ÇANAKKALE’DE ŞEHİT DÜŞEN KABATAŞLI AĞABEYLERİMİZİ
ŞEHİTLER GÜNܒNDE ANDIK

Çanakkale Savaşları sırasında şehit düşen Kabataşlı ağabeylerimizi 19 Mart 2012 Pazartesi günü okulumuzdaki “Kabataşlı Şehitler Anıtı” önünde yaptığımız bir törenle andık.
Her yıl olduğu gibi bu sene de “Kabataşlı Şehitler Anıtı” önünde saat 10.00’da öğrenci kardeşlerimiz, öğretmenlerimiz ve mezunlarımız ile birlikte dernek ve vakıf temsilcileri olarak toplanmıştık. Okulumuzun 100.Yılı’nı Kutlama Etkinlikleri içerisinde Kabataşlılar Derneği tarafından yaptırılan, üzerinde isimleri tespit edilebilmiş 28 şehit ağabeyimizin adlarının yer aldığı ve onlar vasıtasıyla bütün Balkan ve Kurtuluş Savaşı’nda şehit olan Kabataşlıların temsil edildiği “Şehitler Anıtı”ndaki tören, saygı duruşu ve sonrasında okunan İstiklal Marşı ile başladı.
Okul Müdürümüz Sn. Uğur Açıkgöz ve Derneğimiz Yönetim Kurulu Başkanı Sn. H.Anıl Cansızoğlu’nun Atatürk köşesine çelenk koymaları sonrasında müdürümüz günün anlam ve önemine dair bir konuşma yaptı ve törenin yapılacağı Hamdi Saver Salonu’na geçildi.
Öğrenci kardeşlerimizin hazırladıkları programı da büyük bir ilgiyle izledik.
Güzel yurdumuzun bağımsızlığını kaybetmemesi için canlarını feda eden Kabataşlı ağabeylerimizin ruhları şad olsun.

KABATAŞLILAR DERNEĞİ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN ANMA İLANI VERDİ


Çanakkale Şehitlerimizi andığımız 18 Mart 2012 Pazar günü ayrıca Kabataşlılar Derneği tarafından Hürriyet Gazetesine bir “Şehitlerimizi Anma İlanı verildi. Türkiye’nin her yerindeki Kabataş mezunları tarafından büyük ilgi gören ilan için Kabataşlı olmayanlar da çeşitli iletişim araçları ile kutlamada bulundular. Köşe yazarları da özellikle ilanda yayınlanan şehitlerimizin isim listesi ile ilgilenerek köşelerinde beğenilerini yazdılar. Facebook’daki Kabataşlılar Derneği ve Kabataşlıların sayfalarında da yayınlanan “Şehitlerimizi Anma ilanımız çok büyük ilgi görerek “beğenildi”. Çanakkale Destanı’nına ait mısralarla başlayan ilanda “KABATAŞLI ŞEHİTLER ANITI” üzerindeki 28 şehidimizin adları yer almakta ve “ 1915 yılında Okulumuzdan Çanakkale Cephesine giden yukarıda isimleri yazılı hiçbir ağabeyimiz geri dönmedi. Kabataş Erkek Lisesi ondan önceki üç yılda olduğu gibi 1915 yılında da hiç mezun veremedi. Ama ÇANAKKALE DE GEÇİLEMEDİ: Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm kahraman Çanakkale şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.”diyerek” KABATAŞLILAR DERNEĞİ” imzası ile sona ermektedir.KABATAŞ MEZUNLARI DA ÇANAKKALE ŞEHİTLİĞİNE GEZİ YAPTILAR


18 Mart Çanakkale Şehitler Günü dolayısıyla okulumuz mezunlarından bir grup Kabataşlı da tertipledikleri bir gezi ile hem Çannakkale Şehitliğimizi ziyaret ettiler hem de oradaki törene katıldılar. Bu seyahat ile ilgili resimleri web sayfamızda aşağıda yayınlıyoruz. Ayrıca bu gezi sebebiyle çok hislenen bir Kabataşlı ağabeyimiz Akdağ Saydut’un da izlenimlerini de aşağıda aktarıyoruz.“ÇANAKKALE VATANIMIZDIR”


Kabataş Erkek Lisesi öğrencileri… Genç, saf, yürekleri vatan sevgisiyle dolu. 1915 yılında Çanakkale Cephesi’ne gidiyorlar.. Ekmeğimizi, suyumuzu, ailemizi, evimizi, aşkımızı, geleceğimizi korumak için, bizim için savaşa gidiyorlar. Yedi düvel bir olmuş, vatanın kalbini işgal etmek için saldırıyor. O güne değin görülmemiş en kanlı çarpışmalar oluyor ve Kabataş Erkek Lisesi öğrencisi 75 pırıl pırıl genç bizim için, vatanımız için şehit düşüyorlar. Çünkü biliyorlar: Şehitler ölmez, vatan verilmez!
Onlar bize güzel bir vatan bıraktılar.
Onların öyküsünü duyup dinledikçe, öğrendikçe içimizi bir hüzün kaplar. Gözlerimizin pınarında gözyaşları birikir. Ağlayamayız, o gözyaşlarının ateşi içimizi yakar, yüreğimiz dağlanır!
Çanakkale’ye onları anmaya giderken bu duygular içindeydik. Binlerce şehidimizin yattığı savaş alanlarını gezerken bu duygularımız daha da pekişti. “Çanakkale’de her yer şehitlik”.. Necmettin Halil Onan’ın dizelerinde en anlamlı biçimde vurgulanır bu gerçek:
        Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın,
        Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.
        Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın,
        Bir vatan kalbinin attığı yerdir.
Biz de “vatan kalbinin attığı o yerde”, şehitlerimizin anısına dikilen anıtın önünde vatanın bütünlüğünü simgeleyen bayrağımıza sımsıkı sarıldık.
Bize bu güzel yurdu canları pahasına bağışlayan atalarımızın, şehitlerimizin huzurunda saygı ve minnetle eğiliyoruz. 

 

       
       
       
       
       
       
 

Tüm etkinliklere dönmek için tıklayın...