GALA GECESİNİ 18 NİSAN 2013'te FERİYE SİNEMASI'NDA YAPTIĞIMIZ SÜLEYMAN SEBA BELGESELİ VE KİTABI İLE KABATAŞLILAR DERNEĞİ "SÜLEYMAN SEBA BURS FONU" HAYATA GEÇİYOR.
 


Kabataş'ımızın yetiştirdiği en önemli kıymetlerimizden biri olan 1946 yılı mezunumuz BJK Onursal Başkanı Sn. Süleyman SEBA örnek bir projeye imza attı. Kendisiyle birlikte yaklaşık 2 yıldır aralıksız çalışarak hayata geçirilen bir proje ile hayata geçecek "Süleyman Seba Burs Fonu" derneğimizin kurumsallaşma adına attığı en önemli adımlardan biri olarak değerlendirilebilir.
Kabataşlılar Derneğinin ev sahipliğinde, 05 Nisan 2013 tarihinde Sn.Seba'nın 87.Yaş gününe özel hazırlanan "Beşiktaş'ın Dervişi Süleyman Seba Belgeseli" 'nin Gala Gösterimi Sn.Seba'nın rahatsızlanması nedeniyle 18 Nisan 2013 tarihinde gerçekleştirilmiştir. İş, Spor, Siyaset ve Sanat dünyasının yoğun katılımı ile gerçekleştirilen galada BJK, Kabataşlılar Derneği ve CNN Türk Aileleri Sn. Süleyman Rıza Seba'nın mümtaz ve saygın yaşam hikayesini ortak bir proje ile hayata geçirmenin mutluluğunu yaşamışlardır.
Geceye, BJK Başkanı Fikret Orman, Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Sn. Ünal Aysal, Fenerbahçe Eski Asbaşkanı Sn. Ali Koç, BJK Yönetim Kurulu Üyeleri, Beşiktaş Belediye Başkanımız Sn. İsmail Ünal, Devlet Eski Bakanı Sn. Ersin Taranoğlu, Sn. Tevfik Yamantürk, Sn. Rahmi Koç, Sn. Fikret Ercan, Sn. Faik Gürses, Sn. Tufan Türenç, Sn. Kaya Turgut, Sn. Feridun Düzağaç, Sn. Aydemir Akbaş, Sn. Coşkun Türk, Sn. Mustafa Anıklı, Sn. Metin Keçeli, Sn. Mesut Arda, Sn.Cengiz Eltutar, Sn. Erhan Solu katılmışlardır.
18 Nisan 2013 günü Feriye Sinemasında gerçekleştirilen gecede açılış konuşmasını ev sahibi kurum adına Kabataşlılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Hasan Anıl Cansızoğlu yapmıştır. Konuşmasında bu projeye destek verenlere ayrı ayrı teşekkür etmiş ve Sn. Süleyman Saba’nın proje yüklediği anlamı davetlilerle bir kere daha paylaşmıştır. Sırasıyla konuşmalarını yapan BJK Başkanı Sn. Fikret Orman, projeye her aşamasında destek olacaklarını belirtmiş, CNN Türk Genel Müdürü Sn. Barış Tünay Sn.Seba'nın bu davranışı karşısında projeye destek olarak kendilerinde tüm telif haklarını Kabataşlılar Derneği'ne bağışladıklarını yinelemiş, Kitabın yazılmasındaki sponsorumuz olan Sn. Tevfik Yamantürk Süleyman Seba'nın toplumumuzdaki kaybolan değerleri simgelediğini ve ondan alacağımız derslerden biri olarak projemizi göstermiş, Beşiktaş Belediye Başkanımız Sn. İsmail Ünal, kimsenin mezun olamadığı Süleyman Seba okulunun örnek sayılacak derslerinden birisinin bu proje olduğunu katılımcılara aktarmış, Seba Ailesi adına konuşan Sn. Tayfur Havutçu aile olarak böyle bir projenin hayata geçmesinden duydukları memnuniyeti katılımcılarla paylaşmış ve bu belgeselin orkestra şefi konumundaki belgeseli yazan ve hazırlayan 1979 yılı mezunumuz Gazeteci Rıdvan Akar Ağabeyimiz hem bir Kabataşlı hem bir Beşiktaşlı olarak böylesi bir hayat hikayesinin doğduğu yuvanın çocuklarına böylesi bir katkısına vesile olduğu için duyduğu onur ve mutluluğunu dile getirmişlerdir.
Konuşmaların ardından 100 dakika süren "Beşiktaş'ın Dervişi Süleyman Seba" belgeseli izlenmiş, final sahnesinde tüm katılımcıların gözyaşlarını tutamadığı ve finalin ayakta alkışlandığı bir gösterim sergilenmiştir.
Gösterimin hemen ardından Sn. Süleyman Seba'nın en sevdiği şarkı olan "Eski Dostlar" şarkısı belgeselin müziklerini de yapan Sn. Gökhan Tepe tarafından tüm katılımcılarla hep ağızdan söylenerek gece son bulmuştur. Hazırlanan belgesel, Rıdvan Akar’la “Hayatın Tanığı: Beşiktaş’ın Dervişi Süleyman Seba ’’ adıyla ilk bölümü 20 Nisan Cumartesi 22.00’de olmak üzere üç bölüm halinde 27 Nisan ve 3 Mayıs 2013 tarihlerinde yine CNNTÜRK'te yayınlanmıştır.
Belgesel ve kitap satışı yoluyla elde edilecek tüm geliri Kabataş’ımızdaki ihtiyaç sahibi Kardeşlerimizle paylaşan Sn. Süleyman Rıza SEBA'ya tüm Kabataşlılar Derneği Ailesi olarak minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Belgeselin Galasındaki Basın Duyumuzu Paylaşmak isteriz.
Beşiktaş’ın Dervişi: Süleyman Seba’nın hikayesi

11O Yılık bir kulübün gelmiş geçmiş en büyük ve en saygıdeğer başkanlarından biri .. Modern zamanın dervişlik hikâyesi…
Gazeteci Rıdvan Akar, siyah-beyazlı takıma ömrünü vermiş, hayatını adamış, büyük başarılara imza atmış efsane başkanı Süleyman Seba’nın hayatını 3 bölümlük belgeselle ekranlara getirirken bir yandan da bu özel hayat hikâyesini kaleme alıyor…
Belgeselin Yönetmenliğini Özgül Ören yaptı. Müziklerini Beşiktaş’ın 110. Yılı marşını da besteleyen değerli sanatçı Gökhan Tepe hazırladı. Belgeselin araştırması ve muhabirliği Yasemin Gül ve Özgen Aydos’un 2 yılı aşkın çabalarıyla tamamlandı.
Seba, Seba’yı anlatıyor
Beşiktaş’ın Onursal Başkanı Süleyman Seba Babasının tüm karşı çıkmalarına rağmen nasıl Kabataş’ lı oldu, Futbola nasıl başladı, Beşiktaş’la nasıl tanıştı, Şeref Stadı’nın ilk golünü ağlara gönderdiğinde neler hissetti, neden başkan olmak istedi, 16 yıllık başkanlık süresince neler yaşadı, futbolcularıyla ilişkisi nasıldı, bir semt takımını nasıl şampiyon yaptı, tesisleşmeye neden bu kadar önem verdi, yaşamında en çok üzüldüğü an hangisiydi, hayatını adadığı siyah beyazlı kulübün kapısından çıkarken neler hissetti?
87 senelik bir ömrün 70 senesini siyah-beyazlı renklere veren Süleyman Seba ‘nın özel hayatı ise hep merak konusu oldu… Süleyman Seba’nın titizlikle koruduğu özel yaşamı… Ailesi… ve gizemli meslek hayatı...
Rıdvan Akar Sevinçleri, üzüntüler, başarılar, tevazu ve kalp kırıklıklarıyla dolu 87 yıllık bir ömrün hikayesini, Beşiktaş’ın yaşayan tarihini ekranlara taşıyor…
Rıdvan Akar’ın 3 senedir üzerinde titizlikle çalıştığı, Süleyman Seba’yla sekiz saatlik bir röportajın yapıldı. Beşiktaş ve Türk Spor tarihi üzerine onlarca kitap kaynak olarak kullanıldı. Yaklaşık 4 bin arşiv fotoğrafının tarandığı belgeselde, 16 saatlik görüntü arşivi ayıklandı. Belgeselde 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’den Hikmet Çetin’e, Rahmi Koç’tan, meslektaşlarına, Beşiktaş’a değer katan futbolculardan, ezeli dost kulüplerin başkanlarına kadar 100’e yakın isimle söyleşi gerçekleştirildi.
Kabataş Erkek Lisesi mezunu olan Süleyman Seba bu belgesel ve Rıdvan Akar tarafından hazırlanmakta olan kitabın gelirlerinin Kabataşlılar Derneği'ne bırakılmasını arzu etti. Belgesel DVD ve kitap olarak tüm eserler hazırlandıktan itibaren satışa arz edilecek ve geliri Kabataşlılar Derneği “Süleyman Seba Burs Fonu”na aktarılacak. Bu burs fonu ile ihtiyacı olan Kabataşlı öğrenci kardeşlerimiz için bir önemli kaynak yaratılmış olacak.
CNNTÜRK Ailesi de Süleyman Seba’nın bu değerli ve anlamlı hedefine bir katkı sağlamak amacıyla belgeselin bütün telif haklarını Kabataşlılar Derneği'ne devretmeye karar verdi.
Beşiktaş'ın Dervişi Süleyman Seba Belgesel Kitabının sponsorluğunu ise Tevfik Yamantürk'ün desteği ile PARSAN MAKİNA üstlendi.
Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün projeye her anlamda yürekten destekledi, BJK Başkanımız Sn.Fİkret Orman ve tüm Yönetim Kurulu'na özellikle teşekkürü bir borç biliyoruz.  

 

Süleyman Seba Belgeseli Galası

Süleyman Seba Belgeseli Gösterimi

       
 

Tüm etkinliklere dönmek için tıklayın...