Derneğimiz              
 
 

KABATAŞLILAR BÜLTENİ - SAYI 5

Ocak 2005

Sayfa 1  |  Sayfa 2  |  Bültenler Ana Sayfasına Dön

ESKİLERDEN ANILAR KÖŞEMİZ

Bu sayfadaki köşemizde 1954 mezunu Dr. Mehmet Anlıtan ve 1965 mezunu Aydın Kıratlı’ nın anılarına yer veriyoruz.

“ EKSİ ÜÇ HASAN PAŞA ,, (HASAN PULUR)

Matematik hocamız 65 yaşlarındaki Ali Haydar Niyazioğlu idi.1950 senelerinde öğretmenlik dışında Sultanhamam da ki Dilberler giyim mağazasının muhasebesini de tutardı.Yazılı imtihanda bir soruyu bile yapamayan Hasan Pulur‘a “Hasan hiçbir şey yazamamışsın,, sana sıfır bile çok, eksi üç veriyorum” diye bağırınca sınıftaki kısa bir sessizlikten sonra arkadan Hilmi Yavuz’un sesi yükseldi:
“ Hocam eksi üç notunu karneye nasıl sığdıracaksınız ?,, Bu takılmaya sınıftan tekrar kahkahalar yükselince hocamız : “Susun yoksa hepinize aynı notu veririm!,, diye sert bir sesle ikaz etti. Ve sessizlik, o günden sonra Hasan Pulur’ un lakaplarına (Kör Hasan) dan sonra bir de “ Eksi üç Hasan paşa ,, eklendi ve senelerce devam etti.

Dr. Mehmet ANLITAN
1954 3 Ed.B mezunu

“ASPİRİN KEMAL AĞABEY YENİLMEZ”

Yıl 1964, biz 2 edebiyat C deyiz, mevsim ilkbaharın oldukça ısıttığı bir gün, ders arası zil çalınca okulun bahçesine doluşuyoruz.Okul çalışanlarından teknisyen Kemal ağabey aynı zamanda okul revirinde de görevli ve ayağı kırılandan böcek ısırana kadar herkese sadece aspirin verdiği içinde lakabı “ Aspirin Kemal ’’. Dershane binasının 2.katına merdiven dayayan Aspirin Kemal elektrik hattını tamire çalışıyor.O gün de bahçeye çıktığımızda bahçede herkesin toplanıp gülüştüğü yere gittik ki ne görelim? “ Aspirin Kemal kabloları onarırken merdivenden düşmüş, merdiven yerde , o da yerde. Üstünü başını temizleyerek kalkmaya çalıştığını gördük.Hemen biri seslendi: “ Aspirin verelim mi Kemal ağabey ?,,O hiçbir şey olmamış gibi merdiveni tekrar dikti, ve çıkarak çalışmaya başladı ama herkes aşağıda tempo tutuyordu: “ Aspirin Kemal Yenilmez !... ,,

Aydın KIRATLI
1965 3 Ed.C mezunu

BASINDA KABATAŞ HABERLERİ

• Feriye Lokantası işletmecisi Vedat Başaran “ Açılacak aşçılık okulu için Kabataş Erkek
Lisesi ile birlikte hareket edeceğiz ,, dedi. ( 12.11.2004 Referans Gazetesi )
• Kadircan Kaflı Kabataş Lisesinde tarih öğretmenliği, Yeni Sabah ve Tercüman Gazetelerinde
köşe yazarlığı yapmıştır. ( 18.11.2004 Yenişafak Gazetesi )
• Yazar Hilmi Yavuz Kabataş Erkek Lisesini bitirdi.(21.11.2004 Akşam Gazetesi)
• Yazar Cezmi Ersöz “ Babamın tabanca ile korkutup Müdüre beni kaydettirdiği Kabataş Erkek Lisesini birincilikle bitirdim ,, ( 29.11.2044 Kadınca Dergisi )
• Mardin’e bağlı Kocasırt Köyü İlköğretim Okulu Kabataş Eğitim Vakfı tarafından onarıldı. (28.11.2004 İstanbul Gazetesi)
• Ünlülerden Hilmi Yavuz, yatakhane anılarını anlattı. (28.11.2004 Milliyet Pazar Eki)
• Erdal Atabek İstanbul’da Liseyi Kabataş Erkek Lisesinde bitirdi.
( 02.12.2004 Cumhuriyet Kitap Eki )
• İstanbul’un en güzel Liselerinden olan Kabataş Erkek Lisesi Abdülaziz’in intihar ettiği Feriye saraylarında yer alır. (03.12.2004 Ufuk Ötesi)
• Libya’nın eski başkanı ve Ankara’ya yeni atanan büyükelçi Manguş Kabataş Lisesi mezunu. (05.12.2004 Halka Tercüman Gazetesi)
• Topkapı Palas Genel müdürü Uğur Yiğit’in ağabeyi Ömer Yğit Kabataş Lisesi mezunudur.
(14.12.2004 Tourism World )
• Milli Eğitim Bakanlığının “ Bu Benim Eserim ,, adlı yarışmasında Kabataş Erkek Lisesi öğrencileri de “ Serada yetişen bitkilere teknolojik destek ,, projeleri ile dereceye girdiler. (15.12.2004 Radikal Gazetesi)
• Behçet Necatigil Kabataş Erkek Lisesinde Edebiyat öğretmenliği yapmıştır.
( 16.12.2004 Cumhuriyet Kitap eki )
• Ezcacı Cem Özenç 1996 yılında Kabataş Erkek Lisesini bitirdi, bugün Bilim İlaç’ın ürün müdürüdür. (17.12.2004 Literatür Aktüel Dergisi)
• Teknoloji Holding kurucusu Emin Hitay Kabataş Erkek Lisesinde okumuş.
(27.12.2004 Vatan Gazetesi)
• Rahmi Koç Kabataş Eğitim Vakfında sohbet toplantısı yaptı. (31.12.2004 )

KASEV VAKFI YARDIMLARINIZI BEKLİYOR

1986 yılında kurulan ve öğretmen, emekli öğretmen ile eğitim camiasına Tuzla’da açtıkları huzurevi, dinlenme evi ile hizmet veren Kadıköy Sağlık ve Eğitim Vakfı ( KASEV) daha iyi hizmetler verebilmek için yardımseverlerin desteğini beklemektedir.
Tuzla Aydıntepe’ de 130 odalı 6 katlı ve 120 kişiye hizmet sunan KASEV deniz manzaralı balkonlu, banyolu odalarda 24 saat sağlık görevlileri garantisinde hizmet vermektedir.
İkinci gençliklerini yaşayan eğitim ordumuzun yorgun savaşçılarını misafirden eden KASEV de sosyal ve kültürel etkinlikler, aktivite köşeleri, diyet uzmanı kontrolleri, yaşlı bakım bölümü, özel hastane hizmetleri bulunmakta olan vakfın yöneticileri yardım edebilecek kişi ve kurumları aktivitelerini görmeye davet etmektedirler.

KABATAŞLILAR AHMET TANER KIŞLALI’YI TÖRENLE ANDILAR

Okulumuz’ dan mezuniyetinden her zaman büyük bir gururla bahseden devrim şahidimiz Prof. Ahmet Taner Kışlalı katledilişinin 5.yıldönümünde törenle anıldı.Okulumuz Felsefe Kolu tarafından düzenlenen anma töreninde Atatürk ve devrim şehitlerimiz için yapılan saygı duruşundan sonra Ahmet Taner Kışlalı’ nın 1966 da okulumuzda yaptığı konuşma banttan kendi sesinden sunuldu.Kültür Müdürü Aliye Ediz’in organizasyonu olan anma törenine Burcugül Kaya, Erman Yalçın, Dilara Koyuncu, Aylin Bakanoğlu da konuşmacı olarak katıldılar.Öğrenciler sunumlarını Kışlalı’ nın “ Ben ? Değilim ,, başlıklı yazısını okuyarak bitirdiler.

2 FENC ÖĞRENCİSİ NURŞAH GÖRKEM KURT 1.GELEN ŞİİRİNİ
İSTANBUL’UN KURTULUŞUN’DA VATAN CADDESİNDE OKUDU


Okulumuz 2 Fen C sınıfı öğrencilerinden Nurşah Görkem Kurt İstanbul içindeki okullar arası açılan şiir yarışmasında birinci oldu. İstanbul’un Kurtuluşu törenleri sırasında 1.seçilen şiiri Nurşah Görkem Kurt tarafından okundu.

RAMAZAN’DA “ İFTAR YEMEKLERİNDE ,, BULUŞTUK
*Üyelerimizin Kabataşlılar Evi’ndeki iftarlarını Armada Otel’ deki iftar yemeği
ile Gençlik Komisyonumuzun verdiği iftar yemekleri takip etti.

“ Onbir Ayın Sultanı ,, Ramazan ayını verilen iftar yemeklerinde dolayısıyla bir araya geldiğimiz toplantılarla renkli bir şekilde geçirdik.Ramazan ayının ilk iftar yemeğinde 29 Ekim günü Cumhuriyet Bayramı kutlamasında bir araya geldiğimizden geçmiş bültenimizde bahsetmiştik.Daha sonra da her sene gelenek haline getirdiğimiz Armada otelindeki iftar yemeğinde de bir araya geldik.6 Kasım Cumartesi günü yapılan iftar yemeğinde Armada’ nın müdürü 1965 mezunu Mehmet Tunsuğ’ un ev sahipliğinde otelin güzel yemekleri ile oruç bozduk. Üyelerimizin aileleri bile birlikte katılımları yemeğe ayrıca bir renk getirdi.9 Kasım Salı günü akşamı Gençlik Komisyonumuz da Kabataş Evinde bir iftar yemeği verdi.katılımın çok fazla olduğu bu yemekte de gençlerimiz bir araya gelerek hem okula günlerini andılar hem de çok eğlendiler.

ATA’MIZI ÖLÜMÜNÜN 66.YILINDA KABATAŞ’A YAKIŞIR ŞEKİLDE ANDIK

Ulu önder Büyük Atatürk’ün ölümünün 66.yıldönümün de bu yıl 10 Kasım günü okulumuz bahçesinde ve Hamdi Saver Salonunda devam eden bir törenle andık.10 Kasım sabahı saat 09:05’de okulumuz bahçesinde toplanan öğrencilerimiz ile okul müdürümüz sayın Korel Haksun ile Kabataşlılar Derneği Başkanı İlhan Orhun’un Atatürk Köşesine koydukları çelenklerden sonra saygı duruşunda bulundular. Okunan İstiklal Marşından sonra 2.ve 3. sınıf öğrencileri Hamdi Saver salonundaki törene geçtiler.3 TM/A ‘dan Ayşen Çiçekçi’ nin sunuculuğunda önce 1-G ‘den Elçin Ataseven Ata’ ya Ağıt’ ını neyzen bir öğrencinin dinletisi eşliğinde sundu.Fizik öğretmenimizin Nezihe Telci’ nin konuşmasını 3 Fen D’ den Güner Özbek’in Atatürk’ ün devrimci kişiliğini anlatımı takip ettiği 3 TM A ‘dan Çiğdem Doyan ‘ın “ Ölümsüz Önder ,, konuşu konuşmasını 1-C sınıfı öğrencilerinin sunduklarını “Destan Gibi,, okul korosunun öğretmenleri Işılar Tanyut yönetiminde okudukları Atatürk Marşları ve sevdiği türküler ile toplantı sona erdi.

AYLIK SOHBET TOPLANTILARIMIZIN 2.SİNİ PROF. OSMAN İNCİ İLE YAPTIK:
“ ATATÜRK, EĞİTİM VE LAİKLİK ,,


Kabataşlılar Derneği olarak her ay yapmakta olduğumuz sohbet toplantılarımızdan 2.sini de bu ay okulumuz 1967 mezunu ağabeyimiz Prof. Dr. Osman İnci ile yaptık.Dernek Yönetim kurulu ile üyelerimizin, okuldaki öğrenci kardeşlerimizin büyük bir ilgi ile izledikleri Osman İnci günün özelliği sebebiyle 10 Kasım 2004 Çarşamba akşamı saat 19:30’da Hamdi Saver salonunda ki söyleşide: “ Atatürk ‘ün devrimci yönü ile eğitim ve laiklik üzerine görüşlerini ,, bizlerle paylaştı.Konuşmasını ayrıca perdeye yansıttığı Ata’ nın bu konulardaki sözlerinin barkovizyon gösterisi ile de renklendirdi.Toplantı öncesi dernek başkanımız İlhan Orhun Prof. Dr. Osman İnci ‘ye teşekkür etti ve bir anı plaketi verdi. Gecenin sunucusu Nabi Cücük’ ün kısa biyografisini sunduğu Osman İnci 1948 yılında Malatya’da doğmuş, 1967’de Kabataş Erkek Lisesini bitirmiş, tıp fakültesine girmiştir.1974’de tıp fakültesinden doktor olarak mezun olan Prof. Dr. Osman İnci çeşitli hastane ve dernekler ile sivil ve meslek derneklerinde ki görevlerinin yanı sıra 1996-2004 arasında da Trakya Üniversitesi rektörlüğü görevinde bulunmuştur.Tıp Konseyi Başkanlığı da yapan Osman İnci Kabataşlılar Derneği kurucu üyesi, Kabataş Eğitim Vakfı Onursal üyesi ve Trakyalı Kabataşlılar Derneği kurucusudur.Çok renkli geçen sohbetin sonunda katılanların sorularını cevaplandıran Prof. Dr. Osman İnci sohbetine toplantı sonrası Yönetim Kurulumuz üyeleri ile devam etti.

HOŞÇA KALIN KABATAŞLILAR

Uzun yıllar Kabataş Erkek Lisesi Müdürlüğü görevinde bulundum. Bu süre içinde Kabataş Erkek Lisesi’ne ve Kabataş Erkek Liselilere layık olmaya çalıştım. Geleneği olan okulumuzun, geleneğinin sürdürülmesine çaba gösterdim. Bu gün okulumuz belirli bir düzeye geldiyse, bunda Kabataşlıların desteğinin payı büyük oldu. Önemli olan bu başarı düzeyini daha üst derecelere taşımaktadır. İleride daha büyük başarılara ulaşılacağından asla kuşku duyulmamalıdır. Çünkü Kabataş Erkek Lisesi, tüm yöneticileri, öğretmen, okuyan ve mezun öğrencileriyle Atatürk Devrim ve İlkelerini benimseyerek özümsemiş ve laik eğitim ilkelerinden en ufak bir ödün vermemiştir. Bu ilke okulumuzun temel ana ilkeleri olarak geçmişte olduğu gibi gelecekte de aynen sürdürülecektir. Çünkü geleneğimiz birliktelik ve kardeşlik duygularıyla pekişmiştir.

Kabataş Erkek Lisesi’nde çalıştığım yıllar içinde bana destek veren, yanımda olan tüm yönetici ve öğretmen arkadaşlarıma, Kabataşlılara teşekkür eder, saygı ve sevgilerimi sunarım.
Öğrencilerime de en içten sevgilerimle, sonsuz başarı dileklerimi iletirim.

Korel HAKSUN

KOREL HAKSUN

1940 yılında İstanbul’da doğdu. İlk öğrenimini ailesinin memuriyeti nedeniyle İstanbul ve Anadolu’da tamamladı. Ortaokul ve liseyi Ankara’da Kurtuluş Lisesi’nde bitirdi. Ankara Üniversitesi Dil ve Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümün’ den 1964 yılı Şubat ayında mezun oldu. Aynı yılın Nisan ayında Gaziantep Lisesi Tarih Öğretmenliği ve Müdür Yardımcılığını 1967 yılı Mart ayına kadar sürdürdü.Aynı yılın Nisan ayında Diyarbakır Ergani Lisesi Müdürlüğü’ne 1968 yıllı Kasım ayında da Akşehir Lisesi Müdürlüğü’ne atandı. 1971 yılında yedek subaylığını Denizli’de yaptı. 1973 yılı Şubat ayında Zonguldak, Karabük Demir-Çelik Lisesi Müdürlüğü görevini Eylül 1985 yılına kadar sürdürdü.
Karabük’te okul etkinlikleri yanında, bir çok kültür ve eğitim etkinliklerinin organize ve yönetimini yaptı. Safranbolu’nun mimari değerlerinin ve kültürünün araştırılması ve korunması çalışmalarına katıldı.
06 Eylül 1985 yılında İstanbul Kabataş Erkek Lisesi Müdürlüğü görevine geldi. Kabataş Erkek Lisesi’nde bulunduğu sıralarda;
a) Okula kız öğrenci olarak karma eğitime geçirdi.
b) 80-90 kişilik dersliklerde yapılan eğitim 25-30 kişilik dersliklerde yapılmaya başlandı.
c) Yabancı Dil Ağırlıklı lise programını önerdi ve hazırlık çalışmalarına katıldı. Yabancı dil eğitimine ağırlık verildi. İlkin Yabancı Dil ağırlıklı Lise statüsünü aldı. Sonra okul Anadolu Lisesi’ne dönüştürüldü.
d) Okula giriş yeni kurallara bağlandı, merkezi sınav sistemi ile öğrenci alımına geçildi.
e) Kabataş Erkek Lisesi Anadolu Liseleri arasında ilk 3’e girdi.
f) Mezun öğrencilerinin ÖSS kayıtlarına göre aldıkları puan göz önüne alındığında üniversite başarısı %100’e çıktı.
g) Vakıf çalışmalarını başlattı. Ve 1987 yılında vakfın kuruluşunda bulundu.
h) Okul kitaplığındaki kitap sayısını 5.000 ciltten 40.000 cilde çıkardı.
i) Okulun bitişiğinde ki Tekel arsasının okula kazandırılmasını önerdi ve bunun 1989 yılında gerçekleşmesini sağladı.
j) Bu arsa içinde bulunan tarihi Feriye Karakolu ve Zaptiye Koğuşlarının restorasyon çalışmalarında bulundu. Burayı Kültür Merkezi olarak okula kazandırdı.
k) TEVDAK’ ın ( Türk Eğitim Vakıfları Dayanışma Konseyi ) kuruluşunda bulundu ve görev aldı.
l) Okulun sıhhi tesisat ve merkezi ısıtma sisteminin alt yapısını yeniletti ve doğal gaza geçirdi.
m) Okul binasının onarım çalışmalarını tamamladı.
n) Okul Müze’ sini kurdu ve son olarak bu müzenin bir parçası olarak ( Faruk Nafiz Çamlıbel’ in kızı ve damadı tarafından okula bağışlanan eşyaların değerlendirilmesi ile) Faruk Nafiz Çamlıbel Salonu’nun Ocak-2005’te açtı.

BAŞKANIMIZDAN

Sevgili Kabataşlılar
Bir yılı daha bitirmek üzereyiz. Umuyoruz ki 2004 senesinin güzel ve sağlıklı günlerinin , sıkıntı ve kederli günlerinden fazla olduğudur.
Aynı dileklerimizle 2005 senesinin de tüm Kabataş camiası ve yüce Türk Ulusuna barış, sağlık ve esenlikler dolu güzel günler getirmesini temenni ediyoruz.
Derneğimiz siz Kabataşlılardan aldığı maddi ve manevi destekle yeni yılda da çalışmalarına üstün bir gayret ile devam edecektir. Tüm çabalarımız Kabataş camiasına daha yararlı olabilmek, daha faydalı hizmetler sunabilmektir. Bunun içinde bir yerde sizlerin bize desteği şarttır. Aksi taktirde biz yönetim kurulu üyelerimizin kişisel gayretleri maalesef yeterli olamamaktadır.
Son bültenimizle birlikte aidatlarınızla ilgili olarak siz dernek üyelerimize sunduğumuz yazı dolayısı ile göstermiş olduğunuz hassasiyete teşekkürlerimizi sunarız. Yeterli zaman ayıramadığı için vecibesini yerine getiremeyen dostlarımızın da en kısa sürede bize yardımcı olacaklarını umuyoruz. Bir sivil toplum örgütü olan derneğimizin faaliyetlerine devam edebilmesi için bu desteğinize ihtiyacı vardır. Aksi takdirde bazı faaliyetlerimizi yaratabilme şansımız olamayacaktır. Sizlere bir kez daha teşekkür eder, yeni yılda her şeyin gönlünüzce olmasını dileriz. Saygılarımızla.

YENİ OKUL AİLE BİRLİĞİ’NE ÜYELERİMİZ DE KATILDILAR

Yeni eğitim yılı ile birlikte olağan seçimleri yapılan Okul Aile Birliği’nin yönetimine derneğimiz üyelerinden de seçilenler oldu. Aşağıda görevlerini açıkladığımız yeni Okul Aile Birliği’ne başarılar dileriz:
Yönetim Kurulu: Ercan Hanoğlu (başkan), Ömer Bayrak (başkan yardımcısı),
Altan Işıltan (yazman), Anıl Cansızoğlu, Derya Avcı. Denetim Kurulu: Fethi Nevşehirli, Meral Ulutaş, Hüseyin Firuz Kuhi.

2004 MEZUNU KABATAŞLI GENÇ ÜNİVERSİTELİ OLDU,

Kabataş Erkek Lisesinden bu yıl 153 kişi mezun olmuş ve üniversiteye girmek için katıldıkları Ö.Ö.S. sınavında büyük bir başarı kazanmışlardır. Açıklanan neticelere göre 153 mezundan 113 tanesi (%73,86) ilk değerlendirmede bir üniversiteye yerleşmişlerdir. 21 öğrenci (%13,73) aldıkları puanlar istedikleri fakülteye uymadığı için tercih formlarını teslim etmemişlerdir. Son sınıftan beklemeli olan 7 öğrencinin de 4 ü bir üniversiteye yerleşmiş kalan 3 ü ise bu başarıyı gösterememiştir Üniversiteyi kazananların ham puan ortalamaları:Sayısal ÖSS: 240,252 ortalama, Sözel ÖSS: 234,960 ortalama, Eşit ağırlıklı ÖSS: 244,993 ortalamadır.Bu puanlara eklenen %80 orta öğretim başarı puanına göre % 74 ü bulmaktadır.

ÖĞRETMENLER GÜNÜNDE KABATAŞ’DA 20. YILLARINI DOLDURAN 2 ÖĞRETMENİMİZE ALTIN OKUL ROZETLERİNİ TAKTIK

24 Kasım Öğretmenler Günü’nü okulumuzda misafirlerimiz, emekli ve çalışan öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz ile kutladık. Hamdi Saver Salonundaki törene Beşiktaş Belediye Başkanımız Sayın İsmail Ünal da katıldı. Törende Kabataş’ta 20. yıllarını dolduran 2 öğretmenimiz Sayın Veli Türkmen ile Sayın Zarif İncetürk’e de okulumuzun Altın Rozeti müdürümüz Sayın Korel Haksun tarafından takıldı. Yapılan konuşmalardan sonra tören hep beraber yenilen öğle yemeği ile sona erdi. Gece de arzu eden öğretmenlerimiz ile öğrencilerimiz Devlet Tiyatrosunda oynanan Şeyh Bedrettin adlı eseri seyretmeye gittiler.

YENİ EMEKLİ ÖĞRETMENLERİMİZİ
FERİYE’DE VERİLEN YEMEKLE UĞURLADIK


Okulumuzda bu yıl da eğitim kadromuzda hizmet veren 3 öğretmenimiz emekli oldu. Bu öğretmelerimiz Mehmet Balta, Mestan Yılmaz ile Mehmet Çayoğlu’na 26 Kasım gecesi Feriye Lokantasında verilen bir yemekte teşekkürlerimizi ilettik. Kendilerine mutlu ve sağlıklı emeklilikler dileriz.