MAYIS AYI KONUĞUMUZ 1955 MEZUNU
AĞABEYİMİZ YARGITAY ONURSAL
CUMHURİYET BAŞSAVCISI SABİH
KANADOĞLU BİZLERLE BERABERDİ
 

Kabataşlılar Derneği’nin aylık söyleşilerinin bu ayki konuğu 1955 mezunu ağabeyimiz Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu 30 Mayıs 2007 akşamı Hamdi Saver salonunda bizlerle birlikte oldu.
Geçirdiği rahatsızlık sebebiyle söz verdiği halde söyleşiye katılabilmesi son iki güne kadar kesinleşemeyen Kanadoğlu 1948 mezunu Cevdet Kihtir ağabeyimizi ve Kabataşlı kardeşlerini kıramayarak toplantıya geldi. Hamdi Saver salonunu dolduran Kabataşlılar ile basın mensuplarının büyük bir ilgiyle izlediği söyleşiye erken gelen Sabri Kanadoğlu ile eşi bir süre okulumuz sahilinde dinlendikten sonra salona geçtiler. Türkçe öğretmenimiz Gülşen Yarlı’nın kısa bir biyografisini okuduğu Sabih Kanadoğlu alkışlar arasında sahneye davet edildi. Şöyleşiyi de dernek eski başkanlarımızdan Taner Kıral ev sahipliği yaparak yönetti. 1938 yılında Menemen’de doğan Sabih Kanadoğlu 1955 de Kabataş Erkek Lisesini ve sonra da Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra sırası ile hakimlik, Cumhuriyet Savcılığı, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, Adli Yargı Komisyonu Üyeliği görevlerinde bulunmuş, 1994 ve 1998 yıllarında 2 defa Yargıtay 11. Daire Başkanlığına seçildikten sonra Cumhurbaşkanı Necdet Sezer tarafından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına seçilmiştir. Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı olarak emekli olmuştur. Söyleşinin yapıldığı 30 Mayıs günü de dahil olmak üzere Cumhuriyet Gazetesinde yazıları çıkan Sabih Kanadoğlu söyleşinin ilk dakikalarında Kabataşla ilgili anılarını anlattı ve seneler sonra yine okulda kendini evinde gibi huzurlu hissettiğini söyledikten sonra konusu “Çağdaş Demokrasi ve Türkiye” olan 45 dakika süren söyleşisine başladı. Atatürkçülük, Laiklik Kavramı, bunun dünyada ve Türkiye’deki yerini anlatan Kanadoğlu “Bugün için umudumuz gençlerimiz yani çocuklarımız ama onlara gerekli ilgiyi yeteri kadar göstermedik zannediyorum” diyerek konuşmasını sona erdirdi. Şöyleşinin 2. yarısında ise daha önce yazılı olarak 22 kişinin verdiği 26 adet soruyu Sabih Kanadoğlu , Taner Kıral’dan tek tek alarak 45 dakika boyunca cevaplandırdı. Dernek Başkanımız İlhan Orhun’un teşekkür ederek verdiği amblemimizi taşıyan tabağı alan Sabih Kanadoğlu alkışlar arasında sahneden indi. Arzu edenlerin katıldığı, yönetim kurulumuzun ev sahipliğini yaptığı Feriye Lokantası sahilindeki sohbet yemeğine sıra gelmişti. Gece geç saatlere kadar boğaz kıyısında, köprünün renklere büründüğü şovunun önünde ve güzel bir mehtap eşliğinde eski hatıralar konuşuldu, hocalar anıldı, toplantıda konuşulamayanlar gecenin konuları oldu.
Dernek Yönetim Kurulu üyelerimiz, okul müdürümüz Recep Memiş ve Sabih Kanadoğlu ile eşi ve Cevdet Kihtir ağabeyimiz ile kızının katıldığı yemek zevkli geçen saatlerden sonra herkes iyi geceler temennisi ile vedalaştılar ve gece son buldu.

 

       
       
       
 
 

Tüm etkinliklere dönmek için tıklayın...