BİR PLAV GÜNÜ DAHA BİTTİ AMA
OKULUMUZA ÖZLEMİMİZ BİTMEDİ.
 

Bu sene Pilav Günü’müzü 5 Haziran 2011 Pazar günü yaptık. Her zaman olduğu gibi coşku dolu, sevinç dolu, müthiş keyifli geçen bir pilav oldu.
Okul müdürlüğümüzün ev sahipliğinde derneğimizin organizasyonu ile geçen bu başarılı pilav öncesi cumartesi günü hazırlıklar da aynı heyecan ile başladı. Süslemeler, afiş, pankart, bayrak asmalar, çadır kurmalar gün boyu sürmüş sonunda akşam saatlerini bulmuştuk. Sadece flama ve bayrak asmak olsa iş kolay olabilirdi ama asılacakların bir kısmı yıkandı, tamamı ise bahçede kurulan masada sosyal komite başkanımız Yıldız Akarsu ile Aras Mutlu ve Zeynep Pınar Kıran tarafından ütülendi. Gün sonunda ise Şemsettin Dana hocamızın kurduğu sofrada ekip olarak karnımızı doyurarak ertesi gün için enerji yüklendik.
Her yıl olduğu gibi 88 mezunları yine tulumba tatlısının sponsorluğunu yüklenmişler, hazırlıklar sırasında gelen tulumbaların tat kontrolünü hazırlık ekibi yapmıştı. Tulumba için toplanan paradan artan 702 lirayı da 88’liler derneğimiz burs fonuna bağışlayarak yine örnek bir davranışta bulundular.
Pilav Günü sabahı promosyon masaları satacakları ürünleri yerleştirirken dernek başvuru masamız göreve başlamış ve hazırlıklarını bitirmişti. Bahçede dolaşan görevli hanım elemanlar Kabataşlıların bilgilerini güncelerken gelmeye başlayanlar da açılışın yapılacağı tören alanına yerleşmeye başladılar. Saat 11.00 e kadar yavaş olan katılım o saatten sonra bütün hızı ile okul bahçesinin dolmasına sebep oldu.
Saat 10.00 sıralarında Anadolu yakasından ve boğaz kıyısındaki iskelelerden gelenleri pilava taşıyan tekneyi, daha sonra da Beşiktaşlı Kabataşlıların organizasyonu olan tekneyi rıhtımda korna, bayrak, sis bombaları arasında tezahüratlarla karşıladık. Beşiktaşlıların tekneleri Beşiktaş bayrakları ile donatılmasına rağmen içinden çıkanlar arasında Fenerbahçeli ve Galatasaraylı Kabataşlılar da vardı. Onlara göre söz konusu Kabataş olunca bunun gibi ayrıntılar fark sayılmıyor.
Resmi tören İstiklal Marşı sonrasında okul müdürümüz Uğur Açıkgöz ve dernek başkanımız Nabi Cücük ve resmi protokol davetlilerinin konuşmaları ile başladı. Okulumuz öğrenci başkanı Burak Amil’in yaptığı kısa ve öz konuşma büyük ilgi gördü. Konuşması adeta çerçeveletilecek düşünce ve duygular içermekteydi.
Daha sonra okulumuzda uzun yıllar edebiyat öğretmenliği yapmış olan ünlü şairimiz Faruk Nafiz Çamlıbel’in büstünün açılışını yaptık. Bu büstün açılışına destekleyen ama yoğun iş trafiği yüzünden katılamayan valimiz Hüseyin Avni Mutlu’nun yerine ilçemiz Kaymakamı Sadettin Yücel’e kısmet oldu.
Mezuniyetlerinin 60. Yılını kutlayan 1951’li ağabeylerimizden ulaşabildiğimiz 40’ından da son anda hastalananlar, İstanbul dışında olup gelemeyenler sebebiyle ancak 28 ine anı plaketlerini tören sırasında verebildik. Gelemeyenlerin plaketleri adreslerine kurye ile gönderilecektir. Katılan 51 mezunu ağabeylerimizden kendi yerine değil de vali için ayrılmış protokole oturmak isteyenler, lojmanların haraplılığını görerek yaptırmıyoruz diye kızanlar, ve 70 yıllıklara da plaket verilmesini isteyenler günün hatırda kalan hoş anılarıydı.
Nehar Tüblek ağabeyimizin anısını yaşatmak ve derneğimizin burs fonunu desteklemek için Kabataş mezunu karikatürist Akdağ Saydut ve arkadaşları Nuray Çiftçi, Köksal Çiftçi ile Mustafa Bilgin mezunların karikatürlerini çizdiler ve portresi çizilenler de burs fonuna bağışta bulundular.
Saat 11.30 u bulduğunda herkes karavanalardan etli pilav, tulumba tatlısı ve ayrandan oluşan menüsünü alarak ellerindeki tepsilerle oturacak gölge yerler aramaya başladı.
Öğleden sonra Keşhane de kurulan sahnede Gece Yolcuları grubu yer aldı. Pilava katılanlar konser için anons edilerek davet edilmelerine rağmen arkadaşlarının anılarını dinlemeyi tercih ettiler, Gece Yolcuları genç Kabataşlıların dinlediği bir konser haline geldi.
Hayatların en güzel yıllarını Kabataş Erkek Lisesi’nde geçiren Kabataşlılar mezun olsalar da başka şehirlere ve ülkelere gitseler dahi her yıl Pilav Günü okullarına gelmekten başka düşünceleri olmadığını okulun kapısından girince anlıyorlar. Onlar geçmişlerine bağlı olup geleceklerinin sonsuz olmasını ve okullarının Karanlığı Ezenlerin Lisesi olarak anılmasını severler. Bu güzelliklerin bir parçası olmakta gurur duyarak seneye pilavda buluşmak üzere okullarından ayrıldılar.  

 

Pilav Öncesi Hazirlik

Sponsorlar

Protokol

       

Konser

Teknenin Gelişi

Pilavdan Genel Görünüm

       
 

Tüm etkinliklere dönmek için tıklayın...