BİR KABATAŞ SEVDALISI:     AHSEN TURGUT ÖZARDA

Ahsen Turgut Özarda 6 Eylül 1917 tarihinde Latif Bey ve Merziye hanımın evlatları olarak İstanbul’da doğar. İlk ve orta öğrenimlerini çeşitli okullarda gördükten sonra lise eğitimi için hayatının dönüm noktası olacak ve yaşadığı anılarını ömrü boyunca unutamayacağı, büyük aşkı KABATAŞ ERKEK LİSESİ ne kaydını yaptırır.
Kabataş Erkek Lisesi'nden 1934 yılında üstün başarı ile mezun olduktan sonra Bursa da askeri okulda fizik öğrenimi görür.
Buradaki başarılı yıllarından sonrada 1955 yılında Amerika Birleşik Devletleri Texas'a giderek burada nükleer tıp ve radyasyon onkolojisi dallarında eğitim alır ve çalışma hayatına başlar. Türkiye deki gibi üstün bir kariyer ve çalışkanlığı Özarda'yı kısa bir zaman içinde mesleğinin zirvelerine taşır.
Bu zaman sürecinde çevresi tarafından da sevilen Özarda eşi Laura ile evlenir ve iki kızları olur.
Başarılarla ve Kabataş aşkı ile dolu bu hayat maalesef içinde bulunduğumuz yılın 21 Haziranında 94 yaşında sona erdi.
Yüreği Kabataş sevgisi ile dolu olan bu insan son nefesini verirken dahi feyz aldığı, hayatına yön veren sevgili okulunu unutmamış ve eşi Laura‘dan manevi değeri bizce ölçülemeyecek değerde olan 1.000-USD tutarındaki çeki öğrencilerin eğitiminde kullanılmak üzere Kabataş Erkek Lisesi'ne bağışlamasını istemiştir.
Aile olarak onları tanımaktan büyük onur duyduğum Ahsen Turgut Özarda'ya ait okulu için yazdığı bir şiiri ve eşi Laura Özarda'nın bağışı teslim etmek üzere okulumuza geldiği gün çekilen resimleri sizlerle paylaşmak istiyorum.
İLHAN ORHUN (1970)

BEN BİR KABATAŞLIYIM.
Yetmiş sene evveldi okuldan ayrılalı
Elli sene oldu yurttan ayrı kalalı
Nerde olursam olayım
Ben bir KABATAŞLIYIM

Parlayan bir ateşti içimde yurt sevgisi
Ona bir ektir Kabataş’ın sevgisi
Ne olursan olayım
Ben bir KABATAŞLIYIM

Aziz hocalarım, sevgili arkadaşlarım
İşitin ne olur söylediklerimi
Çok talihli bir insanım
Ben bir KABATAŞLIYIM

Ahsen Turgut Özarda  

 

       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
 

Tüm etkinliklere dönmek için tıklayın...