“SİYAH’IN 100.YILI/SİYAH BİZİM ONURUMUZDUR “
Etkinliği ile
BALKAN ŞEHİTLERİMİZİ ANDIK
 

7 Mart 1913 tarihinde Kabataş Mekteb-i Sultanisi Yöneticileri tarihi bir karar alır. Balkan savaşına giden ve geri dönmeyen 1912 ve 1913 son sınıf öğrencisi ağabeylerimizin cesaretleri ve matemleri anısına okulumuzun kırmızı-beyaz olan renklerini KIRMIZI-SİYAH olarak değiştirilmesi kararı alınır.
Kabataşlılar Derneği olarak o tarihi kararı genç Kabataşlılara anlatmak ve o gün hayatlarını memleketleri uğruna feda eden ağabeylerimizin anısına tam 100 yıl sonra 7 Mart 1913 günü bir anıt açılışı, bir panel ve şehitlerimiz için lokma dağıtımı şeklinde bir dizi etkinlik yaptık.
7 Mart 2013 günü saat 10.00 a geldiğinde Kabataşlılar olarak hepimiz bahçede sahildeki tören alanında yerlerimizi almıştık. Okul Müdür Vekilimiz Sn. Abdülsamet Dindar, Müdür yardımcıları Sn. Rengin Kamiloğlu ve Sn. Tülay Sarı ile Edebiyat öğretmenimiz Sn. Gülşen Yarlı ile okuldaki genç öğrenci kardeşlerimiz, Kabataş Eğitim Vakfı’nın başkanı Sn. Naci Karaağaç ile Yönetim Kurulu Üyeleri, KEL Mezunları Derneği Başkanı Sn. Cevat Ongun ile yönetim kurulu üyeleri ve Kabataşlılar Derneği Başkanı Sn. H. Anıl Cansızoğlu ile yönetim Kurulu üyeleri, eski başkanlarımızdan Sn. Erdal Dumanlı, İlhan Orhun ve Taner Kıral, her dönemden eski ve yeni mezunlarımız, emekli okul müdüdürmüz Sn. Korel Haksun ve Sn.Uğur Açıkgöz, yine emekli öğretmenlerimizden Sn.Aliye Ediz, Sn.Ayşe Çolak ve Sn.Canan Şenöz birlikte şehitlerimiz anısına saygı duruşunda bulunduk ve İstiklal Marşı’mızın okuduk. Bugün anlamını özetleyen konuşmayı Kabataş Kurumları adına Okul Müdür Vekilimiz Sn.Abdülsamet Dindar yaptı, ardından Şehitlik Bahçemizin arka platformunda Balkan Savaşı Şehitlerimiz anısına mezunlarımız ve Yönetim Kurulumuzun katkılarıyla yaptırılan “Balkan Savaşı Şehitleri Anıtı”’nın açılışı yapıldı. Anıt açılışını Derneğimizin 1 numaralı üyesi 1944 yılı mezunumuz Sn.Anuştekin TOKGÖZ ve 1945 yılı mezunumuz Sn. Kaya TURGUT ağabeylerimiz yaptılar.
Balkan Savaşı Şehitleri Anıtımızda 1986 mezunumuz Heykeltıraş Sn. Emre Başoğlu tarafından yapıldı. Dernek üyelerimiz Sn. Mustafa Kaya ve Sn. Ensar Güney ağabeylerimiz de anıtın çevresine yaptıkları peyzaj düzenlemesi ile şehitlik bahçemizi adeta bir çiçek bahçesine çevirdiler.
Hamdi Saver salonundaki Panelde konuşacak olan Sn. Prof. İlber Ortaylı’ ile beraber bütün katılımcılar salondaki yerlerimizi aldık. İlk konuşmacı Kabataşlılar Derneği Tarih Kulübü üyemiz 2002 mezunu Sn. Hazal Pabuçcular, kulüp üyemiz 1992 mezunu Burak Tanyılmaz’ın hazırladığı “1912 Baharında Kabataş’ta Okumak” başlığı altında ağabeylerimizin şehit düştüğü günlerdeki Kabataş’ı bizlere anlattı ve Sn. Prof. İlber Ortaylı’ın çok iyi hazırlanılmış şeklindeki memnuniyeti ile kendisi ile gurur duyduk. Prof. Sn. İlber Ortaylı da “Tarih ve tarihe karşı sorumluluk” konulu konuşması ile bizleri Balkan Savaşı ve Osmanlı’nın son günlerine götürdü.
Günün son etkinliği de öğleden sonra saat 14.00 de Beşiktaş Çarşısı Köyiçi mevkiinde Şehitlerimiz İçin Yapılan Lokma Dağıtma töreni idi. Beşiktaş Belediye Başkanı Sn. İsmail Ünal’ın destekleri ve Başkan Vekili Sn. Kemal Çiloğlu’nun bizimle birlikteliği ile hazırlanmış özel platformda şehitlerimizin anısına lokma dağıttık. Bu dağıtım sırası ve öncesinde de Kabataşlı kardeşlerimiz Sn. Serkan Çeçen ve Alper Özkan ile arkadaşları hazırlıklarda mezun ağabeylerine yardımcı olabilmek için ellerinden gelen her türlü çalışmalarda bulunarak bütün ağabeylerinin takdirlerini kazandılar. Günün sonunda vatan toprağı için şehit olan Kabataşlı ağabeylerimizin anılmalarına bir nebze de olsa katkıda bulunmamızın mutluluğunu yaşadık. Herkesin ağızlarından tek bir kelime dökülüyordu: ”SİYAH BİZİM ONURUMUZDUR.”  

 

Balkan Şehitleri Anıtı Açılış Töreni

Beşiktaş'ta Şehitler İçin Lokma Dağıtımı

İlber Ortaylı Toplantısı

       
 

Tüm etkinliklere dönmek için tıklayın...