Derneğimiz              
 
 

KABATAŞLILAR BÜLTENİ - SAYI 9

Eylül 2005

Bültenler Ana Sayfasına Dön

ESKİLERDEN ANILAR KÖŞEMİZ

Bu sayımızdaki eskilerden anılar köşemizde 1965 mezunu orman yüksek mühendisi Mehmet Sandıkçı’nın bir anısını yayınlıyoruz. Okul anılarını yayınlamak isteyenler bültenimizin bu köşesine yazabilirler.

KÜREKTE DÖRT KARADENİZLİ

Yıl 1965…Kabataş’ta okuyoruz. Sahilden Boğazdaki sandallarla gezenleri gördükçe biz Karadenizli, Çayelili üç arkadaşımla gezmek için sabırsızlanıyoruz. Ben ve arkadaşlarım İbrahim Çiftçi, Ali Çelik ve Yakup Küflü…Biz de bir gezinti yapmaya karar verdik. Hiçbirimizin kürek çekmeyi bilmemesi ve boğaz trafiğinde bizi bekleyen binbir tehlikenin varoluşu önemli gelmiyordu. Serde delikanlılık özde Karadenizlilik vardı. Ortaköy vapur iskelesinin yanındaki kiralık sandallardan birini alarak boğaza açıldık. Deneme sınama yöntemi ile Anadolu yakasına vardık ve Marmara’ya doğru seyretmeye başladık. Kızkulesine yaklaştığımızda bir de ne görelim, öyle bir akıntıya kapılmışız ki boğaz güneye doğru akan bir nehir olmuştu adeta… Dört kişi küreklere asılmak suretiyle ancak yerimizde kalabiliyorduk. Gezintiye öğle saatlerinde başladık ve akşam olmak üzereydi. Biz hala akıntıya kürek çekmekteydik. Gücümüz bitmek üzere idi ve her an Marmara’ya açılabilirdik. Haberleşme ve ışığın olmadığı bir denizde bizi neler beklediğini bugün bile düşünmek istemiyorum. Sonra aklımıza geldi ki, niçin Fındıklı sahiline doğru gitmiyoruz? Nitekim öyle yaptık ve orada akıntı daha az olduğu için karanlık bastırırken Dolmabahçe Sarayı önlerine gelmiştik ki bizi arayan sandalı kiralayan kişi ile karşılaştık. Bizi yedeğine alarak Ortaköy’e döndük. Bu anımı yazarken bile avuçlarımda küreklerin bıraktığı acının geçmediğini hissettim. Ama olayın üzerinden 40 yılın nasıl geçtiğini bir türlü bilemedim.
MEHMET SADIKÇI
1965 mezunu Or.Yük.Müh.

BASINDA KABATAŞ HABERLERİ

• Galatasaray Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi gibi okullar Anadolu Lisesi statüsüne geçmelerine rağmen isimlerini korumaya devam etmişlerdir. (29/07/05-Yeni Asır ,Erkan Umsan)
• Behçet Necatiğil Kabataş Erkek Lisesi’nde ders verirken duyduğu çoşkuyu öğrencilerine de bulaştırıyordu. (23/07/05- Eğitim İletişim Dergisi)
• Ülkemizin ilk sualtı arkeologu Oğuz Alpözen Kabataş Erkek Lisesi mezunudur.
(22/07/05-Sualtı Dünyası)
• Ebru Cündübeyoğlu’nun eşi radyocu Güçlü Mete de Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun
olmuştur. (22/07/05-Very İmportant Person Dergisi)
• İTÜ Denizcilik Fakültesi’nin yeni dekanı Prof.Dr.Aydın Şalcı Kabataş Erkek Lisesi’nden
1965 de mezun olmuştur. (22/07/05-Deniz Ticareti Dergisi)
• Küçük İskender adıyla tanınan Şair Derman İskender Över Kabataş Erkek Lisesi mezunudur.
(07/07/05-Cumhuriyet Kitap Eki)
• Lise Defteri dizisinin Kabataş Erkek Lisesi’nde çekilmesi okulu daha popüler yaptı. Şimdi
Gençler bu lisede okumak hayali ile yaşıyor.(24/07/05-Dünden Bugüne Tercüman, A.Işıklar)
• Arıkanlı Holding bünyesindeki Arıtech genel müdürü İbrahim Tutuk 1991 de Kabataş Erkek
Lisesi’ni bitirdi.(20/07/05-Ekonomist, 06/08/05 Bilgisayar Gazetesi)
• Türkiye sıralamasında Kabataş Erkek Lisesi 2004 de 2253, 2005 de 2253, puanlama
tahmini 472.354 dür. (03/08/05-Hazırlık Eki)
• Yazar Aytunç Altındal 1960 ihtilalini protesto ettiği için Haydarpaşa Lisesinden kovulmuş,
Kabataş Erkek Lisesi’ne kayıt yaptırtmış, orada da Adnan Menderes’in idamını protesto
Etmek için okulu kundaklayarak yakmaya çalışmıştı.(05/08/05-Boxer Dergisi)

GEÇTİĞİMİZ DERS YILINDA KABATAŞ YARIŞMA ÖDÜLLERİNE DOYAMADI

Geçtiğimiz 2004-2005 eğitim sezonu okulumuz Kabataş Erkek Lisesi’nin ödüllere doyamadığı bir yıl oldu. Katıldığımız birçok yarışmada kazandığımız ödüller aşağıda olup bize bu ödülleri kazandırtan öğrenci ve öğretmenlerimize teşekkür eder tebrik ederiz.
• İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Masatenisi Turnuvasında genç erkekler ve genç kızlar da ilçe birincisi olduk.
• İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün İstanbul genelinde yaptığı 9.Sınıflar Ortak Sınavı’nda Lise 1 öğrencilerimiz 1. ve 2. oldu.
• Doğuş Üniversitesi’nin İstanbul Liselerarası Matematik Yarışması’nda ferdi ve takım olarak 1. olduk.
• ‘’Yıldız Sarayında Zamanda Yolculuk’’Resim Yarışması’nda ilk iki ödülü öğrencilerimiz kazandı.
• Özel Maltepe Çoşkun Lisesi’nin 1. İngilizce Bilgi Yarışması’nda Lise 2 den öğrencilerimiz 1. ve 3. oldu.
• Afyon’daki Eskrim Şampiyonası’nda kızlar ve erkeklerde takım halinde 3. olduk.
• Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘’Bu Benim Eserim’’proje yarışmasında ‘Üstün Başarı Ödülü’ kazandık.

SEVİNDİKLERİMİZ

• 1990 mezunlarımızdan Oktay İğdelipınar 11 Haziran 2005 de Nurşen Erdoğan ile evlendi.
• 1982 mezunlarımızdan derneğimiz yönetim kurulu üyesi Nabi Çücük oğlu Batuhan’ı 08 Temmuz 2005 de sünnet ettirdi.
Kabataş ailesi olarak hepsini tebrik eder mutlu bir yaşam dileriz.
• 1968 mezunlarımızdan Tümgeneral Bekir Kalyoncu Korgeneralliğe terfi ederek Genelkurmay Harekat Dairesi Başkanlığı’na getirilmiştir. Kabataş ailesi olarak başarılı çalışmalar dileriz.

ÜZÜLDÜKLERİMİZ


• 1965 mezunlarımızdan A.Güneri Özsoy elinden bir operasyon geçirmiştir. Kabataş ailesi olarak geçmiş olsun deriz.
• Vakıf Onursal Başkanımız Sayın Cahit Kocaömer’in eşi Hikmet Kocaömer Hanımefendi 18 Mayıs 2005 günü vefat etmiştir.
• 1994 mezunlarımızdan Serkan Ersöz’ün babası Nurettin Ersöz 15 Temmuz 2005 tarihinde ve kuzeni Burtay Bedestenci 17 Ağustos 2005 tarihinde vefat etmişlerdir.
• 1979 mezunlarımızdan Yavuz Engin’in annesi Özgül İnal 25 Temmuz 2005 tarihinde vefat etmiştir.
• 1943 mezunlarımızdan Avukat Ahmet Hamdi Sayar 26 Temmuz 2005 tarihinde vefat etmiştir.
• 1956 mezunlarımızdan N.Oktay Velioğlu’nun annesi Ayşe Velioğlu 5 Ağustos 2005 tarihinde vefat etmiştir.
• 1941 mezunlarımızdan Ali İrfan Özsayman 8 Ağustos 2005 tarihinde vefat etmiştir.
• 1993 3 Fen B mezunlarımızdan Serhat Karadağ’ın babası vefat etmiştir.
Kabataş ailesi olarak merhume ve merhumlara Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı dileriz.

‘SANKİ 35 YIL ÖNCE OKUDUĞUMUZ GÜNLERDEKİ GİBİ ŞENDİK’
1970 MEZUNLARI YAZ BAŞINDA OKULDA BİR HAFTA SONU GEÇİRDİ


Birbirlerine bağlılıkları ile tanınan1970 mezunları son aktiviteleri olarak yaz başında yine bir araya gelerek okulda bir haftasonu geçirip hem hasretlik giderdiler hem de eski anılarını tekrar tazelediler. Vakıf müdürümüz ve dernek üyemiz İsmail Özsürücü’nün ve dernek başkanımız İlhan Orhun’un organizasyonu ile bir araya gelen 70’liler okula Cuma akşamüstü gelerek kendilerine ayrılan yatakhaneye yerleştiler, sonra da Müdürümüz Recep Memiş’inde katılımıyla okul kantininin önünde toplanarak gayet keyifli geçen bir sohbette bulundular. Daha sonra da sahibi bir Kabataş’lı ağabeyimiz olan Ortaköy’deki Çınaraltı Restorana geçerek hep beraber akşam yemeği yediler. Lezzetle yenen yemek ve anıların konuşulduğu gece okuldaki yatakhaneye dönüşle son buldu. Çizgili pijamalar ile yapılan yatakhane şakaları sebebiyle geç saatlere kadar uyumak imkansız gibiydi. Cumartesi sabahı yemekhanede yapılan kahvaltıdan sonra emekli edebiyat hocamız Oktay Tuncer’in katılımıyla iki saat kadar süren ders yapıldı.Daha sonra kiralanan bir tekne ile yapılan Boğaz turunu takiben tekrar Çınaraltı’nda yenilen yemekten sonra okula dönülerek yatıldı. Pazar sabahı ise hep beraber edilen kahvaltıdan sonrası tekrar bir araya gelebilmek dilekleri ile vedalaşarak geride kalan tatlı anılar ile herkes birbirinden zor ayrılabildi.

BU SENE BAŞLAYAN 210 KABATAŞ’LI KARDEŞİMİZE ‘’HOŞGELDİNİZ’’ DİYORUZ

ZİLLER ÇALDI, DERSLER BAŞLIYOR

• Üniversiteye gönderdiğimiz 2005 yılı mezunlarımızdan Türkiye genelinde iki Kabataş’lı eşit ağırlıklı da 6. ve
Sözelde 7. ile 11. oldular.
• Geçen seneye göre Üniversite giriş puanlarında okulumuzun ham puan ortalamasında 20 puan artış oldu.
Üç ay gibi uzun bir yaz tatilinden sonra nihayet kayıtlar açıldı, herkes heyecanla Kabataş Erkek lisesine girebilmek için velileri ile birlikte açıklanan puan listelerini heyecanla takibe başladılar. Sonunda 210 yeni arkadaşımız Kabataş ailesine katıldılar. Ziller çaldı, dersler başlıyor.Bilindiği gibi bu seneden itibaren hazırlık sınıfları kaldırılarak bütün liseler 4 seneye çıkarıldılar, yeni hazırlanan eğitim proğramı takip edilmeye başlanıyor. Okulumuz da bu arada her yaz olduğu gibi tamir ve bakım görerek yeni ders yılına tertemiz, boyalı ve bakımlı , eksiksiz girebilecek şekilde hazırlandı. Geçen eğitim yılının yarısında göreve başlayan yeni müdürümüz Sayın Recep Memiş de bütün yaz boyunca yepyeni görünümlü bir Kabataşa kavuşulabilmesi için ekibi ile hazırlıklarda bulundu. Geçtiğimiz eğitim yılı Kabataş Erkek Lisesi için çok başarılı bir yıl olmuştu. Sayfamızdaki başka bir haberde de göreceğiniz gibi yarışmalardaki ödüllere doyamadık adeta… Açılan kurslar sayesinde geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Üniversiteler Giriş sınavında Kabataşlılar ön sıraları yüksek puanlarla işgal ettiler. Türkiye genelinde 6. , 7. ve 11. dereceler Kabataşlıların oldu. Okulumuzun ham puanı da geçen yıla göre 20 puan arttı. Ayrıca okulumuzda her yıl açılmakta olan Lise Giriş Sınavı kurslarına da kayıtlar
devam etmektedir. Başarılı öğretmen kadromuz seneye Kabataş’a girmek isteyenleri bu kurslar ile hazırlamaktadır.Yapılan başvuruların fazlalığı bu yıl daha fazla öğrenci alınabilmesi için çalışma yapılmasına sebep olmuştur. Geçen yıl dahil her sene 180 kişi alınan kontenjan bu sene açılan ek sınıf ile 30 kişi artırılarak 210 kişiye çıkartılmıştır. Pansiyon bölümü de Anadolu’dan gelecek yeni öğrenciler için hazırlanmıştır. Kapasitesi 75 erkek ve 75 kız olarak 150 kişiliktir. Okulun en büyük özelliklerinden biri de uzun süredir kız öğrenci de almasına rağmen resmi adının ‘tarihi geçmişi’ dolayısıyla KABATAŞ ERKEK LİSESİ olarak devam etmesidir. Yalnız okula kayıtta kız ve erkek öğrenciler için herhangi bir kontenjan ayrımı olmadığı gibi sınavı kazanan herkes cinsiyet ayrımı yapılmadan okula kabul edilmektedir. Okula destek veren iki kuruluş bu ilim yuvasının çalışabilmesi ve bütünlüğünün devam etmesi için gönüllü olarak çalışmaktadır. Bunlardan biri Kabataş Lisesi Eğitim Vakfı olup gelirleri ile okulun maddi ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmakta bu yıldan itibaren de çekirdekten Kabataşlı yetiştirebilmek için kurduğu Anaokulunu çalıştırmaya başlamaktadır. Diğeri ise Kabataşlılar Derneğidir, verdiği burslar ile imkanları kısıtlı öğrencilerimize destek olarak burs vermekte, mezunların okuldan uzaklaşmamalarını sağlayarak okul ile mezunlar arasında birlik kurmaya çalışmaktadırlar.Dernek verdiği burslar için burs fonuna üyelerinden aldığı bağışları aktarmaktadır. 2005-2006 ders yılının bütün Kabataşlılara hayırlı olması ve başarılı geçmesi dileğiyle…


DERNEĞİMİZİN YENİ YILA KADAR ÇALIŞMA TAKVİMİ

12 Eylül 2005 Pazartesi Eğitim Yılı Açılış Töreni
Saat: 08.30 Yer: Okul Bahçesi
25 Eylül 2005 Pazar Dostlar Kahvesi
Saat: 11.00 Yer: Okul Kantini
29 Ekim 2005 Cumartesi Cumhuriyet Balosu
Saat: 19.30 Yer:Feriye Lokantası
10 Kasım 2005 Perşembe Atatürk’ü Anma Günü
Saat: 09.00 Yer:Okul Bahçesi ve
Feyyaz Tokar Salonunda
24 Kasım 2005 Perşembe Öğretmenler Günü
Saat: 16.00 Yer:Öğretmenler Odası
27 Kasım 2005 Pazar Dostlar Kahvesi
Saat: 11.00 Okul Kantini
05 Aralık 2005 Pazartesi Yılın En İyileri anketinin
doldurmak için yayını
Saat: 10.00 Yer: İnternet ve medya
25 Aralık 2005 Pazar Dostlar Kahvesi
Saat:11.00 Yer: Okul Kantini
15 Ocak 2006 Pazar Kabataşlılar Derneği
Genel Kurulu 1. hafta
Saat: 11.00 Feyyaz Tokar Salonu
29 Ocak 2006 Pazar Kabataşlılar Derneği
Genel Kurulu 2.hafta.

GELENEKSEL 29 EKİM BALOMUZUN HAZIRLIKLARINA BAŞLANDI CUMHURİYET BALOSU’NDA FERİYE’DEYİZ

Kabataşlılar Derneği tarafından her yıl yapılmakta olan ve bir gelenek haline gelen ‘’29 Ekim Cumhuriyet Balosu’’nu bu sene de Feriye Lokantası’nda kutlamak üzere hazırlıklara başladık. Bilindiği gibi Yüce Atatürk’ün 29 Ekim 1923 de kurduğu Cumhuriyetimizin yıldönümünde yine Ata’mızın zamanından beri gelenek haline gelmiş olan Cumhuriyet Baloları’nı devam ettirmek üzere Kabataşlılar Derneği olarak yapacağımız Balo için hazırlık komitesi çalışmalarına başlamıştır. Feriye Lokantası’nın muhteşem ambiyansı ve özel menüsü ile günün anlamına uygun çalınacak müzik ile yapılacak kutlamaya katılmak isteyenler dernek telefonlarımızı arayarak rezervasyon yaptırabilirler.

KABATAŞ EĞİTİM VAKFI ANAOKULU AÇILIYOR ÇEKİRDEKTEN ‘’KABATAŞLI ‘’ YETİŞECEK

Dr.Erol Demirdöven yönetimindeki Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı hizmetlerine bir yenisini ekleyerek ‘’KABATAŞ ANAOKULU’’nu hizmete soktu. Okulumuzun yanında yer alan Sakıp Sabancı Kabataş Kültür Sitesi’ndeki binasının içinde 15 er kişilik 3 sınıf halinde açılacak anaokulu ile böylece ÇEKİRDEKTEN KABATAŞLI yetiştirilmesine başlanmış olunacak. Daha sonra kurulması düşünülen bir ilköğretim okulu ile Kabataş Erkek Lisesine girecekler küçük yaştan itibaren Kabataş Kültür ve Eğitimini almış olarak Lise 1 e gelmiş olacaklar. Kabataş geleneği ve felsefesine sadık kalınarak oluşturulan eğitim felsefesinde uzman personel 4-6 yaşları arasındaki Türk ve Yabancı uyruklu çocuklara hizmet verecektir. Milli eğitim ilkelerine uygun bireysel öğrenmeyi hedef alan çocuk merkezli gelişimsel eğitim modelinin uygulanacağı anaokulunda çocukların kendilerini geliştirmesine , sevgi, saygı, dürüstlük, doğruluk gibi değerleri oyun yoluyla öğrenmelerine çalışılacak. Eğitim proğramı plastik sanatlar, müzik, spor, drama ,jimnastik gibi yan aktivitelerle desteklenecek, bilgisayar destekli eğitim ve yabancı dil verilecektir. Yabancı uyruklu öğrenciler için açılan sınıfta ise anadil olarak İngilizce eğitim verilecektir.

İKİ KÖY OKULU KABATAŞLILARIN YARDIMLARINI BEKLİYORLAR

Derneğimize doğudaki iki okulumuzdan yardım isteği gelmiştir. Bu okullara yardımda bulunmak isteyen Kabataşlılar için istek, adres ve görüşülecek kişilerin isimlerini aşağıda yayınlıyoruz: 1- Erzurum Pasinler Danişment Köyü İlköğretim Okuluna öğretmenleri Selçuk Karabulut tarafından her türlü yardım beklenmektedir. Yardımda bulunmak isteyenler aşağıdaki adresle E-posta ile görüşebilirler: selcukkarabulut@mynet.com
2- Batman Kösetarla Köyü İlköğretim okuluna öğretmenleri Alaaddin Demir kırtasiye,giyim eşyası ve boya yardımı bekliyor. Bilgi almak isteyenler için telefonları şöyledir: Alaaddin Demir 0488-2210336 GSM: 0505-2110871

DOSTLAR KAHVESİ’Nİ BU SEZON 25 EYLÜL PAZAR GÜNÜ AÇIYORUZ

Dostlar Kahvesi’ adı altına her ayın son Pazar günü açık büfe sabah kahvaltısı olarak Kabataşlılar Derneği tarafından tertiplediğimiz toplantının bu sezon ilkini 25 Eylül 2005 Pazar günü sabahı okul kantinimizde saat 11.00 de yapıyoruz. Üç seneden beri bir gelenek haline gelen Dostlar Kahvesine bütün Kabataşlılar Derneği üyeleri ile bütün Kabataş dostları ve aileleri davetli olup sunulan ücretsiz kahvaltı ise Yönetim Kurulu üyelerinin aralarında yaptıkları işbölümü ile temin edilmektedir. Gelenlerden arzu edenler de getirecekleri hazır veya ev işi yiyecekler ile büfeye katkıda bulunmaktadırlar. Sezonun bu ilk Dostlar Kahvesi’ne havalar iyi gittiği takdirde büyük katılım beklenmektedir.

KABATAŞLILAR 80 MEZUNLARININ VERDİKLERİ SÖZLERİNİ (!) BEKLİYORLAR

Yaz ve Kış yemekleri ile pilav günü gibi etkinlikler sırasında bazı mezuniyet yılını kutlayan Kabataşlıların okulla ilgili yardım sözü vermeleri ve daha sonra da yerine getirmeleri artık bir gelenek haline gelmiş bulunmaktadır. İşte bu sene kış yemeğimiz sırasında 1980 mezunları da okulun ihtiyaçları için bireysel ve gruplar halinde sözler vermişler temennilerini yerine getiremedikleri görülmüştür.İşte aralarında iletişim kopukluğu olduğu düşündüğümüz 1980’liler için dernek adresimize telefon ve mail ile başvurarak sözlerini yerine getirmelerini, Kabataşlı kardeşlerini sevindirmelerini bekliyoruz.

FİNANSBANK’TAN DERNEĞİMİZ 3 AY SONUNDA 1,591 YTL’LİK BAĞIŞ KAZANDI

Üyelerimizin yakından takip ettikleri , hatta “ Derneğimize ne gibi yararı olacağı(?) ,, şeklinde düşünceye kapıldıkları Finansbank’la yapılan anlaşmamız ilk semerelerini vermeye başlamıştır. Nisan , Mayıs, Haziran 2005 aylarında derneğimiz mensuplarının ve Finansbanktan derneğimiz adına hesap açanların ve hesaplarında para hareketleri ile kredi kartlarının kullanımı neticesinde 1,591 YTL bağış derneğimiz kasasına girmiştir. Bilindiği gibi hesap sahibine hiçbir zararı olmayan bu kazancımızda banka kullandırdığı kredi ve hesap hareketlerinde derneğimize bir komisyon bağışlamaktadır. Böylece dernek gelirlerimize her 3 ayda bir katkıda bulunulmuş olarak hesap ve kredi sayısı arttıkça bağışın da miktarı yükselmiş olacaktır.