Derneğimiz              
 
 

KABATAŞLILAR BÜLTENİ - SAYI 27

Eylül 2008

Bültenler Ana Sayfasına Dön

100.YIL KUTLAMALARI: ANITSAL ESERLER–2
‘KABATAŞLI ŞEHİTLER ANITI’


Okulumuzun 100 yıllık kütüklerini Kabataşlılar Derneği olarak kurduğumuz bir fotoğraf stüdyosu ile dijital ortama geçirerek istenildiği anda bulunabilmesi amacıyla CD’lere yükleme çalışmalarını yaparak harf devrimine kadar olan eski Türkçe yazı ile kaydedilmiş olanları yeni Türkçeye çevirttik.
Çalışmalar sırasında Balkan, Çanakkale ve Kurtuluş savaşları sırasında bazı seneler savaşa çağrılan sınıfların şehit olarak geri dönmediklerini, bu sebeple bazı seneler okulun mezun verememiş olduğunu üzülerek tespit ettik. Çıkartılan listelerden sayılarının 75 kadar olduğunu öğrendik.
Kabataşlılar Derneği olarak isimleri tespit edilen şehitlerimiz ile onların yanında isimlerini tespit edemediğimiz bütün şehitlerimizin anısına 100. Yıl Kutlama Etkinliklerinde ‘Kabataşlı Şehitler Anıtı’ yaptırmayı programa almıştık. Elimizdeki isim listesini Genel Kurmay Başkanlığında görevli olan subay Kabataş mezunlarına da ulaşarak onaylattıktan sonra anıtın yapılabilmesi için 1986 mezunlarımızdan heykeltıraş Dr.Emre Başoğlu gönüllü olarak çalışmalara başladı.
Üzerinde ismi tespit edilebilen Kabataşlı Şehitlerimizin adları yazılı olan ve bütün şehitlerimizin anısına ithafen 30 Mart 2008 günü yapılan bir törenle ‘Kabataşlı Şehitler Anıtı’nı açtık.
 


ANIT NEYİ ANLATIYOR?

 

Anıt Okulumuzun ön bahçesinde sahilde büyük bayrak direğinin yanında yer almakta olup üç parçadan ibarettir. Ana parça kuruluşundan bugüne kadar geçen 100 yıl boyunca şehit olan bütün Kabataşlıların anısını temsil etmektedir. Ana parçanın iki yanındaki levhalarda 14 er adet olmak üzere toplam isimleri tespit edilebilen 28 şehidimizin adları aşağıdaki sıra ile yer almaktadır:
ASIM oğlu CEVAD
MUSTAFA oğlu MEHMED SEYFEDDİN
AHMET TEVHİD oğlu MEHMED ŞÜKRÜ
MUSTAFA oğlu FERİDUN
İSMAİL FUAD oğlu MEHMED MUHSİN
RIZA oğlu İSKENDER
MAHMUD oğlu ALİ FERİD
MİYAKO oğlu İSAK
RASİM oğlu ŞERAFETTİN
MUSTAFA oğlu AHMED ENVER
AHMET EDİP oğlu HÜSEYİN MEDENİ
AVRAM oğlu HAYİM
OSMAN NURİ oğlu MEHMED
AVRAM ŞEFTU oğlu İSAK
ABDURRAHMAN oğlu ALİ
KAZIM oğlu AHMED
ABDÜLLATİF oğlu YUSUF
MEHMED EMİN oğlu AHMED
OSMAN oğlu İBRAHİM
MAHMUD oğlu ALİ BURHANETTİN
AHMED oğlu MEHMED SELİM
MEHMED oğlu SALİM
HASAN oğlu MEHMET ŞEVKET
İSMAİL oğlu AHMET RUHİ
MEHMED oğlu ALİ
MEHMED oğlu KAMİL
MUSTAFA oğlu ŞABAN
SÜLEYMAN oğlu ABDÜLAZİZ
 

 

SAYILARLA ŞEHİTLER ANITI

 

Ağırlık: 4,5 Ton
Yükseklik: 1.95 m
Eni: 0.75 m
Plaka adedi: 2
Plaka boyutu: 0.75 m X 0.95 m
Anıt materyali: Marmara adası mermeri
Plakalar: Paslanmaz çelik


 

 

100.YIL KUTLAMALARI: ANITSAL ESERLER–2
‘KABATAŞLI ŞEHİTLER ANITI’

 

Kabataş Erkek Lisesi’nin 100. Kuruluş Yılı’nda gelecek yüzyıllara kalıcı anıtsal eserler bırakmak için yaptığımız etkinlik programı içinde ilk olarak ‘100. Yıl Anıtı’nı 25 Şubat 2008 günü yapılan bir törenle açtık
Kabataşlılar Derneği olarak okulumuzun 100. Kuruluş Yılı Etkinlikleri içinde yaptığımız programda kalıcı anıtsal eserlerin başında bir anıt önerisi geliyordu. Bu öneri için yapılan araştırmalarda okulumuz 1986 mezunlarında heykeltıraş Dr.Emre Başoğlu’na teklif götürüldüğünde derhal kabul ederek uzun süren araştırmalarda bulundu ve birçok eskiz çalışmasından sonra projesini yönetim kuruluna sundu ve oy birliği ile kabul edilen taslağın gerçekleşmesi için kendisine tam yetki verildi.
Önce Marmara adasındaki Mermer ocaklarına gidilerek anıtın yapılacağı özel mermer blok seçildi ve zor bir nakliye ile Dr.Emre Başoğlu’nun atölyesine getirildi. 7.5 ton ağılığındaki bu mermer blok 3 ay gibi bir çalışma süresi sonunda bugünkü haline getirildi ve okulumuz ön bahçesi sahilinde Feriye lokantası ile aramızdaki duvarın önüne, bayrak direğinin karşısına yerleştirilerek 25 Şubat 2008 günü yapılan bir tören ile açıldı.
 

 

ANIT NEYİ ANLATIYOR?
 

Anıtı meydana getiren mermer bloğun üzerinde Kabataş Erkek Lisesi’nin 100 yılını temsil eden her yıl için birer tane olmak üzere 100 adet mermer ‘KABATAŞ’ bulunuyor. Taşlardan ilkinde 1908 ve sonunda 2008 yılları yazılı olup aradaki taşlardan da sadece 1913 ve 1923 yıllarını temsil edenlerin üzeri yazılıdır. 1913 Kabataş’ın rengine siyahı getiren Balkan Savaşı şehitlerimizi, 1923 ise Cumhuriyet’in ilanını temsil etmektedir.
Anıtın iki yanındaki paslanmaz çelikten yapılmış güneş ışınlarını temsil eden bölüm ise ‘varlığımızın nedeni ülkemize yetiştirdiğimiz binlerce mezunumuzun toplumumuza yarattığı katkının ışıltısını’ temsil etmektedir.

HEYKELTRAŞ Dr.EMRE BAŞOĞLU KİMDİR?


Kabataş Erkek Lisesi’ni 1986 yılında bitiren ve Mimar Sinan Üniversitesi Heykel bölümünden mezun olan Dr.Emre Başoğlu’nun babası da tanınmış bir heykeltıraş’tır. İçlerinde Sabancı Ailesi’nin heykelleri, Yahya Kaptan anıtı, Avşa Adası granit mermer sempozyumu olmak üzere birçok ünlü esere imzasını atan Dr.Emre Başoğlu Kabataş Erkek Lisesi’nin 100. Yılını Kutlama Etkinlikleri’nde ‘Kabataşlı Şehitler Anıtı’ ile ‘100. Yıl Anıtı’ nı da kendisini mezun eden okuluna kazandırmıştır.
 

SAYILARLA 100. YIL ANITI
 

Ağırlık: 7,5 Ton
Yükseklik: 2.80 m
Eni: 0.70 m
Anıt materyali: Marmara adası mermeri
Plakalar: Paslanmaz çelik 


100.YIL KUTLAMALARI: GÖRSEL ESERLER–1

‘100. YIL ANI PULLARI’
 

Kabataş Erkek Lisesi’nin 100. Kuruluş Yılı Kutlama Etkinlikleri hazırlıklarına başladığımızda ‘100.Yıl Logosu’ ve basılı kırtasiyelerinden sonra hem Kabataşlıların koleksiyon olarak, hem de anı olarak saklayacakları ve yıl boyunca gönderilecek etkinlik yazışmalarında kullanılabilmek üzere ‘100. Yıl Anı Pulları’nı Kabataşlılar Derneği olarak programımıza almıştık.
Türkiye’de pul basımın yetkisi olan tek kuruluş olarak PTT Genel Müdürlüğü Flateli şubesine müracaat ettik ve dizaynı da bize ait olmak üzere istediğimiz pulların basılabileceği kurum tarafından derneğimize iletildi.
Kabataşlılar Derneği yönetim kurulu olarak biri dik, üzerinde 100. Yıl Logosu ve diğeri yatay, üzerinde okulumuz görseli olan 2 çeşit ve her türlü yurtiçi mektup ile posta kartlarında kullanılabilecek posta değerinde pul basılmasına karar verdik
Logomuz zaten hazırdı, okulumuzun görseli olarak da Kabataş Erkek Lisesi resmi web sitesinde yer alan Ortaköy tarafından denizden çekilmiş fotoğrafı seçtik.Pullar Ocak 2008 başına 1750 şer adet hazırdı.
Bütün Kabataş Dernekleri ile Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı ve okul idaremizede dağıttığımız pullarımızdan sonra isteyen Kabataşlılar da derneğe başvurarak pullara sahip oldular. Eldeki baskılı mevcudu bittiğinde ise tekrar basılmayacağı için bu anı pulları aynı zamanda koleksiyoncular için de büyük bir değer taşımaktadır.
 

 

SAYILARLA 100. YIL PULLARI


Şekil: Yatay ve dikey iki çeşit
Değeri: Yurtiçi mektup ve posta
Kartı için 65 Yeni Kuruş
Baskı adedi: 2 X 1750 şer adet
Pul boyutları: 5,3 cm X 3,7 cm
Dikey görseli: 100. Yıl Logosu
Yatay görseli: Okul görseli, logosu ve
‘Kabataş Erkek Lisesi
100 Yaşında 1908–2008’
Yazıları

 

 


100. YIL KUTLAMALARI: GÖRSEL ESERLER–2
‘İLK GÜN DAMGALI 1OO.YIL
ÖZEL BASKILI ANI ZARFI’

 


PTT Genel Müdürlüğü ile 100.Yıl Anı Pulları için yapılan görüşmeler sırasında Türkiye’de ve Dünyada bütün pul koleksiyoncuları için çok değerli olan İlk Gün Damgalı Özel Baskılı İlk Gün zarfı yapmaya karar verdik. Kabataş Erkek Lisesi’nin 100. Kuruluş yılının başladığı 17 Şubat 2008 günü o güne ait özel damga ile piyasaya çıkan bu özel zarf, pul koleksiyoncuları için maddi bir değer taşımasının yanında Kabataşlılar için de büyük bir manevi değere sahiptir. Bütün postanelerde satışa sunulan bu özel zarftan 1000 adet Kabataşlılar Derneği tarafından satın alınarak Kabataşlıların isteklerine sunulmuştur.
Kabataş Erkek Lisesi’nin 100. Kuruluş Yılı İlk gün damgalı özel baskılı zarfın üzerindeki pul üstünde ve açıkta 17 Şubat 2008 tarihini taşıyan ve okulumuzun logosunu taşıyan özel damga basılı bulunmakta, ayrıca 100. Yıl logosu yer almakta, altında Türkçe ve İngilizce ‘KABATAŞ ERKEK LİSESİ 100 YAŞINDA’ yazıları da bulunmaktadır.

 

SAYILARLA İLK GÜN ZARFI


Baskı adedi: 5000
Boyutu: 11 cm X 18,3 cm
Üst baskıları: 100. yıl logosu, Türkçe
Kabataş Erkek Lisesi
100. Yaşında, 100 th
The Kabataş Boys Lyceum
17.02.2008
Damgaları: Okul logolu ve 17 Şubat 2008
Tarihli, pul üstü ve açıkta
2 adet bulunmaktadır
 

 100. YIL KUTLAMALARI: GÖRSEL ESERLER–3
MİLLİ PİYANGO BİLETİ ÜZERİNDE
KABATAŞ ERKEK LİSESİ GÖRSELİ
 


Milli Piyango Müdürlüğü’nün her yıl ayda 3 defa gerçekleştirdiği çekilişlerde biletlerin üzerine o günlere ait tarihsel olayların önemini anlatan bir görsel koyduğunu bildiğimiz için Kabataşlılar Derneği olarak 100. Yıl kutlama etkinlikleri programı içinde aldığımız bir kararla Milli Piyango Müdürlüğüne müracaat ettik.
Yapılan yazışmalar ve Kabataşlı mezunlarımızdan aldığımız manevi yardımlarla etkinliklerin açılış tarihine en yakın olan 29 Mart 2008 tarihli çekiliş biletine görselimizin konulması kabul edildi.
Piyango Müdürlüğünün ilgili birimi ile yapılan görsel araştırmasında okulumuzun bir pilav günü denizden çekilmiş olan görüntüsü uygun bulundu. Okulumuzun görüntüsü Kabataş Erkek Lisesi yazısı ve 100. Yıl Logosunun yer aldığı 29 Mart 2008 tarihli piyango biletleri bütün yurtta satışa çıktı, numara sırasına göre ilk 500 adedinin yer aldığı çeyrek bileti Kabataşlılar Derneği olarak satın aldık, isteyen Kabataşlılara, kalanları da kış yemeğimize katılanlara dağıttık.

 

 

SAYILARLA KABATAŞ GÖRSELLİ
MİLLİ PİYANGO BİLETİ


Çekiliş tarihi: 29 Mart 2008
Bilet boyutu: 15 cm X 6 cm
Bilet değerleri: Kırmızı çerçeveli tam bilet 12 YTL
Mavi çerçeveli yarım bilet 6 YTL
Yeşil çerçeveli çeyrek bilet 3 YTL
Görselleri: Okulun pilav günü denizden
Çekilmiş bir görseli ile 100.Yıl
Logosu ve KABATAŞ ERKEK
LİSESİ yazısı

 

 

100. YIL KUTLAMA ETKİNLİKLERİNE
ÖZEL BİR LOGO
YARIŞMASI İLE BAŞLADIK
 


Kabataş Erkek Lisesi’nin ‘100. Kuruluş Yılını Kutlama Etkinlikleri’ hazırlıklarına başladığımızda ilk yapmak istediğimiz çalışma bu özel yıl etkinliklerini temsil edecek ve programın tanıtımında kullanılacak özel bir ‘100. Yıl Logosu’ idi.
Bu özel logo hem kurumsal kimliğimize uygun olmalı hem de okulumuzun geleneksel logosunu geri planda bırakacak şekilde olmamalıydı. 100. Yıl Kutlama Komitesi olarak bir konkur açmaya karar verdiğimizde bu olaya ‘Dostlar Kahvesi’ adlı Pazar kahvaltımıza katılan 1981 mezunumuz ve bir üniversitede grafik öğretmenliği yapan Tuncay Özer talip oldu, 15 gün gibi kısa bir sürede 13 ayrı çalışma sundu.
Hepsi birbirinden güzel bu 13 logo çalışmasını önce 100. Yıl Kutlama Komitesi olarak eleyerek 5 adede indirdik. Daha sonra ön elemede kazanan 5 çalışmayı okulumuzda okuyan öğrenci kardeşlerimizin seçimine sunduk. Neticede bu sayfalarda resmini gördüğünüz ve bütün sene boyunca bütün etkinliklerde ve görsel baskılı malzeme ile kırtasiyelerde yer alan 100. Yıl Logosu’ nu seçmiş olduk

 

 

100 YIL KUTLAMALARI: GÖRSEL ESERLER–4
GÜMÜŞ 100. YIL ‘ANI PARASI’
 


Kabataş Erkek Lisesi’nin 100. Yıl Kutlama Etkinlikleri içinde anı olacak objeleri tespit ederken aynı zamanda kalıcı olmasına ve zaman geçtikçe değer kazanmasını, hatta koleksiyon değeri kazanmasını ön planda tutmaya gayret ettik. Bu konuda aldığımız kararlardan biri de Darphane’nin para koleksiyonundan bir gümüş anı parası çıkartılmasıydı.
Bir seneden fazla süren yazışmalar, Ankara’da Hazine Müsteşarlığından alınan onay, bu paranın çıkartılması için gereken çevrede görevli olan Kabataş mezunlarının desteği ile Ağustos 2008 sonunda 925 ayar gümüş, 40 YTL değerinde, TC Darphanesi Para Koleksiyonundan ‘Kabataş Erkek Lisesi’nin 100. Yıl Anı Parası’na sahip olduk. Böylece İstanbul Üniversitesi’nin kuruluş yıldönümü anı parasından sonra Darphane Para koleksiyonunda Kabataş Erkek Lisesi de adına anı parası çıkarılmış ikinci okul unvanını kazanmış bulunmaktadır.
Bütün Türkiye’ye 5000 tane olarak basılıp koleksiyoncuların alabilmeleri için dağıtılan 40 YTL değerindeki gümüş para gerektiğinde 925 ayar gümüş olarak da ayrıca zaman geçtikçe yazılı değerinin üstünde koleksiyon parçası olarak fiyat kazanacaktır.
Paranın üzerinde, bir yanında okulumuzun logosu ile ‘Kabataş Erkek Lisesi’ ve ‘1908–2008’ ile ‘100. Yıl’ yazıları ile diğer yanında okulumuzun denizden çekilmiş kabartma bir görsel ve ‘Türkiye Cumhuriyeti’ ile ’40 YTL 2008’ yazıları yer almaktadır.
5000 adet basılan Gümüş Anı Parası’ndan 1000 adedi Kabataşlılar Derneği tarafından alınarak Kabataşlıların isteklerine sunulmuştur.

 

SAYILARLA ANI PARASI


Nominal değeri: 40 Yeni Türk Lirası
Metal: 925 Ayar Gümüş
Çapı: 38,61 mm
Ağırlık: 31,47 gr
Baskı özelliği: Proof
Kenar: Tırtıllı
Baskı: 5000
Sanatçı: Nesrin Ekşi Schnepf

 

 

100. YIL KUTLAMALARI: KALICI ESERLER -1
100 SENEDİR KABATAŞ’TA OKUYAN
40 BİN KABATAŞLININ KÜTÜKLERİNİ
‘DİJİTAL ORTAMA’ NAKLETTİK
 


Kabataş Erkek Lisesi’nin 100. Kuruluş Yılını Kutlama Etkinlikleri’ne başlarken aklımıza gelen ilk işlerden biri, yapılacak etkinliklerin okulumuzun tanıtımını yapacak şekilde dışadönük olmasının yanında okulumuza da 100. Kuruluş Yılına uygun faydalı ve kalıcı bir şeyler yapabilmekti.
Okulun arşivlerinde, kurulduğu 1908 yılından bu yana okuyanların kimliklerinin yer aldığı bir kısmı eski Türkçe ile de yazılmış olan ‘kütükler’ ciltler halinde arşivlerde sayfaları sararmış, yıpranmış, hatta bazen yırtılmış ve nemlenmiş halde durmaktaydılar.
Bu kütükleri günün teknik şartlarına uygun olarak kurtarmak ve dijital ortama geçirerek CD’lere yüklemeye Yönetim Kurulu olarak karar verince ilk olarak okul müdürlüğümüzün onayını alarak arşivdeki kütüklerin çalışmaya açılmasını sağladık. Daha sonra gerekli bilgisayar ve programlar temin edildi, sayfaların da resimlerinin çekilebilmesi içinde kamera ile ışık sistemi alındı ve 12 kişilik bir çalışma ekibi kurularak çalışmalara başlandı.
Ayrıca harf devriminden önce eski Türkçe olarak doldurulan kütükler de Türkoloji mezunu eski yazı bilenlerden oluşan bir ekip tarafından tercüme edilerek diğerlerine eklendi.
Altı ay gibi bir sürede Kabataş Erkek Lisesi’nde 100 senedir okuyan 40 bin Kabataşlının kütüklerde yazılı sicilleri dijital ortama geçirilerek CD’lere yüklenip okul müdürlüğümüze teslim edildi.
Bu işlemler sırasında okulumuzdan mezun olan Kabataşlıların yanında birkaç sene okuyup ayrılanlar ile sadece bitirme imtihanına gelenler kayıt edilirken ilginç isimlere de rast gelindi. Öncelikle Balkan, Çanakkale ve Kurtuluş savaşları sırasında askere alınan ve geri dönmeyerek şehit oldukları için mezun verilemeyen sınıflar ve isimler tespit edilerek ‘Kabataşlı Şehitler Anıtı’ yapılmasına karar verildi.
Yine o yılların eğitim şartları gereği bir devlet lisesinde bitirme imtihanına girme mecburiyeti olan ve Robert Kolejde okuyan Bülent Ecevit ile Bursa’da Lise okuyan Zeki Müren’in de kayıtlarına rastlandı.

 

SAYILARLA DİJİTAL KÜTÜKLER

Nakledilen kütük sayısı: 55 (5’i eski Türkçe)
Kaydedilen CD sayısı: 6
Kaydedilen kişi sayısı:43933
Hazırlayan kişi sayısı: 12

 

 

100. YIL KUTLAMALARI: ANITSAL ESERLER–3
MİNİATÜRK’TE ‘KABATAŞ BİNALARI’
İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

 

MKabataş Erkek Lisesi 100. Yıl Kutlama Etkinlikleri içindeki kalıcı Anıtsal Eserlerden biri olarak İstanbul Belediyesi’ne ait Haliç kıyısındaki MİNİATÜRK müzesine okul binalarımızın maketinin konulabilmesi için de çalışmalar devam ediyor. Maketlerin yapılabilmesi için lazım olan mali gücü temin edebilmek için açılan bağış kampanyası da devam etmektedir.
Dünyanın ve yurdumuzun önemli anıtsal eserleri ile binalarının 1/25 ölçekteki maketlerinin sergilendiği MİNİATÜRK müzesinde daha önce de birkaç tarihi okul binasının da kopyaları yer almaktadır. Kabataşlılar Derneği olarak bu proje için yönetim kurulu üyelerimizden bir komisyon oluşturduk ve bu komisyon çalışmalara başlamış bulunmaktadır.
Önce binaların maketinin yapılması için mimari hesapları araştırıldı ve daha önce okulun tadilatı sırasında rölevesinin çıkartılmış olduğu görülerek hesaplar onun üzerinden yapılmaya başlandı. Ortaya çıkan görüntüye göre okulumuzun yatakhane ve sınıfların bulunduğu binalar ile ortadaki lojman binasının orijinali 216,61 metre uzunlukta olup makette 5,41 m ye küçüldü, yüksekliği ise 1.80 cm boyundaki kişinin bel hizasına kadar geldiği görüldü.
Özel bir dayanıklı plastik maddeden yapılacak olan maketin maliyeti 100.000 YTL yi aştığı için bugüne kadar yaptığı bütün etkinlikleri ve eserleri kendi bütçesinden karşılayabilen Kabataşlılar Derneği ‘Miniatürk’te Kabataş Binaları projesi’için bağış kampanyası açmış bulunmaktadır.
Projeyi öğrenen Kabataşlılar ilgi göstererek bağışlarda bulunmaya başlamışlar ve isimleri web sitemiz ve bültenimizde yayınlanmaktadır.
 

SAYILARLA MİNİATÜRK PROJESİ

Ölçek: 1/50
Bina adedi: 3(yatakhane, dershane, revir)
Gerçek uzunluk: 216,61 m
Maket uzunluğu: 5,41 m

 

 

‘100. YILINDA KABATAŞLILAR ATA’SINA GİDİYOR’ DİYEREK YOLA ÇIKTIK
100.KURULUŞ YILIMIZDA
ATAMIZ’IN HUZURUNDAYDIK
 


Okulumuz Kabataş Erkek Lisesi’nin 100. Kuruluş Yılı Etkinlikleri programına ilk olarak 16 Şubat 2008 günü saat 11.00 de Anıtkabir’de Atamızın huzuruna çıkarak başladık.
Bugünkü Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayabilmemiz, Cumhuriyet okullarında okuyabilmemiz imkânlarını yaratan ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna ‘100. Kuruluş Yılında Kabataşlılar Atasına Gidiyor’ sloganı ile onun ilke ve inkılâplarına bağlılığımızı tekrar etmeye gittik.
Kuruluş günümüz olan 17 Şubat 2008 tarihi Pazar olduğu ve Pazar günleri Anıtkabir’de merasim yapılamadığının öğrenilmesi sebebiyle 16 Şubat 2008 Cumartesi sabahı saat 11.00 de yurdumuzun her yöresinden gelen Kabataşlılar ile buluşmak üzere 15 Şubat 2008 Cuma akşamı okulumuzdan 4 otobüs ile yola çıktık. Otobüslerin ikisinde okul müdürümüz, yardımcıları, Vakıf ve Kabataşlılar Derneği yöneticileri ile üyeleri aileleri ile, üçüncü ve dördüncü otobüste ise halen okulumuzda okuyan Kabataşlı öğrenci kardeşlerimiz ile öğretmenleri yer alıyorlardı.
Ocak ayı başından itibaren ‘100. Kuruluş Yılında Kabataşlılar Atasına Gidiyor’ sloganı ile yaptığımız daveti değerlendiren yurdumuzun her tarafında yaşayan Kabataş Erkek Lisesi mezunları ile Anıtkabir’de bir araya geldik. Rehberimiz yarbay eşliğinde kortej olarak Atamızın Mozolesine giderek saygı duruşunda bulunup, üstü KABATAŞ ERKEK LİSESİ yazılı çelengimizi koyduk. Daha sonra şeref defterinin bulunduğu yere geçerek Kabataşlılar Derneği tarafından yazılan yazı Okul Müdürümüz tarafından okunarak katılımcılara ilan edildi.
Hep beraber Anıtkabir önündeki merdivenlere sıralanarak bu tarihi günü çekilen anı fotoğrafı ile belgelemiş olduk.
Soğuk ve karlı bir güne rastlayan bu ziyaretten sonra hep beraber Kabataş Mezunu şehidimiz Ahmet Taner Kışlalı ile yakınında yatan şehit Necip Hablemitoğlu’nun da mezarlarını ziyaret ettik. Daha sonra da akşam yapılacak 100. Yıl Kutlamaları Açılış Balosu’na hazırlanmak üzere Öğretmen Evi ile Valiler Evin’de kalacağımız yerlere doğru yola çıktık

 

ANITKABİR DEFTERİNE YAZILANLAR


Ulu önder yüce Atatürk.
Okulumuzun 100. kuruluş yılında öğretmen, öğrenci ve mezunları ile huzuruna saygımızı, sevgimizi ve bağlılığımızı sunmaya geldik.
Size gönülden bağlı olan biz Kabataş Erkek Lisesi mensuplarının; düşüncelerinizi, ilke ve devrimlerinizi yol gösterici kabul ederek emanetiniz olan laik ve demokratik CUMHURİYETİ yurtiçinden veya yurtdışından gelebilecek her türlü tehdit veya tehlikeye karşı korumak görevi olacaktır, onu sonsuza dek savunacak ve gözeteceğiz.
Bizler en genç talebemizden en yaşlı mezunumuza kadar ilkelerinin aydınlattığı yolda, çağdaş uygarlık hedefine doğru azimle yürümeye devam edeceğiz. Ülkemizin ve milletimizin birlik ve beraberliğini bozmaya çalışanlar bizlerden gerekli cevabı her zaman alacaklardır.
Bizler ve bizim gibi düşünen milyonlar bir konuyu çok iyi bilmelidirler ki TÜRKİYE CUMHURİYETİ var oldukça ufkumuzu aydınlatan ilkelerin ve devrimlerin de var olacaktır. Bizler bundan canımız pahasına ödün vermeyeceğiz.
Hizmet makamları ve kişiler gelip geçicidir, ancak kurmuş olduğunuz Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar aydınlık, çağdaş, laik ve demokratik olarak yaşayacaktır.
Sizi, silah arkadaşlarınızı, kurtuluş mücadelelerinin şehitlerini, okulumuz mezunu demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyor, aziz hatıran önünde saygıyla eğiliyoruz. Ruhun şad olsun.
-7-
Kabataşlılar Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı
İLHAN ORHUN
 

100. YIL KUTLAMALARI: SOSYAL AKTİVİTELER–1
‘AÇILIŞ BALOSU’NU TARİHİ
‘ANKARA PALAS’TA YAPTIK
 


Kabataş Erkek Lisesi’nin 100. Kuruluş Yılı Etkinliklerini okulumuz gibi tarihi bir geçmişi olan Cumhuriyet tarihimizde önemli kişileri ağırlayıp, tarihi toplantılarına sahne olan Ankara Palas Devlet Konukevi’nde yaptığımız bir balo ile açtık.
Anıtkabir’e yaptığımız 16 Şubat 2008 günkü ziyaret sonrası akşam da 100. Kuruluş Yılı Etkinlikleri’nin açılış balosunu yapmak üzere Devlet Konukevi olan tarihi Ankara Palas salonlarındaydık. Devlet Konuk Evi’nin tarihi balo salonunu Ankara’da yaşayan ordu mensubundan bakanına kadar üst düzey Kabataş mezunları ile Ankara Kabataşlılar Derneği üyeleri, diğer derneklerin yöneticileri ve biz İstanbul’dan gelenler olarak doldurduk.
Tarihi mekân o kadar ısınmıştı ki, sanki kapı açılacak, üzerinde smokini ile Atamız içeri girecek ve tuvaletli Kabataşlı bir kızımızı dansa kaldıracak gibiydi. Okul Müdürümüz, Vakıf Başkan yardımcılarımız, İstanbul, Ankara, Antalya Kabataşlılar Derneği Başkanları, Mezunlar Derneği ile Okul Aile Birliği Başkanları açılışta hep beraber sahnede yer alarak yaptıkları konuşmalar ile balonun açılışını yapıp etkinlikleri başlatarak Kabataş Erkek Lisesi ile Vakıf ve Derneklerinin birlik ve beraberliğini ilan etmiş oldular.
Katılamayanların tebrik telgrafları okunduktan sonra müzik ve dans başladı. En yaşlısından en genç yeni mezununa kadar katılımcılar tangolar, Türkçe hafif batı müziği melodileri, kasap havasından Kafkas melodilerine kadar çaldılar, oynadılar, danslar ettiler, geceyi coşkuyla dolu dolu yaşadılar. Beypazarı’ndan gelen Kabataşlıların oynadığı yöresel oyunlar ve gençlerin hızlı dansları ile balo son buldu.
 

 

100. YIL KUTLAMALARI: GÖRSEL ESERLER–5
BELGESELİ BİR KABATAŞLI ÇEKİYOR,

MÜDÜRÜ KABATAŞLI TTNET DE SPONSOR OLUYOR
 


Kabataş Erkek Lisesi’nin 100. Yılını Kutlama Programı içinde görsel bir belgeselin çekilmesi de önemli bir yer tutuyor. Hem Kabataş mezunlarının hem de okulumuzu uzaktan tanıyanların merakla bekledikleri Kabataş Belgeseli ayrıca Milli Eğitim tarihimize de ışık tutacak nitelik taşıyacağı için Kabataşlılar Derneği olarak hazırlık safhasında araştırmalar uzun süre sürdürüldü, çalışmalar halen de devam ediyor. Çekimler devam ederken bitiş ve sunumunun 29 Ekim 2008 tarihindeki Cumhuriyet ve 100. Yıl Kapanış Balosu’na yetiştirilmesine çalışılıyor.
Belgeselin çekim ve prodüksiyonunu bir Kabataş mezunu, 32. Gün programının yapımcısı Rıdvan Akar yapıyor. Çekimler zaman zaman okul etkinlikleri sırasında zaman da okul arşivlerinde devam ediyor.
Hiçbir ticari amaç düşünülmeden Rıdvan Akar’ın özveri ile çıkarttığı maliyet rakamlarının büyük olması üzerine çözüm olarak Kabataş mezunu iş adamlarından sponsor olmaları için yapılan çağrılardan sonra TTNET in Genel Müdürü olan Kabataş 1984 Mezunu Sayın Tahsin Yılmaz sayesinde mali sorun çözülmüş, özellikle eğitim dünyamıza yaptığı sponsorluklarla destek olan TTNET yapılan anlaşma ile KABATAŞ BELGESELİ’nin maliyetini sponsor olarak karşılamıştır.
Belgesel bittiğinde hem bir TV kanalında yayınlanması için çalışılacak, hem de CD’ler halinde isteyen Kabataşlılar bu esere sahip olabileceklerdir.
 

SAYILARLA BELGESEL

Sponsor: TT’NET
Yapımcı: Rıdvan AKAR
Süre: 60 dakika

 

 

 

100. YIL KUTLAMALARI: SOSYAL AKTİVİTELER–2
İSTANBUL DEVLET MODERN FOLK
MÜZİK TOPLULUĞU KONSERİNDE
AKM’Yİ HEP BERABER DOLDURDUK
 


17 Şubat 2008 tarihinden beri kuruluşunun 100. yılını kutlamakta olduğumuz Kabataş Erkek Lisesi’nin etkinlik programı içinde yaptıklarımızı, medyanın ilgili muhabir ve haber müdürlerini tespit ederek gönderdiğimiz basın bültenleri ile haberdar ettik, duyurulmasına çalıştık.
Hazırlıklara önce yazılı ve görsel medya ile radyolardaki milli eğitim muhabirleri ile haber müdürlerinin e-posta, faks adreslerini tespit ederek başladık. Özellikle de buralardaki Kabataş mezunlarını tespit ederek ilgilenmelerini istedik. Daha sonra hepsine basın bültenleri ile ulaşarak etkinliklerimizden haberdar ettik. İlgilenenler etkinliklerimize yer verdiler, bazı mezunlarımız da özel sayfa ve haberler ile okullarının kutlamalarının duyurulmasına katkıda bulundular.
Kabataşlılar Derneği olarak 100. Kuruluş yılımız ile ilgili özel kırtasiyeler bastırarak okul ile vakfımıza dağıtımda bulunduk.
Beşiktaş Kulübü de 16 Şubat 2008 günü yaptıkları maç sırasında oyuncuları sahaya çıkarak pankart açıp, seyirci de türübünlerde pankart açarak okulumuzun 100. Kuruluş Yılını kutladılar, canlı yayında olduğu için TV den de izleyenler haberdar oldular.


 

 

100.YIL KUTLAMALARI: GÖRSEL AKTİVİTELER–1
MEDYADA KABATAŞ’IN
100. YIL KUTLAMALARI


17 Şubat 2008 tarihinden beri kuruluşunun 100. yılını kutlamakta olduğumuz Kabataş Erkek Lisesi’nin etkinlik programı içinde yaptıklarımızı, medyanın ilgili muhabir ve haber müdürlerini tespit ederek gönderdiğimiz basın bültenleri ile haberdar ettik, duyurulmasına çalıştık.
Hazırlıklara önce yazılı ve görsel medya ile radyolardaki milli eğitim muhabirleri ile haber müdürlerinin e-posta, faks adreslerini tespit ederek başladık. Özellikle de buralardaki Kabataş mezunlarını tespit ederek ilgilenmelerini istedik. Daha sonra hepsine basın bültenleri ile ulaşarak etkinliklerimizden haberdar ettik. İlgilenenler etkinliklerimize yer verdiler, bazı mezunlarımız da özel sayfa ve haberler ile okullarının kutlamalarının duyurulmasına katkıda bulundular.
Kabataşlılar Derneği olarak 100. Kuruluş yılımız ile ilgili özel kırtasiyeler bastırarak okul ile vakfımıza dağıtımda bulunduk.
Beşiktaş Kulübü de 16 Şubat 2008 günü yaptıkları maç sırasında oyuncuları sahaya çıkarak pankart açıp, seyirci de türübünlerde pankart açarak okulumuzun 100. Kuruluş Yılını kutladılar, canlı yayında olduğu için TV den de izleyenler haberdar oldular.
 

 

 

KABATAŞLILARDERNEĞİ VE 100.YIL
ETKİNLİKLERİNE KATKILARIMIZ
 


Nabi CÜCÜK–82
Kabataşlılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı


Kabataşlılar Derneği okulumuz Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun olanların okuldan kopmamaları, uzaklaşmamaları için kurulmuş olduğu gibi okulumuzun da gereksinimlerini olanakları dahilinde yaptığı aktiviteler ile sağlamaya çalışarak okulumuzda okuyan Kabataşlı kardeşlerimize de destek olmaya çalışan bir sivil toplum kuruluşudur.
-9-
Okulumuzun 100. Kuruluş Yılı Etkinlikleri’ni de kutlamaya hazırlandığımızda geçen 2007 yılı boyunca neler yapabileceğimizi bir program ile tespit ederek uzun süren çalışmalar yaptık.
Aktivitelerimiz sosyal, anıtsal ve görsel olarak 3 bölümde toplanmıştı. Bunların ikisi hariç hemen hepsini derneğimiz bütçesi ve yönetim kurulu üyelerimiz ile bazı üye ağabeylerimizin özverili çalışmaları ile halledebildik. Sadece büyük bir mali desteğe ihtiyacımız olan Belgesel ile MİNİATÜRK projeleri için sponsor ihtiyacı ortaya çıktı. 100. Yıl Kabataş Kitabı için Beşiktaş Belediye Başkanı Sn.İsmail ÜNAL ile görsel belgesel çekimi için de okulumuz mezunu Sn, Tahsin Yılmaz’ın genel müdürü olduğu TTNET sponsor oldular. Duyarlılıkları için kendilerine Kabataşlılar ve derneğim adına teşekkür ederim.
MİNİATÜRK projesi için de kampanya açarak Kabataşlıların yardımları ile çözmeye çalışıyoruz. Çok büyük bir maliyeti gerektiren bu proje için hedefteki mali güce ulaşana kadar takipçisi olacağız ve başaracağımızı umuyoruz.
İşte Kabataşlılar Derneği olarak 100. Yıl Kutlamalarımızın yer aldığı bu özel sayı KABATAŞ BÜLTENİ’ni yayınlama gerekçemiz hem yaptıklarımızın ileriki yıllara yazılı bir belge olarak kalmasını sağlamak hem de okulumuz öğrencileri, okuyan kardeşlerimize Kabataşlılar Derneği’ni tanıtmaktır. Kabataşlıların ellerinde okulumuzun 100. Yılı kutlamalarına ait bir belge kalmış olacaktır.
İşte Kabataşlılar Derneği’nin, Kabataş Erkek Lisesi’ne ve üyelerine katkıları…
Saygılarımla…

 

 

100. YIL KUTLAMALARI: KABATAŞ AİLESİ HABERLERİ–1
OKULUMUZUN 100. KURULUŞ
YILINDA ‘MEZUNLAR DERNEĞİ’
75. KURULUŞ YILINI KUTLADI
 


Kabataşlılar Derneği, Kabataş Erkek Lisesi’nin kuruluşunun 100. yılını kutlayan bir seri etkinliğe imzasını atarken okulumuz derneklerinin içinde en kıdemlisi olan Kabataş Erkek Lisesi Mezunları Derneği’de 9 Mayıs 2008 günü kuruluşunun 75. yıldönümünü Feriye lokantası’nda yapılan bir yemek ile kutladı.
Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı ile Kabataşlılar Derneği yönetim kurulları ile üyelerinin de davetli olarak katıldıkları Mezunlar Derneği yemeğine katılan 130 davetlinin arasında 1942 mezunlarından 2002 mezunlarına kadar her yaşta Kabataşlı eşleri ile katılarak gece boyunca hem eğlendiler hem de eski günlerini ve anılarını anlatarak hasret giderdiler.
Gecede sahneye çıkarak söz alan davetliler Kabataş’ın, kardeşlik, arkadaşlık ve okul sevgisi konusundaki birlik ve beraberliğini dile getirdiler.
Yemek günün anısına katılımcılara verilen anı plaketleri ve dostluk mesajları arasında sona erdi.

 

100. YIL KUTLAMALARI: KABATAŞ AİLESİ HABERLERİ–2
KABATAŞ ERKEK LİSESİ
EĞİTİM VAKFI TULUYHAN
UĞURLU PİYANO KONSERİ
 


Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı’da 100. Yıl Kutlama Etkinlikleri içinde 10 Temmuz 2008 tarihinde ünlü piyanist Tuluyhan Uğurlu’ya Feriye Lokantası sahilinde bir piyano konseri verdirtti.
Kabataş mezunu iş adamları, yöneticiler, sanatseverlerin davetli oldukları Tuluyhan Uğurlu konseri öncesinde verilen kokteylde katılımcılar, gecenin ve mekânın güzelliğinin havasına derhal girdiler, daha önce de okulumuza gelerek öğrenci kardeşlerimizle söyleşi yapan ünlü piyanist Tuluyhan Uğurlu’nun konserini çok büyük bir ilgi ve alkışlar arasında dinlediler.
Tam bir müzik şöleni şeklinde geçen konser ile Vakfımız da 100. Yıl Kutlamalarına bir klasik müzik konseri ile imzasını atmış oldu

 

100. YIL ETKİNLİKLERİMİZİN AÇILIŞINI
ANKARA PALAS BALOSU İLE YAPTIK
KAPANIŞINI DA İSTANBULDAKİ
CUMHURİYET BALOSU İLE YAPACAĞIZ

 


Kabataş Erkek Lisesi’nin 16 Şubat 2008 de Ankara’daki Devlet Konukevi Ankara Palas’ta yapılan balo ile başlayan 100 Kuruş Yılı Kutlamaları Etkinlikleri’nin kapanışını da 29 Ekim 2008 Çarşamba günü yapılacak Cumhuriyet Balosu ile yapıyoruz.
Ulu önder Atatürk’ün 29 Ekim 1923 günü akşamı başlattığı ve sonraki yıllarda da devam ettirdiği, Cumhuriyet Bayramı Baloları’nı Kabataşlılar Derneği olarak da devam ettirerek her yıl 29 Ekim geceleri Cumhuriyet Balosu yapmayı bir gelenek haline getirmiş bulunuyoruz. Bu yıl da 29 Ekim 2008 Çarşamba akşamında yapılacak balo aynı zamanda 100. Kuruluş Yılı programının kapanış törenin İstanbul Balosunu oluşturmaktadır.
Bilindiği gibi Kabataş Erkek Lisesi’nin 100. Kuruluş Yılı Etkinlikleri programı Ankara’da 16 Şubat 2008 Cumartesi akşamı Devlet Konukevi Ankara Palas’ın tarihi mekanında yapılan balo ile başlamış, ancak Anakara’daki bu Balo’ya gelemeyen, çoğunluğunu İstanbul Kabataşlılarının istekleri doğrultusunda kutlamaların kapanışının İstanbul’da yapılacak Cumhuriyet Bayramı Balosu ile birleştirilerek yapılması kararlaştırılmıştır.
Böylece Cumhuriyet’imizin 85 yılını kutlarken aynı zamanda okulumuzun kuruluşunun 100. yılını da baloda bir araya gelen Kabataşlılar olarak kutlamış olacağız.
Bu iki özel anlamı olan ve Feriye lokantası salonlarında yapılacak olan Cumhuriyet Balosu için Kabataşlılar Derneği olarak özel bir program hazırlanmaktadır.
Balonun yapılacağı salonda yer kısıtlı olduğu için katılmak isteyen Kabataşlılar Derneğimiz İdari bürosunun 444 1908 numaralı telefonunu arayarak bilgi alarak yer ayırtabilirler.
 

SEVİNDİKLERİMİZ• Okulumuz 1992 mezunu Ünal AYDIN’ın 8 Ağustos 2008 günü Poyraz adlı bir oğlu olmuştur.
Kabataş ailesi olarak güle güle büyütmelerini dileriz.
• Okulumuz 1970 mezunu Muzaffer GÜLTEN’in oğlu Mert GÜLTEN 26 Temmuz 2008 de Esra ÖZASLAN ile evlenmiştir.
• Okulumuz 1996 mezunu derneğimiz üyesi Öznur HOROZOĞLU’nun kardeşi ve yine okulumuz 1996 mezunu ve derneğimiz üyesi Onur HOROZOĞLU 2 Ağustos 2008 günü Murat Devrim ASLAN ile evlenmiştir.
Kabataş ailesi olarak mutluluklar dileriz.


 

ÜZÜLDÜKLERİMİZ
 


• Okulumuz 1982 mezunu Ahmet ÖZ 10 Temmuz 2008 de vefat etmiştir.
• Okulumuz 1955 mezunu Vakıf mütevelli ve Mezunlar Derneği üyesi avukat Ali Müfehhar HATUSİL 6 Ağustos 2008 de vafat etmiştir.
• Okulumuz 1966 mezunu M. Nurullah DİRAY’ın halası Fatma Nezahat DİREN 15 Ağustos 2008 de vefat etmiştir.
• Okulumuz 1944 mezunu İsmail Burhan ŞAKAR 18 Ağustos da vefat etmiştir.
• Okulumuz 1963 mezunu M. Aydın OKAN’ın kayınvalidesi Emine Semahat GÜRALP 25 Ağustos 2008 de vefat etmiştir.
• Okulumuz 1955 mezunu dernek üyemiz Avukat Sezai BAYAR 27 Ağustos 2008 de vefat etmiştir.
• Okulumuz 1988 mezunu dernek üyemiz Ömer BAYRAK’ın babası Halil BAYRAK 2 Eylül 2008 de vefat etmiştir.
• Okulumuz 1962 mezunu dernek üyemiz Cevat ER’in kardeşi Cevdet ER 4 Eylül 2008 günü vefat etmiştir.
Kabataş ailesi olarak merhume ve merhumlara Tanrıdan rahmet acılı ailelerine başsağlığı dileriz.


 

OKUL MÜDÜRÜMÜZ RECEP MEMİŞ DERNEĞİMİZİ ARAMIZA YENİ KATILAN KABATAŞLILARA TANITTI:
“BEŞİKTAŞ SPOR KLÜBÜNDEN SONRA BEŞİKTAŞ SEMTİNİN EN BÜYÜK SİVİL TOPLUM KURULUŞU
KABATAŞLILAR DERNEĞİDİR”
 


Okulumuz Kabataş Erkek Lisesi 8 Eylül 2008 günü 172 yeni Kabataşlının aramıza katılması ile 101. eğitim yılına okul bahçesinde yapılan bir törenle başladı.
Bugüne kadar 43993 öğrenciyi eğiterek toplumumuza kazandıran ve 2008 yılında 100. kuruluş yılını bir seri etkinlik programı ile kutlamaya başlayan Kabataş Erkek Lisesi’nin yeni eğitim yılında da hazırlık sınıfına başlayarak aramıza katılan 172 yeni Kabataşlı kardeşimiz , velileri, öğretmenlerimiz, vakıf, dernek ve okul aile birliği yöneticilerinin de katılması ile yapılan tören, şehitlerimiz için yapılan saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı. Okul müdürümüz Recep Memiş ve Kabataşlılar Derneği Başkanı Nabi Cücük’ün Atatürk köşesine çelenk koymalarından sonra müdürümüz Recep Memiş “Şanlı Kabataş Erkek Lisesi’ne Hoş Geldiniz” diyerek yaptığı konuşmasında yeni katılanlara ve velilerine okulumuzu tanıttı, tercihlerini Kabataştan yana yaptıkları için ne kadar şanslı olduklarını anlatırken de bu yıl üniversiteye katılan mezunların başarısını %87 olarak açıkladı. Okulumuzda 28 derslik, 3 fen, 1 sosyal, 2 bilgisayar laboratuarı, spor salonu ve 40 bin kitaplık kütüphane olduğu bilgisini verdi. Okul müdürümüz Recep Memiş Kabataşlı sivil toplum kuruluşlarını tanıtırken de Kabataşlılar Derneği için de “Beşiktaş semtinde Beşiktaş Spor Kulübünden sonra en büyük sivil toplum kuruluşu olup öğrencilerimize verdiği burslarla yardımcı olmaktadır” diyerek derneğimizin önemine değindi.
Eğitim Yılı açılış töreni daha sonra Kabataşlılar Derneği Başkanı Nabi Cücük, Vakıf Başkanı Erol Demirdöven, Vakıf Onursal Başkanı Cahit Kocaömer, mezun olan ve yeni katılan öğrenci temsilcilerinin konuşmaları ile sora ermiştir. Yeni Katılan 172 Kabataşlı kardeşimiz de velilerinin uğurlamaları arasında sınıflarına girdiler.
 

 

SAYILARLA KABATAŞ ERKEK LİSESİ

Derslik Sayısı: 28
Fen laboratuarı 3
Bilgisayar laboratuarı: 2
Sosyal laboratuarı: 1
Spor salonu: 1
Kütüphane: 40 bin kitap
Bu yılki mezun sayısı 174
Üniversiteye giren : 151
Başarı nispeti: %87
Bu yıl aldığı öğrenci: 172