KABATAŞ ERKEK LİSESİ
BİNALARI MAKETİNİN
MİNİATÜRK PARKI’NDAKİ
AÇILIŞI TÖRENLE YAPILDI.

 

Haliç’te Kasımpaşa’dan Sütlüce’ye doğru gittiğinizde eski mezbahayı birkaç yüz metre geçtikten sonra yolun solunda, Haliç’in kıyısında, yüksek duvarlar içinde bir parka ulaşırsınız. Kapısından içeri girdiğinizde kendinizi ”Guliver Cüceler Ülkesinde” romanı içinde yaşıyor gibi zannedersiniz. Yurdumuzun ünlü binaları, tarihi eserleri ve anıtlarının 1/25 boyutunda küçültülmüş maketlerinin bulunduğu, her gün yüzlerce okullu miniklerin ve meraklıların gezdikleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ ye bağlı MİNİATÜRK PARKI’dır burası.
İşte 2 Haziran 2009 akşamı saat 18.00 de yapılan bir törenle Kabataş Erkek Lisesi binalarının maketi de burada teşhir edilen maketler arasında 119. sıra ile yerini almış
bulunmaktadır.
Kabataş Erkek Lisesi’nin 100. Yıl Kutlama Etkinlikleri çerçevesinde Kabataşlılar Derneği’nin programı içinde yer alan “Miniatürk’te Kabataş Erkek Lisesi Binaları Maketi Projesi” tam bir yıldır yapılan araştırma, çalışma ve izin prosedürleri başarı ile aşılarak böylece gerçekleştirilmiş oldu.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş’ın verdiği onay ile Kültür AŞ Genel Müdürü Sayın Nevzat Bayhan ve Miniatürk Parkı İşletme Müdürü Sayın Resul Erkan’ın yer göstererek yarattıkları olanaklar sonucu Miniart firmasına verilen sipariş’in finans sorunu da, açılan kampanyaya Kabataş Mezunları ile Dostlarının Kabataşlılar Derneği’ne yaptıkları bağışlar ile çözüm bulunmuş oldu.
Okulumuzun yatakhane ve eğitim binaları ile aralarındaki revir olan toplam üç binadan meydana gelen maketin, aslı olan okul binalarının toplam uzunluğu 215 metre, eni 35 metre, yüksekliği de 19 metre olup, 1/25 ölçeğindeki maketi de 8.61 metre uzunlukta, 2.02 metre eninde ve 0.80 metre yüksekliktedir. Aslında olduğu gibi Miniatürk Parkı’nda da Boğaz köprüsü maketinin yanında ve su kenarında yer almaktadır.
2 Haziran 2009 Salı akşamı yapılan açılışa basın mensupları, Okulumuz Müdürü, yöneticileri, öğretmenleri, öğrencileri temsilen bir grup öğrenci kardeşimiz, vakıf, dernek, okul aile birliği başkanları ile yönetim kurulu üyeleri ile gelebilen Kabataş Mezunları, ile Şile Belediye Başkanı 1987 Kabataş mezunu Can Tabakoğlu katıldılar.
Açılış kokteylinde Feriye Lokantası’nın nefis sunumu sonrasında Kabataşlılar Derneği Yönetim Kurulu üyesi Dr. Gülşah Oktay’ın sunumunu yaptığı açılışta ilk konuşmayı Kültür AŞ genel müdürü Nevzat Bayhan yaptı, daha sonra Kabataşlılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nabi Cücük yaparak söze şöyle başladı:
“Bundan 110 sene önce Miniatürk hayalini kuran Münif Paşa’ya İstanbul’da hangi eserin bahçesinde olmasını istediğini sorsanız eminim ki Feriye Sarayları derdi” diyerek başladığı konuşmasına “ Yıllar sonra bu eserin önünden geçen tüm insanlar bu irfan yuvasının topluma kattığı değerleri sevgiyle yâd ederler.” diyerek devam etti ve “ Bu eserin gerçekleşmesinde Büyükşehir Belediyemizin öncülüğü, mezunlarımız, özellikle Teknoloji Holding Yönetim Kurulu Başkanı, okulumuz mezunu Sayın Emin Hitay ile Beşiktaş İlçe Belediye Başkanımız Sayın İsmail Ünal’ın desteği ile bugün bu şansa sahibiz.” diyerek bütün bağışçılara teşekkür etti.
Daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş ile İstanbul eski Milli Eğitim Müdürü ve halen Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığında görevli Ömer Balibey’in tebrik telgrafları okundu.
Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu ve Okul Müdürümüz Sayın Recep Memiş’in konuşmaları sonrasında bağışçılara teşekkür plaketleri verildi.
Törene katılabilen bağışçıların teşekkür plaketleri misafir olarak katılan Kabataşlılar ve Protokol tarafından verildi. Gelemeyen bağışçılardan Halil İbrahim Başoğlu’nun plaketini kızı, Öznur Horuzoğlu’nun plaketini de annesi, 1988 liler adına Ali Polat, 3 Fen D 1982 mezunları adına da Nabi Cücük aldılar. Katılamayanların plaketleri Dernek Yönetim Kurulu üyelerince daha sonra sahiplerine verilmek üzere teslim alındı.
Sıra Kabataş Erkek Lisesi Binaları maketinin açılışına gelmişti. Konuşmaların yapıldığı yerden maketin bulunduğu yeregeçen davetlilerin bir kısmı açılışın en iyi seyredilebileceği Boğaz Köprüsü maketinin üzerinde yer aldılar. Okul Müdürümüz Sayın Recep Memiş, Kültür AŞ Genel Müdürü Sayın Nevzat Bayhan, emekli edebiyat öğretmenimiz Sayın Oktay Tuncer, Kabataşlılar Derneği Başkanı Sayın Nabi Cücük ile Şile Belediye Başkanı Sayın Can Tabakoğlu hep birlikte kestikleri kurdele ile açılışı yaptılar. Kabataş Erkek Lisesi’nin Kırmızı Siyah Bayrağı, örtüldüğü maketin üzerinden Nabi Cücük ve Andaç Tulgarlar tarafından alındığında işte Kabataş Erkek Lisesi binalarının maketi abideleştirmiş olarak ilk seyircilerinin önüne de gözler önüne çıkmıştı.
Tören sona ererken Nabi Cücük’ün başkanlığında maketin yanındaki Kabataşlılar ile yandaki Boğaz Köprüsü üzerinde açılışı seyreden Kabataşlılar karşılıklı üçlü çekerken Kırmızı-Siyah Kabataş cümleleri parkı sarıyordu. Katılımcılar gruplar halinde maketin arkasında poz verip hatıra resmi çektirerek bu anı ölümsüzleştirdiler.
Ayrılanlar Kabataşlılar Derneği üyelerine teşekkür ederken ev sahibi olan Dernek yöneticileri bu projenin sloganı olan “Size söz verdik, Kabataş Erkek Lisesi binaları maketini Miniatürk’e yerleştirdik, Sözümüzü tuttuk.” cümlesinin verdiği keyfi yaşıyorlardı.
Aynı maketin 1/400 boyutunda küçültülmüş 1 metre boyundaki şekli Pilav Günü’nde projenin destekleyicisi bağışçıların adları yazılı plaketle birlikte okul müzesindeki yerini alacaktır.

 
       
 
       
       
       
       
       
       
       
       
   
       
 

Tüm etkinliklere dönmek için tıklayın...