KABATAŞ’TAN YAŞAR KEMAL GEÇTİ

Kabataş Erkek Lisesi öğrencileri “Kabataş, Yaşar Kemal Okuyor” ismini verdikleri etkinlikle bir dönem boyu okudukları ünlü edebiyatçıya ait kitaplardan yola çıkarak hazırladıkları canlandırmalar, röportajlar ve film çekimlerinden meydana gelen sergiyi 27 Şubat günü okulumuza davet edilen Yaşar Kemal’e 2 saat boyunca sergilediler. Etkinlik öğrencilerin usta yazarın kitaplarından yola çıkarak yaptıkları serginin açılışıyla başladı.
Sergi salonuna gelen Yaşar Kemal, kendi eserlerinden doğan çalışmalara hayranlıkla baktı ve öğretmenlerden tek tek bilgi aldı.
Yaşar Kemal salona girdiği andan itibaren öğrenciler tarafından ayakta alkışlandı. Daha sonra, Kabataş Erkek Lisesi Müdür Vekili Sn.Abdülsamet Dindar, “Azerilerin bir sözü vardır. Çok sevdikleri isimlere halkın sanatçısı derler. Yaşar Kemal de bizim halk sanatçımız” diye konuştu.
Yaşar Kemal’le birlikte etkinliğe katılan Zülfü Livaneli, “Bir insanın halk sanatçısı olarak tarif edilmesi ne büyük bir şey... Biliyorsunuz bizde devlet sanatçısı gibi bir anlayış var. Devlet ve sanatçı, bunlar birbiriyle bağdaşmıyor bile. Onun için halkın sanatçısı olmak çok büyük bir şey” dedi.
Zülfü Livaneli’nin ardından şair, yazar ve çevirmen Güven Turan, usta yazarın kitapları hakkında bir konuşma yaptı. Turan’ın konuşmasından sonra Kabataş Erkek Lisesi öğrencileri Yaşar Kemal’in eserlerinden yola çıkarak hazırladıkları küçük bir tiyatro gösterisi sundular. Öğrencilerin “Deniz Küstü” romanının geçtiği İstanbul’da yaşayan insanlarla yaptıkları söyleşiler de barkovizyondan gösterildi.
Toplantının sonunda Yaşar Kemal bugüne kadar kendisi için hazırlanmış en muhteşem etkinliğe şahit olduğunu belirterek “Yayıncımdan burada benim için yapılan bütün konuşmaları bir kitap haline getirmesini isteyeceğim. Burada yaşadıklarımdan sonra gençliğimize olan inancım çok daha arttı. “ diyerek memnuniyetini belirtti.  

 

       
       
       
       
       
       
 

Tüm etkinliklere dönmek için tıklayın...