erol Demirdöven, Vakıf Onursal Başkanımız Cahit Kocaömer, Eski Dernek ve vakıf başkanımız Erdal Dumanlı, yine eski dernek başkanlarımızdan Nusret Selen, Naci Karaağaç, Taner Kıral, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, Teknoloji Holding başkanı Emin Hitay ile İlçe Milli Eğitim Müdürü Şeref Çalışır, Okul Aile Birliği Başkanı Yıldız Akarsu, Mezunlar Derneği başkanı Ümit Pınaroba da bizimle birlikteydiler.
Gecenin sunucusu TRT de seslendirme yapan 1996 yılı ilk kız mezunlarımızdan Pelin Üstünses idi.
Ev sahibi Kabataşlılar Derneği’nin yeni başkanı Nabi Cücük’ün ‘Hoş geldiniz’ ve görevi yeni bırakan eski başkan İlhan Orhun’a ‘Teşekkür’ konuşmaları ile başlayan yemekte sırası ile protokol masasındaki bütün davetliler de sahnede gecenin anlamı ile ilgili görüşlerini dile getirdiler.
Feriye’nin lezzetli yemekleri DJ Fatih’in çaldığı müzik eşliğinde yenmeye başlandıktan sonra ödül törenine geçildi. 68 mezunları sınıf sınıf çağrılarak protokoldeki misafirlerin ellerinden anı plaketlerini aldılar, resimler çekildi, teşekkürler edildi. Maalesef iki arkadaşımız, Orhan Bilgin ile Şener Koltuk’un ömürleri plaket gününe kadar yetmediği için ödüllerini arkadaşları ailelerine vermek üzere hüzün içinde aldılar.
200 kişinin yer aldığı Yaz Yemeği’nde sıra gecenin sürprizine gelmişti; Okulumuzdan 1969 da mezun olan ve uzun yol kaptanı olan Attila Günsur arkadaşımız gitarı eşliğinde çaldığı ve seslendirdiği melodileri ile bizi yine 68 kuşağı hatıralarına götürdü, coşanlar hem dans ettiler hem de şarkılarda kendisine eşlik ettiler.
Yemeğin sonuna doğru 100. Yıl Balomuzda da izlediğimiz Beypazarlı Kabataşlılar aralarında Prof. Dr. Necdet Aras da olmak üzere yöresel oyunlarını oynayarak bizi coşturdular. Geç saatlere kadar süren geceden ayrılanlar gecenin organizatörü Kabataşlılar Derneği yöneticilerine teşekkür ederken birbirleri ile de 50. yıl plaket töreninde tekrar biraya gelebilmek için sözleşiyorlardı.

 


ÖĞRETMENLERİMİZ İLE BU EĞİTİM YILI SONUNDA DA
BOGAZDA BİR GEZİ YAPTIK
 

Kabataşlılar Derneği olarak her eğitim yılı sonunda, son öğretmenler toplantısı sonrası okulumuz öğretmelerimiz ile boğazda yaptığımız motor gezisini bu sene de 16 Haziran 2008 Pazartesi günü yaptık.
Bütün yıl boyunca Kabataş Erkek Lisesi’nde okuyan öğrenci kardeşlerimizi eğitmek ve öğretmek amacıyla yaptıkları çalışmalardan yorulan eğitim dünyamızın gönüllü savaşçıları öğretmelerimize her yıl güzel birkaç saat geçirmeleri dileğiyle motorla Boğaza yaptığımız gezilere bu yıl da bir yenisini daha ekledik.
16 Haziran 2008 Pazartesi günü öğle üzeri okulumuz sahiline yanaşan motora öğretmelerimiz, müdürümüz ile yardımcıları, okul aile birliği başkanı ile üyeleri ve derneğimizden de İlhan Orhun, Cevat Ongun ile Dernek Başkanımız Nabi Cücük’ün katılımı ile binerek Rumeli Kavağına doğru yola çıktık.
Kısa sürede gezinin havasına giren öğretmelerimiz sohbetlere başladılar. Eski Dernek Başkanımız İlhan Orhun’un gezi hakkında bilgi veren ‘Hoş geldiniz’ konuşmasından sonra Okul Müdürümüz Recep Memiş de kendisine ‘Bugüne kadar Kabataş’a yaptığı yardımsever yaklaşımları sebebiyle teşekkür ederek öğretmenlerimizin alkışları arasında gümüş bir anı plaket tabağı sundu.
Motor’a yanlarında aileleri, misafirleri ve çocuklarını da getiren öğretmenlerimiz Rumeli Kavağına kadar süren yol boyunca Boğaz’ın Rumeli yakasının güzelliklerini seyrederek eğlendiler, Kavaklarda özel olarak anlaşılan lokantada balıklarını ve midye tavalarını yediler. Yemekten sonra sahilde içilen çaylar sonrası da tekrar motora binilerek dönüş yoluna koyulduk.
Bu sefer de Boğaz’ın Anadolu yakasının yalılarını seyrederek yapılan dönüşte bu yakada oturanlara kolaylık olsun diye Beylerbeyi’ne yanaşan motor bir kısım öğretmenimizi orada indirdikten sonra kalanları da okulumuza geri getirdi. Motordan inerken derneğimize teşekkür eden öğretmenlerimiz gelecek yılın gezi planını şimdiden yapmaya başlamışlardı.
Bütün bir yıl boyunca öğrencilerimize verdikleri tüm emekler için sevgili öğretmenlerimize bir kere daha teşekkürü bir borç biliriz.

 

 

MİNİATÜRK’DE KABATAŞ ERKEK LİSESİ’
İÇİN YARDIM BAĞIŞLARINI YAYINLIYORUZ


Değerli Kabataşlılar,
Bir süre önce sizlere çağrıda bulunarak Kabataşlılar Derneği’nin imkânları ile 100. yılımızda yapabildiklerimizi açıklarken, yapacaklarımız içinde Miniatürk gibi kalıcı eserler bulunduğunu, bunun maliyetini karşılayabilmemiz için maddi yardımlarınıza ihtiyacımız olduğunu da anlatmıştık.
Bu yardım çağrımız üzerine duyarlı Kabataşlılardan bilgilendirilme telefonları ile banka hesaplarımıza bağışlar gelmeye başladı.
Kabataşlılar Derneği olarak bütün duyarlı arkadaşlarımıza teşekkür ederken bugüne kadar yapılan bağışları ve yapanları da web sitemizde ve bültenlerimizde yayınlayacağız. Bağış miktarında alt ve üst sınır olmayıp isteyen arzu ettiği kadarla kampanyaya katkıda bulunabilir.
Bağış yapmak isteyenler 444 1908 numaralı telefondan Derneğimiz arayarak bilgi alabilirler.

 
Kabataşlılar Derneği Yönetim Kurulu
 
Yapılan Bağışlar ve Bağışcılar Listesidir:
 
H. İbrahim BAŞOĞLU

(Başoğlu Kablo)

 3.000.00 YTL

Emin HİTAY

(Teknoloji Holding)

1.277.80 YTL

Ruhi ÖZCAN

(1000 dolar olarak)

1.220.00 YTL

Asım İlker MEŞE

(1000 dolar olarak)

1.220.00 YTL

Güngör AYYILDIZ 100.00 YTL
1988 Mezunları 1.500,00 YTL

TOPLAM 8.317,80


 


KABATAŞLILAR DERNEĞİ’NİN ÜYELERİNE ÇAĞRISIDIR
 

Sayın Kabataşlılar Derneği Üyesi,

Kabataşlılar Derneği’nin faaliyetleri sizin de bildiğiniz üzere Dernekler Kanunun ve Tüzüğümüz hükümlerine göre sizlerin vereceğiniz aidatlar ve bağışlar ile yürütülmektedir.
Sizlerden gelen bu aidat ve bağışlar ile Kabataş Bülteni ve Kabataş Dergisi adreslerinize kadar ücretsiz gönderilmekte, atılan sms ve mailler ile de camiamızı ilgilendiren olaylardan anında bilgilendirilmeniz mümkün olmakta, bunlarla ilgili derneğimizde personel çalıştırılarak günün ve haftanın her saatinde sizlerin bize, bizim de size ulaşabilmemiz sağlanabilmektedir.
Yine bağışlarınız ile okulumuzda okuyan kardeşlerimizden ihtiyacı olanlara aylık burs verilmekte ve bu burslar onların yüksek öğrenim sürelerinde de devam etmektedir.
Ayrıca okulumuzun 100. Kuruluş Yılı Kutlamalarındaki sosyal, görsel ve anıtsal eserler, sizlerden gelen mali güçlerle karşılanmaktadır.
Oysa birçok üyemizin, kayıtlarımıza göre birkaç seneden beri aidat borcu bulunmaktadır. Adresinize gönderilen bültenlerle beraber Kasım ve Mayıs aylarında giden borç raporlarına rağmen bize ulaşarak aidat borçlarını kapatmamış oldukları görülmektedir.
Bu çağrımız elinize geçtikten sonra da konu ile ilgili bize ulaşmadığınız takdirde Eylül 2008 tarihinden birikmiş aidat borcunuzu ödeyene kadar bize büyük bir maliyet getiren bülten ve dergi adresinize gönderilmeyecek, mail ve sms atılarak haberdar edilmeyeceksiniz.

Amacımız Kabataş’ımız için birlikte bir şeyler yapmak olduğundan konuya duyarlılık göstereceğinizden eminiz.
 

Kabataşlılar Derneği Yönetim Kurulu

 

 

YAZ TATİLİ ÖNCESİNDESON ‘DOSTLAR KAHVESİ’Nİ
ÇOK SICAK BİR PAZAR SABAHI OKULUMUZDA YAPTIK


Her ayın son Pazar günü yaptığımız ‘Dostlar Kahvesi’ adlı açık büfe kahvaltımızın sonuncusunu 2007–2008 eğitim yılı sonu tatile girerken 29 Haziran Pazar günü yine okulumun sahilince açık havada yaptık
Kabataşlılar Derneği tarafından bir gelenek haline getirilerek Yönetim Kurulu üyelerinin kendi katkıları ile hazırlanan ‘Dostlar Kahvesi’ni dernek faaliyetlerinin de 2 aylık yaz tatiline girmesi öncesinde üyelerimiz ve misafirlerimizle hep beraber mevsimin en sıcak günlerinden biri olan 29 Haziran günü kantinimiz önünde biraya gelerek yaptık. Bir tarafta TRT’nin Pazar günü eğlenceleri için kurduğu canlı yayın stüdyosunun dekorları, diğer tarafta okulumuzda misafir olarak kalmakta olan Malatya’dan gelen 200 öğrenci kardeşimizin doldurduğu bahçemiz içinde kurulan açık kahvaltı büfemiz hem çok renkli geçti hem de tatile gidenlerin çok olmasına rağmen ilgi büyüktü.
Gelen katılımcıların da yanlarında getirdikleri yiyecekler ile büfeye yaptıkları katılımla zenginleşen büfemiz kısa sürede boşaltıldı, boğaza karşı yapılan sohbetler sırasında yenilen yemeklerin keyfi çıkartıldı, havanın çok sıcak olmasına rağmen günün zevki çıkartılmaya çalışıldı.
Katılımcıların çoğunun eşleri ve çocukları ile katılmaları sebebiyle tam bir Kabataş ailesi manzarası ortaya çıkmıştı.
‘Dostlar Kahvesi’ ne yıl boyunca işleri sebebiyle sık katılamayan okul müdürümüz Recep Memiş de bu ay kahvaltı boyunca bizlerle beraber oldu, eski ve yeni mezunlar ile sohbet etti, her zaman olduğu gibi Ali Polat da fotoğrafları ile bu son kahvaltımız da anılar dünyasına taşıdı.
Katılımcılar yaz boyunca gidecekleri tatil yerleri ile ilgili planlarını birbirlerine anlatarak 2 ay sonra Eylül ayının son Pazar günü tekrar başlayacak olan ‘Dostlar Kahvesi’nde buluşmak üzere vedalaşarak ayrıldılar. Böylece 2 ay için Kabataşlılar Derneği de tatile girmiş oldu.


 

 KABATAŞ ERKEK LİSESİ’NİN 100. YIL MEZUNLARI


Kabataş Erkek Lisesi’nin 100. Yıl mezunları olarak 2008’lileri 17 Haziran Salı günü öğleden sonra yapılan bir diploma töreni ile yüksek öğrenim hayatlarına uğurlayarak yolcu ettik. Yukarıdaki resimde okulumuzun 100. Yıl mezunları 2008 liler Okul Müdürmüz Recep Memiş, Kabataşlılar Derneği eski başkanı İlhan Orhun ve yeni başkanı Nabi Cücük, Vakıf Başkanımız Erol Demirdöven, Okul Aile Birliği Başkanı Yıldız Akarsu ve öğretmenleri ile birlikte çektirdikleri mezuniyet anı fotoğrafında görülüyorlar.

 

 

İNGİLTERE KRALİÇESİ 2. ELİZABETH
KABATAŞ’IN 100. YIL ANITI ÖNÜNDE
 


Mayıs ayı içinde yurdumuzu ziyaret eden İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth 100. Kuruluş yılını kutlaması sebebiyle okulumuzu da ziyaret etti. Yukarıdaki resimde Kraliçe Elizabeth Kabataş Erkek Lisesi’nin 100. Yıl Anıtı önünde ziyaret defterini yazarken görülüyor.