Derneğimiz              
 
 

KABATAŞLILAR BÜLTENİ - SAYI 7

Nisan 2005

Bültenler Ana Sayfasına Dön

1980 MEZUNLARI 25.YIL PLAKETLERİNE KAVUŞTULAR GELENEKSEL KIŞ YEMEĞİMİZ 5 MART’TA FERİYE’DE YAPILDI. BEKLENENDEN DAHA BÜYÜK İLGİ GÖREN YEMEĞİN YILDIZI SAHNEDEN HİÇ İNEMEYEN NABİ CÜCÜK’TÜ

KABATAŞ’IN YENİ MÜDÜRÜ RECEP MEMİŞ’İN DE KATILDIĞI YEMEKTE EMEKLİ ÖĞRETMENLERİMİZ DE HASRET GİDERDİ

Kabataşlılar Derneği tarafından her yıl kış aylarında yapılması bir gelenek haline getirilmiş olan KIŞ YEMEĞİ bu senede 5 Mart 2005 Cumartesi akşamı Okulumuz Hamdi Saver salonunda beklenenden büyük bir katılım ile yapıldı.
Geçen yıl alınan kararla Kış Yemeklerinde mezuniyetlerinin 25.yılını dolduranlara verilecek Anı Plaketlerini bu yıl alanlar da 1980 mezunları oldu. Aylar önce başlayan ve son güne kadar da devam eden haberleşmeler sonucu 1980'lilerin çoğuna ulaşabilen komite görevlisi arkadaşlarımız Murat Avcı ve Nabi Cücük'te beklenenin üstünde olan katılım karşısında geceden en fazla keyif alan kişilerin başında geliyorlardı.
Katılacak diye bilinen sayıdan fazla masa koyarak tedbir alan Feriye Lokantası yetkilileri sonunda gelenlerin fazlalığı nedeniyle aralara da ek masalar koyarak gelenleri yerleştirmek zorunda kaldılar. Her zaman olduğu gibi davetlileri Dernek sekreterlerimiz Neriman ve Demet hanımlar ‘hoşgeldiniz’ masasında güler yüzleri ile karşılayarak davetiyelerini vererek yardımcı oldular. Akşama ısınma olsun diye de ilk olarak Hoş geldin Kokteyli ile karşılanan davetliler daha sonra da salona geçerek Feriye'nin muhteşem yemeklerinin tadına baktılar ve 2001 mezunlarının bu gece için bir araya gelerek kurdukları orkestradan 1980 in nostaljik parçalarını dinleyerek eski günlerine döndüler.

Beklenen ilgiyi gören bu sebeple yüzünden gülümsemeyi hiç eksik etmeyen başkanımız İlhan Orhun’un açılış konuşmasını yeni müdürümüz Recep Memiş’in yaptığı konuşma izledi. Ve geceye imzasını atan da takdimci, davulcu, klavyeci, nostalji hediyeleri sunucusu, muhteşem dansların yıldızı olarak Nabi Cücük oldu.Plaket töreni çok kişinin almasına rağmen geçen yılın tecrübesi ile çok çabuk uzamadan bitirildi, katılan 1980 yılı mezunları da anı plaketlerine kavuşurken okullarının eksiklerini gidermede yardımcı olacaklarına söz verdiler. Geceye katılan emekli öğretmenlerimizden Oktay Tuncer ve Sefer Uzun da öğrencileri ile hasret giderdiler. Osmanlı Tabağı ile başlayıp baklava böreği, bademli pilavlı tavuk şiş, dondurmalı çikolatalı parfe ile devam eden yemek verilen kahve ile son buluyordu.
Orkestranın özel seçtiği 1980 in yerli ve yabancı parçalarına Davul ile eşlik eden Nabi Cücük ayrıca o yılların modası olan top, hula hup, sakız ve topaç’ı hatırlatıyor, getirdikleri örnekleri salona
dağıtarak oynamalarını sağlıyordu.
Saatler gece yarısını geçtiği halde birbirinden ayrılmak istemeyen ve 25 sene sonra bir araya gelmiş olan 1980 mezunları 40 yıl plaketlerini de beraber alabilme dileğiyle zor dağıldılar. Gecenin keyfini yaşayan Kabataşlılar Derneği Yönetim Kurulu Üyelerine de yeni bir gün ve yeni bir görev düşerek ayrılmak zorunda kaldılar. SIRA HAZİRAN AYINDAKİ YAZ YEMEĞİNDE VE 40 YIL ANI PLAKETİNİ ALACAK OLAN 1965 MEZUNLARININ ARANMASINA GELMİŞTİ...


DERNEĞİMİZ PİLAV GÜNÜ İÇİN ÜYELERİMİZİN BAĞIŞ VE SPONSORLUKLARINI BEKLİYOR


Bildiğiniz gibi birkaç seneden beri Kabataşlılar Derneği’nin organizasyonu ve mali sorumluluğunu yüklendiği Pilav Günü, katılan üyelerimizin bağışları ve firmaların sponsorlukları ile yürütülebilmektedir. Bu organizasyonu yapmaktan mutluluk duyduğumuz Kabataşlılar Derneği de kanunlar çerçevesinde geliri olan , yani üyelerinin aidat ve bağışları ile ayakta durarak hizmet verebilen bir kuruluştur.Oysa bu yıl bize bağlı olan Kabataş Evi için senelerdir süren Vakıflar Müdürlüğü ile anlaşmazlığımız çözülmüş neticede geçen senelere dönük Vakıfların sırtımıza yüklediği 40 milyar TL bir borcu dernek olarak ödemek zorunda kalmış bulunmaktayız. Her zaman olduğu gibi Derneğimiz bu sorunu da siz üyelerinin ve dostlarının yardımları ile halletmiş fakat mali kasa açısından zor bir döneme girmiş bulunmaktadır. Bu sebeple Pilav Günü organizasyonumuza katkıda bulunup sponsor olmak isteyen üyelerimiz ile eş ve dostlarının firmaları ilgili komisyon arkadaşlarımızla irtibat kurarak nakdi veya mal şeklinde yardımda bulunabilirsiniz. Mesela geçen yıllarda olduğu gibi üyelerimiz şahsen veya mezuniyet yılları grupları olarak pilavın pirincini, etini, yağını, tulumba tatlısını içecek ayran ve meyve suyu ile kolasını teminde sponsor olabilir veya gönlünüzden geçen rakamlarla bağış yapabilirsiniz. Eğer siz firma sahibi, bankacı, turizmci, sanayici veya işadamı olarak malınızı pilav günü açacağınız standta sergileyerek 5000 kişiyi geçecek Kabataşlılara reklamınızın ulaşabilmesi için yer kiralayabilir, bu suretle yine derneğimize bağışta bulunabilirsiniz.İşte sizi Kabataş mezunu üyemiz veya Kabataş Dostu firma yöneticisi , sahibi olarak Pilav Günümüze katkıda bulunmanız dileğiyle ilgilerinizi bekliyoruz.

GELENEKSEL YAZ YEMEĞİMİZ FERİYE’DE YAPILIYOR.
1965 MEZUNLARI 40.YIL PLAKETLERİNİ ALMAK İÇİN 15 HAZİRAN’DA BULUŞUYOR


Kabataşlılar Derneği tarafında her yıl yaz başında Feriye Lokantası’nda yapmakta olduğumuz YAZ YEMEĞİ ‘miz de mezuniyetlerinin 40. yılını dolduracak olan 1965 ‘liler anı plaketlerini alacaklardır. Aradan geçen 40 yıl boyunca birbirlerinden ayrı kalmış sınıf arkadaşlarını birleştirecek olan YAZ YEMEĞİ’miz yine okulumuzun sahili olan İstanbul’un inci gerdanlığı olan boğaz kıyısında güzelliklerle dolu bir gecede Feriye Lokantasının nefis yemekleri ile okulumuz mezunlarının kurdukları orkestranın nefis müzikleri eşliğinde devam edecektir. Aklanan veya dökülen saçlarına inat, içleri genç olan 40 yıl öncesinin Kabataşlıları arkadaşları ile eski günlerini anacaklar, yanlarında gelen eş ve çocuklarının hayretle izleyerek genelde gülecekleri hatıralarını ve yaramazlıklarını anlatacaklardır. Onlar Samih Nafiz Tansu, Kürt Aziz, Sallabaş Kemal ve Zeliha Hanım gibi hocalarını saygıyla anarken o günleri yeniden yaşayacak yanlarında gelenlere de yaşatacaklardır. Gecenin bir başka özelliği de 1965 mezunları içinde , iki defa için açılan orta bölüm mezunlarının yani Kabataş’ta 6 sene okuyanların da bulunmasıdır.

‘GELENEKSEL KABATAŞ PİLAVI’ 29 MAYIS’TA

Kabataşlıları her yıl bir araya getiren, eski ve yeni mezunları buluşturarak kaynaştıran , anıların ortaya dökülmesine sebep olan GELENEKSEL KABATAŞ PİLAVI bu sene de 29 Mayıs 2005 tarihinde yapılacaktır. Her sene olduğu gibi Pilav Günümüz okulumuz müdürlüğünün ev sahipliğinde ve Kabataşlılar Derneği’nin organizasyonu ile yapılmaktadır.
Geçen yıl katılımcı sayısının 5000 kişiyi geçerek bir rekor kıran Pilav Gününe bu yıl da katılımın fazla olması düşünülerek Haziran ayının ilk iki hafta sonunda Lise Giriş ve Özel Okullar sınavları olduğu için Pilav Günü tarihi erkene alınmış 29 Mayıs 2005 Pazar günü saat 10.00 olarak seçilmiştir. Geçen senelerde olduğu gibi Pilav Günü’müze sponsor ve bağışçı olarak yardımcı olmak isteyen üyelerimiz ve Kabataş Dostu firmalar Dernek irtibat büromuza başvurabilirler. Ayrıca Pilav Günü bütün okul bahçesi kullanılacağı için o gün arabalarıyla gelenlerin okula park edemeyecekleri , okul dışına park etmek zorunda kalacakları veya otomobille gelmemeleri duyurulur.
Geçen yıllarda olduğu gibi Kadıköy ve Üsküdar yakasından gelenler yine onları bekleyecek özel motor ile doğrudan okul rıhtımına gelebileceklerdir. Web sitemiz, mail grubumuz ve SMS ile ulaşabildiklerimize bizzat yaptığımız daveti , bülten ve dergilerimiz ile de ulaşamadıklarımıza bu tarihi günü duyurmaya el birliği ile çalışalım. HAYDI KIRMIZI SİYAH, KIRMIZI SİYAH, KAŞIKLARINIZI HAZIRLAYIN, PİLAV KAZANLARI SİZİ BEKLİYOR