6 BİN KİŞİYİ BULAN BİR KATILIM REKORU YAŞANDI
100.YIL PİLAVI’MIZDA

ÖĞRENCİLİK
GÜNLERİMİZDEKİ GİBİ EĞLENDİK
 

Tarih 1 Haziran 2008… Beşiktaş meydanından Ortaköy’e kadar uzanan ağaçlıklı ‘Çırağan Caddesi’ bir düğün, bir bayram gibi Beşiktaş Belediyesi tarafından donatılmış vaziyette… Bütün ağaçların Türk Bayrağı, Atatürk Bayrağı, Kabataşlılar Derneği Bayrağı, 100. Yıl Kabataş Bayrağı ile Beşiktaş Belediyesi bayraklarının yer aldığı flamalar ile süslemiş, her taraf donatılmış vaziyette… Aralarında da sık sık ‘Kabataşlılar 100. Yıl Pilavınız Kutlu Olsun’ gibi mesajların yer aldığı bez pankartlar yer alıyor.
Okulun önüne geldiğimizde, kırmızı siyah balonlardan taklar bizi karşılıyor, yine bütün okulu aynı bayraklardan meydana gelmiş süsler sarmış vaziyette. Kırmızı siyah kurdelelerden binalar bir gelin gibi süslenmiş, toplantı alanı ise dev Kabataş Bayrakları ile Kabataşlıları güneşten koruyor, gelenlere adeta sahip çıkıyor. Kabataş Erkek Lisesi 100. Kuruluş Yılı’nda Okul Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde Kabataşlılar Derneği’nin organizasyonu ile 100. Yıl Pilav Günü’nü kutlamaya hazır…
Sabahın erken saatlerinden itibaren yurdun çeşitli yörelerinden ve yurtdışından gelen her yaştan Kabataş Erkek Lisesi mezunları kapıları doldurarak kurulan karşılama masalarında adres güncelleştirmesi yaptırdılar ve adlarının yazıldığı 100. yıl kokartlarını yakalarına takarak okula girmeye başladılar. Bu yıl bir rekor yaşanıyor, tahminlere göre 6000 in üzerinde her yaştan Kabataşlı okulda buluşarak bir araya geldiler. Pırıl pırıl gökyüzü, tertemiz bir okulda, Okul ve Dernek yöneticileri gelenleri karşılayarak oturma yerlerini gösteriyorlar. Bu yıl mezuniyetlerinin 60 yılını dolduran ve birer anı plaketi alacak olan en yaşlısı 1937 ve en genci de 1948 mezunu olan 39 ağabeyimiz de kendilerine ayrılan yere yerleşiyorlar…
Tören saat 10.30 da Okul müdürü Recep Memiş’in ‘Hoş Geldiniz’ konuşması ile başladı. Daha sonra bir öğrencimiz ile Vakıf ve Dernek başkanları, Okul Aile Birliği Başkanı, Beşiktaş Belediye Başkanı ve Vakıf Onursal Başkanı’nın konuşmalarını izledik. Kabataşlılar Derneği başkanı İlhan Orhun ise yaptığı konuşmasında 5.5 yıldır sürdürdüğü görevinden ayrılma zamanının geldiğini söyleyerek veda ettiğinde, yerine görevi teslim alacak olan Nabi Cücük tarafından Yönetim Kurulu arkadaşları adına verilen anı tabağı ile alkışlar arasında konuşmasını sona erdirdi.
60 yıllık mezun ağabeylerimiz de sahneye tek tek davet edilerek 60.yıl anı plaketleri Kabataşlıların huzurunda verilmek suretiyle onurlandırıldılar. Konuşmalar sırasında Kadıköy ve Üsküdar’dan Kabataşlıları okula getiren motor da kornalar, sis bombaları arasında coşkulu bir şekilde karşılanarak okula yanaşdı.
Konuşmaların bitiminde maddi yardımlar ile Okul Aile Birliği’nin organizasyonu neticesi yenilenen sınıfların ve Cumhur Işın öğretmenimizin mezun öğrencileri tarafından yenilenen fizik laboratuarının açılışları yapılıyordu.
Herkes sınıf arkadaşlarını arıyor, bulanlar hemen sohbetlere başlıyor, gençler kırmızı-siyah üçlemeleri ve ellerinde dev Kabataş bayrakları ile okulu dolaşarak herkesi coşturuyorlar. Dernek masası kayıt olmaya gelenlerle dolu vaziyette, yaz yemeği masası, Miniatürk masası bilgi alanlar tarafından ziyaret ediliyor, promosyon masalarında izdiham yaşanıyor, kısa sürede şapkalar tükeniyor, hatta tişörtler dahi orada hemen giyiliyor.
Sıra yemeğe geldiğinde dağıtılan masaların önünde kuyruklar oluşmuş vaziyette. Okulumuz öğrencilerimizin dağıtımını yaptığı, Okul Aile Birliğinin et ve Kabataş mezunu arkadaşımız Haluk Trabzon’un pirinç sponsorluğundaki etli pilav, 88 mezunlarının sponsorluğundaki tulumba tatlısı ve Sütaş’ın sponsorluğundaki ayran’dan oluşan menüyü alanlar yine eğlencelere dalıyorlar. Feriye Lokantası sahilindeki çadırın altında yaşca büyük ağabeylerimize genç öğrenci kardeşlerimiz tarafından pilav servisi yapılırken derneğimiz organizasyonu olarak başkanlığını 1965 mezunu Macit Topaloğlu’nun yaptığı Kabataş Lisesi Mezunları Kültür ve Musiki Derneği’ndeki Kabataşlılıların çoğunluğunu oluşturduğu saz heyeti ile koro arkadaşları katılan Kabataşlıları da aralarına alarak bir Türk Sanat Müziği şarkılarından oluşan ‘ Meydan Fasıl’ı yaptılar, dinleyenlere keyifli dakikalar yaşattılar. Hem pilavlar yenildi hem de sevilen şarkılar terennüm edildi. Diğer tarafta konser alanında okulumuz folklor ekipleri Beşiktaş Belediyesi’nin ders ve teknik desteği ile yurdumuzun çeşitli yörelerinden halk dansları örnekleri sundular.
Bütün bunlar olurken derneğimizin pilav gününe davet ettiği ‘Buzuki Orhan’ lakaplı Orhan Osman da son hazırlıklarını bitirdi ve yemeklerini yiyenler Konser alanını doldurmaya başladılar. Saat 14.00 de Orhan Osman ve arkadaşlarının başlayan konserinde muhteşem müziği katılanları kısa sürede etkiledi, ritimli müzikle yerlerinden fırlayan Kabataşlılar coştular, coştular… Konserin sonlarına doğru sponsorumuz Sütaş’ın dansçıları da ortaya çıkınca Ortaköy adeta yerinden oynadı. Sonunda Buzuki Orhan’ın ve dansçı kızların başını çektiği Kabataşlılar dans ederek ve halay çekerek alkış tempoları arasında okulu da gezdiler. Adeta bİr miting veya maç coşkusu ile eğlenildi.
Son olarak sahilde mezunlar orkestrasını dinledik. Mutlu bir yorgunluk ile de günün sonunu getirdik. Birbirlerine sevgiyle sarılan Kabataşlılar seneye pilavda buluşmak üzere okulu terk ederken Kabataşlılar Derneği yönetimine de ortalığın toplanmasının dışında, herkesin mutlu ayrılmasının inanılmaz bir memnuniyeti kalmıştı.

 
Pilav Günü Öncesi Hazırlıklar Pilavdan Önceki Gece Okulda Kalan 88 Liler Pilav Günü Açılış Töreni
     
Tekne İle Pilava Geliş Genel Pilav Görüntüleri Kabataşlılar Türk Sanat Müziği Fasılı
     
Folklor Gösterisi Buziki Orhan Konseri Sütaş Kızları Dans Gösterisi
     
Mezunlar Orkestrası Konseri Sponsorlar Standlar
 
 

Tüm etkinliklere dönmek için tıklayın...