KABATAŞIMIZ’IN 105. KURULUŞ GÜNÜNÜ KUTLADIK 17 ŞUBAT’I “KABATAŞLILAR GÜNܔ İLAN ETTİK
 

Ülkemizin asırlık irfan yuvası Kabataş Erkek Lisesi’nin 105. Kuruluş gününü 17 Şubat 2013 Pazar günü kutladık. Kabataşlı Mezunlarımız, Vakıf ve Kabataş Derneklerimizin temsilcileri, emekli ve çalışan Öğretmenlerimiz, Öğrenci kardeşlerimizin katılımı ile KABATAŞLILAR Günü’müzü kutladık.
İlk tören saat 10.00’da Taksim Atatürk Anıtında düzenlediğimiz çelenk töreni ile başladı. Okul Müdür Vekilimiz Sn. Abdülsamet Dindar, Kabataş Eğitim Vakfı adına Sn. İsmail Özsürücü, KEL Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Cevat Ongun ve eski başkanlarından Sn. Ümit Pınaroba, Eski Okul Müdürümüz Sn. Uğur Açıkgöz, Okul Aile Birliği Başkanımız Sn. Gülümser Okumuş, Kabataşlılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Hasan Anıl Cansızoğlu ile eski başkanlarımızdan Sn. Nabi Cücük ve emekli öğretmenlerimiz ile mezunlarımızın katıldığı törende tüm Kabataş Kurumları olarak Taksim Atatürk Anıtına çelenklerimizi koyduk. Saygı durşu ve İstiklal Marşımızın ardından tüm Kabataş Kurumları adına Okul Müdür Vekilimiz Sn. Abdülsamet Dindar günün anlamına ilişin bir konuşma yaptılar.

105. YIL ÖZEL KAHVALTISI

Kabataşlılar Derneği Yönetim Kurulu’nun düzenlemiş olduğu 105. Yıl Özel Kahvaltısı saat 11.00’de geniş bir katılımla gerçekleşti. Kahvaltıya katılan herkesi birazdan ilki başlayacak “Kabataşlılar Ölür, Kabataşlılık Yaşar” temalı Kabataşlılar Günü etkinliğinde idi. Okulumuz mezunları, emekli öğretmenlerimiz ve öğrenci kardeşlerimiz ile yapılan kahvaltıda emekli öğretmenlerimizden elleri öpülerek hatırları soruldu.

17 ŞUBAT KABATAŞLILAR GÜNÜ ve “KABATAŞLILAR ÖLÜR, KABATAŞLILIK ÖLMEZ” TOPLANTISI

Sıra günün en heyecanla beklenen “Kabataşlılar Ölür, Kabataşlılık Ölmez” toplantısına gelmişti. Hepimiz Hamdi Saver salonunu tıklım tıklım doldurduk, isimlerimize ayrılmış koltuklara oturduk. Salonun ön sıraları dörder dörder sahneye çıkarak konuşma yapacaklara ayrılmıştı. Toplantının sunumunu etkinliklerimizin vazgeçilmez ismi ilk kız mezunlarımızdan Pelin Üstünses üstlenmişti. Ebediyete intikal etmiş tüm Kabataşlı öğretmen ve mezunlarımız için yapılan saygı duruşu ve okunan İstiklal marşı sonrasında Kabataşlılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Hasan Anıl Cansızoğlu’nun kısa açılış konuşması ile etkinliğimiz başladı.
Kabataş Kurumlarının tüm Genel Kurullarındaki değişmez Divan Başkanı, Avukat Uğur Poyraz günün moderatörü olarak etkinliğimizin yöneticisi oldu. Sahneye 4’er, 4’er davet edilen emekli öğretmenlerimiz kendilerinin feyiz aldıkları unutamadıkları meslektaşlarını, mezunlarımız da yine kendilerinden feyz aldıkları öğretmenleri ile Kabataşlı kardeşlerini salonda bulunan nesillere gözyaşları içinde gururla anlattılar. Tüm anlatılan Kabataşlı Öğretmenlerimiz ve Mezunlarımızın o sırada görselinin yansıtıldığı barkovizyon gösterisi beğeni ile izlendi.
Okulumuzda uzun yıllar öğretmen ve idareci olarak çalışmış değerli öğretmenimiz Galatasaray Lisesi’nin şu an ki Müdiresi Sn. Meral Mercan da bu çok özel günümüzde bizimle birlikte oldu. Yine okulumuz mezunu İstanbul 1. Bölge Milletvekilimiz Sn. Kadir Dikmen Öğüt ve eşi de törene katılanlar arasındaydı.
Çok büyük ilgi gören toplantının daha başlangıç dakikalarından itibaren sosyal medya paylaşım sitelerine geçen şu satırlar Kabataşlılar için çok özel anlamlar ifade ediyordu:
“Fonda Atamız ve Türk Bayrağımız, soldan sağa Kabataş Yatakhanesinin efsane hocası Veli Türkmen ve Gözde Halazoğlu öğretmenlerimiz, Kabataşlılar Günümüzün Yöneticisi Uğur Poyraz ağabeyimiz, Oktay Tuncer ve Korel Haksun öğretmenlerimiz ile ”Hoş Geldiniz Çocuklar” diyen kimler biliyor musunuz? 1913 yılında Kağıthane çayırında futbol antrenmanı yapıp sonrasında fotoğraf çektiren Kabataş Sultanisi Futbol takımı. Hepsi 1915 yılında 18 Mayıs’ı 19 Mayıs’a bağlayan gece Arı burnu koyunda şehit olan Çanakkale Şehidi ağabeylerimiz. Bunu anlatmak istedik: “Kabataşlılar Ölür, Kabataşlılık Ölmez” diyerek…”
Toplantıya katılan en yaşlı üyemiz 1941 yılı Mezunumuz Selahattin Alaca Ağabeyimizden Edebiyat Öğretmenimiz Merhum Faruk Nafiz Çamlıbel’i dinledik. 1958 mezunu Erden Soytürk ağabeyimiz herkesin anlatımı 2-3 dakikaya sığmaz denilen Galip (Baba) Vardar hocamız için yaptığı konuşmada salonda ağlamayan yok gibiydi.1956 mezunu Oktay Velioğlu ağabeyimiz Matematik hocası Merhum Kemal Gürsan’ı anlatırken hocanın yazmış olduğu ve bilinmeyen bir kitabının orijinal baskısı ile kürsüye çıkmıştı.
Toplantının sonunda salona getirilen 105. Yıl pastasını, Oktay Tuncer ve Korel Haksun hocalarımız ile eski dönem başkanlarımız Naci Karaağaç, Taner Kıral, Nabi Cücük ve dönem başkanımız Hasan Anıl Cansızoğlu birlikte kestiler.
Sadece duygularımızı yanyana getirerek 36 kişinin sahne aldığı 4 saatlik etkinliğimiz sonunda zihinlerimizdeki çok tatlı anılar bırakarak, okulumuzdan “Nice Yaşlara” diyerek ayrıldık.
Günün sonunda Sosyal paylaşım sitelerinde şu anlamlı sözler yer alıyordu:
“Çok değerli bir günü daha Kabataşlılar Derneği sayesinde bugün yaşadık. Anladık ki yitip giden yıllar, insanlar olabilir ama, kaybolmayan anılar, ruhları inatla direnen nesilleri oldukça ölmeyen dostlukları olur camiaların…”

 "Kabataşlılar Ölür, Kabataşlılık ölmez" Etkinliğinde kim kimi anlattı?
ANLATAN 
ANLATTIĞI KİŞİ                     
Korel Haksun
Feyyaz Tokar
Oktay Tuncer 
Adnan Dinçer
Gözde Halazaoğlu 
Behçet Necatigil
Meral Mercan 
Şeyma Çulha
Erdal Dumanlı(62)        
Adnan Barlas, Feyyaz Tokar
Aliye Ediz 
Burhan Soyköse
Ayşe Çolak
Gülçin Orkan
Mine Deniz
Gülriz Uslu ve Gülseyin Özyakut
Mehmet Balta
Hasan Özak
Nilgün Usta
Türkan Akoğlu
Hasan Canpolat
Mustafa Metin
Babür Hayırlıoğlu(84)
Ahmet Şükrü Akbulut(84)
Asuman Öztürk
Sadiye Kocabaş
Selahattin Alaca(41)
Faruk Nafiz Çamlıbel
Hikmet Yılmaz
Şeyma Çulha
Oktay Velioğlu(56) Kemal Gürsan
Erden Soytürk(58)
Galip (Baba) Vardar
Cevat Ongun(65)
Samih Nafız Tansu 
Ender Akacan(66)
Beyaz Kelebekler
Bülent Ortaç(66)
Hakkı Palandöken
Naci Karaağaç(70)
Ethem Uslu(96)
Sezai Dedeoğlu(79)
Fahri Yücel(75)
İlhan Orhun(70)
Aziz Taner
Akdağ Saydut(72)
Muhsin Görür(72)
Uğur Poyraz(76)
Babası Halil İbrahim Poyraz(39)
Taner Kıral(82)
Kayınpederi Ali Suat Berköz(54)
Nabi Cücük(82) Teyfik Yaman(70)
Yaşar Turgut Bilgin Halis Erginer
Anıl Cansızoğlu(92) Mehmet Işıklar(86)
Anıl Erk Yılmaz(94) Mustafa Yılmaz(62)
Asaf Saraoğlu(96) Elvan Camdereli(96)
Hale Güner İnci Günyaz
Cumhur Işın Zeria Bali
Babür Hayırlıoğlu
Necla Açıkgöz, Şükrü Akbulut(85)
Veli Türkmenoğlu İncilay Akarsu
Canan Senöz Saniye Esentepe
Ayşen Erensoy Hasan Özak
 YUKARIDAKİ LİSTEDE ANLATAN VE ANLATILANLARIN KARŞISINDA MEZUNİYET YILI YAZILI OLANLAR ÖĞRENCİ VE YAZILMAYANLAR İSE ÖĞRETMENDİR
 

 

105. Yıl Kahvaltısı

Taksime Çelenk Koyma

Kabataşlılar Ölür Kabataşlılık Ölmez Toplantısı

       
 

Tüm etkinliklere dönmek için tıklayın...