“PİLAV GÜNܔ HEYECANIMIZI BU YIL
MEZUNİYETLERİNİN 60 YILI PLAKETİNİ
ALAN AĞABEYLERİMİZ İLE YAŞADIK
 

Tarih 3 Haziran 2007 Pazar... Saat 10.00 u gösteriyor... Yer, bugüne kadar toplam 42 bin kadar öğrencinin eğitim aldığı ve önümüzdeki 2008 yılında 100. kuruluş yılını kutlayacağımız okulumuz, asırlık çınar ağacımız, Kabataş Erkek Lisesi... Ön bahçe, sahil şeridi, sınıflar ve koridorlar genci, yaşlısı ama ortak noktaları KABATAŞLI olanların “KIRMIZI...SİYAH...KABATAŞ...” üçlemeleri ile inliyor... Bahçede Kabataş renklerindeki bayrakların altına girmiş gençler, en çok da daha 10 senelik geçmişleri ile Kabataşlı kızlarımızın sesleri çıkıyor.
“EN BÜYÜK KABATAŞ BAYRAMI GELENEKSEL PİLAV GÜNÜMÜZÜ KUTLUYORUZ.” Bu arada her yıl Üsküdar’dan kalkan ve Beşiktaş’a uğrayarak okula motorla gelen Kabataşlıların organizasyonunu bu sene üstlenmiş olan Nejat Gözen kardeşimiz ve ekibi de bu sefer Kadıköy’den başlayarak Üsküdar, Dolmabahçe, Beşiktaş’ta bekleyen 120 kadar Kabataşlıyı alarak motorla tören başlamadan okul sahiline yanaşıyorlar. Kadıköy’den binecek diye heyecanlandığımız Zeria Bali hocamız maalesef doktorları müsaade etmediği için motora binemeyerek bizlerle olamıyor. Motoru sis bombaları, korna sesleri ve renkli fişekler ile sahilde çoşkulu bir şekilde karşılıyoruz. Bu yıl her seneki Pilav Günlerinden daha fazla nostalji yaşanıyor. Çünkü tören sırasında en ön sıralarda nüfusları eski ama gönülleri genç, mezuniyetlerinin 60. yılı “Anı Plaketi”ni almaya gelmiş 60 Kabataşlı ağabeyimiz heyecanla oturuyorlar. 60 yıldır okula gelememişlerin yanında adını sık sık duyduğumuz bazı ağabeylerimiz de onların arasında yer alıyorlar. Mesela Hakkı Devrim, Cahit Kocaömer, Kaya Turgut, Süleyman Seba, Erdoğan Tanaltay, Anuştekin Tokgöz gibi... Onlar bizlerden daha da heyecanlılar. Bazılarına hayat arkadaşları, eşleri, bazılarına ise çocukları veya torunları eşlik etmişler. Okunan İstiklal Marşı ve saygı duruşundan sonra Okul Müdürümüz Sayın Recep Memiş’in “Hoş Geldiniz” konuşması ile tören başladı. Toplantılarımızın vazgeçilmez sunucusu edebiyat öğretmenimiz Gülşen Yarlı’nın güzel sunumları ile sırasıyla okuyan bir öğrenci kardeşimiz, Dernek Başkanımız Sayın İlhan Orhun, Vakıf Başkanımız Sayın Erol Demirdöven ile Vakıf Onursal Başkanımız Sayın Cahit Kocaömer konuşmalarını yaptılar. Sıra ödül törenine geldiğinde söz verdikleri halde rahatsızlanıp gelemeyen 9 ağabeyimizin haricinde gelen 60 ağabeyimiz anı plaketlerini aldılar. İçlerinden bazıları ödüllerini kendileri gibi Kabataş’ta okumuş oğulları, torunları ve yeğenlerinin ellerinden alma mutluluğunu yaşadılar. Resmi tören sona erdiğinde sıra okulu gezmeye, eski arkadaşlarla hasret gidermeye, sponsor masalarını dolaşmaya geldi. Bazıları da okudukları sınıfları bularak ders gördükleri sıralarında oturarak eski hayallere daldılar.
Öğleyin karavanalar sahile sıralandı, derneğimiz ile sponsorlarımızdan Emin Catering, Sütaş ve 88 mezunlarının birlikte hazırladıkları etli pilav, ayran ve tulumba tatlısından oluşan menü hep birlikte yenildi. Sahilde kurulan sahnede Kabataş Orkestrası dinlenildi, Kabataşlı Doktorlar masası, Yaz Yemeği rezervasyon masası, Vakıf ve Mezunlar derneği masaları ziyaret edildi. Kabataşlılar Derneği masası ziyaretçiler ile dolup taştı. Her yaştan üyemiz aidatlarını yatırırken adreslerini güncelleştiriyor, bülten alıyor ve 100 kadar da kardeşimiz yeni üye olmak üzere müracaat ediyordu. Dernek masasındaki arkadaşlarımız gün bitene kadar yemek dahi düşünmeden özveri ile çalıştılar ve saat 16.00 ya geldiğinde Kabataşlılar birbirleri ile vedalaşarak seneye buluşmak üzere sözleşip okuldan ayrılmaya başladılar. Organizasyonun sorumlusu dernek üyesi arkadaşlarımız tekrar ortalığı toplayarak son enerjilerini de tükettiler. Daha sonra geçen yıl Pilav Günü doğan ve bu sene Pilav gününde 1 yaşına giren Pilav Komitesi sorumlusu Emre Acar’ın oğlu minik Efe’nin doğum gününde rahatlamak ve pilav gününe kadar geçen bir haftanın stresini atmak üzere Kabataşlılar Evi’ne gitmek üzere okuldan ayrıldık.

 
       
 
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
 

Tüm etkinliklere dönmek için tıklayın...