Derneğimiz              
 
 

KABATAŞLILAR BÜLTENİ - SAYI 4

Kasım 2004

Sayfa 1  |  Sayfa 2  |  Bültenler Ana Sayfasına Dön

VE ZİL 13 EYLÜL SABAHI ÇALDI!
2004-2005 EĞİTİM YILI TÖRENLE BAŞLADI


2004-2005 Eğitim yılı okulumuzda da 13 Eylül sabahı yapılan törenle başladı. Her yıl olduğu gibi Kültür Binamızın önündeki bahçede toplanan öğrenciler, öğretmenler, veliler, son mezunlar ile Okul Aile Birliği ve Kabataşlılar Derneği mensupları birarada olmanın heyecanını yaşadılar.Tören Okul Müdürü Sayın Korel Haksun ile Kabataşlılar Derneği Başkan İlhan Orhun’un Atatürk köşesine koydukları çiçekler ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra sıra ile okul Müdürü Korel Haksun, geçen yılın birincisi, bu sene yeni başlayan öğrencilerin temsilcisi , Kabataşlılar Derneği Başkan İlhan Orhun, Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakıf Başkan Yardımcısı M.Erol Demirdöven, Okul Aile Birliği Başkanı konuşmalarını yaptılar.Biyoloji öğretmeni Gülbahar Yılmaz ‘ın ilk dersi vermesi ile toplantı sona erdi.

Ve ziller çaldı... Herkes sınıfına yöneldi... 2004-2005 yeni eğitim yılı bütün yurdumuza ve Kabataşlılara hayırlı olsun...

DERNEĞİMİZİN GENÇLİK KOMİSYONU YENİ MEZUN 2004'LÜLERLE BULUŞTU

Geçen yıl kurulan Kabataşlılar Derneği Gençlik Komisyonu bu yıl ilk olarak okulun açılış töreni sonrası yaptıkları bir tanıtım toplantısı ile 2004 yılı mezunları ile buluştular ve kendilerini onlara tanıttılar. Gençlik Komisyonu üyeleri Serdar Özuslu ile Muharrem Doğruyol’ un hazırladıkları tanıtım toplantısı 13 Eylül Pazartesi okulun açılış töreninden sonra saat 11:00 de Adnan Dinçer salonunda yapıldı.Son olarak hocaları ve arkadaşları ile vedalaşmaya gelen 2004 mezunlarından daha sonra Gençlik Komisyonunun tanıtım toplantısına katıldılar. Kabataşlılar Derneği Başkanı İlhan Orhun ile yönetim kurulu üyeleri Cevat Ongun ve Ömer Bayrak’ ın katıldığı toplantıda Muharrem Doğruyol kısaca Gençlik Komisyonunu, amaçlarını ve etkinliklerini tanıttı, sonra da Bileşim kolu adına Serdar Özuslu ve Sosyal işler kolu adına Hazal Papuççuoğlu yaptıklarını ve yapacaklarını anlattılar. Kabataşlılar Derneği Başkanı İlhan Orhun’unda gençlere yaptığı konuşma sonrası diploma töreni ve son sınıflar yürüyüşü ile ilgili filmler seyredildi, adresler toplanarak dağılındı.

KABATAŞLILARA İNDİRİMLER DEVAM EDİYOR..
DENTİSTANBUL DİŞ HASTANESİ ÜYELERİMİZE İNDİRİM ORANINI % 15 DEN %20 YE YÜKSELTTİ

İstanbul’un tam teşekküllü tek diş hastanesi olan Dentistanbul daha önce üyelerimiz için aldığı %15 indirim oranını %20 ye çıkarmıştır. Başvurdukları taktirde Kabataşlılar Derneği üyelerine %20 indirim yapacak Dentistanbul’un adresi ve telefonu şöyledir:
Yıldız Cad. No:55 80700 Beşiktaş / İstanbul Tel:0212 327 40 20.

1934 MEZUNU AHSEN TURGUT ÖZARDA’NIN AMERİKA’DAN GÖNDERDİĞİ
“ ATATÜRK,, ŞİİRİNİ YAYINLIYORUZ:


“ ATA ‘NIN 66.ÖLÜM SENESİ ,,

Bir mucize yarattın şu fani dünyada,
Benzerin parlak bir yıldızdı semada,
Dostlar düşmanlar hep hayranın oldu,
Ama öksüz milletin acı ile doldu.

En büyük destanı yazdırdın Çanakkale’de,
Güç verdin, inanç verdin şanlı milletine,
Görünür yaptıkların yurdun her yerinde,
Ama sensizliğin sızıları kaynaşıyor derinde.

Ah neler oldu sen gittin gideli ?...
Ödenmez hale geldi acıların bedeli,
Bıraktığın boşluk doldurulamaz Atam!
Ne olur bir mucize yarat, gel Atam

AHSEN TURGUT ÖZARDA

ATAMIZI ANARKEN GALİP BABA’YI DA BİR 10 KASIM’DA KAYBETMİŞTİK

Yıl 1958...tarih 10 Kasım... ve Kabataş Erkek Lisesi’nin bahçesinde Atamızı anma törenlerinin 20.si yapılıyor.Kürsüde 60 yaşında bir tarih öğretmenİ var, Kuvay-ı Milliye’nin İstiklal Madalyalı mensubu Kabataşlıların “Galip Baba,,sı Galip Vardar...

Ata ile ilgili şiirler okunuyor, konuşmalar yapılıyor, çok heyecanlanan Galip Baba’nın kalbi dayanmıyor ve saat 10.05 geçe yığılıp kalıyor, herkesin gözyaşları arasında sağlığında hayatı boyunca izinde gittiği Ata’sına 20 sene ve 1 saat gibi bir ara ile kavuşuyor.

O tarihten sonra her sene Kabataşlılar 10 Kasımda Atamızı anma törenlerinde Galip Vardar hocamızı da daima anarlar ona vefa borcu olarak da okulun bahçesinde diktikleri büstüne çiçekler koyarlar.Biz de Kabataşlılar Derneği olarak hocamızı rahmetle anıyoruz.

GALİP VARDAR KİMDİR?

1897 de Serez’de Sabri Efendi ve Saniye Hanımın oğlu olarak dünyaya gelen Galip Vardar, liseye kadar Selanik’te okudu sonra Kuleli Askeri Lisesine girerek subay namzeti olarak 1334 te mezun oldu.Çeşitli alaylarda subay olarak çalışan Galip Vardar, sonra İstanbul 2.şubede memurluk yaptı, eğitimci olarak ikinci hayatına atılan Galip Vardar Gaziosmanpaşa Ortaokulunda Beden Eğitimi öğretmeni daha sonra da Kabataş Lisesi, İzmir Erkek Lisesi, tekrar Gaziosmanpaşa Ortaokulu ve son olarak da Kabataş Lisesinde 1939-1958 arsında Tarih öğretmeni olarak çalıştı.1958 yılı 10 Kasım günü Atatürk anma proğramında 5.sırada Atatürk’ten Hatıralar’ı anlatırken kalbi heyecana dayanamadı ve öğrencileri önünde vefat etti.2003 yılında eski Kabataşlılar Derneği Başkanı Nusret Selen yaptığı araştırma ile Galip Vardar hocamızın bilinmeyen bir yönünü ortaya çıkarmıştı.Galip Baba aynı zamanda İstiklal Madalyası sahibi Kuvay-ı Milli’ye ciydi.Ama bu onu her zaman mütevazi kişiliği ile saklamıştı.2003 yılı pilav gününde derneğimiz tarafından yaptırılan Galip Hocanın büstü açıldı. Ailesi tarafından da sergilenmek üzere İstiklal Madalyası ve beratı okul müzemize hediye edildi. Kabataşlılar Derneği de Galip Vardar hocasının anısına hayatını anlatan bir kitapçık çıkartmıştır.