KABATAŞLILAR’A GÖRE “2009’UN EN İYİLERİ”
SEÇİLENLERİN ÖDÜLLERİ TÖREN İLE VERİLDİ
 

Kabataşlılar Derneği tarafından 2003 yılından beri yapılmakta olan ve bu yıl 7. si gerçekleştirilen “Yılın En İyileri” anketinde kazananlar ile “Onur Ödülü”ne layık görülenlerin ödül törenini 13 Ocak 2010 Çarşamba günü okulumuz Hamdi Saver salonunda yaptık.
Törenin davetlileri okulumuzda okumakta olan öğrenci kardeşlerimiz, okul yönetici ve öğretmenlerimiz ile ankete katılan mezunlarımızdı.
27 ayrı kategoride “2009 un En İyileri” ni kazananlar ile Kabataş mezunu olup mesleklerinde idol olmuş ağabeylerimiz adına 8 kategoride yönetim kurulunun seçtiği “Onur Ödülü” kazananların çoğunluğu törene bizzat katılırken, işleri sebebiyle gelemeyenler de gönderdikleri temsilciler ile ödüllerine kavuştular.
Ödül törenini okulumuz 1994 mezunu Fox Tv nin tecrübeli spikeri Gökhan Dinç sundu. Kabataş Erkek Lisesi Hamdi Saver Salonu’nda düzenlenen törenin açılış konuşmasını yapan Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Nabi Cücük, “Yılın en iyileri biliyoruz ki emek büyük bir değerdir. Bizim de emeğe saygımız sonsuzdur. Kabataşlılar Derneği olarak mesleklerine sanatlarına büyük emekler vermiş, en büyük ödül olarak gönüllerimizdeki yerlerini çoktan almış olan yılın en iyilerine hayranlık dolu bakış, kucak dolusu sevgi ve avuç dolusu alkışla destek vermeye çalışıyoruz” dedi.
Törende önce “Onur Ödülü” kazananlar sahneye davet edildiler.
“Ahmet Taner Kışlalı Aydın Adam Onur Ödülü”ne çok yakında kaybettiğimiz Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Türkan Saylan layık görülmüştü. Ödülü Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel, Ahmet Taner Kışlalı’nın kızı Doğanay Kışlalı’dan aldı. Çelikel konuşmasında :” Türkan Saylan yurt ve insan sevgisi ekseninde yaşamını sürdürmüştür. Bu salondaki güzel ve genç çocukların Saylan’ı örnek almalarını ve onların öncülüğünde daha nice Saylan’lar yetişmesini diliyorum” dedi.
“Adnan Kahveci Devlet Adamı Onur Ödülü” ise TBMM eski başkanı Köksal Toptan’a Dernek Yönetim Kurulu Başkanımız Nabi Cücük tarafından verildi. Sahneye “ Güler yüzü ile Meclisteki heyecanı ve tansiyonu yatıştıran siyasetçi” sloganı ile davet edilen Toptan lisenin eğitim hayatına katkısına değinerek:
“Çok genç yaşta kaybettiğimiz Adnan Kahveci Türk siyaset hayatının tükendiği bir dönemde ortaya koyduğu vizyonu, düşünen, düşündüren, üreten yapısıyla herkese örnek bir insandı. (Avrupa’yı geçemezsek bir gözüm açık gidecek) derdi. O iki gözünü kapattı ama biz hala Avrupa’yı geçemedik. Adnan Kahveci gibilerini yetiştirdiğimiz zaman bu hedefi yakalayacağımızı sanıyorum. Bu ödülü almak heyecan verici bir şey.” dedi.
“Süleyman Seba Spor Adamı Onur Ödülü” ne bu yıl Beşiktaş Tekerlekli Basketbol Takimi seçilmişti.Süleyman Seba rahatsız olduğu için törene katılamamış ama gönderdiği çiçek ve telgraf ile yine gönüllerde yer almıştı. Ödülü takım kaptanı Mehmet Akın’a Beşiktaş yönetim kurulu üyesi Hüseyin Yücel verdi.
“Ömer Kavur Sinema Onur Ödülü” nü Türkan Şoray-Kadir İnanır ikilisi kazanmışlardı. İşlerinin yoğunluğu sebebiyle gelemedikleri için adlarına ödülü Sevgi Mahmutoğlu, Kabataş Eğitim Vakfı Başkan Yardımcısı Melih Ergin’den aldı.
“Feridun Karakaya Tiyatro Onur Ödülü” nü kazanan Müjdat Gezen gelememişti ama banttan yaptığı konuşmasıyla dinleyicilere güzel dakikalar yaşattı.
“Nehar Tüblek Karikatür Onur Ödülü” nü bu yıl kazanan ünlü karikatürist Salih Memecan ödülünü Nehar Tüblek’in eşi İhsan Tüblek hanımefendinin elinden aldı.
“Behçet Necatigil Edebiyat Onur Ödülü”nün sahibi ise Yaşar Kemal oldu.
“Cahit Kocaömer Kabataş’a Hizmet Onur Ödülü” nü bu yıl 4 Kabataş mezunu ağabeyimiz paylaştılar. Vakıf Onursal Başkanımız Cahit Kocaömer tarafından verilen ödülleri “100. Yıl Belgeselimize Katkıları Sebebiyle” Rıdvan Akar ile Tahsin Yılmaz, “Miniatürk Müzesine Katkısı Sebebiyle” Emin Hitay ve “100 Yıl Anı Parasına Katkısı Sebebiyle” Ahmet Erol aldılar.
Rıdvan Akar ayrıca CNNTürk’ün “En İyi Haber Programı” seçilmesi sebebiyle haber müdürü olarak ikinci ödülünü de Kocaömer’in elinden aldı.
Aynı şekilde Tahsin Yılmaz da “En İyi Reklam Filmi Ödülü” seçilen TTNet Vitamin filmi için de TTNet Genel Müdürü olarak 2. ödülü aldı.
Show TV de bu yıl iki ödül kazanmıştı. “En İyi Haber Spikeri Ödülü”nü Caner Karaer, “En İyi Tartışma Programı Ödülü”ni Siyaset Meydanı ile Ali Kırca aldılar.Ali Kırca her zamanki espirili davranışlarıyla”derneğimiz organizasyonu için “çok güzel hareketler bunlar” dedi. 7 de 7 aldığı ödül ve arka kapak ın beğenilmesinden sonra “tüm okullara kapak olsun” esprisi dakikalarca alkışlandı
Bu yıl “En İyi Gazete” ve “En İyi haber” dalları ödüllerini Habertürk Gazetesi kazandı. Ödülünü Dernek eski başkanlarımızdan Taner Kıral’dan alan Habertürk Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı yaptığı konuşmada: “ Kabataşlıların verdiği ödül benim için çok kıymetli. Babam ve 3 amcam Kabataşlıdır. Ben ve karım da bitişik Galatasaray’danız. Komşu okulunuzun kızlarına Kabataşlıların nasıl baktıklarını iyi bilirim .” diyerek dinleyicileri güldürdü ve devam etti:” 14 ay gibi az geçmişi olan daha bebek gazeteme verdiğiniz ödül için teşekkür ederim.”
“Satılık Okul” haberi ile “En iyi Haber Ödülü”nü alan Sultan Uçar da yaptığı konuşmada :”Haberin gereken etkiyi yarattığı ve tarihi okulların satışının listeden çıkartıldığı” nı söyledi.
NTV de bu yıl üç ödül için sahneye çağırılarak rekor kırdı. “En İyi TV Kanalı”, “En İyi Spor Programı” ve “En İyi Ekonomi Programı” ödülleri NTV’nin oldu.
“En İyi Sinema Oyuncusu” ödülü ise Beren Saat’in oldu. Yaptığı konuşmasında :”Türkan Saylan’ların ödül aldığı böyle bir listede ben de yer alıp ödül alyorum diye onur duyuyorum.” dedi.
“En İyi Radyo Programı” seçilen “Gazoz Ağacı”nın sunucusu Cem Arslan ödülünü alırken yaptığı konuşmada radyoda yaptığı mizahçı dilini konuşturarak alkış topladı.
“En İyi Şair “ seçilen Ataol Behramoğlu ödününü dernek denetçimiz İsmail Özsürücü’den aldıktan sonra yaptığı konuşmada “Laikliğin korunması için farklı siyasi görüşlerin bir platformda toplanması gerektiği” ni söyledi.
“En İyi Köşe Yazarı” seçilen Kabataş mezunu ağabeyimiz Hilmi Yavuz ödülünü dernek eski başkanlarımızdan İlhan Orhun’dan aldı.
“Yılın Fotoğraf Sanatçısı” seçilen Nihat Odabaşı da ödül heyecanını: “ Gri bir günü böyle başka ne renklendirebilir” diyerek açıkladı.
“En İyi Edebiyat Dergisi” seçilen Varlık Dergisi’nin ödülünü dernek yönetim kurulu üyesi Mahmut Bıyık’tan aldı.
Diğer ödülleri ise “En İyi Müze” olarak seçilen “Oyuncak Müzesi” ile Sunay Akın, “En İyi Karikatürist” ile Yiğit Özgür, “En İyi Tiyatro Sanatçısı” ile Bennu Yıldırımlar, “En İyi Film” ile “Nefes”, “En İyi Tiyatro” ödülü ile “Çok Güzel Hareketler Bunlar” ekibi, “En İyi Yazar” ödülü ile Ayşe Kulin, “En İyi Shov Programı “ ödülü ile “Disco Kralı”, “En İyi Belgesel” ödülü ile Samanyolu TV den “Ayna” programı paylaştılar.
Ödüllerini sahneye davet edilen okul ve dernek yöneticileri ile davetlilerin elinden aldılar. Törenin haberleri aynı akşam ve ertesi gün TV kanalları ile gazetelerde yer alarak büyük ilgi gördü.

FOTOĞRAFLAR

       
 
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
 

Tüm etkinliklere dönmek için tıklayın...