Derneğimiz              
 
 

KABATAŞLILAR BÜLTENİ - SAYI 3

Eylül 2004

Sayfa 1  |  Sayfa 2  |  Bültenler Ana Sayfasına Dön

“ KABATAŞLILAR EVİ ,, SİZLERİ BEKLİYOR
TAKIMLARINIZIN MAÇLARINI
“ KABATAŞLILAR EVİNDE ,,
SEYREDEBİLECEKSİNİZ


Ortaköyde bulunan ve Derneğimize ait “ Kabataşlılar Evi ,, üyelerimize yaptığı hizmetlere bir yenisini ekleyerek “ Digitürk ,, abonesi olmuştur. Böylece “ Kabataşlılar Evi ,, nin birbirinde lezzetli yemeklerini yerken bir taraftan da “ Digitürk ,, ten o haftaki yayınlanan maçları naklen seyredebileceksiniz.İşletmecisi Mehmet Ar tarafından Kabataşlıları memnun etmek için her gün lezzetli yemekler ile çay ve kahve hizmeti verilen “ Kabataşlılar Evi ,, nde ayrıca geçmiş senelerin mezunları sınıflar halinde grup toplantıları da yapmaktadır. Ortaköy gibi nezih bir yerde “ Kabataşlılara Özel ,, evimiz bütün üyelerimize %15 indirim yapmaktadır.Haydi Kabataşlılar, yemek, içmek, maç seyretmek ve toplantılarınız için “ Kabataşlılar Evi ,, sizi bekliyor.

BURS KOMİSYONUMUZA YARDIMCI OLUNUZ !
“ BİR KABATAŞLIYI’DA SİZ OKUTABİLİRSİNİZ ,,


Sevgili Kabataşlılar, 2003-2004 yılının mezunlarını verdik ve burslu öğrencilerimizden son sınıfta okuyanları üniversiteye doğru yolcu ettik. Okulun birinci, ikinci ve üçüncüsünü üniversite yaşantılarında verdiğimiz yüksek öğrenim bursu ile ödüllendirdik.Burslu öğrencilerimizden ara sınıflarda olanlarda Atatürk ilkelerine ve laik Cumhuriyetimize bağlı olarak başarı ile bir üst sınıfa geçtiler.Bütün bu bursların maliyeti siz üyelerimizin burs fonumuza yaptığınız mali katkılarınız ve aidatlarınızla olmaktadır.Burs fonumuza sizlerden gördüğümüz destek ve yardımlarla bu onurlu işin üstesinden gelmekte, bir ilim ve irfan yuvası olan okulumuzda okuyan maddi olanakları kısıtlı öğrencilerimizin eğitim ufkunu açmaktayız.Bu arada şükran ve minnetle anacağımız burs fonumuza katkıda bulunan ve Kabataşlı olmayan dostlarımızda bulunmaktadır.Kendilerine bu ulvi görev için teşekkür ederiz.
Sevgili Kabataşlılar, bu sene için ayda 60 milyon lira olarak bağlanan ve 10 ay süre ile verilen burs fonumuza sahip çıkalım.Okulumuzdan yetişecek ilim adamı, sanatçı, edebiyatçı ve devlet adamı belki de sizlerin katkıları ile yeşerip filizlenecektir.Bu seneki burslar ile ilgili müracaatlarınız için dernek büromuzdan telefonla bilgi alabilirsiniz.

KABATAŞ TAKVİMİ

13 Eylül 2004-Yeni eğitim yılının açılışı
Yer : Okul Bahçesi saat:08.00
? Eylül 2004 - Yeni Kabataşlılar ile derneğin tanışma toplantısı
Yer : Hamdi Saver Salonu saat: ?
26 Eylül 2004 - Dostlar Kahvesi-8
Yer : Okul kantini saat:11.00
29 Ekim 2004 - Cumhuriyet Balosu
Feriye Lokantası saat:20.00
31 Ekim 2004 - Dostlar Kahvesi - 9
Yer : Okul kantini saat:11.00

DERNEĞİMİZİN YENİ YAZIŞMA ADRESİ DEĞİŞTİ

Kabataşlılar Derneği olarak okulumuz C kapısı yanındaki haberleşme adresini yeni bir posta kutusuna taşımış bulunuyoruz. Telefon numaralarımız aynı olup sadece yapacağınız yazışmaları Kabataşlılar Derneğinin aşağıdaki adresine yapmanızı rica ederiz:
Kabataşlılar Derneği P.K 204 Beşiktaş / İstanbul

NEHAR TÜBLEK KARİKATÜR YARIŞMASINDA
KAZANANLARIN ESERLERİNİ YAYINLIYORUZ


Kabataşlılar Derneği olarak her sene okulumuz talebeleri arasında “ Nehar Tüblek Karikatür Yarışması ,, tertipleyerek okulumuz mezunu merhum Nehar Tüblek’ i anmaktayız. Bu senede üçüncüsünü yaptığımız bu yarışmada ilk üçe girenlerin eserlerini yer azlığı nedeniyle geçen bültende yayınlayamamıştık.İlk üç dereceye giren karikatürleri aşağıda yayınlıyoruz.

2004 MEZUNU 156 KABATAŞLIYI UĞURLADIK
180 YENİ KABATAŞLI KARDEŞİMİZ
OKULUMUZA HOŞGELDİNİZ...


Okullarda her sene sevinç ve üzüntüler beraber yaşanır.Bir taraftan geçmişte 4 yıl beraber olduğumuz son sınıf öğrencileri olan kardeşlerimizi biraz üzüntü biraz da sevinç ile uğurlarsınız. Bu onların Kabataş yaşantısı, disiplini ve terbiyesi ile eğitimini alarak diploma töreninden yuvadan uçuşlarıdır. Onlar artık birer Kabataş Erkek Lisesi mezunudurlar, ve Yüksek Öğretim hayatına atılmaktadırlar. Diğer taraftan hazırlıktan 1.sınıfa geçenlerin yerine 180 yeni arkadaşımız gelmekte, “ Kabataş Erkek Lisesi,, ailesine katılmak üzere imtihanlarını kazanmanın verdiği sevinçle aramıza katılmaktadırlar.Yeni Kabataşlılar da 4 sene bu yuvada kalarak ağabeyleri ve ablaları gibi
“ Kabataşlı ,, olarak bu yuvadan uçacaklardır.İşte okulumuz bu 2004 senesinde 156 Kabataşlıyı mezun ederek yüksek öğretime uğurladı.Yıl sonu diploma töreninde kardeşlerimize öğretmenleri diplomalarını verdiler, son defa sahilde kantinin önündeki açık büfede aileleri ile konuğumuz oldular. Bundan sonra birer Kabataşlılar Derneği üyesi olarak onlara eğitim veren bu ilim ve irfan yuvasındaki kardeşlerine faydalı olmaya çalışacaklardır.
Diğer taraftan 13 Eylül’de açılacak olan yeni eğitim sezonunda 180 yeni Kabataşlı o gün okullarının ilk törenine katılarak yeni sınıfları ve arkadaşları ile tanışacaklar ve 4 sene sürecek olan bir beraberliğe ilk adımı atmış olacaklardır.İşte bizde Kabataşlılar Derneği olarak “ Güle güle 2004 mezunları ve Hoş geldiniz Yeni Kabataşlılar ,, diyoruz.Ve ziller çalmaya başladı, sınıflar sizleri bekliyor.

29 EKİM “ CUMHURİYET BALOSU ,, BU YIL DA YİNE
FERİYE’DE YAPILACAK


Kabataşlılar Derneği tarafından her yıl yapılması bir gelenek haline gelen “ 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Balosu ,, bu yıl da Feriye Lokantasında yapılmak üzere hazırlıklara başlanmıştır.Derneğimizin geleneksel balosu Ulu Önderimiz Atatürk zamanından beri yurdumuzda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramlarını takiben yapılan “ Cumhuriyet Baloları ,, takipçisi olarak her yıl olduğu gibi bu senede günün anlamına yakışır şekilde mezunlarımız ve dostlarımızla kutlanacaktır.Balo ile ilgili davetiye ve rezervasyonlarınız için dernek sekreterliğimizi arayabilirsiniz.

DERNEĞİMİZİN ORGANİZASYONU İLE
ÖĞRETMENLERİMİZ EĞİTİM SEZONUNU
BOĞAZ GEZİSİ İLE KAPATTI


Her yıl eğitim sezonunun sonunda yapılan son öğretmenler toplantısından sonra bir gelenek olan “motorla boğaz gezintisi ,, bu yılda derneğimizin organizasyonu ile gerçekleştirilmiştir.Son öğretmenler toplantısını yapan ve yılın bütün yoğunluğunu taşıyan eğitim kadromuz müdürümüz Sn. Korel Haksun, dernek başkanımız İlhan Orhun ve yönetim kurulu arkadaşlarımızın katılımlarıyla okul sahilimize yanaşan motora binerek boğaz gezintisine çıkmışlar, Rumeli Kavağına kadar giderek yenilen birlikteki yemekten sonra tekrar motorla okulumuza geri dönerek öğretmenlerimizde yaz tatiline başlamışlardır.

KABATAŞ VAHİT BAŞAR HOCASINI ÖĞRENCİLERİ DE
“ BOŞ TENCERE ,, Yİ KAYBETTİLER


Geçtiğimiz günler de okulumuz emekli fizik öğretmenlerinden olan ve uzun süre de muavinlik yapmış olan Vahit Başar hocamızı kaybettik.Onunla beraber olanların unutamayacağı bir idareci olan Vahit Başar hocamızı adından çok öğrenciler “ kendi kendine koyduğu ,, ( boş tencere ) lakabı ile tanırlardı. Uzun yıllar okulumuzda görev yapan hocamız aynı zamanda Talim Terbiye Kurulu’nun da üyesiydi.Her hocamız ayrıldığı veya vefat ettiğinde arkasından anlatılan tatlı hatıralar bırakır. Biz de Allah’tan rahmet ve kederli ailesine başsağlığı dilediğimiz Vahit Başar hocamızı aşağıdaki anektod ile anıyoruz:

Muavinliği sırasında okula geç gelenleri her gün odasına toplayan merhum Vahit Başar herkesi 5 liralık Kızılay pulu keserek veya 10 defa cetvel ile avuç içine vurarak cezalandırırdı.O gün yine bir arkadaşımızı yakalamış “ Kızılay pulu mu yaksa cetvel ile dayak mı? ,, diye soruyor.Arkadaşımız cebine bakmış sadece 3 lira var ve cevap vermiş : “ hocam 3 liralık Kızılay pulu üste 2 liralık da cetvel cezası olsun ,,