“KABATAŞLILARA GÖRE 2008’İN EN İYİLERİ”
ÖDÜL TÖRENİ MEDYA, KÜLTÜR VE SANAT
DÜNYASININ ÜNLÜLERİNİ BİRARAYA GETİRDİ

 

Altı yıldan beri yapılmakta olan Kabataşlılar Derneği’nin organizasyonu “Kabataşlılara Göre Yılın En İyileri” anketinde bu yıl seçilenler ile Yönetim Kurulu tarafından seçilen “Onur Ödülleri”ni kazananların ödül töreni 14 Ocak 2009 Çarşamba günü Hamdi Saver salonunda çok kalabalık bir davetli, Kabataş’ta okuyan öğrenciler ve ödül alanların katılımıyla yapıldı.
Bu yıl “2008’in en iyileri” adı altında yapılan ankete,Internet üzerinden mezunlarımız ile okulumuzda halen okumakta olan öğrencilerimiz ile öğretmenlerimiz katılmışlardır. Tamamı Kabataşlıların seçimiyle kazananlar önce web sitemizde ilan edilmiş, sonra da ödüllerini 14 Ocak 2009 günü yapılan törenle almışlardır.
Kabataşlıların heyecanla bekledikleri tören günü ve saati yaklaştıkça ev sahibi Kabataşlılar Derneği yöneticileri ile müdür başyardımcımız Emeti Akanpınar’ı da tam bir heyecan sarmıştı. Ses ve Barkovizyon provaları yapılıyor, ödüller sıralanıyor, tekerlekli sandalye ile katılacak Galatasaray Basketbol takımı için de merdiven olan her yere rampa yapılıyordu. İlk gelen misafirlerimiz onur ödüllerini alacak olan Muazzez İlmiye Çığ ile okulumuz mezunu milletvekili Vahit Erdem oldular. Onları tören saatine kadar Feriye’de misafir ederken Galatasaray Tekerlekli Basketbol takımı ile ünlü çocuk kitapları yazarı Gülten Dayıoğlu da aramıza katıldılar. Tören saati yaklaştıkça Feridun Karakaya tiyatro onur ödülünü alacak olan usta oyuncu Erol Günaydın kızı eşliğinde ve diğer davetliler de yavaş yavaş gelmeye başladılar.. Hamdi Saver salonu fuayesinde içilen çaylar ve kahveler ile çekilen anı fotoğrafları sonrasında tören saati ile birlikte salona geçildi. Ön koltukları ödül alacaklar ile davetliler, arkalarındaki koltukları da 12. sınıfta okuyan öğrenci kardeşlerimiz ve sevgili öğretmenleri doldurdular.
Tören sunucularımız 96 mezunumuz Pelin Üstünses ile 97 mezunumuz Pınar Tuba Biçmen in yaptıkları açılıştan sonra Kabataşlılar Derneği başkanı Nabi Cücük ‘ün “hoş geldiniz” konuşması ile tören başladı. İlk olarak Kabataş Erkek Lisesi’nde okumuş ve mesleklerinde başarılı olarak birer idol haline gelmiş Kabataşlı ağabeylerimiz adına yönetim kurulu tarafından seçilenlerin onur ödülleri verildi.
“Ahmet Taner Kışlalı Aydın İnsan Onur Ödülü” ne dünyaca ünlü Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ seçilmişti ve sahneye özgeçmişi okunarak davet edildi, ödülünü okul müdürümüz Recep Memiş’ten aldı. Kabataşlı öğrencilere ise mesajı:” Ben hayatım boyunca Atatürk’ün yolundan ayrılmadım, siz de ayrılmayın” şeklinde oldu ve yerine otururken salon alkışlarla inliyordu. “ Süleyman Seba Spor Adamı Onur Ödülü”nü bu yıl Galatasaray Tekerlekli Basketbol Takımı ile Dünya birincisi okçu kızımız Gizem Girişmen kazanmışlardı. Kurulan özel rampalar ile sahneye çıkabilen dünya birincisi Basketbolcularımız ödüllerini Süleyman Seba’nın elinden aldılar. Seba da üç büyük takımın aslında birbirleri ile kardeş oldukları, aralarındaki çekişmenin sadece spor konusunda olduğu mesajını verdi. “Adnan Kahveci Devlet Adamı Onur Ödülü”nü de Kabataş mezunu milletvekilimiz Vahit Erdem yine Kabataş mezunu Doç. Dr. Ahmet Erol’dan aldı. Böylece gümüş anı paramızı Darphane’de bastırtabilmemize vesile olan 2 Kabataşlı ağabeyimiz sahnede bir araya gelmiş oldular. Vahit Erdem de konuşmasında “ Üç üniversite bitirdim, ama yaşamımda Kabataş mezunu olduğumu daima ön plana çıkarttım” diyerek okulumuza sevgisini dile getirdi. “Feridun Karakaya Tiyatro onur ödülü”ne de bu yıl çok ünlü 2 usta seçilmişlerdi. Nejat Uygur ve Erol Günaydın... Erol Günaydın alkışlar içinde çıkarak ödülünü eski dernek başkanlarımızdan İlhan Orhun’dan aldıktan sonra “Kabataş’ın bitişiğinde ince bir duvarla ayrılan Galatasaray’da okuduğunu ve Kabataşlılar ile hep dost olduklarını” söyledi. Nejat Uygur rahatsızlığı sebebiyle katılamadığı için ödülünü Nabi Cücük’ün elinde oğlu Süheyl Uygur aldı ve babası orada olsaydı muhakkak söyleyeceği bir dörtlükle teşekkür etti. “Nehar Tüblek Karikatür Onur Ödülü”nü da eski başkanlarımızdan Taner Kıral’ın elinden Musa Kart aldı.
Bu yıl ilk defa verilen “ Cahit Kocaömer Kabataş’a Hizmet Onur Ödülü”nü vakıf binamız ve kültür binamızın yapımlarına mali destek veren Sabancı Vakfı adına Mehmet Işık aldı. Cahit Kocaömer de Sakıp Sabancı’dan para yardımı aldığımız günlerdeki anılarını anlatarak ortama renk kattı . “Behçet Necatiğil Edebiyat Onur Ödülü”nü ünlü çocuk kitapları yazarı Gülten Dayıoğlu Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal’ın elinden aldı ve “Çocuklarımızı edebi yazılmış kitaplara kavuşturmaktan mutluluk duyduğu” mesajını verdi.
Sıra en iyilere geldiğinde Cumhuriyet Gazetesi adına yazı işleri müdürü Güray Öz ödülünü müdür başyardımcımız Emeti Akanpınar’ın elinden aldı. Ödülünü Beşiktaş Milli Eğitim Şube Müdürü Şeref Çalışır’ın verdiği Ali Kırca da 6 yıldır aldığı bu ödülün “artık onu kesmediğini” söyleyerek onuncu yılda fahri diploma beklediğini söyledi. NTV kanalı ve NTV Haber adına ödüllerini Oğuz Haksever,Yön.Kur.üyemiz Bektaş Düşmez ile Teknoloji Holding yönetim kurulu başkanı Kabataşlı 1975 mezunumuz Emin Hitay’ın ellerinden aldı. Powertürk’ün ödülünü öğretmenimiz Canan Avcı’nın elinden Nil Aslan, % 100 Futbol’un ödülünü Yön.Kur.üyemiz Ercan Hanoğlu’nun elinden Gültekin Onay aldılar. 32. Gün’ün ödülünü almaya sahneye çıkan Mehmet Ali Birand sahneye daha sonra da yapımcısı Kabataş mezunu Rıdvan Akar’ı çağırdı. Rıdvan Akar da “Geçen Yıl ödülü alırken inşallah Kabataş belgeselini yapmak bana nasip olur “ dediğini bu yıl da 100. Yıl Belgeseli’ni yapmanın hakikaten kendisine nasip olduğunu söyledi. Okan Bayülgen’in ödülünü kendi oyuncularından Özgür Fikaroğlu, Ekodiyalog’un ödülünü ise Asaf Savaş Akat ile Mahfi Eğilmez birlikte aldılar. Her yıl aldıkları bu ödülü ilk üç yılda başka ekonomi programı olmadığı için kazandıklarını sonraki üç yılda ise en iyi tek ekonomi programı yine kendilerinin olduğu için aldıklarını anlattılar,ödüllerini Zafer Kalaycı verdi. Acun Ilıcalı ise Kadıköy Anadolu Lisesi’nde okumasına rağmen en çok Kabataş’a geldiğini bunun devam edeceğini, Kabataşlıları programına beklediğini söyleyerek ödülünü Talip Çolak’tan aldı. Best FM’in ödülünü yönetmen yardımcısı Uluç Vatansever Yön.Kur.üyemiz Andaç Tulgarlar’ın elinden, Kenan Ovacık ödülünü Okul Aile Birliğinden Bülent Caymaz’dan, Sivas 93 ün ödülünü oyunculardan Yiğit Tuncay,Yön.Kur.üyemiz Ali Polat’ın elinden aldılar. Sakıncalı Piyade oyunu ile ödüle layık görülen Kabataş mezunu Mehmet Ulay “Uğur Mumcu’nun öldürülmesinden sonra katili bulununcaya kadar hiçbir ödülü kabul etmeme kararı aldığını ama bu ödülün Kabataş’tan olması sebebiyle başka anlam kazandığı için kabul ettiğini” söyledi,sahneden alkışlarla ayrıldı. Fotoğraf sanatçısı Servet Dilber de “ ilk fotoğraf çekimlerine Kabataş’ta başladığını şimdi ise Kabataş’tan ödül aldığını “ anlattı. Issız Adam Filminin ödülünü yine Yön.Kur.üyemiz Pınar Tuba Biçmen, Miniatürk’ün ödülünü de İstanbul Belediyesi adına Resul Erkan Andaç Tulgarlar dan aldı.
Ödül töreni bittiğinde davetliler ve öğrenciler ayrılırken ödül kazananlar ile fotoğraf çektirerek bu anları ölümsüzleştirmenin mutluluğunu yaşıyorlardı.

 
       
 
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
   
       
 

Tüm etkinliklere dönmek için tıklayın...tıklayın...