“NECATİGİL ŞİİR ÖDÜLܔ TÖRENLE VERİLDİ
 

1979 yılında yitirdiğimiz değerli öğretmenimiz şair Behçet Necatigil ‘in anısına ailesi tarafından her yıl düzenlenen ve yılın şairi ile şiir kitabına verilen “Necatigil Şiir Ödülü” bu sene “Melez Zamanlar” kitabı ile yazarı Ferruh Tunç’a verildi.
11 Nisan 2011 günü akşamı 18.00 de okulumuz Hamdi Saver salonunda yapılan ödül törenine Behçet Necatigil’in ailesi, seçici kurul üyeleri, edebiyatçılar, basın mensupları ile Kabataşlılar mezunları, öğretmenleri ve okul yöneticileri birlikte katıldılar. Kabataşlılar Derneği olarak biz de yönetim kurulu üyeleri ve Necatigil’de okuyan eski mezunları olarak orada idik.
4 Nisan 2011 tarihinde Doğan Hızlan başkanlığında toplanan seçici kurul üyeleri bu yılki ödülün verilmesi ile ilgili şu açıklamada bulundular: “Necatigil Şiir Ödülü bu yıl çağımızın parçalanmış toplumları ve yabancılaşmış bireylerini, durmadan değişen özelliklerini bu karmaşık gerçekliğe denk düşen bir imge zenginliği ironi ve lirizmle yansıttığı için Ferruh Tunç’un Melekler Zamanı kitabına verilmiştir.”
2011 yılı Seçiciler Kurulu’nda Cevat Çapan, Haydar Ergülen, Turgay Fişekçi, Doğan Hızlan, Mehmet Taner, Tahsin Yücel ve ailenin temsilcisi olarak Ayşe Sarısayın yer almaktaydı.
Tören sırasında görüntü olarak merhum öğretmenimizin kendi sesinden kayda alınmış şiirlerini büyük bir keyif ile dinledik. Necatigil Şiir Ödülü 1980 yılından beri ailesi tarafından verilmekte ve Kabataş Eğitim Vakfı tarafından da desteklenmektedir.
Tören sonrasında verilen kokteylde davetliler Necatigil ailesi ile birlikte sohbet etme ve anı fotoğrafları çektirme olanağını buldular. Biz de hem anı olarak Necatigil ailesi ile birlikte fotoğraflar çektirirken ayrıca da her yıl Behçet Necatigil adına verdiğimiz Edebiyat Onur Ödülü töreni sırasında bizimle birlikte olacakları sözünü aldık.  

 

       
 

Tüm etkinliklere dönmek için tıklayın...