“İSTANBUL DEVLET MODERN
FOLK MÜZİK TOPLULUĞU”
KONSERİNDE KABATAŞLILAR
HEP BERABER AKM’DEYDİK
 

Kabataş Erkek Lisesi’nin “100. Yıl Etkinlikleri”nin programı içinde Kabataşlılar Derneği’nin sosyal aktiviteleri içinde 3 Nisan 2008 günü Taksim AKM’de İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu’nun konserini Kabataşlılar olarak hep beraber izledik.
Kabataşlılar Derneği’nin 100. Yıl Sosyal Aktiviteleri arasında bu yıl kuruluşunun 15. yılını kutlamakta olan ve Anadolu ezgilerini çok sesli modern bir anlayışla orkestrasyon olarak yorumlayan İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu’nun müzik dinletisi için AKM’deki konser salonunu tamamen Kabataşlılar için kapatarak dinletinin Kabataşlılar tarafından ücretsiz, Kabataşlılar Derneği’nin davetlisi olarak izlenilmesini sağladık.
On beş gün öncesinden yapılan duyurular ile davetiyelerini alan her yaştan eski ve yeni mezunlarımız ile okulumuz öğretmenleri ve dernek, vakıf üyelerimiz konser gününün sıkışık ve yoğun trafik sıkışıklığına rağmen büyük bir ilgi ile geç kalabilme pahasına salonu doldurdular.
Kabataşlılar Derneği’nin 2007’nin En İyileri töreninde ödül alan ünlü sanatçımız Zülfü Livaneli’nin kardeşi Ferhat Livaneli’nin şefliğindeki Modern Folk Müziği Topluluğun konserin ilk ve 2. kısımlarında 3 er ayrı solist ve 19 kişilik orkestra ile 18 Anadolu ezgisini yeni uyarlamaları ile seslendirerek bizi coşturdular, ellerimiz alkışla tempo tutmaktan hem yoruldu hem de büyük keyif aldık. İlk yarının solistleri dinleyicilerin Sezen Aksu’nun orkestrasında görmeye alıştıkları Cihan Okan ile Erovizyon katılımcılarımızdan ve sesini çok iyi tanıdığımız Sevingül Bahadır ile Karadeniz ve Azeri parçalarını başarı ile dinlediğimiz Jülide Karan‘dı. Hem aralarında neşeli bir paslaşma ile hem de tuttukları alkış tempoları ile bizi coşturdular.
İkinci kısmın ilk 4 parçası, orkestranın çaldığı enstrümantal düzenlemelerdi. Daha sonra diğer 3 solist sahnede yer alarak çok ünlü türkülerimizi yepyeni bir yorumla bizlere dinlettiler. Alkışlar arasında konser biterken Gençlik Komisyonu üyemiz üç genç kız mezunuz solistlere vermek üzere ellerinde çiçekler ve Dernek Başkanımız İlhan Orhun da Anı Plaketi ile sahneye çıktılar. Önce grubu kutladılar, sonra da İlhan Orhun Anı Plaketini şef Ferhat Livaneli’ye sundu. Kabataşlıların alkışları arasında sahneden ayrılan orkestra ve solistler tekrar sahneye gelerek bir Adana Türküsü ile bize veda ettiler.
Kabataşlılar için yapılan bu dinletiye katılamayanlar veya tekrar gitmek isteyenler her 15 günde bir AKM de Perşembe günleri saat 19.30 da yapılmakta olan İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu konserlerini izleyebilirler.
 

 
       
 
       
       
       
       
   
       
 

Tüm etkinliklere dönmek için tıklayın...